• Головна
  • Угоду з «Шевроном» ще не підписали, а вже нарахували компенсацій на 2,7 млн.дол, - Васюник
15:34, 21 червня 2013 р.

Угоду з «Шевроном» ще не підписали, а вже нарахували компенсацій на 2,7 млн.дол, - Васюник

Львівська та Івано-Франківська обласні ради отримали на затвердження Угоду між державою і «Шеврон Юкрейн Б. В.» про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах Олеської площі. Цього разу уряд не засекречував угоду і експерти мають можливість проаналізувати зміст та обговорити умови розподілу. Тема не є новою, оскільки вже кілька місяців відбувається жваве обговорення підписання подібної угоди з «Шелл» щодо видобутку сланцевого газу.

В угоді ключовими є питання розподілу прибутків між сторонами, компенсація органам місцевого самоврядування за експлуатацію родовищ, забезпечення екологічних ризиків через певні зобов’язання сторонами.

«Позитивним є надана в проекті угоди Програма робіт з геологічного вивчення, яка дає можливість уявити масштаб кількості планованих свердловин. До речі, про масштаби подібної програми, заплановані на Юзівській площі, досі нічого не відомо. 

Водночас в Угоді з «Шеврон» є пункт, який вимагає пояснень та обговорення. Зокрема, в Угоді пропонується визнати дату 24 травня 2012 року початком виконуваних робіт, на які вже витрачено понад 2,7 млн. доларів (!). Зокрема, з цієї суми зазначається платіж розміром близько 1,5 млн долірів на користь третіх осіб,  що виглядає як заплачений комусь хабар. Добре було б отримати пояснення у представників «Шеврон», що це за витрати, якщо угода ще навіть не підписана і чому ті ж витрати повинні бути зараховані до Компенсаційних витрат?» - розповів в «Обозревателю» народний депутат України, член комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Ігор Васюник.

Окрім того, за словами нардепа, механізм розподілу продукції, викладений в редакції Угоди носить характер непрозорості і маніпулятивності.

«Держава передає в користування інвестору свої надра, які є безцінними, а інвестор зі своєї сторони вкладає мільярди для розробок цих надр. Тому, за логікою, процентна частка держави у прибутках та процентна частка інвесторів мала би бути «50/50». Натомість, пропонована схема розподілу складена на користь «Шеврону». До прикладу, якщо загальний обсяг вуглеводнів за УРП у пунктах виміру, є менший, ніж 5,0 МлрдКМ прибутки розподіляюся наступним чином: 17% для України і 83% для «Шеврону». У кращих прогнозах, за цію Угодою держава отримає не більше, як 40% прибутку.

Якими критеріями керувались державні чиновники, відповідальні за підготовлення угоди з української сторони, які напрацювали пропозиції в ущерб економіки держави, не зрозуміло. Незалежно від отриманих «Шевроном» прибутків, екологічні ризики для громади не зменшуються. Тоді як прибутки для держави є мінімальними. Така позиція є неприпустимою», - додає І. Васюник.

Важливим є питання щодо врегулювання використання земельних ділянок та наявної інфраструктури. В частині забезпечення державою інвесторів земельними ділянками на Договірній ділянці ситуація є цілком зрозумілою, зазначає нардеп. Більш проблематичним цей процес стане, якщо Оператор не досягне домовленості з третіми особами (власником) щодо набуття право власності на землю.

«Договір передбачає, що після повідомлення Оператором Держави, про те, що неможливо домовитись з пересічним українцем про купівлю землі, держава за копійки передає землю «Шеврону». Юристам відома ця ситуація. «Керуючись суспільною необхідністю», КМУ постановою визначить вартість землі і передасть її інвестору. Це є одна з найбільших прогалин ЗУ «Про угоди про розподіл продукції», яку необхідно було б більш детальніше розписувати в самій угоді», - говорить народний депутат.

Нагадаємо, компанія «Шеврон» має намір видобувати сланцевий газ на Олеській площі (територія Львівської, Івано-Франківської областей).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...