• Головна
  • Страшний сон Путіна: коли Україна пережене Росію по розміру середньої зарплати
16:31, 4 лютого
Надійне джерело

Страшний сон Путіна: коли Україна пережене Росію по розміру середньої зарплати

На минулому тижні Головне управління статистики опублікувало данні по розміру середньої зарплати в Україні. Зокрема, цей показник у грудні 2021 року продемонстрував новий історичний рекорд — 17 543 гривні або 641,5 доларів США.

Вперше у 30-річній історії незалежної України середня зарплата українців перевищила позначку у 600 доларів. Звісно, груднева зарплата — не зовсім типова - вона традиційно акумулює річні бонуси, премії на інші виплати. Як показує практика, у середньому рівень грудневої зарплати є звичайною місячною нормою десь у травні — червні наступного року, а потім знову йдемо на новий історичний рекорд.

На жаль, у такому історичному рості — немає заслуги, а ні уряду Шмигаля, а ні діючого президента Володимира Зеленського. Скоріше навпаки, — економічне зростання у країні, а з ним зростання зарплат, мало би бути набагато більшим, якщо би не недолугі ініціативи Данила Гетманцева, підтриманні урядом та монобільшістю по обкладенню малого та середнього бізнесу новими податками, які заставляють підприємців уходити в “тінь”.

Але так склалося у 2021 році, що світова економічна конʼюнктура була дуже сприятливою для головних напрямків українського експорту — аграрна продукція, метали та IT-сфера. Взагалі ВВП України у доларову еквівалентні виріс на рекордні майже тридцять відсотків і за підсумками 2021 року збільшився зі 154 до 202 мільярдів доларів. Також згідно з теорією відомого економіста Джефрі Сакса, рівень зарплат у бідних країнах, які мають кордони з більш заможними, та мають вільний перетин робочої сили, завжди зростають випереджуваними темпами. Бо роботодавці, щоб витримати шалену конкуренцію за робочу силу просто вимушені підіймати зарплату кожен рік.

Крім цих абсолютних цифр, важливо, що економічне зростання в Україні проходить у дуже складних умовах війни, яка триває вже понад вісім років. Фактично з самого початку отримання Україною незалежності почалося негласне суперництво між нашою країною та Росією — на кшталт у якій країни люди живуть краще.

І як би не було гірко це признавати — але довгий час один з основних маркерів рівня життя у країні — рівень середньої зарплати свідчив на користь Росії. Хоч починали ми у 1992 році майже з однакового жебрацького рівня. Та середня зарплата в Україні на другий рік незалежності становила 25 доларів, а у Росії була навіть трохи менше - 22 доларів. Але потім світові ціни на нафту та газ пішли в гору, і рівень життя росіян став зростати набагато швидше, ніж в Україні.

Вже у 2000 році середня зарплата у РФ складала 79 доларів, що було майже у двічі вище середньої української, яка складала 42 долари. У 2010 році відрив збільшився ще більше — середня зарплата росіянина складала 668 доларів, що вже було майже втричі більше середньої української, яка була у розмірі 239 доларів. Найвищої історичної відмітки середня зарплата у Росії досягнула за рік до початку агресії проти України — 918 доларів, а українці в останній рік президента Януковича отримували в середньому 410 доларів. Після початку війни - окупації Криму та частини Донбасу - українська економіка дуже сильно впала, а гривня девальвувала більше, ніж в тричі — і у 2015 році середня зарплата в Україні впала до 162 доларів. Але в цей час і Росія під тиском санкцій та завдяки девальвації рубля теж падає за рівнем середньої зарплати - 551 долар, але все ж це знову майже втричі більше, ніж в Україні.

Після перших потрясінь війни, у дуже складних умовах, у 2017 році в Україні знову відновилося економічне зростання. І вже за рік різниця між зарплатою у Росії та Україні суттєво скоротилася. Наприклад, у грудні 2020 року середня зарплата в Україні збільшилась до 430 доларів, а в цей час у Росії вона складала 708 доларів, що вже було тільки у 1,6 раза більше, ніж у нашій країні.

Але якщо взяти останні дані за 2021 рік, різниця між середньої українською та російською зарплатою зменшилась до історичного мінімуму. Зокрема, середня зарплата в України виросла до 641 долара. Згідно з даними російської статистики, зараз середня зарплата у РФ складає 712 доларів: тобто всього на 71 долар, або тільки на 10 відсотків вище, ніж в України.

Згідно з прогнозом старшого економіста Ukraine Economic Outlook Михайла Кухара, у 2022 році зарплати в Україні у доларовому еквіваленті також будуть зростати, правда, не так стрімко, як у 2021 році.

Страшний сон Путіна: коли Україна пережене Росію по розміру середньої зарплати , фото-1, Інфографіка: Ukraine Economic Outlook

Інфографіка: Ukraine Economic Outlook

Середня зарплата в Україні у найближчі два роки підніметься до 754 доларів. І скоріше за все, за підсумками або 2023, або 2024 року рівень життя українців стане вище, ніж у росіян.

Чому перевищення рівня зарплата українців над росіянами стане історичною подією

Звісно, для того, щоб досягти рівня життя наших західних сусідів: поляків, словаків, румунів, українцям треба буде працювати ще багато років, але перевищення рівня життя в України над середньоросійським стане, дійсно, історичною подією.

Країна, яка не має великих запасів нафти та газу, яка вже багато років захищається від агресії могутньої держави — зможе забезпечити своїм громадянам більш кращий рівень життя, ніж у РФ. Це при тому, що в Україні ще й набагато кращий клімат та дешевше і смачніше продукти.

Це остаточно зруйнує російський міф про те, що “тупые хохлы со своей анархической демократией” завжди будуть у програші перед тоталітарною РФ, де вже понад 20 років править з'їхавший з глузду диктатор.

Ця подія, яку залишилось чекати вже недовго, автоматично вб'є останній цвях у труну російської пропаганди та буде означати важливу історичну перемогу України над Росією. Це стане важливою подією не тільки для українців та росіян, але для всього світу. Оскільки це буде означати, що демократична східнословʼянська країна може забезпечити для своїх громадян набагато вищий рівень життя, ніж тоталітарна диктатура навіть у дуже багатої на ресурси державі.

На жаль, розуміє це і російський диктатор, тому у Кремлі будуть робити все можливе, щоб уповільнити чи навіть зруйнувати для нашої країни всі потенційні можливості для економічного зростання. Але здається, що у цьому випадку час і бажання українців змінити свою країну невідворотно грає на стороні України.

Читайте також: Середня зарплата на Львівщині перевищила 15 тисяч гривень: де платять найбільше

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #Росія #середнізарплати #Путін #Кухар
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...