• Головна
  • Вакцинація: педіатри «Веселки» розвінчують міфи про щеплення дітей та дають поради щодо імунопрофілактики немовлят
Новини компаній
09:00, 4 лютого

Вакцинація: педіатри «Веселки» розвінчують міфи про щеплення дітей та дають поради щодо імунопрофілактики немовлят

Новини компаній
Вакцинація: педіатри «Веселки» розвінчують міфи про щеплення дітей та дають поради щодо імунопрофілактики немовлят, фото-1

Вакцинація малюка — одне з перших питань, що постає перед батьками від дня його народження. Сьогодні на маму і тата чекає безкрайній океан порад, народних прикмет та міфів, які лунають звідусіль — і від близьких, і в соцмережах, і в новинних та тематичних виданнях для батьків, й навіть по телебаченню й радіо.

Фахівці дитячої поліклініки «Веселка» та онлайн-видання 032 продовжують спецпроєкт, у якому команда педіатрів та лікарів буде розвінчувати найпоширеніші міфи. Ми оцінимо через доказову медицину та практику, які поради дійсно працюють, які є вигадкою, а які можуть навіть зашкодити малюку чи мамі. Зберігайте наші матеріали, діліться ними в соцмережах, адже ми прагнемо допомогти усім батькам пройти шлях розвитку дитини максимально впевнено та комфортно.

У нашому черговому матеріалі педіатри дитячої поліклініки «Веселка» Павло Костюк, Оксана Головчак, Марина Шамановська та завідувачі відділень Євгенія Іваник і Андрій Юрас детально розглянули найбільш обговорювану тему серед батьків — вакцинація.

Вакцинація: педіатри «Веселки» розвінчують міфи про щеплення дітей та дають поради щодо імунопрофілактики немовлят, фото-2

Вакцини небезпечні, перевантажують і знищують нерозвинену імунну систему дитини — МІФ

Вакцинація — це основа набутого імунітету, завдяки формуванню якого у дитини формується захист від найнебезпечніших інфекційних хвороб.

«Багаторічні дослідження та спостереження показують, що планові щеплення не перевантажують імунну систему дитини і не шкодять їй, — наголошує лікар-педіатр дитячої поліклініки «Веселка» Павло Костюк. — Справа в тому, що з вакцинами вводять ослаблені чи найчастіше вбиті (інактивовані) віруси чи бактерії, які не можуть завдати шкоди організму. Навпаки, вони виконують роль «легкого навчального матеріалу» для імунної системи, яка, розпізнавши ослабленого ворога, починає виробляти антитіла — захисні білки, які надалі захищатимуть дитину від цих небезпечних інфекцій (усе життя чи певний час)».

Введення кількох вакцин одночасно дуже небезпечне — МІФ

Насправді імунна система дитини вміє розпізнавати сотні тисяч різних патогенів та реагувати на них, долаючи в той чи інший спосіб. Введення декількох вакцин, що містять ослаблені чи «мертві» віруси й бактерії, не може розбалансувати чи вагомо перевантажити імунну систему.

«Питання доцільності введення кількох вакцин відразу та їх вплив на імунітет малюка було розглянуте Центром по контролю за захворюваннями в США. Експерти, зокрема, шукали докази, що вакцинація може спричиняти автоімунні захворювання — астму чи алергію, стати причиною судом, синдрому дефіциту уваги або аутизму. Жодних доказів цього знайдено не було. Мало того, були доведено, що щеплені за графіком діти загалом хворіють менше (не лише на ті інфекції, від яких щеплені, а й на ряд інших)», — зазначає завідувач відділення дитячої поліклініки «Веселка» Андрій Юрас.

Вакцини отруйні — містять ртуть, алюміній та формальдегід — МІФ

Раніше при виготовленні окремих вакцин використовувався тіомерсал (органічна сіль, що містить етилртуть), оскільки він має протимікробні властивості і захищав вакцину від псування. Проте з 2001 р. у США, а потім і у всіх інших країнах тіомерсал у вакцинах для дітей практично не використовується. Насправді шкода етилртуті, що потрапляє в організм дитини з вакциною, доведена не була. Небезпечним є інший різновид ртуті — метилртуть, яка міститься у деяких сортах морської та океанічної риби, що виловлені в забруднених водоймах. Але з боку виробників вакцин і медиків це такий собі засіб перестороги задля більшої безпеки.

«У вакцинах і зараз є солі алюмінію. Їх використовують задля посилення реакції імунної системи на вакцину і підвищення ефективності вакцини. Батькам важливо знати, що алюміній присутній усюди: у воді, фруктах, овочах і навіть у дитячих сумішах та грудному молоці. До речі, у вакцинах його менше, ніж у грудному молоці…», — нагадує лікар клініки «Веселка» Оксана Головчак.

Є у вакцинах і невелика кількість формальдегіду. Він забезпечує стерильність, зменшує токсичність патогенів (вірусів та бактерій). Та він також є у навколишньому середовищі та в багатьох продуктах харчування. Навіть людський організм виробляє формальдегід у процесі обміну речовин (метаболізму). У великих кількостях, якщо його часто і багато вдихати, він може бути небезпечний і провокувати онкологічні захворювання. Проте у тих дозах, що потрапляють до організму дітей з вакцинами, він безпечний.

Цікавий факт: вакцини містять від 0,005 до 0,1 мг формальдегіду, а у немовлят 2–3-місячного віку вагою 5 кг в крові 1,1–1,2 мг формальдегіду, який виробив організм в процесі обміну речовин.

Вакцини викликають аутизм — МІФ

Цей міф бере початок зі статті лікаря Ендрю Вейкфілда, що побачила світ ще у 1998 р. Цей доктор на основі аналізу історій 12 (!) дітей припустив, що комбінована вакцина проти кору, паротиту і краснухи може спричиняти аутизм. Згодом вдалося довести, що усі докази були сфальсифіковані, а завдяки подальшим дослідженням і вивченню 12 тис. наукових статей, що охоплюють 8 різних вакцин, було доведено, що між вакцинами та аутизмом ніякого причинно-наслідкового зв’язку немає.

Не підтвердилася й гіпотеза, що до аутизму може призвести саме комбінована вакцина (введення відразу декількох). Зокрема, японські медики вирішили деякий час вводити дітям лише однокомпонентні вакцини, але це не зменшило темпи зростання кількості випадків аутизму у цій країні.

А ще науковці розглядали версію, що до аутизму може призводити тимеросал, про який ми вже говорили вище. Проте після вилучення цього компоненту з вакцин зменшення темпів зростання випадків аутизму не відбулося.

Комбінована вакцина проти дифтерії, правця і кашлюка (АКДП) та проти поліомієліту викликає синдром раптової смерті немовлят — МІФ

Зареєстровані випадки смерті від синдрому раптової смерті немовлят (СРСН) збігаються у часі з проведенням щеплень з використанням названих вакцин. Однак трагічні випадки трапляється навіть за умови, що щеплення проведено не було. Збільшення випадків СРСН у зв’язку з вакцинацією не зареєстровано. 

Вакцинація: педіатри «Веселки» розвінчують міфи про щеплення дітей та дають поради щодо імунопрофілактики немовлят, фото-3

Щеплення мають шкідливі та довгострокові побічні ефекти, які ще не вивчені — МІФ

«Усі роки спостереження за процесом вакцинації та щепленими людьми доводять, що побічні ефекти на всі існуючі нині вакцини виникають безпосередньо після введення препарату або, що трапляється вкрай рідко, через кілька тижнів, — наголошує педіатр Марина Шамановська. — Негативний вплив вакцини через роки неможливий. Щонайменше, і через те, що за досить короткий час вони розщеплюються і виводяться з організму, тому ні на що більше не впливають». 

Вакцинація: педіатри «Веселки» розвінчують міфи про щеплення дітей та дають поради щодо імунопрофілактики немовлят, фото-4

Краще перехворіти і отримати сильний природний імунітет, ніж вакцинуватись — МІФ

«Більшість серйозних захворювань, які зараз профілактують за допомогою щеплень, не піддаються ефективному лікуванню. І це досить вагомий аргумент проти того, щоб просто перехворіти, — зазначає завідувачка відділення дитячої поліклініки «Веселка» Євгенія Іваник. — Але це ще не все. Ці інфекції небезпечні своєю непрогнозованістю: немає жодної можливості визначити заздалегідь, наскільки важко протікатиме хвороба у конкретної людини і з якими наслідками. Вони часто призводять до серйозних ускладнень, у т.ч. незворотної інвалідності та смерті».

Зокрема, після кору та кашлюка є ризик пошкодження головного мозку, поліомієліт нерідко призводить до деформації хребта і паралічу, а краснуха, на яку захворіє нещеплена вагітна жінка, часто стає причиною серйозних вроджених вад дитини та мертвонародженості… Тому «дозволяти собі і дітям просто перехворіти» — дуже ризиковане рішення. 

Вакцинація може викликати такі самі симптоми і ускладнення, як і сама хвороба — МІФ

З вакциною в організм потрапляють, як ми уже зазначили, ослаблені, а частіше «мертві» віруси чи бактерії, а під час природного зараження нас атакують живі і дуже агресивні патогени, які здатні швидко розмножуватись та спричиняти широке коло проблем. Зрозуміло, що однаковий вплив активних і інактивованих шкідників неможливий. Мертві віруси не здатні викликати таку ж симптоматику та ускладнення, що й живі та активні, які, до того ж, можуть атакувати масово.

У наш час небезпечні інфекції не настільки страшні та заразні, бо нині інший рівень гігієни та санітарії — МІФ

Кращий рівень гігієни, добре вимиті руки захищають нас від багатьох проблем, проте велика кількість небезпечних інфекцій розповсюджуються незалежно від якості особистої гігієни та загального санітарного рівня у країні. Тому самої тільки гігієни у ряді випадків вкрай недостатньо. 

Віспа, поліомієліт та чимало інших захворювань зникли, тому робити щеплення від них немає сенсу — МІФ

Ці хвороби зникли у більшості країн (не усюди) саме через високий рівень охоплення щепленням. Та як тільки кількість вакцинованих у тій чи іншій країні падає, «зниклі» захворювання повертаються. Зокрема, в Україні уже були спалахи кору, дифтерії та наразі є випадки поліомієліту.

Дітям на грудному вигодовуванні щеплення не потрібне, бо у молоці є антитіла — МІФ

Хоча грудне вигодовування покращує захист новонароджених від деяких хвороб, наприклад, від застуди, воно не здатне захищати від інфекцій, яким запобігають вакцини, та не може стимулювати імунну систему дитини до вироблення антитіл проти них,— нагадує лікар-педіатр клініки «Веселка» Оксана Головчак.

Крім того, з молоком матері дитина може отримувати її антитіла, проте логічно, що лише ті, які у самої мами. А для того, щоб вони були, треба вчасно проходити ревакцинацію (повторне щеплення проти окремих хвороб, яке слід робити і у дорослому віці). Якщо цього не було, а мати не хворіла на котрусь з інфекцій, захисту у дитини не буде. Ну, і наостанок: будь-які материнські антитіла не залишаються у дітей назавжди, протягом першого року життя вони зникають. 

Є нещеплені дорослі і діти, які не хворіють і не мають ніяких ускладнень — МІФ

Поодинокі випадки не можуть бути підтвердженням цього. Для того, щоб розуміти реальний стан речей, треба орієнтуватися на офіційну статистику. А вона свідчить, що щеплені люди хворіють вкрай рідко та практично не мають ускладнень.

Передчасно народженій дитині вакцинація протипоказана — МІФ

Передчасно народжені діти мають отримувати вакцини згідно свого календарного віку. Лікарі, зокрема, відзначають, що в 1-2-місячному віці передчасно народжені малюки настільки ж добре реагують на вакцинацію, як і ті, що з’явилися на світ вчасно. Хоча, звісно, багато залежить від того, наскільки рано народилася дитина, тому радимо звернутися за інформацією до кваліфікованого лікаря-педіатра. 

Вакцинація: педіатри «Веселки» розвінчують міфи про щеплення дітей та дають поради щодо імунопрофілактики немовлят, фото-5

 Діти з хронічними захворюваннями та алергією не повинні вакцинуватися — МІФ

Саме слабкість імунітету найчастіше спричиняє тяжкий перебіг хвороб та розвиток ускладнень. Тому діти і дорослі з хронічними захворюваннями і ослабленим імунітетом більше потребують захисту — вакцинації. Інактивований патоген у складі вакцини дає змогу слабкій імунній системі виробити антитіла без зайвих ризиків, тоді як реальна хвороба, скоріш за все, проходитиме надважко, і ризики ускладнень будуть надвисокими.

«Що стосується алергії, то протипоказання стосуються лише тих дітей та дорослих, які мають алергію на окремі компоненти вакцини, які вводились раніше», — зазначає завідувач відділення дитячої поліклініки «Веселка» Андрій Юрас.

Не можна робити щеплення дитині, якщо вона не абсолютно здорова — МІФ

Незначне погіршення стану здоров'я (нежить, невелике підвищення температури тіла, першіння у горлі) не є протипоказанням для щеплення. У таких випадках погіршення стану дитини чи зниження ефективності вакцини не буде. Проте і тут важливо бути у контакті з вашим лікарем і покладатися на його фахову думку.

Ніхто по-справжньому не контролює побічні ефекти і шкоду вакцин. Правду приховують! — МІФ

«Усі вакцини не лише проходять багатоетапні перевірки до отримання дозволу на використання, але й залишаються під контролем міжнародних організацій та національних систем охорони здоров’я різних країн увесь час використання, — зазначає завідувачка відділення дитячої поліклініки «Веселка» Євгенія Іваник. — Усі зареєстровані побічні реакції перевіряються та ретельно розслідуються. Дуже складно приховати серйозні ускладнення після вакцин. Не менш складно уявити спроможність урядів різних країн приходити до такої єдності у будь-якому питанні». 

Вакцини можуть містити мікрочіпи, що дозволяють урядам відслідковувати дії щепленого — МІФ

Наразі ввести мікрочіп за допомогою ін’єкції технічно неможливо. Крім того, багато вакцин містяться у флаконах на декілька (переважно на 10) осіб, що унеможливлює відстеження кожної окремої людини. А відслідковування відразу десятьох з однаковими чіпами — як мінімум, не надто ефективне заняття. 

РНК-вакцини — генетична зброя, яка трансформує наші гени — МІФ

Якщо звичайна вакцина містить інактивований чи ослаблений вірус, то мРНК-вакцина — це набір «інструкцій» (послідовність мРНК), які допомагають організму виробити дієві антитіла. Цей різновид вакцини безпечніший та дешевший у виробництві. При цьому мРНК-вакцина не здатна змінити генетичний код людини через приєднання до її ДНК, не має можливості проникати у ядро чи якимось іншим чином впливати на геном. Тому це, скоріш, майбутнє медицини, ніж страшна зброя.

Міфи про щеплення, скоріш за все, і далі будуть з’являтися, активізуватися та оновлюватися. Наше головне завдання — спиратися на логіку та критичне мислення і завжди звертатися за порадою до перевірених фахових лікарів, котрі орієнтуються на принципи доказової медицини.

Педіатри дитячої поліклініки «Веселка» завжди раді допомогти з визначенням необхідних щеплень та складанням графіка вакцинації дитини відповідно до її віку та стану здоров’я. Звертайтеся за телефонами: +38 (067) 343 29 11 або +38 (050) 343 29 11.

Варто пам’ятати, що насправді педіатр стає для малюка до року не просто лікарем, адже слідкує за здоров’ям і контролює розвиток дитини в динаміці. Саме тому для комфорту батьків у дитячій поліклініці «Веселка» розроблені спеціальні пакети для новонароджених, що включають усі необхідні огляди педіатра та планових лікарів протягом першого року життя. І під час візитів до педіатра не слід боятися запитувати про те, що турбує вас у питаннях розвитку дитини. Адже команда лікарів поліклініки «Веселка» розуміє малюків ще до того, як вони навчаться говорити, та допомагає батькам, коли вони не знають, що робити.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...