15:05, 20 грудня 2021 р.
Надійне джерело
Будинок-кросворд та унікальна мозаїка: історія вулиці Сахарова у Львові та її споруд, - ФОТО
У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про вулицю Сахарова та споруди, які там можна побачити.
Вулиця Сахарова у Львові розташована у Франківському районі міста та є однією з центральних. Там височить старе трамвайне депо та ще низка цікавих споруд. Пропонуємо детальніше дізнатися про вулицю та її будівлі, а також переглянути актуальні фото.
Як виникла вулиця Сахарова
У 1950 - 1963 роках із трьох окремих вулиць створили нову вулицю, завдовжки 1,9 км. Її назвали на честь російського полководця Олександра Суворова. Згодом, у 1992 році, вулицю перейменували на честь радянського фізика, академіка, лауреата Нобелівської премії миру, активного борця за права людини Андрія Сахарова. Ця назва існує і до сьогодні.
Про створення трамвайної колії на Сахарова
На цій вулиці не завжди курсував трамвай, як ми вже звикли зараз. Вздовж непарної сторони вулиці Сахарова проклали колію швидкісного трамваю у 1987 році. Ця наземна ділянка повинна була стати частиною лінії підземного трамваю, але цього не сталося через брак коштів та складні геологічні умови. Тоді виникали побоювання щодо руйнування історичних пам'яток.
Вулиця Сахарова без трамвайних колій, Фото: alex-shutyuk.livejournal.com
Про депо на Сахарова
На початку вулиці із парної сторони в 1894 році збудували перше депо електричних трамваїв та електростанцію за проєктом Альфреда Каменобродського. Поряд з першими спорудами у 1905- 1906 роках добудували нову частину. Наступна розбудова відбулась у 1926 - 1927 роках. Нині ці споруди мають адресу вулиця Вітовського, 57.
Наразі на місці старого трамвайного депо діє Lem Station. Приміщення перетворили на інноваційно-креативний простір, де проводять виставки, фестивалі та інші культурні й урочисті заходи.
Окрім того, на вулиці Сахарова також височить значна кількість споруд. Розповідаємо, що та де саме можна побачити, а також, який вигляд будівлі мають наразі.
Будинок на Сахарова, 24
На вулиці Сахарова, 24 розташований кутовий будинок, який звели за проєктом Саломона Кайля та Владислава Лімберґера для доктора С. Островського у 1936 - 1937 роках. Наразі це житлова будівля, а у квартирах на першому поверсі розташований магазин.
Сахарова, 24, Фото: 032.ua
Споруда на Сахарова, 32
На вулиці Сахарова, 32 височить будинок, збудований у 1937 році за проєктом Стефана Мічинського. Він внесений до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення.
Сахарова, 32, Фото: 032.ua
Будинок на Сахарова, 42
На Сахарова, 42 розташований будинок, який збудували у 1959 році. Спочатку він був чотириповерховий, але у 2008 році до споруди добували ще один поверх. Спочатку там діяв перший гуртожиток львівського будівельного технікуму. Пізніше у будинку був інститут "Промбудприлад". Нині міститься бізнес-центр з готелем.
Будинок з мозаїкою
На вулиці Сахарова, 45 розташований будинок із мозаїкою "Імпульс і контроль". Впродовж 10 років ця унікальна мозаїка була під залізною вагонкою і цьогоріч її відкрили для жителів. Це витвір Романа Патика - учня і племінника Володимира Патика, який є автором відомої мозаїки "Море і риби".
Будинок з мозаїкою, Фото: 032.ua
Будинок-кросворд
На Сахарова, 82 розташований один із найоригінальніших будинків міста, що привертає увагу перехожих - будинок-кросворд. Він увійшов у десятку найдивніших сучасних будівель Європи і займає там сьоме місце під назвою Crossword Tower. Автором проєкту є Сергій Петлюк. Арт-об’єкт "Кросворд" відкрили у 2008 році, його висота складає 30 метрів, а ширина - 18 метрів.
Будинок Терлецьких
На вулиці Сахарова, 52 розташований будинок Терлецьких, який збудували у 1907 році. Там проживала родина фармацевта, власника львівської аптеки "Під чорним орлом" Михайла Терлецького. Вони там мешкали до 1966 року.
У будинку була колекція творів живопису та графіки українських митців 1920 - 1930 років, а також одна збірка українських екслібрисів, зібраних Михайлом Терлецьким. Щосуботи у будинок сходилися літератори, науковці, митці, які обмінювалися своїми поглядами на політику, культуру, мистецтво, літературу, мову.
За радянських часів це був звичайний житловий будинок, але у 1990 роках його перебудували. У 2019 році навколо споруди було досить багато суперечок, адже йшлося про те, що на місці будинок створять офісний центр з підземним паркінгом. Із наступного року будинок внесли до переліку об'єктів культурної спадщини.
Вілла "Ломниця"
На вулиці Сахарова, 62А можна побачити віллу "Ломниця", яка височить серед дерев. Її створив для власних потреб у 1920 роках відомий архітектор та інженер, співвласник будівельної фірми Станіслав Ревуцький. Він її спроєктував так, щоб кожен із його трьох синів мав помешкання. Цей будинок наразі у досить занедбаному стані.
Вілла "Ломниця", Фото: 032.ua
Читайте також: Львівʼяни, які змінили світ: як онук рабина став засновником ісламської держави
Фото на головній: alex-shutyuk.livejournal.com
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
12:02, 3 грудня
live comments feed...
Коментарі