• Головна
  • Чорна кам'яниця у центрі Львова: історія унікальної пам'ятки, - ФОТО
08:47, 14 листопада 2021 р.
Надійне джерело

Чорна кам'яниця у центрі Львова: історія унікальної пам'ятки, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про Чорну кам'яницю у центральній частині міста. 

У центральній частині Львова на площі Ринок, 4 височить унікальна пам'ятка архітектури - Чорна кам'яниця. Вона є однією з популярних будівель міста та не має аналогів. Споруда вирізняється серед інших і привертає увагу багатьох перехожих. Пропонуємо дізнатися історію кам'яниці, як виникла її назва, а також переглянути архівні та сучасні фото споруди. 

Чорна кам'яниця у Львові, Фото: 032.ua

Чорна кам'яниця у Львові, Фото: 032.ua

Коли з'явилася кам'яниця 

Чорна кам'яниця також відома як кам'яниця Анчевських. Її створили у 1580 роках у стилі ренесансу, тоді вона була двоповерховою. За свою історію неодноразово мала нових власників, споруду перебудовували, а також змінювали саму назву кам'яниці. Далі - детальніше про це. 

Чорна кам'яниця, Фото: photo-lviv.in.ua

Чорна кам'яниця, Фото: photo-lviv.in.ua

Первісний будинок на місці Чорної кам'яниці створили у 20-их роках XVI століття. Власники ділянки часто мінялися, іноді будівля належала водночас кільком особам.

У 1588 році власником споруди став італієць Томмацо ді Альберті, а згодом митник руських земель. Цей рік вважається датою початку будівництва саме Чорної кам'яниці, яка зводилася на фундаментах та підвалах первісного будинку, який знищився під час пожежі.  

Чорна кам'яниця, Фото: photo-lviv.in.ua

Чорна кам'яниця, Фото: photo-lviv.in.ua

Хто створив Чорну кам'яницю 

Існує припущення, що вишукану Чорну кам'яницю створили видатні майстри. Згадуються відомі італійські архітектори Петро Барбон та Павло Римлянин. 

Кам'яницю звели двоповерховою. Із 1596 року будівля стала власністю купця та аптекаря Яна Лоренцовича, який відкрив там аптеку. Його внучка вийшла заміж за лікаря та бурмістра Мартина Никанора Анчевського і від 1645 року будинок став його власністю. Тоді добудували третій поверх за проєктом архітектора Петра Красовського. 

У 1675 - 1677 роках провели реконструкцію будівля. Зокрема, фасад прикрасили скульптурою та аттиком (стінка, що міститься над карнизом і завершує споруду), оновили білокам'яні портали першого поверху. Ця дата вказпана на зворотній стороні аттика, там також написано "зробив Градовський" - відомий львівський майстер Мартин Градовський.  

Чорна кам'яниця, Фото: lia.lvivcenter.org

Чорна кам'яниця, Фото: lia.lvivcenter.org

Про реставрацію будинку

У 1883 році склали план капітальної реставрації будинку. Роботи розпочали на наступний рік за кошти Каєтана Нікоровича. Тоді змінився зовнішній вигляд будинку. Між третім поверхом і старим аттиком добудували четвертий поверх, а також змінили форму даху з двосхилого на плоский. 

Наступна реставрація відбулася у 1911 році за кошти останнього власника - адвоката Еміля Роїнського. Метою ремонтних робіт було повернути споруді початковий вигляд. Тоді фасади чистили від нашарувань гіпсу і тиньку, відкрили їх скульптурний декор.

Чорна кам'яниця, Фото: karta.org.pl

Чорна кам'яниця, Фото: karta.org.pl

Про відкриття музею у кам'яниці понад 90 років тому

"Чорна кам'яниця" як особливо цінна історична та художня пам'ятка перейшла у власність міста у 1926 році. Тоді там вирішили облаштувати історичний музей Львова. Згодом вдалося реставрувати споруду та пристосувати для зберігання музейної колекції приміщення будівлі.

Через три роки вдалося здійснити задумане, і у 1929 році у кам'яниці відбулося урочисте відкриття музею міста. 

Чорна кам'яниця, Фото: photo-lviv.in.ua

Чорна кам'яниця, Фото: photo-lviv.in.ua

Як змінювалася назва кам'яниці 

За всю історію кам'яниця мала декілька поширених назв. Зокрема, її називали "Київська кам'яниця", тому що належала Андрію з Києва; "кам'яниця Лоренцовича", адже саме Ян Юліан Лоренцович відкрив там одну з перших у Львові аптек. Була також ще одна назва - "кам'яниця Докторовська", це найменування походить від доктора Мартина Никанора Анчевського.

Сучасну назву "Чорна кам'яниця" отримала у ХІХ століття. Вона  досить символічна та має різні варіанти походження. 

Як виникла сучасна назва кам'яниці 

Існує декілька версій походження назви кам'яниці у центрі міста. Зокрема, розглядають три варіанти, як будівля отримала свій чорний колір. 

За однією з версій, вапняк, яким викладений фасад, почорнів від часу та осадів попелу з коминів. Інша версія, що впродовж століть свинцеві білила, які наносилися як ґрунт для багатоколірності, окислювалися і так утворився чорний колір. Ще одна версія, що чорний колір вдалося отримати завдяки втиранню впродовж багатьох років у фасад чорного соку від шкірок зелених грецьких горіхів. 

Чорна кам'яниця, Фото: photo-lviv.in.ua

Чорна кам'яниця, Фото: photo-lviv.in.ua

Будівля  - один з найкращих зразків житлової архітектури ренесансу

Чорна кам'яниниця є однією з найкращих зразків житлової архітектури ренесансу. Фасад викладений "діамантовим" рустом і завершений вгорі різьбленим аттиком, декорованими стовпчиками, обелісками. 

Перший поверх має три аркові прорізи. На замковому камені порталу поміщений різьблений геральдичний картуш з левом. Над порталом в ореолі статуя Мадонни з Дитям. Над вікном справа - фігура Св. Станіслава Костки. На карнизі, що відділяє перший поверх від другого, височать постаті Св. Яна з Дуклі (зліва)та патрона лікарів Св. Луки (справа).

Над вікном посередині фасаду є постать Св. Мартина на коні, який відрізає жебракові полу свого плаща, патрона лікаря Мартина Никанора Анчевського, який у такий спосіб увіковічнив своє ім'я. Над вхідним порталом розташований геральдичний картуш з родинним міщанським знаком - ґмерком. 

Біля входу є невеликий кам'яний виступ, лавочка для сторожа. Вирізняються також і мармурові різьблені обрамування вікон другого поверху. 

Сучасне "життя" кам'яниці

Чорна кам'яниця у наш час є візитівкою міста та справжньою окрасою площі Ринок. Її реконструювали у 2016 - 2019 року, адже у будівлі осипався декор та скульптури перебували в аварійному стані.

Це приміщення Львівського історичного музею. Музей виграв грант Посольського фонду США збереження культурної спадщини на реставрацію будівлі. У результаті оновили фасад, відремонтували вестибюль, внутрішнє подвір'я та сходову клітку.

У 2019 році кам'яницю відкрили після трирічної реставрації, у якій впродовж ремонтних робіт виявили колекцію різночасових знахідок пізнього середньовіччя і ранньомодерного часу. У будівлі облаштували експозицію відділу "Музей історії Львова" Львівського історичного музею.

Читайте також: Личаківський цвинтар у Львові: історія та відомі поховання незвичайного музею, - ФОТО

За матеріалами lia.lvivcenter.org, uk.wikipedia.org

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #Чорна_кам'яниця #Львівщина #новини
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...