• Головна
  • Собор, відома кав'ярня та кам'яниці: 10 цікавих споруд на Вірменській у Львові, - ФОТО
08:35, 13 листопада 2021 р.
Надійне джерело

Собор, відома кав'ярня та кам'яниці: 10 цікавих споруд на Вірменській у Львові, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися, який вигляд має сучасна вулиця Вірменська. 

Вулиця Вірменська розташована в історичному центрі Львова та є однією з найдавніших. Більшість будинків є пам'ятками архітектури та мають тривалу історію. Пропонуємо дізнатися детальніше про десять визначних споруд, які розташовані на цій вулиці, а також переглянути фото, який вигляд вони мають наразі. 

У ХVІ - ХVІІІ ст. вулиця Вірменська переважно була забудована дво- та триярусними спорудами. Під кінець ХVІІІ ст вже можна було побачити чотириярусні кам’яниці. Багато будинків мали широкі в’їздні брами для сполучення з господарським подвір’ям. У деяких кам’яницях вони існують і до сьогодні або ж залишилися сліди аркових отворів.

Наразі вулиця досить популярна серед жителів та туристів, а також налічує багато цікавих споруд. Далі розповідаємо, як забудована Вірменська та які споруди можуть побачити перехожі. 

Вірменський собор 

Справжньою родзинкою вулиці є Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці. Він один із найцінніших та найкрасивіших сакральних споруд у місті. Збудували церкву у 1363 - 1370 роках  з ламаного каменю. Товщина стін сягає 1,5 метри. У східній частині дворика був цвинтар, тому подвір'я викладене надгробними плитами. 

Ансамбль собору складається із дзвіниці, палацу архієпископа, вірменського банку, монастиря бенедиктинок, дерев'яного вівтаря "Голгофа", пам'ятної колони святого Христофора, огорожі з брамами. Архітектурним центром комплексу є сам Вірменський собор, навколо якого групуються всі інші споруди.

Окрім того, Вірменський собор стає і майданчиком для зйомок кіно. Зокрема, сцени для легендарного радянського фільму "Д'Артаньян і три мушкетери". Двір собору зіграв французьку обитель, де проходила дуель. 

Собор привертає увагу багатьох жителів та туристів, адже є можливість бачити унікальні фрески, хрести, розписи. Будинок внесений до Реєстру пам'яток архітектури національного значення. 

Вірменський собор, Фото: 032.ua

Вірменський собор, Фото: 032.ua

Легендарна кав'ярня на Вірменській

На вулиці Вірменській, 19 височить житловий будинок, який внесений до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення. На першому поверсі вже понад 40 років функціонує культова кав'ярня "Вірменка". Заклад змінював кілька власників, оновлювався, однак зустрічає відвідувачів і до сьогодні. Він відомий завдяки своїй затишній атмосфері та смачній каві. 

У радянський період "Вірменка" відрізнялася від інших закладів тим, що там можна було вільно висловлювати свої думки, обмінюватися літературою. До початку 1990-их у кав'ярні зустрічалася нестандартна молодь, художники, музиканти, історики, поети. У 1990-тих роках стало менше відвідувачів у закладі, тому що багато людей виїхали з міста, а також змінилося покоління.

Однак згодом всі процеси знову активізувалися. Із 2008 року ту закладі розпочала збиратися редколегія альманаху "Хіппі у Львові", тоді туди потягнулося досить багато людей. Кав'ярня знову розпочала "відживати". Оновили стиль "Вірменки" п'ять років тому.  У 2016 - 2018 роках "Вірменку" обрали "Найкращою кав'ярнею Львова" у рамках Lviv Coffee Festival. 

Легендарна кав'ярня на Вірменській, Фото: 032.ua

Легендарна кав'ярня на Вірменській, Фото: 032.ua

Будинок "Пори року"

На вулиці Вірменській, 23 розташований цікавий будинок - "Пори року", який приваблює увагу своєю вишуканістю. Він внесений до Реєстру пам'яток архітектури національного значення. 

На цьому місці початково стояли два менших будинки, які згодом перебудували в один. За свою історію споруда належала різним особам. Зокрема, деякий час ним володіли львівські єзуїти. У 1882 році будинок викупила міська влада і кардинально перебудувала. Скульптор Гаврило Красуцький виконав оздоблення чотирма сюжетами із сільського життя, які зображали різні пори року, це і надало будинку сучасну назву. 

У 1877 році там розмістили школу імені Пірамовича з польською мовою навчання. Згодом при школі відкрили чотири класи з українською мовою навчання для хлопців. Орієнтовно через десять років у будинку відкрили чотирикласну народну школу для хлопців та дівчат та назвали на честь Маркіяна Шашкевича. Однак ця школи з часом переїхала у будівлю на вулиці Замкненій, де існує і до сьогодні. 

До кінця 1940-х років у будинку містилося львівське відділення Спілки архітекторів УРСР та львівський будинок архітектора. Тепер там діє навчальний корпус Львівської національної академії мистецтв. 

Кам'яниця "Пори року", Фото: 032.ua

Кам'яниця "Пори року", Фото: 032.ua

Кам'яниця, де діяла друкарня та меблева майстерня

На вулиці Вірменській, 3 розташована кам'яниця Іловичівська. Найдавніші згадки про цю будівлю датуються початком XIV століття.

Спочатку кам'яниця отримала назву "Шимоновичівська". Однак згодом з'явилися новий власник - Матій Ілович і також нова назва - "Іловичівська", яка проіснувала до кінця XVIII століття. Далі будівля перейшла у власність Львівської латинської катедри, а 1776 року - у власність міста. У 1866 році будинок придбав інститут "Народний дім". За часів Польської республіки у будинку діяла друкарня Бодека, у 1950-х роках - меблева майстерня "Червоний промінь".

Кам'яниця Іловичівська, Фото: 032.ua

Кам'яниця Іловичівська, Фото: 032.ua

Кам'яниця Обухівська

Кам'яниця Обухівська розташована на вулиці Вірменській, 4. Перші згадки датуються XVI століттям, тоді вона була двоповерховою. Неодноразово її перебудовували, проводили реконструкцію. Зокрема, у 1850 році надбудували третій поверх, облаштували балкон. У 1909 році провели пристосування партеру під торгові приміщення, а згодом переобладнали торгові приміщення партеру на житлові помешкання, яких по закінченню робіт було тринадцять.

У 2013 році була чергова реконструкція кам'яниці під готель та ресторан. Будинок є пам'яткою архітектури національного значення. 

Кам'яниця Обухівська, Фото: 032.ua

Кам'яниця Обухівська, Фото: 032.ua

Кам'яниця Муратовичів

На вулиці Вірменській, 13 височить кам'яниця Муратовичів. Спочатку на цьому місці було два будинки XIV - XVII століття - Муратовичівська кам'яниця і кам'яниця Убалевичів. 

Від початку XVIII століття обидві кам'яниці стояли в руїнах. У 1773 році руїни продали львівському архітекторові Петрові Полейовському, який збудував на цьому місці новий триярусний бароковий будинок. Згодом будинок пошкодила пожежа і він перейшов у власність графа Йозефа Міра і був перебудований у 1781 - 1783 роках.

Нині будинок чотириповерховий. Із 1857 року там була фінансова прокуратура, у 1929 року - товариство "Релігійна бібліотека", із 1933 - Архідієцезіальна спілка вірмен. Наразі будівля житлова, перебуває у міській комунальній власності. Декілька приміщень на партері займає кафе-бар. 

Кам'яниця Муратовичів, Фото: 032.ua

Кам'яниця Муратовичів, Фото: 032.ua

Кам'яниця Захновичівська

На вулиці Вірменській, 25 розташована кам'яниця Захновичівська. Назва походить від імені вірменського купця та художника Христофора Захарії Захновича. 

У будинку містилось ремісниче товариство "Зоря", засноване 1884 року Василем Нагірним та у 1930-х роках мало назву "Товариство руських ремісників і промисловців". У 1880-х роках в будинку мешкав фортепіанний настроювач Ф. Слівінський.

Капітальний ремонт будинку провели у 1988 році, а реставраційні роботи - у 2010-х роках. Тепер будинок житловий, за винятком партерних приміщень флігеля, якими користується Львівська обласна організація Республіканської християнської партії.

Кам'яниця Захновичівська, Фото: 032.ua

Кам'яниця Захновичівська, Фото: 032.ua

Кам'яниця Писарчика

На вулиці Вірменській, 16 можна побачити будинок, який у 1792 році збудовали на основі трьох кам'яниць XVI- XVII століть. У 1801 році надбудували четвертий поверх. У 1910-х роках в будинку працювали кав'ярня Марека Данка та приватний навчальний заклад Генрика Франке.

Будинок є пам'яткою архітектури національного значення. Однак серед всіх інших на вулиці Вірменській він не надто примітний для перехожих. 

Кам'яниця Писарчика, Фото: 032.ua

Кам'яниця Писарчика, Фото: 032.ua

Кам'яниця із пам'ятником винахідникам гасової лампи 

На вулиці Вірменській, 20 височить будинок, де міститься відома ресторація-музей "Гасова лямпа". Біля будівлі також стоїть пам'ятник винахідникам гасової лампи - Ігнатію Лукасевичу, який виглядає з вікна третього поверху, та Яну Зегу, що зустрічає на вході у заклад. 

Будинок зведений у середині XVI століття за проєктом італійського архітектора Петра з Лугано, який приїхав до Львова. Вікна будинку розташовані на різному рівні, що ймовірно, є результатом об'єднання двох сусідніх кам'яниць. Можна побачити також оригінальний вхідний портал, прикрашений з двох боків колонами. 

Кам'яниця Миколаєвичівська, Фото: 032.ua

Кам'яниця Миколаєвичівська, Фото: 032.ua

Кам'яниця на Вірменській, 27

Ще одна з кам'яниць розташована на вулиці Вірменській, 27, яку збудували у 1783 році. Будинок внесений до пам'яток архітектури національного значення. Збудували споруду на місці кам'яниць "Тарафацької" і одноповерхової кам'яниці "Манчукевичів".

Сучасного стану будинок набув орієнтовно після 1807 року. У 1887 році на другому поверсі будинку містилося товариство "Просвіта". 

Кам'яниця Тарафацьких, Фото: 032.ua

Кам'яниця Тарафацьких, Фото: 032.ua

Читайте також: "Голлівуд" на вулицях Львова: які фільми знімали у місті Лева, - ФОТО

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #Вірменська #Львівщина #новини
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...