• Головна
  • «Голлівуд» на вулицях Львова: які фільми знімали у місті Лева, - ФОТО
17:35, 22 жовтня
2
Надійне джерело

«Голлівуд» на вулицях Львова: які фільми знімали у місті Лева, - ФОТО

Чарівне місто на «березі річки, якої нема» вже понад сто років — одне з улюблених місць режисерів не тільки в Україні, але й у всій Європі.

Скільки фільмів зняли у місті Лева, та які з них стали дійсно справжніми культурними подіями, - на ці та інші цікаві питання стосовно львівської «фабрики мрій» ми спробували дати відповідь у спецпроекті 032 «Львів у кіно».

Австрійська епоха — відразу після Люмʼєр

Вже у 1897 році, за два роки, як брати Люмʼєри зробили на бульвар-де-Капюсін перший сеанс сінематографа, у Львові було знято перше кіно. Назва фільму була символічна для міста, на вулицях якого завжди вітав аромат кави - «У львівській кавʼярні» ( «W kawiarni lwowskej»). У той час у Львові ще не було стаціонарних кінотеатрів, тому фільм проказували у “Континентальному Еден-театрі, який знаходився на Губернаторських Валах.

Фільм  «У львівській кавʼярні»

Фільм «У львівській кавʼярні»

Другим кіно, знятим у Львові, стала документальна хроніка про відкриття пам’ятника Адаму Міцкевичу у 1904 році. Покази цього фільму відбувались у кінотеатрі “Уранія» в пасажі Міколяша (початок вул. Коперника, тепер не існує).

У 1912 році у Львові було утворено кіностудію «Кінофільм» спочатку на вул. Потоцького, 23 (тепер – вул. Генерала Чупринки, 23), а потім – вул. Фрідріхів, 5 (тепер – Л. Мартовича, 5). Ця кіностудія зняла у Львові кілька коротких фільмів, які демонстрували у львівських кінотеатрах.

А першим, по справжньому художнім фільмом, знятим у Львові, стала історична стрічка «Костюшко під Рацлавіцами», премʼєра якого відбулась у 1914 році.

Фільм «Костюшко під Рацлавіцами»

Фільм «Костюшко під Рацлавіцами»

Довгий час картина вважалася втраченою, але частина цього фільму була знайдена зовсім нещодавно.

Кіно польського періоду

У 1931 році у Львові було засновано кіностудію Оріон-Фільм». У 1932 році студія виробила дві стрічки. Це була перша польська анімаційна комедія «Пук» і один із перших польських звукових фільмів «За кулісами Х музи». Головну роль у останньому зіграла Софія Батицька – львівська акторка, яка у 1930 р. стала Міс Полонія, вигравши конкурс краси.

Софія Батицька

Софія Батицька

У 1937 році Юліан Дорош зняв перший український повнометражний фільм «До добра і краси». За своїм змістом цей фільм був рекламним роликом, що представляв українську галицьку продукцію.

Ну а самими відомими фільмами у Львові стали два фільми із задуманої трилогії про львівських батярів «Буде краще» (Będzie lepiej, 1936) та “Волоцюги» (Włóczęgi, 1939), які знімало Варшавське кінематографічне бюро “Фенікс”.

«Голлівуд» на вулицях Львова: які фільми знімали у місті Лева, - ФОТО, фото-4

Головними героями цих фільмів виступали учасники львівського комедійного дуету Щепко і Тонько, яких зіграли актори Казімеж Вайда і Генрик Фогельфангер. У фільмі «Волоцюги» вперше пролунала відома пісня «Тільку ві Львові».

Радянський період - «Старики-розбійники», «Джельсоміно» та «Три мушкетери»

Але найбільша кількість фільмів була знята у Львові у радянські часи. Першим радянським фільмом, знятим у місті Лева стала «Мрія». Михайла Ромма. Фільм знімався у Львові у 1940 році. Робота над фільмом була закінчена 22 червня 1941 року.

Афіша фільму "Мрія"

Афіша фільму "Мрія"

Також у 1941 році у Львові встигли зняти стрічку «Перша кінна» про «подвиги». Сталіна та Будьонного під час російсько-української та польсько-російської війни.

Далі назвемо фільми 50-х:

- У 1950 році вийшов фільм «Змова приречених» режисера Михайло Калатозова. Відомий тим, що це був перший фільм, у якому зіграв Олександр Вертинський після повернення у СРСР з Китаю.

Кадр з фільму «Змова приречених

Кадр з фільму «Змова приречених

- У 1951 році Львів став локацію для зʼйомок кольорового фільму про футболістів «Спортивна честь».

- У 1954 році вийшов пропагандистський фільм кіностудії ім. Максима Горького. Це фільм «Про це не можна забувати». В основу фільму покладена ідеалізована історія з життя Ярослава Галана. В кіно молодого українського поета, який пішов по “дорозі націоналізму”, бо пише вірші про любов до України — грає майбутня зірка радянського кіно В'ячеслав Тихонов, який вдягнений у вишиванку. «Очами Грушевського ти дивишся на Україну. Не наша це Україна, не радянська», докоряє герою Тихонова «правильна» комсомолка.

- У 1955 році на вулицях міста Лева знімали Італію - фільм «Овід» за мотивами однойменного роману Етель Ліліан Войнич. У 1955 році фільм зайняв 3 місце серед лідерів прокату, зібравши 39,16 млн глядачів.

Кадр з фільму "Овід"

Кадр з фільму "Овід"

- У 1956 році вийшов біографічний фільм «Іван Франко» кіностудії Довженка.

- У 1959 році Львів став декорацію для фільмів «Олекса Довбуш» та «Іванни» - пропагандистської агітки проти греко-католицької церкви.

Переходимо до 60-х років:

- У 1961 році великий режисер Сергій Параджанов зняв у місті Лева «Українську рапсодію» з відомим співаком Юрієм Гуляєвим та актрисою Наталію Ужвій.

- У 1962-му у Львові було знято фільм «Серед добрих людей», а у в 1963 «Серебряний тренер» - обі стрічки кіностудії Довженко, а в 1965 картина «Чорний бізнес».

- У 1966 році у Львові був знято один із самих відомих та популярних радянських серіалів «Майор Вихор». Місто Лева тут «зіграло» окупований німцями Краків. Цікаво, що реальний «майор Вихор» розвідник Євгеній Березняк з кінця 1945-го і до 1952 року очолював Львівський міський відділ народної освіти, був обраний депутатом Львівської міської ради. А в кіно його зіграв також львівʼянин, випускник школи № 35 Вадим Бероєв.

Кадр з фільму "Майор Вихор"

Кадр з фільму "Майор Вихор"

- У 1967 у Львові знімають ще одну воєнну драму «Сильні духом».

- А у 1968 вийшла біографічна стрічка «Помилка Оноре де Бальзака» та епізоди ще одного популярного шпіонського серіалу «Щит і меч». Першу з чотирьох серій - «Без права бути собою» в кінотеатрах подивилися 68,3 мільйона чоловік, що зробило її лідером прокату і зберігає за нею дев'яте місце в рейтингу найкасовіших фільмів Радянського Союзу.

- В 1969 рік у місті Лева зняли історико-біографічний фільм «Я, Франциск Скорина» - про білоруського видавця і просвітителя Франциска Скорину.

Кіноздобутки 70-х

- У 1970 року – «Чортова дюжина» - український радянський фільм Віктора Жиліна Одеської кіностудії. Події фільму розгортаються у 18 столітті у Львові.

Також цього року виходить – «Салют, Марія!», кіностудія «Ленфільм», в ньому свою першу головну роль зіграла велика українська актриса Ада Роговцева.

- У 1971 році вулиці Львова стали майданчиками відомою комедії Ельдара Рязанова «Старики-розбійники». У фільмі знялося ціле сузірʼя радянських кінозірок. Юрій Нікулін, Євген Євстигнєєв, Георгій Бурков, Валентина Тализіна, Андрій Миронов, Олександр Ширвіндт, Ольга Аросєва і ще багато відомих акторів.

Кадр з фільму "Старики-розбійники"

Кадр з фільму "Старики-розбійники"

В цьому кіно виставку картин Рембрандта влаштували у львівській ратуші. А взагалі у картині дуже багато знайомих львівʼянам краєвидів міста Лева.

Кадр з фільму "Старики-розбійники"

Кадр з фільму "Старики-розбійники"

Також у 1971 році Еміль Лотяну зняв у Львові кілька епізодів фільму «Лаутари», який отримав низьку престижних міжнародних премій на фестивалях у Сан-Себастьяні, Неаполі та Соренто.

- У 1972 році у Львові зняли відразу три фільми. «Бій після перемоги», знятий за повістю Василя Ардаматського режисером Вілленом Азаровим, «Земля, до запитання» радянський художній фільм-драма, режисером Веніаміна Дормана за однойменним романом Євгена Воробйова, який розповідає про життя розвідника у 30-ті роки в Італії.

- У 1973 році у Львові зняли політично-ліричну драму про Грецію часів чорних полковників». «На куту Арбата та вулиці Бубулинас». На цей раз місто Лева було Афінами.

Також у цьому році у Львові проходили зʼйомки соціальної драми «Упізнання» Леоніда Менакера та фільму «До останньої хвилини», у якій головний герой, якого грав Владислав Дворжецький, був прообразом Ярослава Галана.

- У 1975-ому вийшов «Повітроплавець» - біографічна драма про важкоатлета Івана Заїкіна.

Також деякі кінокритики вважають, що низка епізодів культового фільму «Раба кохання», який починав знімати Хамдамов, а завершував Михалков, - були теж зняті у Львові у 1975 році.

Окрім цього, у 1975 році у Львові знімають фільми «Ярослав Домбровський», кіностудії «Мосфільм» (СРСР) і «Панорама» (Польща). У місті знімають сцени боротьби комунарів на барикадах Парижа.

- У 1977 році на вулицях Львова знімають «Чарівний голос Джельсоміно» - художній кінофільм за мотивами казки Джанні Родарі «Джельсоміно у Країні брехунів».

Кадр з фільму «Чарівний голос Джельсоміно»

Кадр з фільму «Чарівний голос Джельсоміно»

- А у 1978 році Львів чудово зіграв Париж часів Людовіка 13 у легендарному фільму-мюзиклі «Д’Артаньян і три мушкетери». Численним локаціям цього фільму у місті Лева 032 присвятив окрему статтю.

Також у 1978 році у Львові знімають детектив «Версія полковника Зоріна», стрічку «Спокута чужих гріхів» та музичну комедію «Дуенья» за п'єсою англійського драматурга Річарда Б. Шерідана.

- 1979 рік – «Під сузір'ям Близнюків», фільм, знятий режисером Борисом Івченком за мотивами повісті Ігоря Росоховатського «Гість».

Кіномайданчик 80-х

- У 1980 у Львові знову знімають рімейк серіалу «Овід» , кримінальну драму «Сицилійський захист», та популярний радянський серіал «Довга дорога у дюнах». У останньому можна побачити загальні види зимового Львова в ролі Мюнхена.

- У 1981 році у Львові знімали комедію «Відпустка за свій рахунок» - у фільмі знімалися такі радянські зірки, як Людмила Гурченко та Ігор Костолевський.

- У 1982-ому вийшла картина «Повернення Батерфляй» . Фільм присвячений життю і творчості видатної української співачки, львівʼянки Соломії Крушельницької.

- У 1983 році у Львові відбулася екранізація фантастичної повісті Карела Чапека «Засіб Макропулоса» під назвою «Рецепт її молодості».

- У 1984 році у Підгорецькому замку біля Львова білоруський режисер Михайло Пташук зняв фільм «Чорний замок Ольшанський».

- У 1986 році знята у Львові радянська агітка про петлюрівське підпілля «На вістрі меча».

- У 1987 році у Львові деякі епізоди радянського серіалу «Державний кордон» були відзняти у Львові кіностудією «Білорусьфільм».

Також у 1987 році вийшов масштабний історичний фільм «Данило — князь Галицький» Ярослава Лупія.

- У 1989 році Львів вкотре чудово справився з роллю Парижа у стрічці «Сірано де Бержерак», кіностудії «Ленфільм».

На початку 90-х

У 1990 у Львові зняли епізоди фантастичний мінісеріал «Посередник» 1990 року.

Останніми фільмами радянської доби стала у 1991 році стрічка «Погань» про проблеми наркоманії, «Польска кухня» та радянський двосерійний художній фільм «Блукаючі зірки» Всеволода Шиловського, знятий за мотивами однойменного роману Шолом-Алейхема.

Кінофільмі, зняті за роки незалежності

- У 1995 році у Львові знімали «Акваріум, або Самотність шпіона», фільм, знятий за мотивами відомого роману Віктора Суворова «Акваріум» про діяльність радянських розвідувальних служб.

Кадр з фільму "Акваріум"

Кадр з фільму "Акваріум"

- У 1999 році у Львові китайці знімали серіал «Як гартувалася сталь» за мотивами роману Миколи Островського. В 2000-му році картина була визнана найкращим китайським фільмом.

Нове століття

- У 2000 році вийшов «Нескорений», знятий кінорежисером Олесем Янчуком. Фільм розповідає про життя головнокомандувача УПА Романа Шухевича.

«У темряві» - таку назву отримала стрічка, знята відомою режисеркою Агнешкою Голланд. Це польсько-німецько-канадський драматичний фільм, який вийшов на екрани у 2011 році. Дії у стрічці розгортаються саме на теренах Львова під час Другої світової війни.

- У 2002 році Львів став Парижем у популярному російському серіалі «Доярка з Хацапетівки-2». Сцени Парижу були зняті на площі Ринок у Львові.

- У 2008 році у Львові знімали фільм «Владика Андрей» кінорежисера Олеся Янчука. Ця стрічка розповідає про життя та діяльність видатної особистості в українській історії - митрополита УГКЦ Андрея Шептицького

Також львівські локації були використані при зʼйомках російської комедії «Гітлер капут» з Павлом Дерев'янко та Анною Семенович.

- У 2011 році вийшла стрічка «Повний метр» - дія фільму відбуваються у Львові у роки Другої світової війни.

- У 2012 році у Львові знімали російській серіал «Петро Лещенко» з Костянтином Хабенським у головної ролі про життя та творчість відомого співака.

- У 2013 році вийшов фільм «Креденс» кінорежисера Валентина Васяновича. Фільм - різдвяна казка, сцени якої зняті зимою на вулицях Львова.

Знята у Львові стрічка «Іван Сила» режисера Віктора Андрієнка отримала премію Лесі Українки у номінації «Найкращий фільм для дітей та юнацтва» у 2013 році.

Події фільму «Ломбард», який було знято у 2013 році, відбуваються в місті Лемберг.

- У 2014 році вийшов фільм «Ротації» - кіно про сучасний Львів за мотивами поезії Богдана-Ігора Антонича, знятий режисером Іваном Федоричом.

- У 2016 році було знято «#SelfieParty» - український комедійний фільм режисера Любомира Левицького. Зйомки фільми відбувались на території Львівського державного університету безпеки життєдіяльності та в селі Брюховичі.

- У 2016 році режисер Тарас Химич зняв у Львові кілька епізодів фільм «Жива» про боротьбу УПА.

- У 2017 році вийшов знаковий не стільки для кінематографа, скільки для української політичної історії серіал «Слуга народу 2». Багато сцен з фільму було знято в історичних пам'ятках міста, зокрема: Палац Потоцьких, Будинок вчених та проспект Свободи.

- Також у 2017 році окремі епізоди історично-біографічний фільм року режисера Олеся Янчука «Таємний щоденник Симона Петлюри» стрічки знімалися у Львові, зокрема, в одній із зал апеляційного господарського суду та в Палаці Потоцьких.

- У 2018-ому українці зняли рімейк польського фільму 1939 року «Шляхетні Волоцюги» - про пригоди батярів. Практично весь фільм знятий на вулицях Львова.

Кадр з фільму "Шляхетні волоцюги"

Кадр з фільму "Шляхетні волоцюги"

- Також у 2018 році у місті Лева була знята комедійна стрічка «Я, ти, він, вона», режисером якої став нинішній президент України Володимир Зеленський.

- У 2019 році у Львові та Жовкві знімали серіал «Кава з кардамоном». Історія «забороненого» кохання польського пана та українки розгортається на тлі «Весни народів», революції 1848—1849 років. Стрічку знімали у палаці Потоцьких, готелі «Жорж», в музеї етнографії та художнього промислу та Домініканському костелі.

- У серпні 2020 року у Львові почалися зйомки фільму «Я, Побєда і Берлін» за книгою загиблого у автотрощі українського співака та шоумена Андрія Кузьменка.

- У 2021 році у Львові три місяці тривали зйомки фільму Олександра Березаня «Смак Свободи» про відродження автентичної кухні по Ользі Франко. Головну роль у стрічці грає Ірма Вітовська.

Ірма Вітовська

Ірма Вітовська

Сьогодні вже, мабуть, неможливо точно підрахувати загальну кількість фільмів, знятих у Львові. Але впевнено можна сказати лише одне - місто Лева вже понад сто років залишається однім із найбільших кінематографічних майданчиків Європи.

Читайте також: «Д'Артаньян та три мушкетери» у Львові: як місто Лева «зіграло» в кіно Париж, - ФОТО

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #кіно #фільми #кіноЛьвів #Львів_у_кіно
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Спецтема
Які європейські міста грала столиця Галичина і на яких львівських вулицях знімали Париж, Краків чи Мюнхен розповідаємо у нашому спецпроекті “Львів у кіно”

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
tkukhar
22 жовтня, 20:44
А про фільм The Truce забули: https://www.imdb.com/title/tt0117959/locations
Andrii Rudzevych
24 жовтня, 12:24
Елайджа Вуда у Львові кияни мають пам'ятати?
Оголошення
live comments feed...