Скільки батальйонів у Путіна та чи вистачить російських військ для повномасштабного вторгнення в Україну

Військовий експерт і журналіст В'ячеслав Бутусов проаналізував концентрацію російських військ на кордонах України, а також в окупованому Донбасі та Криму.

Про це Бутусов написав на своїй сторінці у Фейсбук.

Підготовка до відбиття агресії повинна починатися з усвідомлення загрози. Збройні Сили Російської Федерації налічують понад 1 мільйон військовослужбовців, проте скільки з них готові до вторгнення в Україну?

На цей час на кордоні з Україною розгорнуті 150-та мотострілецька дивізія Південного військового округу, 3-тя мотострілецька дивізія Західного військового округу, до України перекидається 74-та мотострілецька бригада Центрального військового округу. У Криму-126-та мотострілецька бригада берегової оборони, 810-та бригада морської піхоти і 56-та десантно-штурмова бригада. Ці сили є серйозною загрозою, проте недостатні для проведення глибокої наступальної операції. Однак Росія з 2014-го проводить військову реформу для збільшення числа боєготових наземних сил.

 Скільки батальйонів у Путіна для вторгнення?

Основною оперативною одиницею, якою вимірюється зараз міць наземних сил є загальновійськові батальйонні тактичні групи.

У 2014-15 рр, за даними дослідження OSINT групи Інформнапалм, в агресії проти України брали участь щонайменше 39 БТГР ЗС РФ. Так, в РФ мільйонна армія, але боєготових наземних військ виявилося не так багато, БТГР комплектувалися як збірна солянка з різних частин тривалий час. І тому застосувати їх одночасно Росія не змогла, вони вводилися в бій поступово, змінювалися по ротації.

Згідно з офіційними даними, зараз Загальна чисельність наземних сил ЗС РФ:

сухопутні війська-280 тисяч військовослужбовців; повітряно-десантні війська - 45 тисяч військовослужбовців; морська піхота - до 13 тисяч військовослужбовців. Серед них - численні не бойові частини і з'єднання, плюс ракетники, зенітники, інженери, плюс військовослужбовці строкової служби, плюс персонал навчальних центрів, арсеналів, баз і т. д..

На основі досвіду війни в Україні у 2015-му Росія почала військову реформу, щоб переплавити свою армію у вигляді максимальної кількості боєготових БТГр. Російське командування переконалося, що наявність великих мобілізаційних резервів у сучасній війні вимагає тривалого часу їх розгортання і підготовки, і мобілізація створює великі політичні проблеми. Тому перевага якісне вирішує набагато більше, ніж кількість.

7 вересня 2018 року начальник Генштабу ЗС РФ Валерій Герасимов так оцінив боєготовність наземних сил ЗС РФ: «сьогодні в сухопутних і повітряно-десантних військах 126 батальйонних тактичних груп, укомплектованих контрактниками і знаходяться в постійній готовності до виконання бойових завдань. У бойових підрозділах проходять службу в основному контрактники.

У полку, бригаді два батальйони та ряд інших бойових підрозділів і підрозділів забезпечення укомплектовані контрактниками, а третій батальйон – призовниками. Сержанти - всі контрактники.

На основі підрозділів, укомплектованих контрактниками, створюються батальйонні тактичні групи. У полку і бригаді – їх налічується дві-три. Це батальйони із засобами посилення, чисельністю 800-900 чоловік. Вони забезпечені всім необхідним для ведення бойових дій, у тому числі засобами розвідки, спостереження, навігації та закритого зв'язку і всім іншим".

Отже, до складу 16 дивізій і 44 бригад - танкових, мотострілецьких, десантно-штурмових, повітряно-десантних, кулеметно-артилерійських, морської піхоти, розгорнутих на всіх стратегічних напрямках і за кордоном, Росія на цей час має розрахункових 126 БТГр.

Однак далеко не всі свої БТГР Росія зможе розгорнути та послати в Україну, оскільки рівень боєготовності у них неоднорідний, боєздатність залежить насамперед від мотивації і якості особового складу. Крім того, далеко не всі можуть бути негайно кинуті в бій, і виконують вони різні завдання на різних напрямках.

У високому ступені боєготовності до вторгнення, з досвіду 2014-го, знаходяться головні сили Південного і Західного військового округів, ряд з'єднань Центрального і Східного округів, повітряно-десантні війська, окремі мотострілкові з'єднання ВМФ.

БТГР можуть бути направлені зі складу 2 танкових і 6 мотострілецьких, 2 десантно-штурмових, 2 повітряно-десантних дивізій, 13 мотострілецьких, 2 танкових, 4 десантно-штурмових бригад, 3 військових баз.

З 126 БТГР проти України можуть бути направлені протягом двох-трьох місяців до 90 БТГР, інші будуть використані для доукомплектування і розгортання резервних компонентів.

Таке зосередження вимагає тривалих і масштабних перевезень, які поки не відбуваються. Це означає, що сценарій великої війни на столі, але рішення ще не прийнято», - резюмує Бутусов.

Також експерт проаналізував сили ЗСУ, які можуть протистояти повномасштабній російській агресії.

 Що є у ЗСУ для оборони?

«У складі 2 танкових, 13 механізованих, 2 гірничо-штурмових, 5 десантно-штурмових, 2 морської піхоти бригад ЗСУ, а також ряду окремих частин - близько 80 БТГр.

Безумовно, Росія має значну перевагу в багатьох видах озброєння і військової техніки. Українські БТГР не повністю укомплектовані, відчувають нестачу боєприпасів, техніки, мобільності. Росія реалізовує чітку військову доктрину, на відміну від України, де ніякого логічного військового будівництва не відбувається, це дає великі переваги в організації та бойовій підготовці.

Однак Україна також має перевагу в ряді найважливіших компонентів:

1. Мотивація військовослужбовців, які захищають свою Батьківщину.

2. Наявність великого навченого резерву з досвідом бойових дій та активна підтримка громадянського суспільства.

3. Наявність великого числа нехай і застарілих, але численних систем озброєння. А також виробництво і постачання багатьох тисяч протитанкових керованих ракет «Стугна», «Корсар». Джавелин».

4. Урбанізована місцевість, придатна для тривалої осередкової оборони населених пунктів.

Російська армія не має багаторазової переваги в силах для наземної війни. ЗСУ цілком здатні чинити тривалий і ефективний опір у разі гарантій безпеки НАТО в повітрі і створення безпольотної зони для російської авіації. У Росії немає сил для проведення широкомасштабних наступальних операцій, вона готується до локальних бойових дій в обмежених районах.

Якщо Україна почне реформи, щоб скоротити або усунути російські переваги, сценарій великої війни буде малоймовірний. Кремлю доведеться змиритися з неможливістю досягти навіть локальних успіхів в ході наземної операції".

Також Бутусов проаналізував сценарії можливого вторгнення.

Російське вторгнення - яким буде сценарій?

У 2014-му році Росія вже готувала вторгнення та окупацію України. Кремль вирішив не використовувати авіацію, флот, ракетні війська, які забезпечують велику перевагу над ЗС України. Путін обрав характер локальних бойових дій наземних сил, де основне навантаження несли сухопутні війська, повітряно-десантні війська, війська спецназ, залегендовані під місцевих "ополченців", де кадрові російські військовослужбовці, які виконували основну бойову роботу та управління, посилювалися найманцями та зрадниками.

Така стратегія призводила до значних втрат, однак дозволяла Путіну не брати на себе політичну відповідальність за вторгнення, і не визнавати війну з Україною.

Негативні наслідки Великої війни:

1. Жорсткі санкції Заходу, збільшення витрат на війну, які квола російська економіка не витримує вже зараз.

2. Великі втрати російських військовослужбовців.

3. Посилення співпраці України та НАТО, постачання озброєнь, які мають велику технологічну перевагу над усіма російськими системами.

4. Створення безпольотної зони силами авіації НАТО за зразком Сирії, розгортання нових підрозділів НАТО в Україні.

Однак у Путіна за минулі роки з'явилася серйозна мотивація для силового вирішення проблеми України:

1. Окупація Криму і частини Донецької та Луганської областей зупинили економічну інтеграцію Росії в західний світ, обірвали доступ до технологій і фінансів. Путін зайшов у глухий кут і потребує рішень, здатних змінити подальше погіршення міжнародного становища.

2. Утримання Криму та окупованих територій в Україні вимагають все більших коштів без будь-якої перспективи на скорочення витрат.

3. Війна на фронті вимагає великих людських ресурсів, які у Росії також обмежені, оскільки бойові дії ведуться в нових гарячих точках.

4. Конфігурація лінії фронту вельми вигідна для наступальних операцій ЗСУ, і є загрозою для російських військ у тривалій перспективі.

5. Росія готується до повної ізоляції та розриву відносин із Заходом.

Окупація всієї України, де з кожним роком посилюються антиросійські настрої, для Росії зараз-вкрай ризиковане завдання. Це не можна зробити без великого опору, великих втрат, це не можна зробити швидко. У тривалій великій війні шанси Росії будуть досить хиткі, оскільки Україна, що має статус розширеного партнерства з НАТО, напевно отримає допомогу Альянсу в цій війні. За наявності в Україні боєздатної армії масштабні поставки озброєння і бойової техніки НАТО призведуть до поразки російської армії.

Тому наразі сценарій російського наступу бачу таким:

1. Удар в Донецькій і Луганській областях для підвищення безпеки окупованої зони. Розширення зони окупації, а за сприятливих умов - взяття під повний контроль Донецької та Луганської областей.

2. Бойові дії носять короткочасний характер, щоб не допустити втручання НАТО.

3. Нанесення великих втрат з'єднанням ЗСУ, інформаційно-психологічний удар для підриву морального духу політичного керівництва України, щоб під загрозою втрати влади змусити на світ за всяку ціну заради зниження ескалації бойових дій.

В цілому, вважаю, що для такого сценарію наразі Росія не готова, оскільки зосередження необхідних сил для вирішення такого завдання поблизу лінії фронту не фіксується нашою розвідкою. Україна має можливості для протидії такому сценарію, у разі адекватної оцінки обстановки військово-політичним керівництвом», - робить висновок Бутусов.

Читайте також: Приведено в повну бойову готовність: на Львівщині провели навчання зенітного ракетного дивізіону, - ФОТО

Бутусов Україна Росія ЗСУ Путін вторгнення
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі