Як почувається перший вакцинований від COVID у Львові: інтерв'ю з директором інфекційної лікарні

У Львові триває вакцинація від коронавірусу. Одним із перших щеплення отримав директор Львівської обласної інфекційної лікарні Сергій Федоренко. Кореспондентка 032.ua дізналася в інфекціоніста про відчуття після щеплення від COVID-19 та загалом думки щодо проведення вакцинації. 

Пане Сергію, поділіться, будь ласка, яке самопочуття після вакцинації? 

25 лютого я першим у Львівській області отримав першу дозу вакцини AstraZeneca від коронавірусної хвороби. Під час проведення маніпуляції почувався добре. З дня вакцинації до сьогодні також все нормально. Жодних порушень зі сторони органів та систем, температурного показника не було. 

Чи боліла рука у місці введення вакцини?

Ні, після вакцинації на коронавірус нічого не боліло. Навіть зауважу, коли у жовтні отримав вакцину від сезонного грипу, тоді у місці ін'єкції спостерігалися неприємні відчуття впродовж трьох днів. Цього разу - ні. 

Керівника лікарні Сергію Федоренка вакцинували одного із перших у Львові, Фото: Маркіян Лисейко
Керівника лікарні Сергію Федоренка вакцинували одного із перших у Львові, Фото: Маркіян Лисейко

Після вакцинації ви одразу змогли працювати?

Як рекомендовано, 30 хвилин після введення вакцини був під наглядом лікарів. Згодом піднявся у свій робочий кабінет і продовжив виконувати функції директора установи.  

Перші 30 хвилин після вакцинації - це найважливіший час?

При кожному прийманні навіть таблетки можливі алергічні реакції негайного типу, які виникають одразу після отримання медичних препаратів. Цей час "розтягується" до 30 хвилин, тоді можливі зміни зі сторони серцево-судинної системи у вигляді підвищення чи зниження артеріального тиску, збільшення або зменшення частоти серцевих скорочень.

У цей період, коли можуть виникнути реакції негайного типу, людина повинна бути під спостереженням. Якщо виникне якась реакція, то є медичний персонал, що адекватно відреагує та введенням інших речовин унеможливить розвиток подальшого ускладнення. 

Ви хворіли на коронавірус?

Станом на день щеплення я не хворів на коронавірус. Періодично здаю ПЛР-тестування (тестування методом полімеразної ланцюгової реакції). На щастя, не виявляли хворобу. 

Чи був страх перед проведенням вакцинації?

Я працюю лікарем із 1985 року, мені за своє життя довелося брати участь у ліквідації декількох спалахів різних інфекційних хвороб. На жаль, бачив багато летальних випадків. Як медик розумію, єдиним методом щодо подолання керованої інфекційної хвороби є проведення профілактичних щеплень. Є багато різних думок про неефективність вакцини, але з впевненістю можу сказати, що профілактичні щеплення можливо повністю не зможуть захистити від зараження на ту чи іншу хворобу, однак вона у вакцинованої людини перебігатиме у легшій формі. 

Наша інфекційна лікарня із березня 2020 року щоденно приймає хворих на коронавірус. Вона першою у Львівській області прийняла першого пацієнта. Працівники постійно перебувають у зоні ризику. Отож, розуміючи відповідальність перед своїми колегами та людьми, які завжди поруч зі мною, не було іншої альтернативи, ніж робити щеплення. 

Які допустимі побічні реакції після вакцинації?

Кожен препарат (не лише вакцина) є для організму людини потенційно небезпечним, тому що це надзвичайно складний багатокомпонентний комплекс препаратів, які скеровані на дію тих чи інших органів і систем. Щодо вакцини - складний комплекс біологічного препарату, до складу якого входять антигени, зокрема, їх введення в організм людини стимулює виділення антитіл до певного типу вірусу. 

Отож, можливі зміни у вигляді почервоніння або незначного набряку у місці ін'єкції, підвищення температури (здебільшого це до 37,5 °С), головокружіння, головний біль, навіть незначна поява катаральних явищ. Це допускається і заводом виробником, і фірмою розробником вакцини, тому у цьому нічого надзвичайного немає. 

Скільки медпрацівників Львівської обласної інфекційної лікарні вакцинувалися? 

У нас вакцинувалося 50 медичних працівників (лікарі, медичні сестри, санітарки), тобто провели ту кількість щеплень, яку виділили наразі на нашу установу у першу чергшу. Я щодня спілкуюся із працівниками, жодних зауважень немає. 

Вакцинація у Львівській обласній інфекційній лікарні, Фото: пресслужби Львівської міськради Вакцинація у Львівській обласній інфекційній лікарні, Фото: пресслужби Львівської міськради

Кому не можна вакцинуватися? 

Не можна проводити вакцинацію групі ризику, яка може дати потенційні небезпеки при проведенні щеплень. Зокрема, люди, що мають важкі прояви алергічних реакцій, є пацієнти, що різко реагують на введення препаратів. Ці люди мають бути під більш детальним спостереження медиків.

А людям у старшому віці можна робити щеплення від коронавірусу?

Людям у старшому віці можна вакцинуватися. У Європі є значна кількість саме таких пацієнтів, які звертаються у медзаклади, щоб отримати щеплення. Однак потрібно враховувати стан людини, чи потрібно це пацієнту, чи ні. Варто індивідуально підходити до кожного випадку. Коли є застереження, краще утриматися або вивчити краще це питання. 

Чи потрібно проводити щеплення людям, які вже перехворіли на коронавірус?

Людям, які перехворіли, можу порекомендувати через певний час після хвороби (не у перший чи другий місяць) зробити дослідження ІФА, щоб дізнатися який рівень імуноглобуліну G (виникає після вакцинації чи після перенесеної хвороби). В одних пацієнтів, які перехворіли, імуноглобулін G зберігається впродовж кількох місяців, а є певна категорія людей, які через три - чотири місяці мають нульовий рівень. Отож, після дослідження вже варто визначити, чи впотрібно проводити щеплення людині, яка вже хворіла. 

Що варто розуміти людині про вакцинацію?

Вакцинація є добровільною, тому рішення потрібно приймати самостійно щодо проведення щеплення. Варто розуміти, що у людини, якій провели щеплення, перебіг хвороби буде легший. На жаль, медична практика, досвід та спостереження свідчать про те, що коронавірус - надзвичайно підступна хвороба. Ризикам піддаються всі вікові категорії. За останній час поступили понад 50 нових хворих на стаціонарне лікування. Серед них - більшість людей віком до 40 років. У них протікає перебіг хвороби у тяжкій формі (двобічна бронхопневмонія, задишка, зниження рівня насичення рівня крові киснем). 

Вакцинація дієва, якщо щеплення зроблять меншій частині населення?

Якщо подивитися на ступінь щеплень від сезонного грипу в Європі, кількість вакцинованих досягала до 90%, тому там захворюваність на грип була значно меншою, ніж в Україні. Отож, все залежить від свідомості та відповідального ставлення населення. Чим більша буде кількість щеплених, тим більший буде ступінь колективного імунітету, тим менше людей буде хворіти. 

Після введення вакцини, особливо другої дози, у людини мають виробитися антитіла. Скільки часу вони триматимуться наразі невідомо, вчені вивчають це питання. Фундаментальних досліджень ще немає. 

Вакцинація у Львівській обласній інфекційній лікарні, Фото: пресслужби Львівської міськради Львівщина отримала 42 000 доз вакцини від коронавірусу, Фото: пресслужби Львівської ОДА

Зазначимо, 24 лютого Україна отримала 500 тисяч доз вакцини Oxford/AstraZeneca (Британія-Швеція). Її закупили за державні кошти. Зокрема, на Львівщину доставили 42 тисячі доз вакцини. Перед щепленням пацієнта оглядають, він підписує згоду й тоді його вакцинують. В Україні заплановано п’ять етапів вакцинації: 

  • перший передбачає щеплення людей із критичним ризиком інфікування COVID-19, медичних працівників (які надають допомогу хворим на  коронавірус в умовах стаціонару) та військових, які беруть участь в ООС.
  • на другому вакцинуватимуть також інших людей, які надають медичні послуги.
  • на третьому і четвертому етапах вакцинуватимуть тих, хто виконує функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави.
  • на п’ятому етапі - людей віком до 59 років без супутніх захворювань.

Додамо, станом на 5 березня 550 медичних працівників отримали перше щеплення від коронавірусу (має бути два). Зокрема, його зробили 50 медикам Львівської обласної інфекційної лікарні; 70 медикам 8-ї міської клінічної лікарні; 80 медикам регіонального центру легеневого здоров’я; 310 медикам міської клінічної лікарні швидкої допомоги й обласного центру екстреної медичної допомоги; 40 працівникам обласного лабораторного центру.

Читайте також: Нововведення березня: що зміниться для львів’ян у першому місяці весни 2021 року

Львів 032.ua вакцинація коронавірус Львівщина новини
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі