20:49, 29 жовтня 2020 р.
Надійне джерело
Львівські “Два джентльмени з Верони”: як з жартами та музикою відкрити для себе молодого Шекспіра
У жовтні Перший театр, що на вул. Гнатюка, 11 у Львові, показав прем’єру вистави “Два джентльмени з Верони”. Її поставив режисер Ігор Задніпряний за маловідомою п’єсою молодого Вільяма Шекспіра з однойменною назвою. Журналістка 032.ua побувала на прем’єрі та розповідає, чому львів’янам обов’язково варто відвідати цю постановку у Першому театрі.
Коли пересічний глядач згадує Вільяма Шекспіра, то або захоплюється, або миттєво знуджується - настільки часто у різних іпостасях обігрували “Гамлета”, “Ромео і Джульєтту”, “Отелло” та інші п’єси видатного англійського автора кінця 16 століття. Усі згадані твори містять доволі серйозне підґрунтя для роздумів над життям і смертю - поганий вибір для людини, що переживає епідемію COVID-19. Але “Два джентльмени з Верони” - це ковток свіжого повітря та гарного настрою, який ненав’язливо розповідає про дружбу, кохання та зраду у колі молодих людей.
Головні герої - це пара молодиків з Верони, які вирушають у Мілан до двору герцога. Якщо Валентин уособлює абсолютно чисті та позитивні риси характеру, то Протей - доволі приземлений та двоякий персонаж, якому теж не чужі вищі почуття. Саме Протей першим знаходить кохану - красуню Джулію, заради якої він готовий пожертвувати усім та у зв’язку з чим над ним постійно піджартовує Валентин.
Обоє хлопців походять із багатих сімей і, як це водиться, батьки вирішують дати їм кращу освіту та забезпечене майбутнє. Валентина першого відправляють до Мілану, а після кількох місяців розлуки за ним слідує і Протей. Після переїзду для друзів усе кардинально змінюється, їм доводиться зіткнутися із першими труднощами: визначенням пріоритетів та цінностей у житті, спробах збудувати своє життя та здобути кохання, честь і гідність.
Ці складні духовні переживання подаються глядачам у абсолютно невимушеному тоні. Про жартівливість п’єси свідчить уже сама назва (звідки в Італії взятися типовим англійським “джентльменам”?) та географія подій (автор навмисне розділяє два міста морем, хоч у реальності його там немає). Усі сценки супроводжують веселі музичні композиції від Юрія Саєнка, які цілком занурюють у місце подій. Такі “перебивки” утримують увагу глядача і позбавляють так званої “четвертої стіни”.
Вистава "Два джентльмени з Верони", 032.ua
Якщо прийом із музичними вставками можна порівняти з прийомами від авторів популярних відеороликів у ютубі, то персонажі Спіда і Ланса - це не менше, ніж шекспірівські стендапери. Саме ці два слуги Валентина і Протея піднімають градус сміху в залі вище та майстерніше за будь-якого “слугу народу” (мова про серіал “95 кварталу” - авт.). Кожен із них не гребує поділитися історією свого життя або й затіяти суперечку з господарем прямолінійною мовою простого люду. Чого лише вартує монолог Ланса у порту, коли той розповідає про слізне прощання зі своєю родиною та собакою!
Варто звернути увагу й на декорації, яких у постановці - мінімум. За основу слугують кілька колон та інвентар у руках акторів. Зараз театри рідко вдаються до таких методів, але в часи Шекспіра або Давньої Греції - це був тренд. У цьому плані, львівський Перший театр вирішив наблизитися до лондонського “Глобуса” та зосередитися на сенсах - тексті, акторській грі та музиці, а не на формах. Частково це зумовлено творчими експериментами, частково - зубожінням українських театрів, на які зараз виділяють вкрай мало коштів.
Режисер Ігор Задніпряний і Дарія Зав'ялова, 032.ua
Фінансове питання змусило шукати рішення не лише щодо декорацій, але й щодо костюмів. Художниця Дарія Зав’ялова з командою дуже креативно підійшла до створення концепції та зуміла знайти “золоту середину” між сучасним мінімалізмом та класичним театральним вбранням. Деякі герої п’єси носять джинси, деякі - перекроєні костюми з інших вистав. Але найголовніше, що кожен із цих образів відповідає персонажеві: глядач може без проблем “зчитати” герцога, слуг та джентльменів, відрізнити просту дівчину від доньки аристократа.
Спершу “Двох джентльменів” у Львові планували показати просто неба - у дворику Першого театру. Для цієї місцини такі експерименти не нові: наприкінці 19 століття подвір’я на Гнатюка, 11 було популярним місцем, де проводили вистави єврейського театру Гімпля. Але оскільки зараз у Львові прохолодна погода, постановку за Шекспіром демонструють всередині, з дотриманням карантинних норм: глядачів впускають удвічі менше, ніж вміщає зал, місця розділені захисними стрічками, на вході міряють температуру і потрібно одягнути маску.
Внутрішній дворик Першого театру, 032.ua
Подивитися веселу виставу і трохи розбавити карантинні дні можна буде й у листопаді. Покази відбудуться 7, 14 та 24 листопада. Квитки уже є в продажу, доступні замовлення онлайн. Вистава підійде як глядачам солідного віку, так і молоді.
Читайте також: 10 найпопулярніших пісень, які слухали львів'яни у жовтні, - ТРЕКИ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Спецтема
Зібрали у цьому розділі для вас усе найцікавіше. Cтатті, огляди новини, - усе, що активно читали на нашому сайті, коментували і поширювали читачі у соціальних мережах. Тут точно знайде щось, що почитати.
Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Останні новини
Оголошення
09:09, 27 листопада
10:43, 29 листопада
11:37, 25 листопада
14:38, 27 листопада
2
live comments feed...
Коментарі