17:30, 11 лютого 2013 р.
Добірка робіт львівського колекціонера Івана Гречка на очах у людей
Долю унікальної колекції української старовини найстаршого львівського колекціонера Івана Гречка, що її цей непересічний чоловік багато років поспіль намагався подарувати місту за умови відкриття в ньому музею приватних колекцій, нарешті вирішено
Власник чи не найбільшої в нашій державі колекції гуцульських ікон на склі середини ХІХ — початку ХХ століття, а ще величезної збірки духовно-матеріальних свідчень народної культури, які збирав упродовж усього свого життя, починаючи від 1950-х років, та величезної кількості документів історії Церкви, Іван Гречко передав свою колекцію в дар Українському католицькому університету, а саме: до музею УКУ, який урочисто відкриють 15 лютого.
«А кому мав передавати? — зреагував пан Іван, коли «Газета» зателефонувала до нього, щоб розпитати, що до чого. — Усі львівські музеї так нашпиговані експонатами, що тільки 5-7% виставлено, а решта припадає пилом у фондах. Багато років намагався знайти для своєї колекції якийсь притулок, але марно.
Ще коли директором Національного музею у Львові був Андрій Новаківський, я просив: «Візьміть той маєток, бо як умру, то воно розлетиться, розпорошиться в невідомих напрямках». Однак у постійну експозицію була змога виставити лише якийсь відсоток, а решта мала помандрувати в запасники і там навіки застрягнути. А я цього не хотів. Усі ці роки стукав у різні двері й ось нарешті знайшов ті, які відчинили. Там мало б виглядати. Все так, як я мріяв: моя збірка відтепер буде перед людськими очима».

ФОТО:http://starozhytnosti.org.ua
Властиво, на створення своєї колекції Іван Гречко поклав життя.
«Хто вже раз узявся за збирацтво, — ділився думками Іван Гречко, — тому складно того заняття позбутися. Бо придбав одну-дві гарні речі й так тішишся тим, як мала дитина. Але минає кілька тижнів — і воно стає буденним, тому хочеться чогось нового. Першого ж вихідного сідаєш у поїзд — і в гори.»
Як розповів «Львівській Газеті» керівник музею Українського католицького університету Андрій Ципко, наразі в приміщеннях УКУ на Хуторівці виставлятимуть лише частину колекції Івана Гречка, але вже невдовзі експозицію розширять. Зрештою, новостворена культурна скарбниця мала б об’єднати в одне ціле збірки Інституту історії церкви, Інституту літургіки та кімнати-музею Йосифа Сліпого.

ФОТО:http://starozhytnosti.org.ua
До речі, в новому університетському містечку УКУ, що нині будують на вулиці Стрийській і яке є першим в Україні прикладом створення такого кампуса за найсучаснішими зразками західних університетів, передбачено також зведення для музею окремої будівлі. Тут сподіваються: ініціатива Івана Гречка стане для багатьох збирачів прикладом і стимулом підхопити таке починання. Час покаже.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
21:05, 26 вересня 2020 р.
373
08:27, 24 січня
16
live comments feed...
Коментарі