“Артилерист не бачить, кого він вбиває”: записки “колишнього” АТОвця зі Львова

Раніше зона АТО (Антитерористична операція), тепер - ООС (Операція об’єднаних сил). Проте, як сказав Павло Канюга: “Від перестановки доданків сума не змінюється”. Незалежно від назви “Східного Дійства”, люди там борються за мирне небо над головою, хоча цей вислів вже настільки засів у нашій свідомості, що ми не помічаємо його відсутність на Донбасі.

Ексклюзивно для журналістки редакції 032.ua львів’янин та офіцер-артилерист Павло Канюга розповів про АТО, яке ми не знали. “Страшно мені стало після повернення додому”, - шість слів з великим сенсом. Постійні обстріли, кров, поранені та загиблі - одним словом ВІЙНА можна описати те, що ми щодня бачимо на екранах наших комп’ютерів чи телевізорів. Але як там насправді, може знати тільки той, хто був у вирі цих подій.

***

Фото офіцера - артилериста Павла Канюги

Розмова з АТОвцем передбачає собою серйозний тон живі факти. Звичайно ж, місце для неї я вибрала зовсім тематичне: підвальне приміщення кав’ярні в книжковому магазині на проспекті Шевченка. Я не інтуїт, але цього разу вона мене не підвела, бо це було навіть дуже добре рішення. І згодом зрозуміємо, чому. Почати розмову я вирішила з подій на Майдані, оскільки саме там розпочалося те, що зараз ми так усі воліємо зупинити - “завуальовану російську агресію”.

Не дивлячись на те, що Павло випускник військової кафедри Національного університету “Львівська політехніка”, на яку він пішов за власним бажанням, працював у зовсім іншій галузі. Раніше вів курси з соціоніки (концепція на перетині психології та соціології). На Майдані не був, але допомагав формувати ефективні групи людей, для того щоб вони їхали відстоювати Європейський напрямок України.

“Ми, з точки зору соціоніки, у Львові формували групи по 5 - 6 людей, які мали високу ступінь надійності як структури”, - саме так пояснив цей процес Павло Канюга. На запитання для чого це було, він відповів: “Щоб мінімізувати втрати людей. Адже в кожній групі був керівник, який з тверезим розумом мав ставитися до будь-якої небезпеки”.

Разом зі своїми учнями Павло створив близько ста груп, які були на Майдані. Він був свого роду консультантом, який в подальшому допоміг людям зрозуміти їхню стратегію та план дій. “Вже після цього я бачився з деким з цих груп. Вони не забули згадати мене хорошим словом”, - сміється знавець соціоніки.

А що ж було далі? Як потрапив в зону АТО? У той період, а це - 2015 рік, потрапити в зону АТО не складало жодної проблеми. Але все ж відповідь була того варта: чотири повістки - чотири можливості попасти в зону бойових дій. Шансів було передостаньо, але чомусь за четвертим він відправився туди захищати Україну. Кумедна ситуація насправді вийшла з тими повістками, то бійців вже вистачало, то весілля, що крутилося “на носі” в Павла, завадили йому приїхати туди раніше.

Я міг відмазатись від АТО, але не хотів”, - запевнив мене офіцер Канюга. - “Всі рази після кожної повістки я їздив у військкомат, проходив огляд і перші два рази почув, що вони вже набрали бійців (1500). Я розумів, що повернуся наступним разом. Коли приїхав третій раз, то в мене було незабаром весілля”,- додав Павло. Звичайно, що "комісари" зрозуміли його становище і відпустили до наступного, себто, четвертого разу.

2015 рік, 3 березня. Позаду - півроку подружнього життя, як знову прийшов лист із запрошенням до мобілізації. Як відреагували вдома? Без емоцій та з кам’яним обличчям Павло каже: “Та нормально”. Скоріше за все, у нього дуже лояльна дружина або спогади в той день були не найкращими. А можливо, ми дуже звикли до телевізійної картинки, де вся сім’я чи ціле село плаче і проводжає свого хлопця на фронт.

Офіцер каже, що на війні було не страшно, але додає: “Страшно стало, коли я повернувся”.

“В зоні АТО я був рік, ще в 2015, але добре пам’ятаю, як це було. Спершу нас повезли на довоєнну підготовку в Національну академію сухопутних військ, хорошу, до речі підготовку",- розповів Павло Канюга. Були там і хлопці, які не вміли тримати зброю, їх там навчали, бо не було іншого виходу.

Зона АТО. Фото - Павло Канюга.

Пам’ятаю, що ЗМІ завжди порушували два питання: чи дійшли пакунки з допомогою до атовців та що вони їдять. Відповідно, ці питання я і задала Павлу. Чесно кажучи, сподівалася, що почую про голод, холод і повну відсутність допомоги, а почула про те, що годували їх добре та всі пакунки доходили.

“Годували нас і справді добре. Я набрав 18 кілограм за рік часу. В нас була кухня, яка називалася “ПАК 200 (польова автономна кухня)”. Я до сих пір не можу дивитися на рибу в консервах. В народі ми її називали "червона риба", а, насправді, то були звичайні бички в томаті. Певно, я їх переїв”, - сміючись, розповідає Павло.

Додає: “Були в нашій бригаді бійці з усіма шкідливими звичками, які тільки існують. Коли я їхав на війну, то сподівався, що ніхто пити та смалити не буде, але вже так сталося. Довелося боротися з цим”.

Першим пунктом призначення Павла став Новоград-Волинський, 30-та окрема механізована бригада, де він пробув рівно 3 дні. А потім всіх новоприбулих погрузили в автобуси і відвезли безпосередньо в АТО в складі тої ж таки бригади.

Павло Канюга згадує, що зона воєнних дій виглядає справді розбитою: “Нас привезли в Слов’янськ. Я пам’ятаю, що повсюди були знаки війни: облуплені будинки, на заправці стояв бак з пропаном, обкладений мішками, щоб уламки його не пошкодили, і купа військових з автоматами. І це вже не була передова в 2015 році”.

Шквал, страх і паніка - це постійні друзі війни, які точно не зрівняються з відчуттям посттравматичного синдрому. “Страшно мені стало, коли я повернувся”, - я добре запам’ятала ці слова головного героя. Чому? Бо мені здавалося, що сильнішого страху, ніж на війні немає, але як виявилося потім - і до цього відчуття можна звикнути. А повернутися до “НОРМАЛЬНОГО” життя стає набагато важче.

“Коли я повернувся перший раз у відпустку додому, то пам’ятаю, як за два дні в мене під вікнами почали пускати салют. Я одразу ж заліз під ліжко і почав шукати автомат. Звичайно, я підсвідомо розумів, що це звичайний салют, але рефлекси спрацювали проти мене. І це не єдиний такий випадок”, - розповідає Канюга.

Я мала дурість запитати, чи позбувся він посттравматичного синдрому, та отримала відповідь: “Від ПТСР позбутись остаточно не можна, лише мінімізувати його прояви.”

Пам’ятаєте, на початку я розповідала про те, що дуже вдало вибрала місце для нашої зустрічі? Зараз поясню чому. Не лише панічними атаками, вічним страхом та незрозумілими рефлексами закінчується цей постАТОвський синдром. Павло мені розповів ще декілька цікавих спостережень: “Якщо ти будеш спостерігати за атовцями, то побачиш, що в будь-якому закладі вони будуть сідати так, щоб повністю контролювати простір на випадок «можливого» обстрілу. Також часто вони носять з собою ніж та уникають раптових звуків, ба більше, спалахів фотоапаратів”.

“Я волію не говорити дружині та друзям, куди я йду. Я злюсь, коли вони мене це запитують, адже відповідь на підсвідомому рівні викликає в мене почуття небезпеки”, - додає Павло.

Сон - ось, що ти можеш втратити в АТО, і історія Павла підтверджує це припущення: “Півроку після остаточного повернення додому я не міг спати. Згодом, я вже знав кожного сусіда по тому, як він ходить. Такий відбиток в мене залишила війна, бо я мав знати, хто заходить до мене в кімнату, не відкриваючи очей. Я міг сказати, хто сьогодні на посту, почувши лише кроки людини”.

Жінкам атовців Павло Канюга рекомендує пройти спеціальні курси для дружин ветеранів війни, адже зрозуміти кардинальну зміну чоловічої поведінки готова не кожна.

Зараз Павло має свої курси по соціоніці (“16 types”), виховує маленьку донечку разом із розуміючою дружиною. Звичайно, держава не обділила його пільговим пакетом, в який входить: ділянка на окраїні Львова, безкоштовне лікування, мінус 70% на комунальні послуги, безкоштовний проїзд в громадському транспорті, психотерапевт.

Я не можу сказати, чи компенсація перекриває втрати. Єдине, що додам: хочеш ти того чи ні, але АТО залишає певний відбиток в твоєму житті. Цей відбиток ніколи не буде абсолютно поганим чи абсолютно хорошим. Він просто буде. Їх не потрібно боятися, чи жаліти. Вони - АТОвці, і це заслуговує на повагу.

Читайте також: Як реінтегрувати Донбас і "зшити" Україну

АТО ООС матеріальна допомога війна агресія Павло Канюга
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Пригоди
3 квітня уряд опублікував  список додаткових обмежень під час карантину в Україні через поширення коронавірусної інфекції, які вступають в дію з понеділка, 6 квітня.  На урядовому порталі виконавчої влади зазначили, що нові обмежувальні заходи викликали в українців безліч запитань, тому надали роз’яснення на найпоширені з них. Чому потрібно носити із собою документи, що посвідчують особу? Наявність у людини документів дозволить перевірити, чи не мусить вон...
Пригоди
2 квітня під час планових військових навчань бригади на територію подвір’я приватного будинку у селі Верещиця Яворівського району впав снаряд. Про це повідомили у пресслужбі, снаряд не розірвався та внаслідок події ніхто не постражав. Як зазначив Міністр оборони України Андрій Таран, найбільш вірогідною причиною цього інциденту стала технічна несправність ракети, виробленої у 1985 році, тобто 35 років тому. Міністр уточнив, що минулого року ракета була пер...
Кримінал
За останню добу у Львівській області патрульна поліція зупинила 23 нетверезих водіїв, вони отримали протоколи.  Як повідомили у пресслужбі Патрульної поліції у Львівській області, у п'ятницю, 3 квітня, вдень правоохоронці склали 10 протоколів на водіїв, які керували транспортними засобами в стані сп'яніння. Цієї ночі виявили ще 13 водіїв, які порушивши вимоги правил дорожнього руху, сіли за кермо нетверезими. На водіїв склали протоколи за керування транспо...
Суспільство
У п'ятницю, 3 квітня, президент України Володимир Зеленський підписав указ про допомогу Італії в боротьбі з пандемією коронавірусу, у зв'язку з цим троє львівських медиків добровільно полетіли для перейняття досвіду у лікуванні пацієнтів.  Про це повідомили у пресслужбі Львівської ОДА. До Італії відправилися двоє лікарів-анастезіологів Західноукраїнського спеціалізованого дитячого центру та один медик з Львівської обласної клінічної лікарні у складі делега...
Суспільство
Сьогодні, 4 квітня, на 74-му році життя відійшов у вічність колишній міністр освіти України та ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, фізик Іван Вакарчук - батько лідера гурту "Океан Ельзи" Святослава Вакарчука. Про це повідомили у пресслужбі Львівської міської ради. Мер Львова Андрій Садовий висловив співчуття від імені жителів міста та зазначив, що на прохання родини похорон Івана Олександровича відбудеться камерно, його похова...
Бізнес
Станом на 4 квітня на сайті Міністерства фінансів України опублікували актуальний курс іноземних валют щодо гривні. Кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися скільки коштує долар, євро у Львові. Національний банк України встановив офіційний курс гривні на рівні 27,5962 грн/долар та євро - 30,0812 грн, відповідні цифри не змінилися у порівнянні з попереднім банківським днем.  У банках Львова курс долара встановили в межах 27,550- 27,700 грн/долар та 29,800-...
Пригоди
У п'ятницю, 3 квітня, близько опівдня у Львові на вулиці Китайській сталася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої постраждав 80-річний пішохід.  Про це повідомили у пресслужбі поліції Львівщини. За попередньою інформацією, у подвір’ї житлового будинку водій мікроавтобуса "Рено Трафік", 44-річний львів’янин, рухаючись заднім ходом, збив 80-річного пішохода, місцевого жителя. Внаслідок наїзду чоловік отримав тілесні ушкодження, його госпіталізували. Н...
Бізнес
ТзОВ “Інвестиційна компанія “Орієнтир” має намір побудувати багатоквартирне житло з вбудованими приміщеннями на першому поверсі у ЖК “Веселка”, що на вулиці Залізничній, 7 у Львові (будинок № 9 на генплані). Як передає 032.ua, містобудівні умови та обмеження на будівництво забудовнику затвердили на засіданні виконавчого комітету Львівської міськради 3 квітня 2020 року. Проект передбачає зведення новобудови на земельній ділянці площею 1,0134 га (кадастровий...
Суспільство
Станом на ранок суботи, 4 квітня, у Львівській області з підозрою на коронавірус є 111 осіб, у 15 пацієнтів - позитивний результат тесту на COVID-19. Як повідомили у пресслужбі Львівської ОДА, 4 особи знаходяться на лікуванні у відділенні інтенсивної терапії, а 2 пацієнтів одужали. За словами епідеміологині Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Наталії Тімко, у період з 22:00 3 квітня по 10:30 4 квітня, в області з підозрою на коронавірусну інф...