Право на природні пологи в Україні: досвід Львова

Народження дитини – важливий етап у житті жінки, який безпосередньо впливає на фізичне та психічне здоров’я породіллі. Майбутні матері зазвичай хочуть, щоб  їхні пологи пройшли максимально природним шляхом, тобто – без зайвого втручання медичного персоналу. Однак в Україні трапляються випадки жорстокого поводження з боку лікарів, зокрема: тиск на живіт, штучна стимуляція, зручна для акушера-гінеколога поза та ще – низка інших втручань під час пологів. Варто зазначити, що породіллі мають право знати всю інформацію щодо свого стану та отримувати гідне поводження з боку медичного персоналу. 

Кореспондентка 032.ua поспілкувалася із львівськими лікарями-гінекологами, щоб дізнатися, які пологи можна вважати природними, коли передбачені хірургічні втручання та з’ясувала у представниці ГО “Природні Права Україна”, які права мають жінки під час пологів. Також львів’янка поділилася у коментарі своїм досвідом чотирьох пологів, двоє з яких були із хірургічними втручаннями, а двоє – у домашніх умовах. 

Зокрема, директорка Львівського обласного клінічного перинатального центру, акушерка-гінекологиня вищої категорії Марія Малачинська зазначає, що природні пологи – це пологи через природні родові шляхи, що проходять з мінімальним медичним втручанням та у комфортній для жінки обстановці. Одразу після пологів дитину викладають мамі на живіт і прикладають до грудей для природної стимуляції лактації.

Фото: акушерка-гінекологиня Марія Малачинська / надали 032.ua

Відповідно до звіту Львівського обласного клінічного перинатального центру, за 2019 рік відбулося 5098 пологів, із них – 61% фізіологічні. Серед хірургічних втручань – кесарів розтин, що відбувається за чіткими обмеженими показами, при цьому проводиться розріз черевної стінки та стінки матки і дитина з’являється на світ через живіт. 

Основними показами до проведення кесарового розтину є: повне передлежання плаценти, значні травми тазу або хребта жінки, важка екстрагенітальна патологія та патологія серцево-судинної системи, органів зору, вагітність після допоміжних репродуктивних технологій, але не у всіх ситуаціях,  та деякі інші випадки.

Однак у випадку першого кесаревого розтину при наступній вагітності жінці можуть запропонувати фізіологічні пологи. Все індивідуально та остаточне рішення приймають досвідчені акушери-гінекологи у межах медичного закладу. У кожної жінки власний поріг больової чутливості, при потребі, анестезіолог пропонує епідуральне знеболення, при якому жінка знаходиться в свідомості, але народжує майже без болю.

Щодо домашніх пологів, то акушери-гінекологи негативно ставляться до цього, тому що існує загроза здоров’ю матері та дитини, для прикладу: розрив промежини, кровотеча навіть до летального випадку. Зараз комунікація з пацієнтками у медичних закладах на високому рівні, також у випадку виникнення ускладнень є реанімація для жінок та новонароджених, тобто персонал реагує миттєво. Щодо партнерських пологів, то вони можуть проходити або з чоловіком, або з доулою, якій сім’я довіряє – це не забороняється”, – зазначає Марія Малачинська. 

Подібної думки дотримується й львівський лікар акушер-гінеколог Вальдемар Надіжко, який звертає увагу на те, що природні пологи не варто плутати з домашніми.

Фото: акушер-гінеколог Вальдемар Надіжко / надав 032.ua

“Кожна жінка, і це цілком закономірно, прагне природніх пологів. Треба зазначити, що, крім медичної складової, вкрай важливе значення в пологах має психоемоційна складова. Отож, для того, щоб пологи перебігали максимально природнім шляхом, проводиться підготовка до них в умовах жіночої консультації, яка включає в себе як лабораторні, інструментальні обстеження, так і лекції, на яких жінки отримують інформацію про вагітність, пологи, післяпологовий період та догляд за дитиною”, – додає Вальдемар Надіжко.

Він також розділяє думку, яку висловила Марія Малачинська, щодо домашніх пологів. До них лікар ставиться негативно, адже під час народження немовляти можуть виникати непередбачувані ситуації, у яких мати й дитина можуть потребувати невідкладної допомоги, яку можна надати лише в умовах акушерського стаціонару. За словами лікаря Надіжка, зараз в інтернеті можна знайти окремі історії жінок з позитивним досвідом пологів вдома, натомість, випадки з фатальним завершенням рідко висвітлюють.

Однак, як стверджує співзасновниця ГО “Природні Права Україна”, психологиня та доула Ольга Горбенко, природні пологи – це пологи без жодних втручань, це як частина природного життя жінки. Ними не можна назвати народжування в лікарні, коли жінка перебуває в незнайомому місці, з великою кількістю медперсоналу, іншою мікрофлорою, обстеженнями, – усе це не є природним. Такі пологи, якщо вони відбулися без додаткових медичних втручань, правильно було б назвати фізіологічними.

Фото: співзасновниця ГО “Природні Права Україна” Ольга Горбенко / надала 032.ua

Найефективнішою системою допомоги під час пологів у ГО “Природні Права Україна” вважають ту, в якій поряд з лікарським існував би акушерський догляд, адже саме його ВООЗ вважає найбільш оптимальним для більшості пологів. В Україні такої моделі немає – лише за кордоном. Активно її практикують у Великій Британії, де жінка з нормальним перебігом вагітності має можливість вільно обирати між традиційними для нас пологами з лікарем у великій сучасній лікарні та пологами, які приймає акушерка в затишному пологовому центрі або ж у породіллі вдома.

В акушерських пологових центрах немає лікарів, а навколишня атмосфера наближена до домашньої. Вони часто розташовані на території лікарень, і в разі необхідності жінці та дитині швидко нададуть необхідну медичну допомогу. Зараз у Києві намагаються створити пологові зали з подібними умовами: комфортне оточення, мінімум втручань та можливість жінці бути активною учасницею процесу – у третьому та п’ятому пологових будинках столиці.

В Україні жінка також має право вільно обирати місце народження своєї дитини, проте немає державної медичної підтримки цього вибору, тобто медичним працівникам заборонено допомагати у домашніх пологах, що робить ситуацію небезпечною для жінок та новонароджених. 

Наразі ведення “нормальних” пологів в Україні ускладнене ще й відсутністю відповідного чинного національного протоколу. Проте жінки під час пологів у нашій країні все ще мають частину своїх прав, закріплену в інших протоколах: підтримка роділлі двома особами на її вибір (наказ МОЗ № 234 від 10.05.2007 "Про організацію профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах"), безперервний контакт “шкіра до шкіри” новонародженої дитини з мамою або батьком (у разі кесаревого розтину) впродовж двох годин після пологів (наказ №152 від 04.04.2005 "Про затвердження Протоколу медичного догляду за здоровою новонародженою дитиною"); принцип інформованої згоди щодо будь-яких медичних втручань (закон України "Основи законодавства України про охорону здоров’я", ст. 43); заборонений тиск на живіт жінки для пришвидшення народження дитини (наказ №205 від 24.03.2014 "Профілактика післяпологової кровотечі").

Жінка також має низку універсальних прав під час вагітності та пологів:

  • право на охорону здоров'я та найвищий досяжний рівень здоров'я;
  • право на свободу, автономію, самовизначення та свободу від утримання;
  • право на свободу від шкоди, насильства та поганого поводження;
  • право на інформацію, інформовану згоду та відмову, право на повагу до свого вибору й уподобань;
  • право на приватність та конфіденційність;
  • право на шанобливе та поважне ставлення;
  • право на рівність, свободу від дискримінації та рівний доступ до допомоги.

Найкраще місце для пологів – це те, де жінка відчуває себе в безпеці, адже це її право на безпеку та найвищий досяжний рівень здоров’я. Однак, якщо вона обирає домашні пологи в Україні, то варто розуміти, що наразі відповідальність – лише на ній. Отож, потрібно усвідомлено підійти до цього, зваживши всі ризики, поспілкувавшись із різними фахівцями, і обов’язково маючи план “Б” на той випадок, якщо допомога все ж буде необхідна”, – зауважує Ольга Горбенко.

У цьому контексті законотворцям, медикам і самим жінкам варто пам’ятати: немає значення, де відбуваються пологи, головне, чи задовольняються основні потреби жінки в пологах як запорука їх нормального перебігу. Про цей принцип говорить відомий французький акушер Мішель Оден, який першим у світі створив пологовий зал домашнього типу.

Редакція 032.ua вирішила дізнатися історію львів’янки Юлії Олех, яка є мамою чотирьох дітей. У коментарі вона поділилася своїм досвідом: жінка народила двох синів, яким 11 та 8 років, у лікарні шляхом кесаревого розтину, а двох доньок, яким 6 та майже 2 роки, – вдома з чоловіком. Юлія порівняла ці пологи, а також розповіла, з якими проблемами довелося їй зустрітися під час народження дітей.

Фото: львів'янка Юлія Олех / надала для 032.ua

“Був час, коли я вважала свої кесареві пологи “провальними”, але це виявився важливий досвід, який змусив мене шукати шляхів до порозуміння з собою, своїм здоров’ям. Важливо зрозуміти, які процеси всередині мене та всередині медичної системи призвели до того, що перші пологи закінчились екстренною операцією, а в других я не змогла домогтися свого права народити самостійно.

Настав момент, коли я зрозуміла, що маю особливості вагітностей та пологів, які є нормою, але при яких у пологовому мені доведеться тяжко виборювати своє право на фізіологічний процес, без втручань. 

Наприклад, мої вагітності тривають близько 42 тижнів, і це пов’язано з часом зачаття дітей, а не з тим, що “зі мною щось не так”. Також я повільно народжую, саме швидкість пологів і була причиною для втручань при першому народженні дитини, внаслідок якої все закінчилося операцією після 17 годин в пологовій залі.

Окрім цього, вага моїх дітей більша від середньої, лікарів це насторожує, хоча й мій зріст більший від середнього, підстави для реальних хвилювань 4-кілограмове немовля не має викликати. Мене хвилювала й традиційна для пологових будинків лежача або напівлежача позиція, адже вона несприятлива для пологової діяльності, часто спричиняє потребу в епізіотомії. Таких моментів є багато, і про кожну потрібно було щось доводити, сперечатись, а доводити і народжувати одночасно –  надто складно.

Сім років тому пологи з доулою не були поширеною практикою. Не зустрівши розуміння у декількох лікарів, з якими намагалася поспілкуватись, вирішила народжувати третю дитину вдома, без сторонньої допомоги. Після кесаревих розтинів рубець на матці загоївся без ускладнень, не турбував під час вагітності та мав максимальні шанси добре витримати пологи, якщо народження відбуватиметься без медикаментозної чи фізичної стимуляції.

Питання місця і способу народження – це завжди питання відповідальності. На тому етапі було комфортно реалізувати своє право на вибір – народжувати вдома, адже це зовсім не поза законом, є окрема процедура реєстрації дітей, народжених поза медичною установою.

Пологи після двох кесарських розтинів були довгі, але спокійні: перейми тривали понад три доби, в результаті моя старша дочка з’явилася на світ з вагою майже 4,5 кг, в терміні 42 тижні та 3 дні. Весь цей час тіло підказувало зручні позиції,  я слухала себе, завдяки чому змогла обійтись без надмірного болю та без розривів. Я стежила за динамікою перейм, не забувала пити воду та їсти для підтримки сил. Дитина регулярно рухалася, пологи йшли добре.

Доньку прийняв в руки мій чоловік, і це був дуже хвилюючий момент. Особливих “маніпуляцій” для допомоги не знадобилося, пуповину перетнули вже за деякий час, коли вона відпульсувала.

Після цього досвіду, який підтвердив всі мої знання про себе, в житті змінилось дуже багато: сприйняття себе у світі, самооцінка, з’явилась впевненість, розвинулась інтуїція.

Отримавши позитивні перші домашні пологи, на початку наступної вагітності здогадувалась, що знову захочу народжувати вдома, однак, зібрала речі на випадок потреби поїздки до пологового, але головний варіант був – знову вдома, без зайвих втручань.

Ідеальних пологів не буває, це однозначно, але дуже важливо знати свою фізіологію і стан здоров’я, а також – свої права, у такому випадку жінки зможуть зробити свій вибір і взяти на себе відповідальність за пологи, а також – важливо сформувати очікування від них, підготуватись та налаштуватися”. 

***

Щоб уникнути жорстокого поводження з боку медичного персоналу, жінкам потрібно пам’ятати про свої права, які вони мають під час пологів. Зокрема, про те, що будь-які медичні втручання можуть бути лише за згодою жінки, для підтримки можуть бути присутні дві особи на пологах на її вибір, жінки безпосередньо мають право на шанобливе ставлення до себе, також заборонений тиск на живіт для пришвидшення народження дитини, а у разі кесаревого розтину є право на безперервний контакт “шкіра до шкіри” новонародженої дитини з мамою або батьком упродовж двох годин. Варто зазначити, що остаточне рішення, де народжувати, приймає жінка, однак, необхідно врахувати всі можливі ризики та переваги як під час природних пологів, так і в лікарні. Ваш вибір – за Вами. Пам’ятайте, що це Ваше право на безпеку та на найвищий досяжний рівень здоров’я! 

Матеріал створено в межах проєкту "Гендерночутливий простір сучасної журналістики", що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки Української медійної програми,  що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується Міжнародною організацією Internews

Львів 032.ua пологи природні_пологи кесарів_розтин права_жінок_під_час_пологів новини
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Пригоди
3 квітня уряд опублікував  список додаткових обмежень під час карантину в Україні через поширення коронавірусної інфекції, які вступають в дію з понеділка, 6 квітня.  На урядовому порталі виконавчої влади зазначили, що нові обмежувальні заходи викликали в українців безліч запитань, тому надали роз’яснення на найпоширені з них. Чому потрібно носити із собою документи, що посвідчують особу? Наявність у людини документів дозволить перевірити, чи не мусить вон...
Пригоди
2 квітня під час планових військових навчань бригади на територію подвір’я приватного будинку у селі Верещиця Яворівського району впав снаряд. Про це повідомили у пресслужбі, снаряд не розірвався та внаслідок події ніхто не постражав. Як зазначив Міністр оборони України Андрій Таран, найбільш вірогідною причиною цього інциденту стала технічна несправність ракети, виробленої у 1985 році, тобто 35 років тому. Міністр уточнив, що минулого року ракета була пер...
Кримінал
За останню добу у Львівській області патрульна поліція зупинила 23 нетверезих водіїв, вони отримали протоколи.  Як повідомили у пресслужбі Патрульної поліції у Львівській області, у п'ятницю, 3 квітня, вдень правоохоронці склали 10 протоколів на водіїв, які керували транспортними засобами в стані сп'яніння. Цієї ночі виявили ще 13 водіїв, які порушивши вимоги правил дорожнього руху, сіли за кермо нетверезими. На водіїв склали протоколи за керування транспо...
Суспільство
У п'ятницю, 3 квітня, президент України Володимир Зеленський підписав указ про допомогу Італії в боротьбі з пандемією коронавірусу, у зв'язку з цим троє львівських медиків добровільно полетіли для перейняття досвіду у лікуванні пацієнтів.  Про це повідомили у пресслужбі Львівської ОДА. До Італії відправилися двоє лікарів-анастезіологів Західноукраїнського спеціалізованого дитячого центру та один медик з Львівської обласної клінічної лікарні у складі делега...
Суспільство
Сьогодні, 4 квітня, на 74-му році життя відійшов у вічність колишній міністр освіти України та ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, фізик Іван Вакарчук - батько лідера гурту "Океан Ельзи" Святослава Вакарчука. Про це повідомили у пресслужбі Львівської міської ради. Мер Львова Андрій Садовий висловив співчуття від імені жителів міста та зазначив, що на прохання родини похорон Івана Олександровича відбудеться камерно, його похова...
Бізнес
Станом на 4 квітня на сайті Міністерства фінансів України опублікували актуальний курс іноземних валют щодо гривні. Кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися скільки коштує долар, євро у Львові. Національний банк України встановив офіційний курс гривні на рівні 27,5962 грн/долар та євро - 30,0812 грн, відповідні цифри не змінилися у порівнянні з попереднім банківським днем.  У банках Львова курс долара встановили в межах 27,550- 27,700 грн/долар та 29,800-...
Пригоди
У п'ятницю, 3 квітня, близько опівдня у Львові на вулиці Китайській сталася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої постраждав 80-річний пішохід.  Про це повідомили у пресслужбі поліції Львівщини. За попередньою інформацією, у подвір’ї житлового будинку водій мікроавтобуса "Рено Трафік", 44-річний львів’янин, рухаючись заднім ходом, збив 80-річного пішохода, місцевого жителя. Внаслідок наїзду чоловік отримав тілесні ушкодження, його госпіталізували. Н...
Бізнес
ТзОВ “Інвестиційна компанія “Орієнтир” має намір побудувати багатоквартирне житло з вбудованими приміщеннями на першому поверсі у ЖК “Веселка”, що на вулиці Залізничній, 7 у Львові (будинок № 9 на генплані). Як передає 032.ua, містобудівні умови та обмеження на будівництво забудовнику затвердили на засіданні виконавчого комітету Львівської міськради 3 квітня 2020 року. Проект передбачає зведення новобудови на земельній ділянці площею 1,0134 га (кадастровий...
Суспільство
Станом на ранок суботи, 4 квітня, у Львівській області з підозрою на коронавірус є 111 осіб, у 15 пацієнтів - позитивний результат тесту на COVID-19. Як повідомили у пресслужбі Львівської ОДА, 4 особи знаходяться на лікуванні у відділенні інтенсивної терапії, а 2 пацієнтів одужали. За словами епідеміологині Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Наталії Тімко, у період з 22:00 3 квітня по 10:30 4 квітня, в області з підозрою на коронавірусну інф...