Міжнародний день дарування книг: що рекомендують почитати львів’янам

Міжнародний день дарування книг: що рекомендують почитати львів’янам

14 лютого у світі відзначають не лише День святого Валентина, але й Міжнародний день дарування книг. Цю чудові ініціативу започаткувала 2012 року американка Еммі Бродмур, яка уже багато років веде професійний сайт, присвячений дитячим книгам. Сенс свята полягає у тому, щоб надихнути людей подарувати у цей день хоча б одну книгу своїм близьким, друзям або бібліотеці. Це свято можна назвати таким собі Днем людей, закоханим у книги.

Кореспондентка сайту 032.ua розпитала працівників бібліотек та книгарень міста - фахівців у сфері книжкової продукції - про те, що б вони рекомендували почитати львів’янам. Пропонуємо ознайомитися з добіркою цікавого чтива від українських та зарубіжних авторів нижче.

Львівська обласна бібліотека для юнацтва імені Романа Іваничука

Бібліотека ім. Іваничука, фейсбук-сторінка
Бібліотека ім. Іваничука, фейсбук-сторінка

Перш за все, у бібліотеці рекомендують прочитати “Рубали ліс” Лариси Крушельницької - спогади галичанки, які охоплюють драматичне для України ХХ століття та на прикладі долі двох родин відображають історію всієї країни - від Львова до Харкова. Поневіряння галичан під владою Польщі, жахливі сталінські репресії, страшні у своїй беззмістовності - все це, побачене очима, спершу маленької дівчинки, а згодом молодої жінки, надає книзі ще більшого драматизму. Попри все, книга сповнена оптимізму і віри в те, що рано чи пізно всі поневіряння закінчаться, а на нашу землю прийде такий довгожданий мир. Але мир тільки за нашими правилами, бо коли ми схиляємось перед кимось, це вже капітуляція.

Захоплива детективна повість молодого письменника з Кременця з цікаво закрученим сюжетом і яскраво вималюваними персонажами “Вбивство в бібліотеці на Ринку, 9” Віктора Янкевича це також свого роду промоція бібліотеки, де й розгортаються трагічні події. Серед вигаданих персонажів тут є і реальні – директорка цієї бібліотеки і її заступниця виступають під своїми прізвищами, а також відомі львівські письменники. І найцікавіше, що до останніх сторінок читач не здогадується, хто ж все-таки вбивця…

Роман “За спиною” Гаськи Шиян - про жінку, яка має право жити, любити і отримувати задоволення від життя і шукати собі до пари партнера, який буде відповідати її потребам. Світ головної героїні руйнується через призов та війну, яка багато чого змінює. У книзі можна побачити багато Львова із його стереотипами, традиціями і умовностями, упередженнями і світом ярликів, але і без шарму туристичного міста, без запаху кави, перенасиченого айтішниками і переселенцями. “Роман наповнений таким соковитим і смачним реальним сексом який описаний гарно і легко. Він - про дім, затишок, захист, впевненість, пріоритети водночас і про другорядність. У книжці майже засуджується воєнний героїзм, та героїка, яку надає військовим суспільство. Відкривається рана – посттравма психологічна і фізична”, - зауважили в бібліотеці.

Львів’янам також рекомендують до прочитання одразу дві книги Сергія Жадана - “Життя Марії” та “Інтернат”. Першу книгу називають чтивом на всі часи, де хоч і немає рекомендацій по виживанню на безлюдному острові, але яка убезпечить душу, бо: "Тому, хто боїться - потрібна віра. Тому, хто любить - достатньо пам'яті".

Твір “Інтернат” - це про місце, де живуть чи то пак співіснують разом люди, які хоч і мають близьких, але вони радше стали далекими. Жадан, типово пише про близьких до реального життя людей - головного героя Пашу, який намагається забрати додому з інтернату племінника, бо лінія фронту все ближче, і шансів на возз’єднання родини усе менше. Книга ставить важливі до осмислення питання: чи можна за три дні пройти через лінію фронту та переосмислити життєве кредо і чи має право голосу той, хто у важливий момент замість режиму “Батьківщина” переключився на інший - “Інтернат”. Роман уже переклали п’ятьма мова, і він важливий не лише українцям, які опинилися у стані війні, але й для кожного мешканця планети, який хоча б раз замислився над питанням самоідентифікації. “Творчість Сергія Жадана дарує нам надію, що амбітні сподівання українців на власного нобелівського лауреата у галузі літератури мають дуже потужне підґрунтя”, - додали у Бібліотеці Іваничука.

Ще одна цікава книга, яка спонукає до роздумів - “Попутники” Ганни Терянік, військової волонтерки-перевізниці, яка разом із друзями возила поранених до шпиталів Дніпра. Саме її бойові та життєві попутники стали головними героями книги. Особливо рекомендується до прочитання "втомленим від війни"...

Фредрік Бакман “Чоловік на ім’я Уве” та “Моя бабуся просить вибачити” - це твори про “сміливість жити”, про необхідність розколоти твердий горішок і побачити, яка у нього серединка. За словами бібліотекарів, у першій історії, ви дізнаєтесь про чоловіка на ім'я Уве, який може довести до сказу продавчиню, вимагаючи знижки на квіти, але потім будете плакати, коли читатимете, як він довбає промерзлу землю на могилі своєї дружини, щоб посадити саме цей вазон. І повторює ось цю процедуру щодня ось вже півроку. Героїня іншої книги Бакмана - Брітт-Марі постійно змінює шафки, в яких ховає чоловікові предмети для гоління, бо тоді він вимушений просити її про допомогу, а їй так хочеться, щоб він вимовляв її ім'я! Фахівці зазначають: обидві книги про прагнення людей збурити якісь почуття в інших, щоб не відчувати порожнечі в душі та досягнути контакту з іншими. Особливої приємності додало те, що автор присвятив книги бібліотекарям свого дитинства, “які бачили, що хлопчик боїться висоти, і позичали йому крила". “Ви будете плакати і сміятись, тож носовичок обов'язковий”, - наголосили у бібліотеці на Ринку, 9.

Книга Олега Сенцова “Жизня” вийшла у світ тоді, коли автор ще був у полоні. Розділ “Заповіт” так і проситься до вивчення напам’ять. Це своєрідна мантра на звільнення режисера, яка спрацювала. І тепер "Жизню" можна читати як веселу історію здобутків і втрат звичайної Людини, яка заслужила на велику заголовну літеру!

І на завершення, рекомендують почитати Ukraїner - книгу для тих, кому потрібно щоденне свідчення того, що наша Батьківщина - унікально-прекрасна і любити її треба лише унікально-особливо. “Бо любові тієї не видобудеш із серця ні до якої іншої вітчизни, бо пуповиною між тобою і домом пропливають оповіді про експедицію країною з червня 2016-го до жовтня 2018-го, яка зібрала історії з кожного регіону України. А витинанки легендарної Дарії Альошкіної представлено саме у нашій бібліотеці!”, - резюмували представники установи.

Де розташована бібліотека: Львів, площа Ринок, 9.

Контакти: (032) 235-66-84.

Комфорт-бібліотека для дітей на Патона

Комфорт-бібліотека на Патона, фейсбук-сторінка бібліотеки
Комфорт-бібліотека на Патона, фейсбук-сторінка бібліотеки

Працівники бібліотеки на Патона підготували добірку книг не лише для наймолодший, а й для різних аудиторій за віком та інтересами. Підлітків цікавить, зазвичай, перше кохання, стосунки з батьками, булінг і теми самогубства. На ці питання можуть чесно і небайдуже дати відповіді книги: “Марта з вулиці Святого Миколая” Дзвінки Матіяш, “Король Даркнету” Олени Рижко, “Поцілунок був не останній” Оксенії Бурлаки, “І паралельні перетинаються” та “Дорослі зненацька” Сергія Гридіна, “Задзеркалля” Оксани Лущевської.

Дорослих зараз цікавить тема війни, як сучасної так і з минулого століття, особливо людські життя, які можна було б врятувати. Відтак, їм пропонують почитати: “Я, ти і наш мальований і немальований бог” Тетяни Пахомової, “Танго смерті” Юрія Винничука, “Хлопчик у смугастій піжамі” Джона Бойна, “Дівчинка в зеленому светрі” Крістіни Хігер, “Крадійка книжок” Маркуса Зузака.

На тему сучасної російсько-української війни можуть дати певні відповіді книги: “Карателі” Влада Якушева, “Інтернат” Сергія Жадана і “Позивний "Бандерас” Сергія Дзюби і Артемія Кірсанова.

Любителів фентезі сучасним українським авторам і бібліотекарям є чим потішити, адже цей жанр у нас продукують на рівні з відомими світовими майстрами - цікаво, стильно, страшно, з напруженим сюжетом. З різноманіття книг у стилі фентезі варто обрати: “Твердиню”, “Бот" і "Бот: Ґуаякільський парадокс" Макса Кідрука, “Печеру” Марину і Сергія Дяченків, “Книгу буття. Глава четверта” Оксани Забужко, а також - "Господиню” (“Гостю”) Стефені Маєр, “Тінь вітру”, “Володар туману” і “В’язень неба” Карлоса Руїза Сафона.

З психологічних детективів і трилерів львів’янам можуть сподобатися: “Дівчина, яку ми вбили” Полін Кулакової, “Де немає Бога”, “Не озирайся і мовчи”, “Доки світло не згасне назавжди” Макса Кідрука, “Мати все” Люко Дашвар, “Якби” Ірен Роздобудько.

У День закоханих не можна оминути і тему кохання. Мешканцям Львова рекомендують почитати такі книги: “Щасливі люди читають книжки і п'ють каву” та “Закохані в книжки не сплять на самоті”  Аньєс Мартен-Люган, “Щоденник Бріджіт Джонс” Хелен Філдінг, “До зустрічі з тобою” Джоджо Мойєс, “P.S. Я кохаю тебе” Сесілія Ахерн, “Чари” Даніела Стіл, “Тому, що ти є” Дара Корній, “Ґудзик” Ірен Роздобудько, “Містичний вальс” Наталка Шевченко (Очкур).

Де розташована бібліотека: Львів, вул. Патона, 4/2.

Контакти: (032) 262-20-16.

Urban бібліотека

Urban бібліотека

У цьому креативному бібліотечному просторі міста львів’янам рекомендують прочитати кілька цікавих книг сучасних авторів. ”Неймовірні. П’ятнадцять жінок, які творили мистецтво та історію” Бріджит Квінн  - це спроба подивитися на історію мистецтва з іншої сторони, де звикли зустрічати видатних митців-чоловіків. У цій же книзі висвітлена інша сторона - жіноча, і як з’ясувалося, у мистецькому світі багато видатних та відомих жінок. З ними й пропонує познайомитися авторка.

“Дівчина онлайн” Зої Загг, за переконаннями бібліотекарів, підійде не лише для підлітків, але й для старшої аудиторії. “Усі хочуть повірити у казку і відчути себе тою самою 16-річною дівчинкою та відчути тепло перших стосунків, подивитися на себе зі сторони”, - додали у бібліотеці й зауважили, що книга читається “на одному подиху”, тож рекомендована для тих, хто хоче влаштувати собі атмосферний вечір.

“Кради як митець” Остін Клеон. “Коли до нас потрапила ця книга, було досить скептичне ставлення: “Такі великі букви, написано, як для дитини малої", але ми переконалися - не потрібно судити із першого враження. Після прочитання, ми зрозуміли що вона таки досить добре мотивує, одразу хочеться приступити до роботи та не зупинятися. Не вірите - переконайтеся самі у цьому”, - зацікавили працівники Urban бібліотеки.

Де розташована бібліотека: Львів, вул. Устияновича, 4. 

Контакти: 097-090-81-09.

“Книжковий Лев”

Книгарня "Книжковий Лев"

У книгарні нового формату також порекомендували кілька цікавих книг, які можуть зацікавити львів’ян. Насамперед, йдеться про “Ковток повітря” Джорджа Орвелла, яка вийшла друком у видавництві Жупанського - це приквел до відомої антиутопії “1984”, який розповідає, що такого сталося у світі і звідки з’явився Великий Брат.

Красива постмодерна історія Янна Мартеля “Високі гори Португалії” (Видавництво Старого Лева) підійде любителям магічного реалізму. Автор розповідає про пошуки, у тому числі, пошуки себе.

Книга Євгенії Сенік “Будинок із сірників” (Книги-ХХІ) розповідає про кордони не тільки географічні, але й внутрішні. Про межі, за які ми виходимо або вийти не можемо. І про зону комфорту, чи то швидше її відсутність.

Клариса Пінкола Естес "Жінки, що біжать з вовками" (Yakaboo-Publishing) написала про жінок та про самоідентифікацію, типовий образ жінки в суспільстві, ролі, які ми на себе приміряємо і те, що не змінюється століттями.

На завершення, пропонують прочитати “Усе замахало, але надія є” Марка Менсона, яку видав “Наш Формат” і яка розповідає про прокрастинацію, вигорання, ілюзії, сумнів та що з цим усім робити або не робити.

Де розташована книгарня: Львів, проспект Шевченка, 14 (у дворі).

Контакти: 067-357-72-29.

Книгарня “Є”

Книгарня "Є", Львів

Львівські представники відомої мережі книгарень також знайшли, чим потішити мешканців нашого міста. Зараз у багатьох країнах підкорює читацькі рейтинги книга “Фактологія” Ганса Рослінга, яка розповідає про те, як когнітивні помилки спотворюють наше сприйняття новин або закидів політиків-популістів. Вона написана доступною мовою, але заразом спонукає читачів до саморозвитку і збагачення світогляду. 

Одна із найкращих книг усіх часів за версією багатьох літературних оглядачів "Пастка-22" Джозефа Геллера - це книга, в якій колишній військовий льотчик років Другої світової війни змальовує свій бойовий досвід у трагікомічній формі, звертаючи нашу увагу на те, що війна - це завжди наслідок глибокого непорозуміння між людьми на вищих щаблях влади. Це хоч і гротескний, але доволі адекватний погляд на речі, про які зазвичай не говорять на пострадянському просторі. 

"Мертві" Олександра Харчука - дебютна збірка оповідань українського письменника, яка буде дуже близькою для розуміння проблем, перед якими постає покоління молодих людей в Україні.

Нащадок емігрантів із заходу України, талановитий і проникливий астрофізик, популяризатор науки Карл Саган написав "Світ повний демонів. Наука як свічка у пітьмі". Книга у легкій та цікавій формі розповідає про найрізноманітніші псевдонаукові упередження, що стають загрозою для прогресу і процвітання людства.

Автори “Економіки бідності" Абхіджіт Банерджі і Естер Дуфло торік отримали Нобелівську премію з економіки та вирішили у книзі звернути увагу на світову нерівність, майстерно розкриваючи типові економічні пастки, втрапляючи у які, бідні люди стають ще біднішими. Це книга, яка розширює світогляд в сфері глобальної економіки і боротьби за права людини.

Де розташована книгарня: Львів,вул. Галицька, 9; вул. Т. Костюшка, 5;  площа Адама Міцкевича, 1; просп. Свободи, 7; вул.Староєврейська, 24; с. Сокільники, вулиця Стрийська, 30; ТРЦ “King Cross Leopolis”.

Контакти: (032) 235-70-06, (032) 297-01-90, (032) 243-02-80, (032) 235-73-68, (094) 847-24-18, (032)226-75-52.

Перша Львівська медіатека

Медіатека, фото з Фейсбуку

Представники медіатеки також поділилися цікавими творіннями різних авторів. Першою у списку - книга американської терапевтки Робін Норвуд, яка спеціалізується на галузі залежності від стосунків та працює з людьми, які перебувають у парі з нарко- та алкозалежними - Жінки, які кохають до нестями”. Авторка яскраво описує травматичний досвід та реальні історії своїх пацієнток, з-поміж напрочуд різних складних ситуацій вона проілюструвала пошук першоджерела їхніх проблем і, виходячи з цього, пропонує конкретні комплементарні вирішення. “Жінки, які кохають до нестями” стануть у нагоді жінкам та дівчатам, що не знають як перегорнути сторінку токсичних стосунків та рухатись далі, - зауважили в медіатеці.

Ярослав Яріш у книзі “Сповідь з того світу” відтворює фрагменти історії України у місті Городок Львівської області. "Її варто прочитати, щоб збагнути: ми завжди захищали свою домівку, сім’ю та щастя. Стояти осторонь - не в нашому менталітеті ні сьогодні, ні тисячу років тому. А перед сильними духом людьми скоряється навіть Доля…”, - додали бібліотекарі.

Звичайно ж, нікуди не подітися від “Музею покинутих секретів Оксани Забужко - роману, який об’єднує у собі теми сім’ї, війни, кохання, життя та смерті – понять, які зрозумілі кожному і завжди залишатимуться актуальними. У історіях Дарини та Адріана, а також їх батьків та пращурів, можна завжди знайти щось близьке до свого власного роду, розпізнати розповіді своїх бабусь та дідусів, або ж побачити у переплетеному сюжеті з нотками любові, страху та співчуття самого себе. Рекомендують до прочитання її особливо львів’янам, які зможуть побачити усі вулички, де проходили герої.

“7 звичок надзвичайно ефективних людей” Стівена Кові є однією з 25 найвпливовіших бізнес-книг про управління за версією журналу “Time”. Читачі дізнаються про звички, які допоможуть досягти успіху в житті, перейти від стану залежності до власної незалежності у комунікації з суспільством.

І на завершення пропонують до прочитання “Мистецтво творення попиту” Андріана Сливоцького, американця українського походження, що входить до списку 50 найкращих бізнесових консультантів світу та співпрацює з такими гігантами як Nike, Hyundai, Microsoft, Samsung та іншими. У цій книзі він аналізує, чому якісь конкретні продукти стають бестселлерами та випереджають аналоги, залишаючи конкурентів позаду; при цьому доходить до цікавих та фахових висновків, які б читачам ніколи і на гадку не спали.

Де розташована медіатека: Львів, вул. Мулярська, 2А.

Контакти: 063-320-05-64.

Книгарня Vivat Львів

Vivat книгарня, фото з фейсбуку

Керівниця книгарні Людмила Фіть рекомендує львів’янам обов’язково мати вдома і час від часу поповнювати свої знання про духів, які живуть в оселі, з книги Дари Корній "Чарівні істоти українського міфу. Домашні духи". “Чи маєте у будинку Домовика, який може перетворитись на кота, собаку чи павука; чи добре Кутиха піклується про кути в оселі, хто живе у дзеркалі? Сміливо розгортайте книжку і занурюйтесь в українську міфологію”, - зазначають у книгарні.

Якщо ваше життя цілком нормальне або дуже добре, саме час випробувати себе і прочитати книгу Джона П. Стрелекі "Кафе на краю світу". “Будьте чесними і з собою: скільки усього ви робите, щоб компенсувати неможливість займатись улюбленою справою - часто щось собі купуєте чи не можете жити без смаколиків? І звісно, для цього потрібно ще більше грошей і ще більше займатись неулюбленою справою. Завітайте у кафе на краю світу, де ви зможете поміркувати про своє життя і знайдете енергію бути щасливим, а не здаватися”, - підкреслила Людмила Фіть.

Керівниця книгарні рекомендує почитати книгу, яка допоможе бути відважними та згуртуватись як нація - “Доця” Тамари Горіха Зерня. Авторка пов’язує ланцюжком Львів і Донецьк, Черкаси і Дубровиці…

"Усе буде добре" - запевняють герої однойменного роману Анастасії Нікуліної та Олега Бакуліна. Доросле життя нас змінює, але дитяча дружба переборе усі негаразди. У цій книзі є “шаблонні” люди і сильні характери, паніка і впевненість у завтрашньому дні, п’ятнадцять років розлуки і несподівані зустрічі - словом, усе, що потрібно для справжнього задоволення від читання.

“Оскільки Міжнародний день дарування книг збігається із Днем Святого Валентина, то обов’язково прочитайте надзвичайно смішну історію про молодого успішного професора генетики, який намагається зрозуміти, чи може він по-справжньому закохатись від Грема Сімсіона у книзі "Проект "Розі", - рекомендує Людмила Фіть. Головний герой за допомогою детальної анкети планує “відсіяти” непунктуальних, любительок гороскопів, ворожок, веганок, неосвічених, але ж це - реальне життя, тому не все так просто, а кохання здатне творити справжні дива.

Де розташована книгарня: Львів, вул. Дорошенка, 23.

Контакти: (032) 255-34-00.

Бібліотека Українського католицького університету

Бібліотека УКУ, фото з фейсбуку

У бібліотеці УКУ 032.ua розповіли, які книги найчастіше беруть читати їхні відвідувачі, а відтак - рекомендація йде “з народу”. Найперше - це “Ефект Медич. Інноваційні відкриття на перетині ідей, концепцій та культурі" Франса Йохансона, що вийшла у видавництві УКУ 2011 року. Це добірка історій про перетини бізнесу, науки, мистецтва та політики, про те, як зруйнувати бар’єри і поглянути на проблеми по-новому, діяти, незважаючи на поразки.

Ще одна книга, яку видали за підтримки Львівської бізнес-школи УКУ -  “Технологія EQ-Boost” Валерія Козлова. Автор розповідає, як не ухвалювати рішення на емоціях, щоб потім не шкодувати про наслідки, або навпаки - довго не зважувати всі “за” і “проти”, щоб не втратити шанс. “Бізнес, кар’єра, як і все наше життя - це емоції. Перемагає той, хто розуміє себе”, - зауважили в бібліотеці.

Цікавою є книга “Навчитися вчитися. Як запустити свій мозок на повну" Барбари Оклі (Наш Формат, 2018), яка переконує - не існує таких понять як “математик” чи “гуманітарій”. Авторка вважає, що кожна людина має внутрішній потенціал, щоб засвоїти будь-які знання. 

"Прорив" Адріана Сливоцького показує, як можна розпізнати ризики, передбачити їх і як здійснити прорив, реалізувавши можливості, приховані у негативному ризику.

Рекомендують почитати і книгу "Митрополит Андрей Шептицький і принцип "позитивної суми" Мирослава Мариновича, яке видали “Старий Лев” із Львівською бізнес-школою УКУ. Це ґрунтовний аналіз проповідницької спадщини Митро­полита Андрея Шептицького з точки зору її відповідності (чи невідповідності) методологічному принципу, що в нинішній час отримав назву “позитивної суми”, або “win-win”.

Де розташована бібліотека: Львів, вул. Стрийська, 29 та Хуторівка, 35А.

Контакти: (032) 240-94-94.

Редакція сайту 032.ua пропонує читачам кинути собі виклик та прочитати до кінця 2020 року хоча б половину із запропонованих книг. Пишіть також у коментарях, що любите читати особисто ви і порекомендували б іншим. Спробуйте також пройти розважальний тест і перевірити, яким би ви були героєм із книги.

Повне або часткове копіювання і передрук матеріалу без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав

Львів новини 032 книги література
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
12 дуже добре
(4 оцінки)
Високі оцінки користувачів за Корисність
1 людина рекомендує
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі