Львівські аптекарі та лобісти моршинських вод: що відомо про родину Піпес-Поратинських

Наприкінці 19 - на початку 20 століття у Львові на площі Соборній, яка тоді називалась Бернардинською запрацювала аптека “Під угорською короною”. Зараз у цьому місці розташований інтерактивний музей “D.S. Таємна Аптека”, екскурсовод якого - дослідник історії аптечної справи Анатолій Гурин - розповів у рамках лекторію “Гордість міста” 4.0 від ГО “КонтрФорс” про діяльність родини львівських фармацевтів Піпес-Поратинських, яким належала ця аптека та які посприяли розвитку фармацевтичної галузі у нашому місті.

Кореспондентка 032.ua побувала на лекції та занотувала для читачів найцікавіше. Нагадаємо, що в кінці цього матеріалу ви можете також переглянути відеозапис із події.

***

Якуб Піпес (з 1897 року - Піпес-Поратинський) та його син Ян (з 1920 року - Поратинський) були власниками однієї з найстаріших аптек у Львові. Вважається, що заклад “Під угорською короною” існував у місті з 1772 року і був споруджений з ініціативи львів’янина Александра Лоншана де Бер’є, нащадка знаних емігрантів з Франції. Безперервно аптека діяла з 1791 року аж поки не перейшла 1871 року у власність Якуба Піпеса, який не лише продовжив цю традицію, але й значно розширив аптеку.

Якуб Піпес, Вікіпедія

Анатолій Гурин пояснює, що ще якихось 6 років тому про знамениту родину фармацевтів знали небагато, попри їхній вклад у розвиток Львова. Тож коли компанія взяла в оренду приміщення, яке колись належало Поратинським, екскурсовод вирішив дізнатися про них більше і виявив, що вони були громадськими діячами Львова, впливовими особами у Торгово-промисловій палаті та викладачами Львівського університету.

У фондах Наукової бібліотеки ім. Стефаника у Львові збереглася наукова робота діда Яна Піпес-Поратинського - Саломона, який був педіатром, закінчив університет у Відні (на що вказує історичне посвідчення 1832 року) та цікавився методиками роботи лікаря з дітьми. Медичну традицію в сім’ї продовжив син Саломона Піпеса Якуб, що народився 4 квітня 1847 року (за деякими свідченнями - 1846 року).

Якуб Піпес навчався у гімназії та з 14 років підпрацьовував у знаного львівського аптекаря Зигмунда Рукера в закладі “Під срібним орлом”, що збереглась на сучасній вулиці Краківській. Тут він набув базових знань з аптечної справи та вступив на фармацевтичне відділення Львівського університету, яке успішно закінчив у 1866 році. На той час він уже став самостійним аптекарем і взяв у оренду аптеку “Під золотим левом” Адольфа Берлінера, яка колись діяла на площі Ринок, а потім - на сучасній вулиці Городоцькій. Через деякий час Якуб вирішив викупити аптеку “Під угорською короною”.

Таємна аптека, Львів, фото: 032.ua

Потрібно розуміти, що чоловік цікавився здавна розвитком фармації та водолікуванням, але на початках кар’єри Якуба Піпеса-Поратинського не дуже серйозно сприймали в професійних колах. Так, коли він почав видавати журнал “Кур’єр аптекарський”, про нього писали багато критичних статей у тогочасній пресі, і згодом автор змушений був перетворити його на економічний додаток до журналу “Професія фармацевтів”.

Любов до водолікування спонукала Якуба Піпеса популяризувати оздоровчі води в Моршині: спершу він привозив до Львова мінеральні води “Franz Jozef Bitterquelle” з Будапешта, які продавав у власній аптеці, а згодом зрозумів, що моршинські води нічим не гірші. 1879 року Крайова рада здоров’я вирішила, що Моршин не може бути курортом для водолікування, а лише для прогулянок та дихання, Якуб Піпес, який з 1868 року був співзасновником Галицького аптекарського товариства, дослідив ці води й переконував на міжнародних виставках, що вони придатні для лікування.

Якуб Піпес, Facebook

Оскільки Якуб Піпес-Поратинський відрізнявся своєю активністю та творчістю, не дивно, що пізніше його багато разів обирали до Ради міста Львова, він став членом і головою Львівської торгово-промислової палати, спостережної Ради Галицької ощадної каси та інших банків, а з 1897 року - депутатом Австро-Угорського сейму.

Своїм життєвим девізом фармацевт обрав вислів "Concordia res parvae crescunt", що в перекладі звучить, як: "В злагоді й мале перемагає". Цей принцип прослідковується і на аптекарській діяльності Піпеса: він упродовж кількох десятків років підтримував у робочому стані найстарішу аптеку міста, яку потім розширив і збудував під неї окремий триповерховий будинок на сучасній площі Соборній, де є інтерактивний музей “D.S. Таємна Аптека”. Зводив сімейну аптеку у стилі необароко видатний львівський архітектор Карел Боублік, інтер’єр з кованими металевими елементами облаштував Едгар Ковач, а фірма Івана Левинського надала для будинку свою відому плитку. На верхніх поверхах будівлі було житло фармацевтів, на першому поверсі діяла аптека, а ось у підвальному приміщенні, до якого досі ведуть гвинтові сходи, розташувалась лабораторія, у якій Піпеси виготовляли лікарські препарати. Слід розуміти, що на той час аптеки були рідкістю: у Львові станом на 1870 рік діяло лише 10 аптек на все місто.

Таким чином Якуб Піпес став ініціатором донесення до львів’ян ідеї важливості професії аптекаря, сприяв позитивним змінам у галузі та навіть презентував львівських фармацевтів на Крайовій виставці у Стрийському парку.

Шпиталь Червоного Хреста у Львові, де керував Поратинський

Із обранням до парламенту, Якуб Піпес додає до свого прізвище ще одне та стає Піпес-Поратинським. 1900 року відбулося масштабне святкування 40-річчя його діяльності в аптечній галузі, де йому вручили альбом з фотографіями львівських аптек та відомих місцевих фармацевтів і диплом почесного члена Галицького аптекарського товариства. Увечері того ж дня йому надійшло близько 200 телеграфних привітань, що свідчить про неабияку пошану до його персони. На початку ХХ століття Якуба Піпеса вважали у Львові людиною, що врятувала аптечну галузь у місті та знайшла компроміс під час аптекарського страйку 1902-1903 року.

Після тяжкої хвороби, у жовтні 1904 року Якуба Піпеса не стало, і сімейний бізнес перейшов до його сина Яна, якого сумна звістка застала у Відні. Поховали шанованого фармацевта на єврейському цвинтарі за участі великої кількості людей - представників від парламенту, міської влади, аптекарів та інших. На похороні присутні обіцяли, що його імені не забудуть і продовжать його справу. 

Втім, на Галичину прийшла Перша світова війна, яка змінила не лише державний лад, але й суспільство, до якого мусив прилаштуватися Ян Піпес-Поратинський, відомий прихильністю до польської сторони. Народжений 1876 року, син пішов слідами батька і одразу після закінчення школи пішов навчатись на фармацевтичне відділення Львівського університету, був здібним учнем та вже у 1900 році отримав звання доктора філософії, займався науковою працею, брав участь у громадському житті Львова та практикував у сімейній аптеці. 1909 року одружився з донькою голови дільничної школи в Дублянах Софії Сцібор-Рильській та став редактором “Галицького аптекарського часопису”. Але з початком Першої світової війни переключився на участь в процесіях біля костелу св. Миколая (зараз - церква Покрову Пресвятої Богородиці на вул. Грушевського).

Таємна аптека, фото: Google

Після завершення військових дій, 1920 року був обраний до Ради міста Львова, вступив у економічні товариства та продовжив дописувати у часопис Галицького аптекарського товариства. Одна з його статей свідчить, що тоді ж Ян Піпес планував створити у Львові “Музей аптекарський”, де в експозиції були би документи та різні цікавинки з аптекарської справи, але ідею так і не вдалося втілити в життя, хоч багато експонатів він таки зібрав.

До 1933 року у Львові не було фармацевтичного відділення в університеті, яке ліквідували після війни, і Ян Піпес, який був викладачем університету, активно виступав за його відновлення. І якраз 1933 року у місті збудували новий корпус університету, де навчали майбутніх фармацевтів: на відкритті був і Ян Поратинський. Відомий він був також благодійною діяльністю, зокрема, підтримкою міських сиротинців.

Сімейна аптека Піпесів-Поратинських продовжила функціонувати. де почали продавати косметичні засоби - креми, виготовлені на основі моршинських вод і солей - “Султанна”, “Крем східної краси”, “Селеста”, а також крем для чоловіків (після відмороження пальців) і одеколони з різними запахами. Ці товари власного виробництва Ян Поратинський презентує на різноманітних фармацевтичних з’їздах і конференціях.

Серед важливих речей, у Львові створили також Фонд імені Якуба Піпес-Поратинського після його смерті, кошти з якого виділяли на підтримку сімей загиблих аптекарів міста. На той час жінки не працювали і після загибелі чоловіків виживали лише на кошти від продажу сімейного бізнесу, тож таким чином у Галицькому аптекарському товаристві їх вирішили підтримати. Будівля самого товариства була розташована на вулиці святого Миколая, 19 і до наших днів не збереглася, хоч до приходу радянської влади до Львова у 1939 році приміщення було оснащене сучасною (на той період) технікою, бібліотекою, лабораторією… У радянський час там облаштували житлові квартири.

Таємна аптека, фото з сайту Аптеки

1933 року Ян Поратинський отримав низку почесних відзнак, а 1934 року на його честь у Львові назвали вулицю, яку в 1944 році перейменували на вулицю Азовську (місцевість Погулянка).

Комуністи також відібрали у сім’ї Піпес-Поратинського сімейну аптеку та будинок на площі Соборній, хоч це було його приватне майно. Аптека перейшла у державну власність під №11, хоч за Яном Поратинським зберегли посаду директора, згідно з документами (на Івана Поратинського), а фармацевтові виділили лише одну кімнату на третьому поверсі його ж будинку, площею 66,5 кв. метрів. Решту кімнат віддали “пролетаріату”.

Ще гірша біда спіткала родину 1940 року, коли проти сина Яна Поратинського - Томаша сфабрикували справу: йому закидали антирадянську діяльність і за цим “фактом” арештували, довгий час тримали в Бригідках, аж поки в червні 1941 року не закатували в тюрмі на Лонцького. Батьки, які увесь час намагалися визволити сина з тюрми та шукали його, так і не змогли знайти його тіла. Мати Томаша до останнього вірила, що син вижив, але документи “кагебістів” підтверджують протилежне.

У тому ж році загинув і сам Ян Поратинський. Офіційна версія - внаслідок автопригоди на площі Бернардинській, але тогочасні польські видання писали, що він звів рахунки з життям. Поховали його на Личаківському цвинтарі у сімейному гробівці поруч із Софією Сцібор-Рильською, тож версія з самогубством для дослідників виглядає не дуже правдоподібною.

Таємна аптека, Львів

На цьому рід Піпес-Поратинських не завершився. Відомо, що Якуб Піпес мав і доньку Наталію, яка вийшла заміж за краківського лікаря-отоларинголога Штефана Шьонгуд-Стременського, який був головою лікарського товариства у Кракові. У подружжя народилося двоє хлопчиків та донька.

Зараз львів’яни можуть ознайомитися з біографією Якуба та Яна Піпес-Поратинських у інтерактивному музеї “D.S. Таємна Аптека”, де також є колекція аптечного посуду, автентичні баночки з-під косметичних засобів, підручні матеріали, якими фармацевти виготовляли ліки та багато іншого.

Пропонуємо вам також запис прямої трансляції лекції Анатолія Гурина про родину Піпес-Поратинських:

Більше інформації про видатних людей Львова шукайте у рамках спецпроекту "Гордість міста" на нашому сайті. Нагадаємо, раніше сайт 032.ua розповідав про 7 етапів розвитку Головного залізничного вокзалу Львова.

Львів новини 032 культура лекція фармацевти аптека історія Піпес Поратинський
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Станом на ранок 2 квітня у Львівській області підтверджено 12 випадків інфікування коронавірусом, одна людина одужала. Як повідомили у пресслужбі Львівської міської ради, наразі 11 хворих в області. Загалом за період карантину до інфекційної лікарні з підозрою на коронавірус звернулось 276 людей, зараз у лікарні — 38 осіб,  5 хворих перебувають у тяжкому стані, одну людину підключили до апарату штучної вентиляції легень. Нагадаємо, від 2 квітня у Львові бу...
Суспільство
У Львові продовжують тестувати на коронавірус працівників комунальних сфер міста, які вимушено контактують з великою кількістю людей. За середу, 1 квітня, експрес-тести зробили 202 працівникам АТП № 1 та тролейбусного депо, а також 20 працівникам ринку "Шувар". Як повідомили у пресслужбі Львівської міської ради, за результатами тестування виявили підозри у чотирьох  працівників ринку "Шувар", решта 218 тестів - негативні.   Зазначимо, за минулі дні у Львов...
Суспільство
Сьогодні, 2 квітня, у Львові дезінфікуватимуть два парки — парк ім. І. Франка та парк "Високий Замок", мешканців просять утриматись від прогулянок. Як повідомили у пресслужбі Львівської міської ради, розпочнуть дезінфікувати парки о 10:00, у парку ім. І. Франка також огороджувальною стрічкою обмежать доступ до дитячих майданчиків, оскільки є рішення штабу з протидії коронавірусу та комісії ТЕБ та НС, якими відвідувати дитячі та спортивні майданчики заборон...
Суспільство
У Львівській області планують облаштувати пункти прийому речей першої необхідності, які доставлятимуть тим, хто опинився у складних життєвих обставинах у зв'язку із запровадженням карантину. Як повідомили у пресслужбі ЛОДА, діятимуть такі пункти у кожному районі та місті обласного значення, де збиратимуть найнеобхідніші речі. Роздаватимуть їх насамперед самотнім людям похилого віку, одиноким матерям і людям з інвалідністю. Усі, хто потребує допомоги, мусят...
Кримінал
1 квітня у Львівській області на отриманні хабара викрили 53-річного директора одного з державних підприємств. Мешканець Кам'янка-Бузької вимагав від громадянина 1000 доларів США. Як повідомили у поліції Львівщини, натомість посадовець обіцяв надати дозвіл на продаж йому списаних засобів підприємства (металевих бочок великої ємності). На місці працювали детективи та оперативники Львівщини. За цим фактом відкрили кримінальне провадження за ч.3 ст. 368 ККУ....
Влада
Від завтра, 2 квітня, у Львові дві лабораторії будуть робити високоточну ПЛР-діагностику на наявність коронавірусу COVID-19.  Про це повідомили у пресслужбі Львівської міської ради. За словами мера міста Андрія Садового, разом з благодійниками закупили 2000 німецьких наборів реагентів для ПЛР-тестів та виділення РНК, частину з них вже отримали та передадуть в лабораторію Інституту епідеміології та гігієни ЛНМУ ім. Д. Галицького.  Читайте також: Нові обмеже...
Влада
У понеділок, 6 квітня, стартує проєкт "Всеукраїнська школа онлайн", завдяки якому транслюватимуть уроки для школярів з 5-го по 11-й клас. Як повідомили на сайті Міністерства освіти та науки, онлайн-уроки відбуватимуться з понеділка по п’ятницю, розпочинатимуться о 10:00. Уроки для кожного класу показуватиме конкретними телевізійний канал, а також їх можна подивитися на YouTube-каналі Міністерства освіти і науки. У межах проєкту викладатимуть 40 педагогів з...
Кримінал
1 квітня на вулиці Мазепи у житловому будинку з невідомих причин померла 38-річна жінка. Як повідомили у пресслужбі Львівської міськради, минулого тижня жінка зверталась за консультацією до лікаря зі скаргами на самопочуття — першіння в горлі, кашель та болі в попереку. На місці працюють слідчі, причини смерті встановлюють. Згідно з протоколом щодо запобігання поширення коронавірусу, у будинку провели дезінфекцію. Усім родичам, які проживали разом із жінк...
Влада
Сьогодні, 1 квітня, міська комісія з питань ТЕБ та НС на засіданні ухвалила  нові правила та заборони під час карантину у Львові.  Кореспондентка 032.ua пропонує ознайомитися із вимогами детальніше. Зокрема, заборонено: входити без масок до торговельних залів, закладів охорони здоров'я та всіх об'єктів, які працюють в цей період; користуватися дитячим майданчиком; у парках та скверах вживати їжу та напої.  Дозволено з обмеженнями: спортивним майданчиком до...