• Головна
  • 10 неймовірних львівських синагог, яких уже немає, - ФОТО
14:37, 29 квітня 2020 р.

10 неймовірних львівських синагог, яких уже немає, - ФОТО

До початку Другої світової війни у Львові нараховували більше 200 синагог - юдейських молитовних приміщень, - з них понад 40 великих та ще 160 малих. Ще більше сотні приміщень орендували під синагоги в святкові дні.

Кореспондент сайту 032.ua пропонує згадати низку найвідоміших львівських синагог, які до наших днів не збереглись (чинною залишається лише одна - синагога Цорі Ґілод на вул. Бр. Міхновських,4 релігійної громади “Бейс Аарон ве-Ісраель”, а всього по Львову  уціліло лише дві таких будівлі та кілька хасидських молитовних домів).

Форштатер шул

Фото: Вікіпедія, Влада Левчич, Petro Shchomak

Велика передміська синагога “Форштатер шул” з’явилася на Краківському передмісті Львова у 1630-х роках. Точне її місце розташування - це вулиця Божнича, 16 (зараз відома як вулиця Сянська). Її повністю зруйнували нацисти за часів Другої світової війни, пізніше на цьому місці зробили сквер, на частині якого згодом звели ринок “Добробут”. Деякі дослідники схиляються до думки, що первісно ця синагога була оборонною спорудою, яка з 17 століття зазнала низку видозмін. Молитовний зал мав майже 400 кв. м та унікальний інтер’єр, який завдяки інтер’єрним рішенням також збільшував площу візуально.

Велика міська синагога

Фото: photo-lviv.in.ua, "Простір Синагог", візуалізація Франца Решке

У центрі міста в 1801 році спорудили масштабну міську синагогу у стилі класицизму, яка замінила свою дерев’яну готичну попередницю, яка датувалася 1555 роком. Розташована вона була в районі вулиці Федорова, історики вважають, що час спорудження цієї будівлі припадає на 1320-ті роки, бо саме така дата була вказана на одній з фундаментових балок синагоги, яку виявили під час будівництва 1904 року. Вважається, що на початку 16 століття вона згоріла у міській пожежі, а потім на її місці збудували вже муровану синагогу, яка стала головною у Львові. Нова синагога розташувалась на площі між вулицями Староєврейською, Братів Рогатинців і Арсенальською, зараз цей простір хочуть відновити та влаштувати місця пам’яті, у рамках проекту “Простір Синагог”.

Читайте також: Історичні села Львівщини, яких ви більше не знайдете на карті України

Турей Загав

Фото: Вікіпедія, Facebook

Синагога “Золота Роза”, вона ж - Турей Загав, або Синагога Нахмановича - одна з найвідоміших серед львів’ян. Свого часу це був пам’ятник архітектури ренесансу, споруджений у 16 столітті італійським архітектором Павлом Щасливим на вул. Федорова, 27. Її разом із Великою міською синагогою підірвали німецькі окупанти. 2007 року цю території вирішили відновити і 2016 року громадськості представили першу частину проекту “Простір Синагог”.

Бейс-ойлом шул

Фото: Вікіпедія, Facebook

На вулиці Рапапорта,2 у Львові була одна з найдавніших синагог - Бейс-ойлом шул, або Бейс-алмін юшон, також відома як Староцвинтарна синагога, адже з другої половини 17 століття належала до погребального братства передмістя. Її неодноразово перебудовували, але попри це аж до кінця 19 століття її використовували для поховань, навіть після закриття Старого єврейського цвинтаря неподалік. Окрім цього, тут діяло товариство “Тойрас Хесед шел Емес” та провадилась активна благодійна діяльність. У часи Другої світової війни нацисти не просто знищили синагогу, але й використали надмогильні плити для мощення доріг.

Хасидим Шул

Фото: Вікіпедія, Facebook

Ще одна втрачена хасидська синагога, що розташовувалась на розі вулиць Лазневої та Сянської. Збудована у 1791 році вона простояла 150 років, аж поки не буде зруйновала нацистами у 1941 році. Про цю сакральну споруду збереглось мало відомостей: її кілька разів перебудовували, щоб 1904 року вона набула рис неоманьєризму львівського зразка, з елементами необароко. Після війни її не відбудовували і довгий час тут були просто господарські споруди і лише недавно стало відомо, що на цьому місці планують звести бізнес-центр. Такі новини викликали спротив єврейської громади та у небайдужих львів’ян, які збираються судитися з містом.

Хадашим

Фото: Вікіпедія, Facebook

Синагога Хадашим, або Якоб Ґланцер Шул, що розташована на вул. Вігільній, 3 (площа Св. Теодора) у Львов, є однією з двох, що збереглися до наших днів. Назва Хадашим (новатори) пов’язана із виникненням нового хасидського напряму, прихильники якого 1840 року й збудували цю синагогу, поряд із Талмуд-Торою (єврейською школою). Споруда була другою за розміром у Львові після Великої міської синагоги, тут було відведене окреме місце у молитовному залі для жінок. Синагога збереглася лише завдяки тому, що під час нацистської окупації змінили її функціональне призначення на конюшню, а в радянський час після війни - на спортзал. 1962 року її закрили, у наш час тут діє Львівське товариство єврейської культури імені Шолом Алейхема.

Читайте також: Як виглядає виставка біблійних рослин у Львівському музеї історії релігії, - ФОТО

Темпль

Фото: Вікіпедія, Facebook

Із 1846 по 1942 рік у Львові на площі Старий Ринок існувала синагога реформістів (поступовців) Темпль, або Гейхал га-неорім. Будівля була досить нетиповою серед аналогічних сакральних споруд: збудована у класицистичному стилі, вона візуально трохи нагадувала християнські храми та мала у молитовному залі орган. Приміщення використовували і для нерелігійних зібрань. У часи нацистської окупації синагогу підпалили.

Цорі Ґілод

Фото: Вікіпедія, Facebook

Ще одна діюча синагога, яка збереглась у Львові - це Цорі Ґілод на вул. Братів Міхновських. Її збудував наприкінці 19 століття Мозес Гріфель, а 1912 року будівля перейшла у власність товариства “Цорі Ґілод” (“Зцілюючий бальзам”), де облаштували молитовний дім. У радянський час синагогу використовували як склад, і лише 1989 року її передали назад єврейській громаді. Уже в часи незалежності України сакральну споруду відремонтували, всередині збереглись унікальні синагогальні розписи авторства Максиміліана Куґеля. Зараз синагогою керують представники карлінського хасидського напрямку, громади “Бейс Аарон ве-Ісроель” (“Дім Арона і Ізраїля”).

Лєві Ісраель 

Фото: Вікіпедія, Facebook

Мало хто пам’ятає, але в непримітній будівлі без вираженого стилю на вул. Личаківській, 225 у Львові колись діяла синагога Лікермана, відома також як Лєві Ісраель (Серце Ізраїля). Одноповерхова будівля складалася з двох частин - чоловічого та жіночого молитовних залів, які зараз використовуються як актовий зал військової частини та магазин.

Читайте також: У якому напрямку слід розвивати архітектуру Львова: думки експертів фестивалю "Вежа"

Зіхрон Йозеф

Фото: Вікіпедія, Facebook

На вулиці Заводській, 3 у Львові у 1890-му році збудували невелику синагогу Борах, більш відому як Зіхрон Йозеф, він назви єврейської громади. Її зруйнували нацисти в часи Другої світової війни, але донині на залишках стін можна помітити традиційні єврейські написи.

Повне або часткове копіювання матеріалу без письмової згоди редакції забороняється та вважається порушенням авторських прав

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #новини #032 #історія #синагоги
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Спецтема
Зібрали у цьому розділі для вас усе найцікавіше. Cтатті, огляди новини, - усе, що активно читали на нашому сайті, коментували і поширювали читачі у соціальних мережах. Тут точно знайде щось, що почитати.
Оголошення
live comments feed...