19:14, 2 квітня 2019 р.
Хто став Президентом України: ретроспектива
У березні - квітні 2019 року Україна черговий раз обирає нового Главу держави.
І поки ЦВК підраховує голоси та готується оголосити другий тур президентської гонки, кореспондент сайту 032.ua пропонує читачам згадати, скільки Президентів було в Україні з моменту здобуття незалежності та ким вони були.
Насамперед, зазначимо, що з кожним разом в Україні зростає кількість кандидатів на пост очільника держави, так само як і сума застави, яку повинен внести кожен із них. Так, під час обрання першого Президента у 1991 році, українці обирали з-поміж шести кандидатів, у 1994 році їх було семеро. На наступних виборах у 1999 році на лідера України претендувало 13 осіб.
Читайте також: Перший тур виборів Президента України 2019 відбувся. Що далі?
Із початком нового тисячоліття, 2004 року, аж 24 людини подали свої кандидатури на вибори. 2010 року президентські амбіції мали 18 людей, а на попередніх дострокових виборах 2014 року - 21 кандидат. Як бачимо, цьогорічні вибори принесли українцям рекордну кількість охочих стати Президентом - спершу 44, а потім 39 кандидатів.
Далі згадаємо кожного Президента України: ким він був та чим запам’ятався українцям.
Леонід Кравчук
Перший Президент незалежної України (1991 - 1994). Родом із села Великий Житин на Рівненщині, народився 10 січня 1934 року. До початку президентства та 12 років після того, був народним депутатом, має звання Героя України (2001). За освітою - економіст та викладач суспільних наук.
Найвідоміший вчинок Кравчука на посту Президента - ядерне роззброєння України у 1993 - 1994 роках. У вересні 93-го року підписав Масандрівські угоди, що стосувалися питань складання присяги чорноморців (Чорноморського флоту), утилізації ядерних боєзарядів та нагляд за експлуатацією стратегічних ракетних комплексів. На початку 1994 року самочинно підписав “Тристоронню заяву” між Україною, США та Росією, що спричинило вивезення всієї української ядерної зброї до РФ, без конкретних гарантій.
На честь Леоніда Кравчука українці в розмовній мові назвали візок для ручного перевезення вантажів - “кравчучку”.
Леонід Кучма
Другий Президент України, що двічі поспіль обирався на цей пост - 1994-го та 1999-го року. Родом із села Чайкине на Чернігівщині, народився 9 серпня 1938 року. За освітою - інженер-механік, навчався у Дніпровському університеті. Почесний громадянин Дніпра, тесть мільярдера Віктора Пінчука. До обрання на пост Президента був народним депутатом та Прем’єр-міністром України, 1993 року пішов у відставку з останньої посади.
На посту Президента відомий насамперед через т.зв. “касетний скандал”: політик Олександр Мороз оприлюднив аудіозапис, на якому нібито чути розмову Кучми, тогочасного глави адміністрації президента Литвина та екс-міністра внутрішніх справ Кравченка, що стосувалися зникнення опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе. Оприлюднені плівки стали підставою для проведення акції “Україна без Кучми” у 2000 - 2001 роках.
На початку “нульових” Кучма започаткував курс України на європейську та євроатлантичну інтеграцію. Уже тоді країна мала намір стати членом ЄС і НАТО, було зроблено ряд важливих міжнародних зустрічей, але через два роки, у 2004-му Леонід Данилович заявив, що Україна не готова вступити до НАТО та припинив процес інтеграції.
Віктор Ющенко
Третій Президент України (2005 - 2010), лідер Помаранчевої революції. Родом із села Хоружівка на Сумщині, народився 23 лютого 1954 року. За освітою - економіст, у 1990-х був на керівних посадах у АК АБ “Україна”, головою НБУ. До обрання на пост Президента був Прем’єр-міністром, а 1996 року долучився до проведення успішної грошової реформи (ввели в обіг гривню та ін.).
2004 року Ющенко вирішив балотуватися на пост Президента України, у ході виборів його основним опонентом став Віктор Янукович. Ті вибори, за даними політологів, супроводжувались значними порушеннями та навіть отруєнням Віктора Ющенка (винних досі не знайшли). Ці події та наступ на принципи демократії стали підставою для проведення в Україні Помаранчевої Революції, яка поклала початок позитивним реформам у державі.
На посту очільника країни, Віктор Ющенко акцентував увагу на впровадженні демократичних принципів, соціальних питаннях та історичній пам’яті українців. Новий Президент, зокрема, посприяв відновленню низки пам’яток, визнанню Голодомору 1932 - 1933 років геноцидом українців, присвоєнню провіднику ОУН Степанові Бандері звання Героя України.
Віктор Янукович
Четвертим Президентом в Україні став Віктор Янукович (2010 - 2014), який був позбавлений свого звання та втік у Росію. Родом із Донеччини, народився 9 липня 1950 року. За освітою - інженер-механік, магістр права та економіст, до вступу на пост Глави держави, був головою “Партії регіонів”, Прем’єр-міністром України, очільником Донецької ОДА. Був основним опонентом Віктора Ющенка на виборах 2004 року та під час Помаранчевої революції.
Серед найважливіших реформ на посту Президента - відновлення дії Конституції 1996 року та повернення форми правління в Україні до президентсько-парламентської, накладення вето на Податковий кодекс у 2010 році, що для українців було не дуже позитивним кроком. Планував запровадити безвізовий режим з ЄС, але у 2013 році не підписав Угоду про Асоціацію, натомість вирішив поглибити співпрацю з т.зв. Митним Союзом (Росією, Білоруссю та Казахстаном), чим викликав неабияке обурення українців та, як наслідок, початок Євромайдану.
Читайте також: Чи зможете ви відрізнити фейк від правди, - ТЕСТ
Спершу мирні протести й демонстрації 2013 року, після силової протидії народним страйкам з боку влади, переросли у відкрите силове протистояння та Революцію Гідності. Янукович на початку 2014 року посприяв прийняттю неконституційних законів та набув статусу узурпатора влади. Такі дії призвели до трагічної загибелі більше сотні протестувальників на Майдані у лютому 2014 року.
22 лютого 2014 року Верховна Рада України більшістю (328) голосів підтримала Постанову про усунення Віктора Януковича з поста Президента України та визнала його таким, що у неконституційний спосіб самоусунувся від здійснення своїх повноважень. Через два дні його оголосили в розшук у рамках кримінальної справи за масові вбивства мирних громадян, згодом стало відомо, що Янукович разом із сином втік до Росії.
4 лютого 2015 року Янукович символічно був позбавлений звання Президента України, а вже 24 січня 2019 року його визнали винним у державній зраді, посібництві у веденні агресивної війни, та засудили до 13 років ув’язнення.
Олександр Турчинов
Після втечі Віктора Януковича та до призначення нового очільника країни, Олександр Турчинов виконував обов’язки Президента України (26 лютого - 7 червня 2014 року). Родом із міста Дніпра, народився 31 березня 1964 року. За освітою - інженер, був народним депутатом, головою СБУ упродовж 2005 року, Першим віце-прем’єр-міністром України, головою ВРУ.
Під час правління, підписав закон про створення Національної гвардії України, почав процес заборони Компартії, було розпочато АТО в Донецькій та Луганській областях, реформи силових структур, Конституційну реформу, децентралізацію влади.
Петро Порошенко
П’ятий Президент України (2014 - 2019). Родом із міста Болград на Одещині, народився 26 вересня 1965 року. За освітою - економіст-міжнародник, чотири рази був народним депутатом, Міністром закордонних справ (2009 - 2010), Міністром економічного розвитку та торгівлі (2012), членом Ради НБУ. Петро Порошенко - власник кондитерської корпорації “Рошен”, кількох автомобільних і автобусних заводів, інформаційного “5 каналу”, олігарх.
Серед найважливіших дій на посту Глави держави - підписання Мінського протоколу про перемир’я на Донбасі, Угоди про асоціацію з ЄС, що посприяла запровадженню безвізового режиму з країнами Євросоюзу, початок Операції Об’єднаних Сил замість АТО та припинення Договору про дружбу й співробітництво з Російською Федерацією. Також було активно впроваджено процес декомунізації, децентралізації та створення ОТГ, реформовано армію, створено Єдину помісну православну церкву.
Нагадаємо, 31 березня 2019 року в Україні відбулися чергові вибори Президента України, де найбільше голосів серед 39 кандидатів набрали Володимир Зеленський та Петро Порошенко. Наступний тур виборів має відбутися 21 квітня, а тим часом українці вимагають проведення теледебатів між двома потенційними переможцями.
Усі фото - з відкритих джерел
Повне або часткове копіювання матеріалу забороняється та вважається порушенням авторських прав
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Останні новини
Оголошення
17:13, 21 листопада
live comments feed...
Коментарі