• Головна
  • Як виглядали українські поштові марки від доби УНР до Незалежності
14:51, 22 січня 2019 р.

Як виглядали українські поштові марки від доби УНР до Незалежності

22 січня, з нагоди Дня Соборності України та 100-річчя проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) й Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) в єдину незалежну державу, випустили тематичну поштову марку.

Кореспондент сайту 032.ua пропонує читачам ознайомитися з тим, які поштові марки побутували на території нашої держави від часів УНР і донині.

Марки Української Народної Республіки

Перші українські поштові марки увійшли в обіг 1918 року з ініціативи уряду УНР. Пілотна серія складалася з 5 купюр, номіналом від 10 до 50 шагів (валюта, вартістю у пів срібної монети), яка отримала назву “шагівка”. Пізніше їх також використовували і як марки на конвертах, і як гроші.

Читайте також: Обіцяли - зробили: 12 (не)реалізованих проектів у Львові

Того ж року у Києві видали 6 гербових марок, із номіналом від 40 шагів до 10 карбованців. Авторами ескізів стали відомі художники Георгій Нарбут і Антон Середа. Марки друкували на картоні, а на зворотній стороні був напис: “Ходить нарівні з дзвінкою монетою”.

Чотири радянські україномовні марки з Берліну

Уже зі встановленням радянської влади, у Берліні видрукували чотири поштові марки з написами українською мовою: “Пошта УСРР” і “Допомога голодуючим”. Ці марки були номіналом 10, 20, 30, 50 карбованців, кожна з них також передбачала різну суму доплат.

Марки УНР 1940 - 1950-х років

Після того, як уряд УНР опинився у вигнанні, випуск українських поштових марок продовжився у Німеччині та у Варшаві (кілька випусків). Ця серія була орієнтована на емігрантів, на ній були заклики додатково оплачувати кореспонденцію марками УНР.

Підпільна пошта України

Закордонні частини ОУН мали власне поштове відомство - Підпільну пошту України (ППУ), де друкували недержавні марки, які, втім, використовувались як наліпки, нарівні з державними. До 1950 року було випущено кількасот стандартних серій і блоків, а також кілька серій зі спеціальними печатками.

Марки Незалежної України

Друкувати власні марки в Незалежній Україні почали з 1992 року, але донині збереглися унікальні поштові марки-артефакти з 1990-х років, які вже тоді містили інформацію про державний суверенітет. Наприклад, з нагоди проголошення Декларації про суверенітет України 16 липня 1990 року випустили тематичну марку.

Читайте також: ТОП-10 актуальних петицій у Львові на тему транспорту

Традиція друкувати поштові марки з нагоди річниць, визначних подій чи на честь відомих постатей або творів культури триває в Україні донині. До 100-річчя з Дня проголошення злуки УНР та ЗУНР (Дня Соборності), 22 січня 2019 року погасили тематичну поштову марку, яка розійшлась тиражем 130 примірників та з номінальною вартістю 8 гривень, а також - маркований аркуш.

Фото: прес-служба "Укрпошти"

На маркованому аркуші, що складається із 8 марок, надруковані написи: “Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна)  і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились одвічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Універсал Директорії УНР 22 січня 1919 року”.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #новини #032
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...