• Головна
  • Чотири роки з початку «російської весни»: чи винесла Україна урок?
головна тема тижня
16:30, 24 лютого 2018 р.

Чотири роки з початку «російської весни»: чи винесла Україна урок?

головна тема тижня

На цьому тижні президент України Петро Порошенко заявив про завершення АТО на Донбасі. На четвертий рік війни в Києві нарешті назвали речі своїми іменами - Росію - агресором, а «республіки» Донбасу - окупованими територіями.

У лютому 2014 року в ряді українських міст південного сходу України і в Криму почалася операція по гібридному вторгнення Росії, яка отримала назву «російської весни».

Російська агресія вже коштувала Україні десяти тисяч загиблих мирних жителів, загибелі трьох тисяч воїнів ЗСУ, двох мільйонів біженців, які змушені були виїхати з окупованих територій, тисяч зруйнованих будинків і величезних економічних втрат.

Здавалося, що за чотири роки в подіях зими-весни 2014 року можна було б детально розібратися і дати чіткі відповіді - хто винен і що потрібно робити, щоб подібне ніколи більше не повторилося. Однак і до цього дня в українському суспільстві побутує стійкий міф про те, що стало головною причиною національної української трагедії 21 століття:

- «ДНР» і «ЛНР» стали можливі, тому що на Донбасі поголовно живуть сепаратисти.

Навіть серед людей, які називають себе патріотами України, до цих пір існує думка, що Донбас населений більшою мірою сепаратистами, а Донецьк і Луганськ стали столицями «республік», тому що населення цих міст в масі своїй підтримало «референдум».

При цьому геть ігнорується той факт, що чомусь після першого Майдану в 2004 році - на Донбасі ніяких особливих хвилювань не відбулося. А заради підтримки втікшого тоді в Чехію Януковича, в Донецьку і Луганську не зібралося жодного мітингу.

Чому ж два Майдани - так по-різному вплинули на Донбас?

З тієї простої причини, що в 2004 році Росія ще не була готова до «російської весни». І вся необхідна оргробота не була проведена, а без неї окупація була неможлива.

Але ж ситуація вже тоді була багато в чому дзеркально схожа. І Донбас в більшості своїй точно так же не прийняв Майдан-2004, як і пізніше Революцію гідності.

Ось фото з проукраїнського мітингу в Донецьку навесні 2014 року.

Чотири роки з початку «російської весни»: чи винесла Україна урок?, фото-1

А це фото з проросійського мітингу.

Чотири роки з початку «російської весни»: чи винесла Україна урок?, фото-2

На якому більше людей? Відразу складно відповісти.

Тільки між цими мітингами існує величезна різниця. Практично всі учасники проукраїнського мітингу - це жителі Донецька. Підтримати співгромадян на той момент ні у кого не виникло бажання - ні у киян, ні у львів'ян, ні у дніпропетровців. А серед учасників проросійського - явна більшість не тільки  не донеччани, а навіть не громадяни України.

Коли-небудь ми дізнаємося всі деталі спецоперації російських спецслужб під назвою «російська весна». Але вже сьогодні добре відомо, що навесні 2014 року в Донецьк, Луганськ, Харків були завезені тисячі громадян Росії, які створювали для телебачення потрібну картинку проросійських настроїв. 

Ось, наприклад, «харків'янин» Моторола бере участь в захопленні Харківської ОДА.

Чотири роки з початку «російської весни»: чи винесла Україна урок?, фото-3

А ось один з організаторів масових заворушень в Латвії в 2009 році вимагає введення російських військ до Донецька.

Чотири роки з початку «російської весни»: чи винесла Україна урок?, фото-4

А ось «справжні донеччани» спалюють в Донецьку прапор улюбленої команди «Шахтар», тому що «русо-туристи»  прийняли його за прапор УПА.

Відзначимо, що серед бойових груп, які захоплювали в Донецьку і Луганську управління СБУ та МВС, місцеві становили явну меншість.

Імпотенція влади або вибірковість сили

Те, що вогонь сепаратизму намагалися розпалювати на південному сході багато представників Партії регіонів і КПУ, історичний факт. Але ж не тільки вони несуть за це відповідальність.

«Донецька республіка» з'явилася не навесні 2014 року, а як мінімум на 10 років раніше. Ось активісти цієї «партії» спокійно проводять свою акцію в Донецьку в 2006 році.

Чотири роки з початку «російської весни»: чи винесла Україна урок?, фото-5

Чоловік в наметі майбутній "віце-прем'єр ДНР" Андрій Пургін.

Нагадаю, що в цей час президентом був Віктор Ющенко, прем'єр-міністром - Юлія Тимошенко, а головою СБУ затятий «борець» з сепаратистами Валентин Наливайченко. Хто знає, якби тоді в 2006 році майбутні «діячі ДНР» опинилися за гратами, можливо, в 2014 році все склалося б для Донбасу і для України зовсім інакше.

Ну і останній шанс врятувати країну від кривавої війни за Донбас був упущений безпосередньо навесні 2014 року. Адже, на щастя, не існує «Харківської народної республіки», був звільнений з-під влади бойовиків «ДНР» і російських окупантів Маріуполь. Це сталося з тієї простої причини, що терористи нарешті отримали силову відсіч.

Нагадаємо, що в день появи "ДНР" в Харкові оголосили про створення "Харківської народної республіки".

8 квітня 2014 року передбачалося, що штурм захоплених ОДА одночасно почнеться в Харкові, Донецьку і в Луганську.

Ось що розповів глава Нацгвардії Юрій Аллеров:

«Відповідальні особи були призначені. Я вам скажу більше, що і в Луганську, і в Донецьку були наші спецназівці, спецпідрозділи. Вони готові були йти на ці адміністрації - і звільняти їх », - заявив Аллер.

Але наказ був даний на штурм тільки в Харкові. І будівлю Харківської обладміністрації взяли штурмом спецназівці з Вінницької області, поклавши край, на жаль, тільки однієї з трьох "самопроголошених республік".

Дещо по-іншому склалася ситуація і в Одесі, де напад 2 травня збройних проороссійскіх бойовиків на ультрас «Чорноморця» і «Металіста» наштовхнулося на жорсткий опір. А подальша трагедія в Будинку профспілок унеможливила повторення донбаського сценарію.

Історія звільнення Маріуполя пов'язана з ефективними і рішучими діями по звільненню міста полком Нацгвардії «Азов».

Чи існували б сьогодні «ДНР» і «ЛНР», якби в квітні керівники АТО в Донецьку і Луганську дали наказ на штурм і звільнення місцевих ОДА?

Як зійшли паростки «російської весни»

За чотири роки окупації «республіки» ОРДЛО продемонстрували неймовірні «успіхи» в своєму економічному і соціальному розвитку.

Уже 36 шахт на окупованому Донбасі повністю затоплені і не підлягають відновленню.

У таких шахтарських містах, як Горлівка та Єнакієве, не залишилося жодної працюючої шахти.

Зарплати шахтарів на території, підконтрольній терористам «ДНР» і «ЛНР», знизилися в 3 рази в порівнянні з 2013 роком.

Ось середні зарплати на вугільних об'єднаннях «ЛНР» в 2017 році в російських рублях: «Краснодонвугілля» - 9667, «Ровенькиантрацит» - 6894, «Свердловантрацит» - 7200.

Не кращі справи у найбільших меткомбінатів - вони або стоять - як Алчевський ММК або працюють на третину потужності, як ЄМЗ.

З ОРДЛО в Росії вивезли обладнання трьох десятків заводів. Серед них такі відомі як: Топаз, Луганський патронний завод, Луганський машинобудівний ім. Пархоменко, Луганськтепловоз, завод «Донець», торговий дім «Полі Пак», ВАТ Донбаскабель, Харцизький машинобудівний завод, Луганський авіаційно-ремонтний завод та інші.

Навіть у відносно «благополучному» Донецьку кваліфікований лікар отримує близько 2,5 тис. гривень в центральних лікарнях, медсестра близько 1,3 тис. г ривень.

При цьому в «народних республіках» офіційно заборонені всі мітинги і акції протесту.

Однак навіть незважаючи на це, на загрозу опинитися «на підвалі», доведені до відчаю гірники іноді все ж намагаються протестувати.

Останнім часом жителі окупованого ОРДО виявилися фактично в кам'яному столітті, залишившись без українського мобільного зв'язку. За телефонами місцевого оператора «Фенікс» неможливо навіть нормально додзвонитися в межах «республіки».

Сьогодні донеччани масово збираються на стихійних переговорних пунктах «Водафон» (МТС), де ще можна вловити зв'язок українського мобільного оператора.

Чотири роки з початку «російської весни»: чи винесла Україна урок?, фото-6

З грудня 2017 року «чиновникам» і «держслужбовцям» ОРДЛО заборонений виїзд на вільну територію України. Серед жителів «республік» ходять чутки, що скоро всім «громадянам» «ДНР» і «ЛНР» буде заборонено виїжджати за лінію розмежування.

Чи можуть повторити «російську весну» в Україні

Як бачимо, рецепт «російської весни» досить простий.

Насичення масовкою з Росії окремої локальної території. Повна бездіяльність влади і українських силових органів. Інформаційне домінування в просторі і розігрів до потрібної кондиції за допомогою фейків про «розп'ятого хлопчика» тієї частини населення, яка не здатна до критичного мислення. Після захоплення перших збройових кімнат в МВС і СБУ ситуація переходить на новий рівень протистояння і наступна фаза - проголошення «республік» і поява вже цілих підрозділів збройних «зелених чоловічків» або «вагнеровцев».

Безумовно, не все так погано, за минулі чотири роки все ж багато зроблено, щоб всі частини цього диявольського кремлівського пазла більше ніколи разом не зійшлися в Україні.

Але як показують події минулого тижня, говорити, що подібне напевно не зможе повторитися, поки ще рано.

Так, в Маріуполі повинен був пройти "антивоєнний мітинг", ініціатором якого був сепаратист з Донецька. Метою мітингу було створення "картинки" для ЗМІ РФ. На щастя, СБУ спрацювало ефективно і запобігло явну провокацію.

У Харкові активісти Національного Корпуса зірвали збори Союзу радянських офіцерів, які мали відбутися 23 лютого.

Харківська філія Союзу радянських офіцерів тісно співпрацював з Союзом радянських офіцерів ім. генерала Ховрина, який знаходиться в Москві. По суті, харківський Союз радянських офіцерів є "філією" московського.

А очолював філію Володимир Алмосов, який відправився воювати на стороні самопроголошеної "ДНР". Інший член союзу, Олег Стемасов, також вирішив перейти на сторону сепаратистів, але в березні 15-го року під Маріуполем був узятий в полон українськими бійцями. Зараз Союз очолює Валерій Козуля - громадянин Росії.

Чотири роки з початку «російської весни»: чи винесла Україна урок?, фото-7

22 лютого в Кривому Розі пройшов святковий парад на честь визволення міста від фашистських загарбників. Військові Національної гвардії пройшлися парадом, тримаючи в руках червоні прапори зі схрещеними серпом і молотом. На прапорах було написано «За нашу радянську батьківщину!».

Чотири роки з початку «російської весни»: чи винесла Україна урок?, фото-8

Згідно з опитуванням соціологічної групи "Рейтинг", третина жителів України шкодують про розпад в 1991 році Радянського Союзу. Найбільше ностальгують - в Одеській і Миколаївській областях, 52 і 46 відсотків відповідно.

Але ж насправді здійснити стрибок у часі назад в минуле сьогодні цілком можливо - навіть не залишаючи територію України.

Автобусні тури в Донецьк і Луганськ в якійсь мірі можуть повернути наших ностальгуючих співвітчизників «знову в СРСР». Тільки, правда, не в відносно ситий, хоч вже і дефіцитний брежнєвський совок, а в класичний 37-й. У той улюблений ідеологами «русского мира» час - коли «чорний воронок» міг заїхати вночі за кожним - від «міністра» до простого шахтаря.

Ось тільки всіх любителів, як СРСР, так і «русского мира», потрібно попередити, що наявність зворотного квитка аж ніяк не гарантує успішного повернення в «бандерівську» Україну.

Роман Лазоренко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #Донбасс #ОРДЛО #Россія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...