Українська гра престолів: чи приведе до дострокових виборів справа Авакова-молодшого

Навіть у багатій на події сучасній українській політиці все колись трапляється вперше. На цьому тижні вперше в історії країни відбулося затримання сина чинного міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. З огляду на те, що Арсен Борисович - один із стовпів єдиного партнера Блоку Петра Порошенка по коаліції - партії «Народний фронт», арешт Авакова-молодшого може мати доленосне значення для України. Наприклад, розвалити коаліцію і ввести країну в пекло дострокових виборів. Отже, що було, що буде, чи загрожує Авакову-молодшому казенний дім і чим потішиться серце розгніваного глави МВС?

Гучна справа про рюкзаки

Скандальне відео, на якому людина, схожа на Олександра Авакова, обговорює купівлю партії рюкзаків з людиною, схожою на тодішнього заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря, з'явилося ще в 2016 році.

Саме відео нібито було знято на два роки раніше, ще в грудні 2014 року, прихованою камерою, встановленою СБУ в кабінеті Сергія Чеботаря.До моменту появи відео в Інтернеті заступник Авакова Сергій Чеботар під вантажем численних скандалів, серед яких і побиття журналістів, вже покинув свій пост. А запис зіграв свою роль у відставці з поста прем'єра лідера «Народного фронту» Арсенія Яценюка, який
довго упирався. Здавалося, на цьому весь ресурс скандального відео і буде вичерпано.

Арсен Аваков з самого початку стверджував, що відео - це нахабний монтаж, а всі звинувачення на адресу сина - брудні махінації його політичних ворогів і, в першу чергу, колишнього регіонала Сергія Льовочкіна.

Правда, ніхто не заперечував факту самої закупівлі МВС в 2015 році п'яти тисяч рюкзаків у ТОВ "Дніпровенд" за 14,49 млн грн і ще тисячі у ПП "Плігачов" за 2,1 млн грн.

Здавалося, що «рюкзачна» справа перетворилася в класичного «глухаря» без виразних судових перспектив.

Однак, у вівторок, 31 жовтня, НАБУ провело обшуки і вручило підозру Олександру Авакову, Сергію Чеботарю, а також колишньому директорові «Дніпровенда» Володимиру Литвину.

Директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник заявив, що реальна ціна рюкзаків, які закупило Міністерство МВС, була менше, ніж зазначалося в договорі, а їх якість не відповідала необхідним нормам.

«Слідством встановлено, що закупівельна ціна рюкзаків, яка значилася в договорі, 2799 гривень, але реальна їх вартість становила 500 гривень. Тому що вони виготовлялися «кустарним» шляхом», - заявив директор НАБУ.

У НАБУ вважають, що тоді відомство на закупівлях могло втратити до 14 мільйонів гривень.

Підозрюваним у «справі рюкзаків МВС» загрожує від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

1 листопада Солом'янський суд Києва ухвалив відпустити під особисте зобов'язання без застави Олександра Авакова, колишнього заступника глави МВС Сергія Чеботаря і керівника фірми Володимира Литвина.

Хто замовив Авакова-молодшого: чотири версії

Як бачимо, історії з рюкзаками вже майже три роки. Уже два роки, як вона відома широкої громадськості. Почалося б розслідування тоді, навряд чи би хтось запідозрив в ній політичну мотивацію. Але на Божий світ «рюкзаки» витягли чомусь тільки сьогодні. Кому це вигідно і хто реальний замовник нового розслідування?

1.Заказ Порошенко

Практично відразу після затримання Авакова-молодшого і його можливих спільників соратник Арсена Авакова народний депутат Микола Княжицький виступив з різким звинуваченням на адресу президента Петра Порошенка.

Він назвав справу «спробою "взяти в заручники"  сина Авакова після незгоди міністра силовим способом розігнати «майдан» перед Радою.

Також Княжицький назвав главу держави людиною, яка намагається сидіти «одночасно на російському і українському стільцях».

Відзначимо, що, можливо, президент і не проти був би давати директиви детективам НАБУ, але в те, що це можливо, не вірять навіть багато прихильників Авакова. Та й самому президенту, який завжди уникав різких непродуманих кроків, навряд чи потрібна сварка з могутнім міністром - результатом якої цілком міг стати розвал коаліції, дострокові парламентські вибори, яких Порошенко хотів би зараз уникнути.

Та й сам Аваков, дезавуював свого соратника, написавши наступне: «коментаторам моїх відносин з Президентом - перейдіть зі світу фантазій в реальність - це не кіно і не гра. Не потрібно перекручувань і спекуляцій. А то як начитаєшся, то і "Картковий будиночок" дивитися далі не треба - ви розписуєте крутіше!», - зазначив Аваков.

Петро Олексійович хоч в результаті і став мимоволі одним з бенефіціарів цієї історії, але навряд чи в ній дійсно замішаний. Для глави держави це була б занадто ризикована гра, з неоднозначними і непередбачуваними наслідками.

2. Грузинський слід - помста Саакашвілі

Одним з керівників НАБУ є колишній соратник Міхеїла Саакашвілі Гізо Углава.

Є думка, що перший заступник глави НАБУ за наводкою екс-президента Грузії міг поквитатися з Аваковим за висилку з країни найближчих прихильників Саакашвілі, а заодно створити умови для розвалу коаліції і проведення дострокових виборів.

При всій правдоподібності такого розкладу відзначимо, що наказ про затримання давав детективам не Углава, а директор НАБУ Артем Ситник.

3. Ситник прибирає конкурентів

Ще один несподіваний варіант стрімкої активізації справи проти Авакова-молодшого висунув колишній нардеп, а нині політолог Тарас Чорновіл. За його словами, НАБУ працює проти Порошенка, а його глава Артем Ситник має президентські амбіції. «За його словами, всі прекрасно розуміють, що «у НАБУ є багато гріхів, але напевно немає того, що вони виконують замовлення президента».

«Вони воюють проти президента досить відверто. Хоча причина там зовсім не в їх функціональних призначеннях, а в тому, що Артем Ситник раптом уявив себе майбутнім президентом України. Ось у нього таке в голові. І навколо нього створюється відповідна політична група», - зазначив Чорновіл.

Відзначимо, що Артем Ситник, м'яко кажучи, абсолютно не має політичного рейтингу. З іншого боку, як показує досвід нинішнього глави держави, пройти шлях від рядового політика до однотурового кандидата можна всього за кілька місяців.

4. Четверта версія - американська

Є також конспірологічна версія, що за справою Авакова-молодшого стоїть чіпка рука «вашингтонського обкому». США, які завжди були одним з натхненників створення в Україні НАБУ і затятим адвокатом антикорупційного бюро, таким чином зробили хід конем. Попередивши і президента, і міністра МВС про те, що їх терпіння закінчується. «Ненав'язливо» просуваючи таким чином ідею швидкого створення Антикорупційного суду.

***

Насправді, в справі «рюкзаків МВС» швидше за все несподівано зійшлися в одній точці відразу кілька внутрішніх і зовнішніх факторів. Які з них були дійсно вирішальними, ми швидше за все дізнаємося дещо пізніше.

Чи стануть реальністю дострокові вибори

Будь у «Народного фронту» більш-менш пристойний електоральний рейтинг, скандал із затриманням сина Авакова напевно завершився б розвалом коаліції і достроковими парламентськими виборами навесні 2018 року. Країна на кілька місяців опустилася б в хаос нових політичних потрясінь, а про прийняття ряду важливих для майбутнього країни законів можна було б надовго забути.

Але за найоптимістичнішими для «Народного фронту» опитуваннями, його рейтинг не перевищує і двох відсотків. А після чергового "обсасивинія" ЗМІ усіх метаморфоз справи «золотих рюкзаків», ймовірно, впаде ще нижче. Зберегти себе у владі до 2019 року БПП і "Народний фронт" можуть тільки в тандемі. І це цементує теперішню коаліцію міцніше вінчальної клятви біля вівтаря.

Хто залишиться в шоколаді

Псевдомайдан Саакашвілі-Семенченко-Соболєва повинен був, за задумом його організаторів, якщо не привести до перевиборів, то, як мінімум істотно послабити позиції чинного президента. А в підсумку жалюгідного видовища в центрі столиці сталася остаточна дискредитація протестного руху. Петро Порошенко не тільки не отримав «червону картку», а навіть швидше, навпаки, набрав політичні бали. Як єдиний гарант стабільності в країні.

Ситуація із затриманням Авакова-молодшого виглядала, як удар нижче пояса по коаліційній єдності, але на практиці зробить її ще більш незламною. Видатні «фронтовики» остаточно зрозуміли, що тільки на електоральному горбу БПП здатні в'їхати в благополучне політичне майбутнє. А токсичність політичного бренду «Аваков» - може дорого обійтися будь-яким потенційним партнерам міністра - як «Батьківщині», так і «Національному корпусу». А адже список БПП не гумовий, так що «народники» стануть тепер зговірливими, як під час обговорення кандидатур на міністерські пости, так і при важливих коаліційних голосуваннях.

Отже, замість розвалу коаліції, Порошенко отримає більш поміркованого і лояльного партнера. Сам міністр внутрішніх справ може вже і не перенести ще одного серйозного скандалу. І у Порошенко нарешті з'явиться шанс поставити на чолі найважливішого силового відомства свою людину. І таким чином закінчити дивовижну для воюючої країни історію суперництва гвардійців Авакова і мушкетерів Порошенко.

Юлії Тимошенко політична інтуїція вчасно підказала не вскочити в «майдан» Саакашвілі, але її шанси виграти на чергових виборах будуть явно менше, ніж на дострокових.

Чим серце заспокоїться

На думку екс-міністра економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус, Україна вступила в стадію економічного зростання. «Ось у чому я абсолютно впевнений - що дно вже пройдено, воно пройдено десь півтора роки тому. Зараз є зростання, яке далеко нас не задовольняє, але це класична ситуація - рання стадія економічного зростання. Коли багато ще лежать "напівмертві" - бізнес, підприємці, банки, їм потрібно "штучне дихання", але скоро вони почнуть потроху вставати, заробляти.
Є відкладений попит за різними категоріями в роздробі, туризмі, будівництві тощо. Це мені нагадує ситуацію після фінансової кризи 2008 року, коли ще в 2010-му ніхто не вірив в Європі і країнах Балтії, що буде зростання. Звичайно, це був тільки початок».

Як західні, так і вітчизняні експерти одностайні в тому, що ВВП України в 2018 році буде рости в діапазоні 3-3,5%. А це значить, що до виборного 2019-го економіка України накопичить жирок, і влада цілком зможе влаштувати чергову роздачу слонів у вигляді нового підвищення пенсій і зарплат. З усіма відповідними для себе електоральними бонусами.

А історія з рюкзаками Авакова-молодшого, швидше за все, закінчиться повним виправданням сина міністра МВС. Адже, як стверджують джерела «Української правди», оригінал запису давно знищений, а без показань свідків - вона нічого юридично не варта.

Правда, судам в Україні давно вже ніхто не вірить, а свої висновки в цій історії виборці і так вже зробили. Кажуть, що Аваков-молодший, замість 60-літрового рюкзака, поставив МВС менший - 40-літровий. Але рюкзак виявився досить містким, щоб накрити сірим брезентом політичне майбутнє як самого міністра, так і його партії.

Роман Лазоренко

Порошенко Аваков рюкзак США вибори
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
9 вересня цього року патрульні виявили на вул. Пасічній у Львові водія автомобіля “Nissan”, який порушив ПДР. Під час спілкування, у нього виявили ознаки алкосп’ яніння. Тест на драгері показав перевищення алкоголю в крові у 8 разів (1.6 проміле).  Як розповіли у прес-службі патрульної поліції Львівської області, 2 жовтня цю справу розглянули у райсуді міста Львова та звільнили водія від відповідальності, у зв’язку “з відсутністю події адміністративного пр...
Влада
На вулиці Антонича, навпроти будинку №8, у Львові таки зведуть багатоквартирний житловий будинок із вбудованими громадськими приміщеннями.  Відповідні містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта затвердили для громадянок Рехлицької Стефанії-Ірини Михайлівни та Лапінської Олени Степанівни на виконкомі ЛМР 19 жовтня, - передає 032.ua.   Раніше це питання уже виносили на розгляд виконавчого комітету, але остаточне рішення відтермінували до з’ясув...
Культура
Протягом дня-відкриття Бієнале довіри, 19 жовтня, кілька десятків ресторанів Львова будуть працювати в експериментальному режимі з "відкритим" чеком. Про це повідомили у прес-службі ЛМР, інформує 032.ua. Це означає, що гості матимуть змогу самостійно визначити суму, яку готові заплатити за обслуговування. Читайте також: Свято шоколаду, концерти та вистави: куди піти у Львові цього тижня Як пояснив співініціатор Бієнале довіри у Львові, ресторатор Марк Зарх...
Суспільство
Встановлять пам’ятник зусиллями ГО “Відродження Знесіння”, але попередньо Личаківська РА має облаштувати благоустрій території. Як передає кореспондент 032.ua, 19 жовтня виконком ЛМР погодив дозвіл райадміністрації на закупівлю облаштування громадського простору на Польовій, 29. Відкрити пам’ятний знак мають намір в грудні цього року, виготовлять і встановлять його за кошти громадської організації. Читайте також: На вулиці Героїв Крут з’явиться багатокварт...
Влада
19 жовтня на засіданні виконкому ЛМР затвердили містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта будівництва на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованим паркінгом на вул. Героїв Крут, 9-А. Як повідомляє кореспондент сайту 032.ua, на місці майбутньої новобудови мають знести існуючі споруди.   Містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта затвердили громадянину Дякунчаку Івану Івановичу.   Читайте також: У центрі Львова...
Суспільство
19 жовтня виконком ЛМР погодив містобудівні умови та обмеження для проектування будівництва на реставрацію нежитлового приміщення на пл. Ринок, 19 із пристосуванням під магазин-салон.  Як повідомляє кореспондент 032.ua, облаштовувати магазин із відновленням історичного входу замість вікон буде ПП “Краєзнавець”. Зазначимо, що будівля, яка підлягає реставрації на пл. Ринок, 19 є пам’яткою архітектури національного значення, охоронний No 326/18. Що саме будут...
Суспільство
Працівники Управління поліції охорони Львівщини затримали двох юнаків віком 22 та 23 років, які проникли на територію режимного об'єкту - львівської телевежі, що на Високому замку. Двох хлопців затримали близько 18:30 працівник воєнізованої охорони Управління поліції охорони у Львівській області,  зазначають у відділі комунікації ГУ Нацполіції у Львівській області.  Відомо, що затриманим юнакам 22 та 23 роки. Після затримання їх доставили у Галицький райві...
Екологія
19 жовтня на засіданні виконкому ЛМР прийняли рішення про встановлення підземних контейнерів для збору побутових відходів.  Як повідомляє кореспондент сайту 032.ua, контейнери з’являться у центрі міста, по вул. Словацького, 18 і замінять уже наявний сміттєвий майданчик біля сусіднього будинку під №16. Цей проект є пілотним, і якщо він буде успішним, то у Львові задумаються над ширшим його впровадженням. З міського бюджету на це не будуть витрачати коштів:...
Суспільство
19 жовтня на засіданні виконкому ЛМР прийняли рішення про організацію та проведення уже традиційного ярмарку до Різдвяних свят. Як передає кореспондент 032.ua, ярмарок діятиме із 7 грудня до 20 січня на алеї перед Оперним театром та на площі Ринок.  Діятиме святкова зона у робочі дні з 11 до 22 години, у вихідні та на свята - з 10 до 23 години. Читайте також: На фасаді Львівського університету показали 3D-мапінг до 100-річчя ЗУНР, - ВІДЕО Охорону порядку з...