• Головна
  • Донбаський гамбіт в Раді: як вишиванки перемогли косоворотки
головна тема тижня
14:40, 7 жовтня 2017 р.

Донбаський гамбіт в Раді: як вишиванки перемогли косоворотки

головна тема тижня
Донбаський гамбіт в Раді: як вишиванки перемогли косоворотки

Верховна Рада на цьому тижні працювала, на подив, результативно. Після прийняття судової та пенсійної реформ, вона зі скандалами, бійками, але все ж прийняла два найважливіших законопроекта по Донбасу, які матимуть стратегічне значення в процесі повернення Україною  цих окупованих територій.

Замість передмови: цікавий календар

Сьогодні, 7 жовтня, в Белграді зустрічаються спецпредставник президента США по Україні Курт Волкер з помічником президента Росії Владиславом Сурковим.

На цій зустрічі вони будуть обговорювати деталі дорожнього плану по завершенню війни на Донбасі і поверненню за допомогою введення миротворців ООН окупованих територій України. Якби Верховна Рада вчора провалила голосування по двох законопроектах Донбасу, їх зустріч була б позбавлена ​​будь-якого сенсу. Росія отримала б блискучий аргумент, що Київ ненадійний партнер і не в змозі виконувати взяті на себе зобов'язання.

Ще один важливий фактор - це те, що 18 жовтня минав термін дії закону про особливий статус окремих районів Донбасу. Якби до цього терміну його дію не було б пролонговано - прийняти новий закон при нинішньому розкладі сил в Раді було, як мінімум, дуже важко і, в кращому випадку, зажадало тижнів, а то і місяців. Фактично в разі провалу голосувань в Раді, Москва із задоволенням би вмила руки і заявила, що зрив домовленостей за узгодженням питання про врегулювання конфлікту цілком і повністю лежить на совісті Києва.

Як це було

4 жовтня в Раді був нарешті зареєстрований законопроект №7163 «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях» - в ЗМІ для стислості його називають законопроектом «Про реінтеграції Донбасу». У ньому було кілька найважливіших формулювань, які вимагали прийняти, перш за все, представники так званої патріотичної опозиції ще три роки тому.

Документ прямо називав РФ державою-агресором, а території "ДНР" і "ЛНР" окупованими Росією.

Дії окупантів в ньому визнавалися незаконними, а будь-який, виданий у зв'язку з такою діяльністю, акт оголошувався недійсним і не створює ніяких правових наслідків.

У документі наголошується, що держава Україна не несе відповідальності за протиправні дії Російської Федерації як держави-агресора, її збройних сил, інших військових формувань та окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях.

Для забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій і Луганській областях залучаються в установленому порядку сили і засоби Збройних Сил України та інших військових формувань.

Керівництво силовиками, задіяними в цих заходах, покладається на Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил України.

Сьома стаття містила згадку про Мінськи угоди. "При здійсненні органами державної влади України, їх посадовими особами політико-дипломатичних заходів з відновлення територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаною кордону України забезпечується пріоритетність виконання безпеки положень Мінського протоколу від 5 вересня 2014 року, Мінського меморандуму від 19 вересня 2014 і" Комплексу заходів " від 12 лютого 2015 року зі метою створення необхідних умов для політичного врегулювання відповідно до норм і принципів міжнарод ого права і законодавства України ".

Одночасно з цим президент вніс до Ради законопроект продовження дії особливого статусу Донбасу ще на один рік.

Камені спотикання: Особливий статус і суперечки про Мінську

Ще на стадії розгляду в комітеті ВР з питань національної безпеки і оборони Порошенко вніс важливу правку. У законопроект додали пункт про те, що особливий статус окремих районів Донбасу буде продовжений виключно після виконання всіх умов, викладених у статті 10 нового закону, а саме після повного виведення російських військ і озброєння. І це повинно бути підтверджено особливим указом президента.

Також «зраду» знайшли і в згадці
Мінська в законопроекті про реінтеграцію Донбасу. Критики документа назвали це легітимізацією Мінських угод, які досі не мали якогось серйозного правового статусу в Україні.

Акцентуючи увагу саме на цьому моменті, депутати від "Самопомочі" прорвалися до президії і заблокували його, а для надійності зламали всі мікрофони на столі у спікера Андрія Парубія.Присоромити депутатів постарався Олександр Турчинов. «Хто зараз це робить - не хоче визнання Росії агресором", - заявив секретар РНБО, але на цих словах Надія Савченко вирвала мікрофон у Турчинова.

Навіть після того, як Парубій заявив, що президент прибирає з законопроекту всі згадки про Мінськи угоди, депутати від "Самопощі" так і не розблокували трибуну.

Після цього Парубій вимушено переніс всі голосування по Донбасу на п'ятницю, 6 жовтня.

Результативне голосування під бійку і димову шашку

На ранок п'ятниці, 6 жовтня, коаліція оточила президію Ради «живим щитом» з самих «спортивних» нардепів.

В результаті Верховна Рада 233 голосами прийняла законопроект №7163 «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях» в першому читанні.

"За" проголосували 114 з 138 депутатів від БПП, 71 з 81 депутатів від «Народного фронту», 19 з 49 позафракційних депутатів, 17 з 20 депутатів Радикальної партії, 12 з 19 депутатів «Волі народу». «Відродження», «Опозиційний блок», «Батьківщина» і «Самопоміч» голосів не давали.

Проти визнання Росії агресором проголосували 32 народних депутата. Серед них 3 позафракційних нардепа, 24 від «Оппоблока», 4 від «Самопомочі», 1 від «Радикальної партії».

Також Рада 229 голосами продовжила на рік термін дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей".

Законопроект підтримали 122 з 138 депутатів БПП, 59 з 81 депутатів "Народного фронту", 10 з 49 позафракційних депутатів, 9 з 43 депутатів "Оппоблока", 1 з 26 депутатів "Самопомочі" (Наталія Веселова), 19 з 26 депутатів "Відродження" , 1 з 20 депутатів Радикальної партії (Артем Вітко), 8 з 19 депута "Волі народу". Жодного голосу не дала "Батьківщина",

Під час голосування нардеп від «Свободи» Юрій Левченко влаштував бійку. А потім зал для голосування оповите димом. Згодом виявилося, що депутати Семен Семенченко ( «Самопоміч») і «свободівець» Юрій Левченко принесли в зал засідань димову шашку.

Уже після завершення засідання ЗМІ опублікували відеозапис, як депутати попередньо зазнали «димовуху» в туалеті Верховної Ради.Робота для другого читання: дата окупації і права переселенців

Одним з головних недоліків президентського законопроекту опоненти з «Самопомочі» назвали відсутність конкретної дати початку окупації Донбасу. Однак для цього є цілком конкретні причини. Дати початку окупації для Донецька і, наприклад, Дебальцеве відрізняються більше, ніж на півроку.

І навіть в Донецьку і Луганську вже після проведення так званого «референдуму» 11 травня ще тижні, а то й місяці працювали місцева українська влада і суди, які розглядали справи за українськими законами аж до червня, а то і липня 2014 року. У той же час вже в це дні в «столицях» республік вже відбувався справжнісінький свавілля. Бойовики і російські найманці грабували гіпермаркети і автосалони, віджимають кафе і ресторани. Чи можна взагалі встановити якусь загальну дату початку окупації для всього Донбасу або в кожному конкретному випадку це повинен вирішувати суд?

А ось явний недолік закону - це повна відсутність в ньому згадки про майже двохмільйонну армії переселенців. Про те, що вони мають повне і законне право голосувати при проведенні можливих виборів в ОРДЛО під егідою миротворців. А також пункту про те, що Україна буде захищати їхні майнові права на окупованій території і окупанти несуть кримінальну відповідальність за всі спроби конфіксаціі або «націоналізації» їх майна.

Гамбіт Порошенко

Дивлячись на те, як президент легко погоджувався з доводами опозиції і вносив зміни до законопроектів, мимоволі приходила на розум історія зі знаменитим радянським режисером Леонідом Гайдаєм. Нагадаємо, що його легендарна «Діамантова рука» спочатку зовсім несподівано закінчувалася фоном ядерного вибуху. На худкоміссіі Гайдай насилу погодився вирізати цей «важливий» момент з умовою, що інші сцени з кінофільму чіпати не будуть.

Жертвуючи малим, як в класичному шаховому гамбіті, Порошенко не тільки домігся виграшу партії, але і виставив в непривабливому світлі протестантів, які не могли виразно артикулювати, чому ж вони і тепер проти визнання Росії агресором.

Коментуючи результати голосування по Донбасу у Верховній Раді, президент України Петро Порошенко зазначив, «Колишні партнери по демократичній коаліції, люди, які називають себе патріотами і навіть українськими націоналістами, зривали голосування ... І за що? За те, щоб законом визнати Росію агресором, а її війська - окупантами! Під заклик «хто не скаче», так підстрибують вище всіх. А як до голосування за очевидний український інтерес - як ніби якась порча. А в деяких взагалі з-під вишиванок визирають косоворотки, на головах - стирчать кокошники », - зазначив Порошенко.

Олександр Турчинов прямо назвав "російською агентурою" групу народних депутатів, які намагалися зірвати розгляд законопроектів по окупованій частині Донбасу.

За словами відомого журналіста Дімтрія Гордона, негласних представників Луб'янки вистачає майже у всіх політичних силах. «У Верховній Раді дуже велика кількість агентів Росії - агентів ФСБ, ГРУ, КГБ. У всіх фракціях. Що найцікавіше: вони займають дуже великі пости.

Усі голови СБУ минулих років і нинішні прекрасно знають, що вони агенти », - заявив на цьому тижні Гордон.

Втім, серед усіх фракцій і партій є, ймовірно, і такі, які цілком щиро вважають, що ВСУ вже давно б звільнили Донецьк і Луганськ, а потім і Крим, якщо б їм не заважала влада «бариг».

За словами начальника Генштабу Віктора Муженко, втрати ВСУ при силовому звільнення Донбасу складуть не менше 12 тисяч українських воїнів і ще більшими будуть втрати цивільного населення.

Добре, що зміцніла кількісно і якісно українська армія сьогодні готова, в тому числі і до «хорватського сценарію» звільнення Донбасу. Але ще краще, якщо Україна поверне окуповані землі дипломатичним шляхом, а не ціною загибелі тисяч українських патріотів. І для цього, після результативних голосувань у Раді 6 жовтня, у нас з'явилися реальні можливості.

Роман Лазоренко

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Порошенко #Донбас #реінтеграція #законопроект #Турчінов
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...