Україна: Судний день - 032.ua

Україна: Судний день

Змію, що обвіла ніжку стола 
Пристукнув суддя, і подумав диявол,
Дивлячись на змійку і на суддю:
Це були Каїн і Авель.

Персі Шеллі


День 2 червня 2016 року для майбутнього української держави може стати точкою відліку однієї з найважливіших реформ.

Саме в цю дату Верховна Рада затвердила зміни до Конституції в частині правосуддя - «за» проголосували 335 депутатів.

А судді хто

З часів колядника Зварича в українському суспільстві утвердилася думка, що вітчизняну судову владу можуть змінити на краще тільки масові розстріли або, в кращому випадку, масові посадки суддівського корпусу. На щастя для української Феміди, наша держава претендує стати членом Євросоюзу, і використання автомата Калашникова для остаточного рішення суддівського питання було апріорі неможливо.

Але як же по-іншому провести реальне очищення судової влади, яку наскрізь пронизали ракові метастази корупції, запитаєте ви.

Якось, років десять тому, автор цих рядків поспілкувався з одним відомим адвокатом, який прекрасно знав весь брудний підспідок суддівського корпусу одного з найбільших міст України. Я наївно запитав:

- А скільки в нашому обласному центрі чесних суддів, ну приблизно в процентному співвідношенні з хабарниками?

 
- Є один чесний суддя, але щоб справа потрапила саме до нього, впевнені у своїй юридичній правоті клієнти платять багатотисячні хабарі голові районного суду, - така була відповідь юриста.

Немає сумнівів, що ситуація в цілому в Україні з чесністю правосуддя принципово не змінювалася - ні при Кучмі, ні при Ющенку, ні тим більше при Януковичі. Влада переходила від помаранчевих до біло-синіх, а суддівський корпус залишався не тільки корумпованим, але і зміцнювався як сама безкарна гілка влади країни. Адже так чи інакше, українські політики все-таки розплачуються за свої гріхи - хто біжить до сусідньої держави, а хтось програє на виборах. Але щоб посадити, або навіть просто змістити суддю, - в нашій державі це вимагає неймовірних зусиль громадянського суспільства та виконавчої влади.

Сьогодні спроби суду над корумпованими чиновниками або політиками-сепаратистами більше нагадують фарс і відкрите знущання над буквою і духом закону.

Те, що в українському судочинстві за два постмайданівських роки нічого не змінилося, яскраво підтверджують наступні приклади.


Львів

20 травня Шевченківський районний суд Львова визнав винним екс-директора Львівського бронетанкового заводу Олександра Остапця в розкраданні державних коштів в розмірі 2 млн гривень. Згідно з рішенням суду, за розкрадання 2 млн гривень, які призначалися на ремонт військової техніки, Остапець отримав умовний термін на 5 років.

Згідно з вироком, Остапця також позбавили на два роки права займати керівні посади та зобов'язали виплатити штраф у розмірі 11 тис. 900 грн і відшкодувати судові витрати.

Запоріжжя

 
У розпал Майдану, 1 лютого 2014 року, запорізькому активісту та редактору місцевої газети суд заборонив ... ходити по вулиці. У рішенні суду уточнювалося, що Василенко заборонялося ходити від площі Фестивальній до бульвару Шевченка, де розташована запорізька мерія. Майданівці жартували, що треба було відразу заборонити йому дихати.

Харків

Після зіткнень на вулиці Ярослава Мудрого, 9-го травня, бійцю спецпідрозділу, який вдарив «копа», правоохоронці оголосили підозру за фактом "умисного заподіяння працівникові правоохоронного органу тяжкого тілесного ушкодження у зв'язку з виконанням цим працівником службових обов'язків і перевищення повноважень працівником правоохоронного органу" ( ч. 3 ст. 345, ч. 2 ст. 365 КК України).

Від удару патрульний поліцейський потрапив в нетривалу кому і отримав часткову амнезію. Уже в залі суду Червонозаводський райсуд для хлопця визначив запобіжний захід - 2 місяці цілодобового домашнього арешту із застосуванням електронного браслета.

Однак через апеляційний суд захист домоглася не тільки зняття браслета і заміни цілодобового домашнього арешту на нічний (з 22.00 до 6.00), а того, що поліцейський знову може ходити на службу.

Маріуполь

У Маріуполі суддя Жовтневого суду Олексій Турченко випустив з-під варти "міністра друку ДНР» Володимира Нестеренко, якому була інкримінована стаття кримінального кодексу «сприяння тероризму».

Після зняття звинувачень Нестеренко «зник».

Ні масові акції протесту, ані звернення до суду активістів з вимогами покарати суддю, який прийняв неправомірне рішення, не мали результату.

Таксі або шашечки?

Серед тих нардепів, які не проголосували за зміни до Конституції, такі відомі, як Надія Савченко та Юрій Шухевич. Їхні аргументи: реформа недосконала, половинчаста. Однак, з українським щастям, ідеальної реформи можна чекати ще років 25. Чи є стільки в розпорядженні України?

А ось міністр внутрішніх справ Арсен Аваков на своїй сторінці в Фейсбуці стверджує, що відповідно до нового закону, «як мінімум 5000 з 7000 суддів будуть відправлені у відставку! Суди будуть створюватися заново - ніяких автоматичних переказів і переходів зі старих суден в нові! Тільки нові конкурсні набори! "- написав Аваков. Є підстави не вірити?

Давайте коротко пройдемося по нововведеннях.

 Н
ові суди

Згідно з новим законодавством, питання призначення суддів будуть передані Вищій раді правосуддя (ВСП), новому органу судової гілки влади. ВСП повинен буде здійснювати відбір суддів для всіх судів України на конкурсній основі, його рішення про призначення і звільнення суддів повинні затверджуватися президентом. Він же буде розглядати питання затримання та арешту суддів.

Крім того, ліквідуються Вищий господарський суд, Вищий адміністративний суд, Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ. Вищим судом України стане створений заново Верховний Суд.

Суддівська декларація

Тепер все судді зобов'язані декларувати свої родинні зв'язки "до п'ятого коліна" з тими особами, які працюють в судовій системі, прокуратурі, адвокатурі, на держслужбі на високих посадах.

Електронні документи і досьє на суддів будуть розміщуватися на офіційному сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів у відкритому доступі.

Тепер суддів можна судити

Скасовується абсолютний імунітет судді, його не можна буде притягувати до кримінальної відповідальності за рішення в суді, але можна буде, наприклад, - за хабарі.

Щоб всі жили на таку зарплату!

Новий закон прибирає ще одне джерело корупції серед суддівського корпусу - низькі зарплати. Вони будуть високими не тільки за українськими, але навіть і європейськими мірками.

Закон встановлює зарплату в місцевих судах на рівні 30, в апеляційних - 50, в Верховному суді України - 75 мінімальних окладів. І це тільки голий оклад.

Як підрахував колишній міністр фінансів, народний депутат Віктор Пинзеник, оклад судді Верховного суду з 1 січня 2017 року становитиме 120 тис. грн. З надбавками і додатковими коефіцієнтами зарплатний максимум судді суду вищої інстанції може досягти 315 тис грн в місяць.

Оклад судді Верховного суду з 1 січня 2017 року становитиме 120 тис. грн. З надбавками і додатковими коефіцієнтами зарплатний максимум судді суду вищої інстанції може досягти 315 тис. грн. в місяць.

 З
амість післямови

Зміни до Конституції і новий закон вступлять в силу через три місяці після прийняття - тобто, в перших числах вересня. Але це не означає, що у нас після цього з'явиться чесний і справедливий суд. Перефразовуючи Салтикова-Щедріна, справедливість нових законів може бути знищена необов'язковістю їх застосування.

А щоб запрацював, наприклад, позначений в реформі і дуже важливий Антикорупційний суд, потрібен ще один спеціальний закон. А коли його приймуть, поки невідомо ні депутатам, ні Адміністрації президента.

Але все ж сьогодні у нас є підстави вірити, що через кілька років і український суд реально стане справжнім палацом правосуддя - страшним для злочинця незалежно від його статусу і стану.

Фантастика, скажете ви? А багато хто з вас вірили, що по вулицях українських міст буде роз'їжджати патрульна поліція, яка буде не оббирати
п'яничок, що заснули на лавці, а довозити їх додому?

Запорукою виживання нинішньої політичної еліти на чолі з Президентом України Порошенко може стати, крім економічного підйому країни, ще й успішна реалізація наріжного каменю всіх реформ - судової. В іншому випадку, нинішній Гарант і сам коли-небудь може постати перед судом. І не факт, що це буде тільки суд історії.

Роман Лазоренко

День 2 июня 2016 года для будущего украинского государства  может стать точкой отсчета одной из самых важных реформ.

Именно в эту дату Верховная Рада утвердила изменения в Конституцию в части правосудия - «за» проголосовали 335 депутатов.

А судьи кто

Со времен колядника Зварыча в украинском обществе утвердилось мнение, что отечественную судебную власть могут изменить к лучшему только массовые расстрелы или, в лучшем случае, массовые посадки судейского корпуса. К счастью для украинской Фемиды, наше государство претендует стать членом Евросоюза, и использование автомата Калашникова для окончательного решения судейского вопроса было априори невозможно.

Но как же по-другому провести реальное очищение судебной власти, которую насквозь пронизали раковые метастазы коррупции, спросите вы.

Как-то, лет десять назад, автор этих строк пообщался с одним известным адвокатом, который прекрасно знал всю грязную подноготную судейского корпуса одного из крупнейших городов Украины. Я наивно спросил:

— А сколько в нашем областном центре честных судей, ну приблизительно в процентном соотношении с мздоимцами?

 - Есть один честный судья, но чтобы дело попало именно к нему, уверенные в своей юридической правоте клиенты платят многотысячные взятки председателю районного суда, - гласил обескураживающий ответ юриста.

Нет сомнений, что ситуация в целом в Украине с честностью правосудия принципиально не менялась — ни при Кучме, ни при Ющенко, ни тем более при Януковиче. Власть переходила от оранжевых к бело-синим, а судейский корпус оставался не только коррумпированным, но и укреплялся как самая безнаказанная ветвь власти страны. Ведь так или иначе, украинские политики все-таки расплачиваются за свои прегрешения — кто бежит в соседнее государство, а кто-то проигрывает на выборах. Но чтобы посадить, или даже просто сместить судью, в нашем государстве требует невероятных усилий гражданского общества и исполнительной власти.

Сегодня попытки суда над коррумпированными чиновниками или политиками-сепаратистами больше напоминают фарс и открытое издевательство над буквой и духом закона.

То, что в украинском судопроизводстве за два постмайдановских года ничего не изменилось, ярко подтверждают следующие примеры.

Львов

20 мая Шевченковский районный суд Львова признал виновным экс-директора Львовского бронетанкового завода Александра Остапца в разворовывании государственных средств в размере 2 млн гривен. Согласно решению суда, за хищение 2 млн гривен, которые предназначались на ремонт военной техники, Остапец получил условный срок на 5 лет.

Согласно приговору, Остапца также лишили на два года права занимать руководящие должности и обязали выплатить штраф в размере 11 тыс. 900 грн и возместить судебные расходы.

Запорожье

 В разгар Майдана, 1 февраля 2014 года, запорожскому активисту и редактору местной газеты суд запретил... ходить по улице. В решении суда уточнялось, что Василенко запрещалось ходить от площади Фестивальной до бульвара Шевченко, где расположена запорожская мэрия. Майдановцы шутили, что надо было сразу запретить ему дышать.

Харьков

После столкновений на улице Ярослава Мудрого, 9-го мая, бойцу спецподразделения, ударившему «копа», правоохранители объявили подозрение по факту "умышленного причинения работнику правоохранительного органа тяжкого телесного повреждения в связи с выполнением этим работником служебных обязанностей и превышение полномочий работником правоохранительного органа" (ч. 3 ст. 345 , ч. 2 ст. 365 УК Украины).

От удара, патрульный полицейский попал в непродолжительную кому и получил частичную амнезию. Уже в зале суда Червонозаводский райсуд для парня определил меру пресечения – 2 месяца круглосуточного домашнего ареста с применением электронного браслета.

Однако через апелляционный суд защита добилась не только снятия браслета и замены круглосуточного домашнего ареста на ночной (с 22.00 до 6.00), а того, что полицейский снова может ходить на службу.

Мариуполь

В Мариуполе судья Жовтневого суда Алексей Турченко выпустил из-под стражи  «министра печати ДНР» Владимира Нестеренко, которому была инкриминирована статья уголовного кодекса «содействие терроризму».

После снятия обвинений Нестеренко «исчез».

Ни массовые акции протеста, ни обращения в суд активистов с требованиями наказать судью, принявшего неправомерное  решение, не имели результата.

 Такси или шашечки?

Среди тех нардепов, которые не проголосовали за изменения в Конституцию, такие известные, как Надежда Савченко и Юрий Шухевич. Их аргументы: реформа несовершенна, половинчатая. Однако с украинским счастьем, идеальной реформы можно ждать еще лет 25.  Есть ли столько в распоряжении у Украины?

А вот министр внутренних дел Арсен Аваков на своей странице в Фейсбуке утверждает, что в соответствии с новым законом, «как минимум 5000 из 7000 судей будут отправлены в отставку! Суды будут создаваться заново - никаких автоматических переводов и переходов со старых судов в новые! Только новые конкурсные наборы!" - написал Аваков. Есть основания не верить?

Давайте кратко пройдемся по нововведениям.

 Новые суды

Согласно новому законодательству, вопросы назначения судей будут переданы Высшему совету правосудия (ВСП), новому органу судебной ветви власти. ВСП должен будет осуществлять отбор судей для всех судов Украины на конкурсной основе, его решения о назначении и увольнении судей должны утверждаться президентом. Он же будет рассматривать вопросы задержания и ареста судей.

Кроме того, ликвидируются Высший хозяйственный суд, Высший административный суд, Высший специализированный суд по рассмотрению гражданских и уголовных дел. Высшим судом Украины станет созданный заново Верховный Суд.

Судейская декларация

Теперь все судьи обязаны декларировать свои родственные связи "до пятого колена" с теми лицами, которые работают в судебной системе, прокуратуре, адвокатуре, на госслужбе на высоких должностях.

Электронные документы и досье на судей будут размещаться на официальном сайте Высшей квалификационной комиссии судей в открытом доступе.

Теперь судей можно судить

Отменяется абсолютный иммунитет судьи, его нельзя будет привлекать к уголовной ответственности за решения в суде, но можно будет, например, - за взятки.

 Чтоб все жили на такую зарплату!

Новый закон убирает еще один источник коррупции среди судейского корпуса — низкие зарплаты. Они будут высокими не только по украинским, но даже и европейским меркам.

Закон устанавливает зарплату в местных судах на уровне 30, в апелляционных - 50, в Верховном суде Украины - 75 минимальных окладов. И это только голый оклад.

Как подсчитал бывший министр финансов, народный депутат Виктор Пинзеник, оклад судьи Верховного суда с 1 января 2017 года составит 120 тыс. грн. С надбавками и дополнительными коэффициентами зарплатный максимум судьи суда высшей инстанции может достичь 315 тыс грн в месяц.

 Вместо послесловия

Изменения в Конституцию и новый закон вступят в силу через три месяца после принятия - то есть, в первых числах сентября.  Но это не значит, что у нас после этого появится честный и справедливый суд. Перефразируя Салтыкова-Щедрина, справедливость новых законов может быть уничтожена необязательностью их применения.

А чтобы заработал, например, обозначенный в реформе и очень важный Антикоррупционный суд, нужен еще один специальный закон. А когда его примут, пока неведомо ни депутатам, ни Администрации президента.

Но все же сегодня у нас есть основания верить, что через несколько лет и украинский суд реально станет настоящим дворцом правосудия — страшным для преступника вне зависимости от его статуса и состояния.

Фантастика, скажете вы? А многие из вас верили, что по улицам украинских городов будет разъезжать патрульная полиция, которая будет не обирать заснувших на лавочке пьянчужек, а довозить их домой?

Запорукой выживаемости нынешней политической элиты во главе с Президентом Украины Порошенко может стать, кроме экономического подъема страны, еще и успешная реализация краеугольного камня всех реформ — судебной. В противном случае, нынешний Гарант и сам когда-нибудь может предстать перед судом. И не факт, что это будет только суд истории.

Роман Лазоренко

суд реформаУкраїна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
31 травня буде рівно 125 років з дня, коли у Львові рушив перший електричний трамвай та розпочала роботу перша електрична станція міста. Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, з нагоди ювілею у місті відбудеться низка святкових заходів та подій. Святкові заходи проводять спільно проводять ЛКП «Львівелектротранс», ПАТ «Львівобленерго», компанія Siemens. Перший трамвай, якщо згадати історію, зустрів певний спротив у мешканців, які користувалися і...
Пригоди
22 квітня близько 16 години анонім повідомив про замінування бронетанкового заводу, що розташований на вулиці Стрийській у Львові. За даними відділу комунікації поліції Львівщини, на місці працювали працювали експерти-вибухотехніки, кінолог, слідчо-оперативна група та фахівці інших служб. Правоохоронці провели евакуацію 550 працівників підприємства, після чого обстежили приміщення та прилеглу територію. Вибухонебезпечних предметів на Львівському бронетанко...
Кримінал
20 квітня близько 1 години ночі на автозаправці в Городку на Львівщині зловмисник намагався викрасти автомобіль 35-річного місцевого мешканця. Як повідомили у відділі комунікації поліції Львівської області, викрасти "Опель Вектра" на єврономерах намагався 16-річний хлопець. Власник машини затримав зловмисника та передав поліцейським, які оперативно прибули на місце події. За цим фактом відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст. 289 ККУ. Юнаку загрожує до...
Суспільство
Щирі та віддані, позитивні та лагідні - усе це про десяток чарівних собачок, які перебувають на перетримці у ЛКП "Лев" та чекають на того самого доброго господаря, якому будуть вірними до кінця життя. Кореспондент 032.ua пропонує читачам познайомитися ближче з кожним чотирилапим другом та охоронцем. Гайка Молоденька, активна та дзвінка Гайка буде чудовим охоронцем, який сповіщатиме про чужих людей біля дому. Разом із тим, вона дуже дружня та лагідна, любит...
Культура
032.ua розповідає про найцікавіші події цього тижня, які можна відвідати у Львові безкоштовно або не витративши більше сотні гривень.    Фестиваль фантастичного кіно "Best Sci Fi" Фестиваль фантастичного кіно – це добірка з 8-ми короткометражних фільмів про штучний інтелект, космічні місії, часові петлі та інші популярні фантастичні теми. У рамках Фестивалю фантастичного кіно ви побачите неймовірні історії, які можуть стати реальністю вже за кілька десятил...
Суспільство
У неділю, 21 квітня, відбувся другий тур президентський виборів в Україні. Сьогодні, станом на 18:30, ЦВК опрацювало більше 99% бюлетенів. Володимир Зеленський лідирує, набравши більше 73%, в той час як Петра Порошенка підтримало близько 25% виборців. Кореспондент 032.ua зібрав реакції українських політиків, артистів, письменників та інших діячів на ймовірну перемогу шоумена Володимира Зеленського. Реакції людей на нового Очільника держави розділились: хто...
Політика
Під час повторного голосування на виборах Президента України вчора, 21-го квітня, 67,34% мешканців Львівщини прийшли на виборчі дільниці, показавши найвищу явку серед усіх регіонів. 032.ua розповідає, як проголосував Львів та кого містяни хотіли бачити Президентом України. Вчора, після закриття дільниць, згідно з даними районних адміністрацій, які оприлюднили у прес-службі ЛМР, станом на 20:00, найвищою була явка у Галицькому районі Львова — орієнтовно 70...
Політика
Міський голова Львова, екс-кандидат в президенти та лідер партії «Самопоміч» Андрій Садовий пояснив, чому, на його думку, Львівщина стала єдиним регіоном, де більшість підтримала Петра Порошенка на виборах. В ефірі марафону на "Громадському" Садовий зазначив, що львів’яни хочуть чіткого курсу на ЄС та НАТО, на чому наголошував Порошенко. "Львів — найбільше україномовне місто світу, і Львів дуже переживає. Ми хочемо, щоб Україна рухалася чітко курсом Європа...
Доповнено
22 квітня на парковці ТЦ "Арсен", що на вулиці Науковій, 19 у Львові постраждала жінка. Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, на перехожу впала опора вуличного освітлення. Подія трапилася біля заїзду на парковку торгового центру. За даними львівських патрульних, металевий стовп знесло поривом вітру просто на 68-річну жінку. Потерпілу з травмою голови та скаргами на болі в спині госпіталізували у 8-му міську клінічну лікарню Львова. Інспектори о...
Новини по темі
“Завжди мріяла переїхати до Львова": як у Львові ошукали переселенку з Донбасу
Громадський бюджет: як європейський досвід впроваджують у Львові та Україні
Чому у Львові досі не відкрили обіцяного молодіжного центру: подробиці
Інвестиція в майбутнє: чому Львову потрібен стадіон “Торпедо”
Яким буде новий коворкінг для молоді - “Молодвіж Центр. Львів”, - ВІЗУАЛІЗАЦІЯ
Сихів планують з’єднати із центром Львова “Зеленою лінією”: що це за проект і навіщо він місту
“Італійський страйк” у Львові: на що готові працівники Станції швидкої медичної допомоги
Реорганізація руху, велосмуги та озеленення: якою буде вулиця Богдана Хмельницького після реконструкції
В автобусах Львова з'являться кондуктори-контролери: коли це станеться і як вони працюватимуть
"Завод має бути у якомусь безпечному місці", - як у Львові зірвали слухання щодо будівництва сміттєпереробного заводу