• Головна
  • Скільки коштує цілюща волога? Де в Україні найдорожча вода
Тема для обговорення
09:07, 22 травня 2016 р.

Скільки коштує цілюща волога? Де в Україні найдорожча вода

Тема для обговорення

За останні два роки вартість холодної води і водовідведення в Україні істотно виросла. У деяких регіонах зростання склало до 200%.

У Міністерстві регіонального розвитку стверджують, що захід цей вкрай необхідний. Потрібно було привести ціни у відповідність з реальними витратами підприємств на поставку води.

«Ми вирішуємо питання відповідальності того, хто надає послугу, визначаємо права споживача і встановлюємо комерційний облік, щоб прорахувати якісну послугу, за яку потрібно заплатити справедливу ціну», - пояснював суть змін міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко.

«Справедлива ціна» виявилася занадто розкиданою по лінійці - від 8 до 14 грн. в різних регіонах.

Але в Національній комісії, де стверджується тариф, кажуть, що і не могло бути по-іншому. Вода, як відомо, надбання народу України, але ось її доставка до споживача - це послуга, і її оплата залежить від безлічі факторів, найважливішими  з яких є віддаленість водойми і вартість очищення

Виходячи з цього, абсолютно зрозуміло, що найдорожча вода на сьогодні в окупованому Криму.

Нагадаємо, що після окупації півострова уряд України прийняв рішення припинити постачання води в Північнокримський канал. Власних же водних ресурсів в Криму вкрай недостатньо. В результаті на сьогодні саме в Криму найдорожча вода в Україні.

Тарифи на воду росли так: з 1 січня 2016 року - на 15%, з 1 квітня 2016 пройшла ще одна хвиля подорожчання води, правда не у всіх регіонах. І це тільки підвищення цього року. При цьому важливо відзначити, що в комітеті з цінами і тарифами окупованого Криму вважають, що, незважаючи на підвищення цін, тарифи для населення залишаються нижче їх собівартості.

Так, в Сімферополі вартість одного кубометра води для населення з 1 квітня становить (тариф на постачання + тариф на водовідведення + ПДВ) 28,5 рублів, Саки - 32 рубля, Алушта - 34 рубля, Феодосія - 39 руб., Бахчисарай - 50 руб ., Джанкой, Керч, Судак - 53,5 руб., Білогірськ - 70 руб.

Вартість підвозу 1 кубометра питної води коливається в залежності від регіону від 69 руб до 142 руб.

Найскладніше з водою на сході і південному сході Криму - в Керчі, Ленінському районі, Феодосії - головних споживачах води з Північно-Кримського каналу. Проблему цих міст вирішують перекиданням води з Білогірського і Тайганського водосховищ по руслу річки Біюк-Карасу через побудований комплекс гідротехнічних споруд в Північно-Кримський канал з подальшим перекачуванням в наливні водосховища. Сумарне наповнення цих водосховищ становить на сьогодні 24,8%, стверджують представники окупаційної влади.

Регулярні проблеми з водопостачанням переживають і окуповані міста Донбасу.

В "ЛНР", наприклад, постійні проблеми з водою. На сьогодні ряд мікрорайонів Луганська отримують воду тільки у вечірній час. Не рідкісні перебої з водою і в маленьких містах Донецької області, неконтрольованих українським урядом. А ось в Донецьку ситуацію з водою контролюють, перебої трапляються рідко.

Що стосується цін, то тут, фактично крадучи українську електроенергію, влада самопроголошених республік має можливість не підвищувати тарифи, які були затверджені ще в 2012-му році.

На сьогодні в Луганську вартість води для населення становить 14,508 рублів за кубометр води, водовідведення - 8,789 рублів за кубометр води. Тобто в сумі 23,297 руб, або 7,76 грн.

У Донецьку загальна сума за користування водопостачанням та водовідведенням становить 5 гривень 51 копійка на місяць за 1 кубометр води. У «ДНР» використовують цей тариф за курсом рубля 1: 2. Тобто за кубометр 11 рублів 2 копійки.

Вкрай ускладнилася ситуація з водою і в Маріуполі. Через бойові дії місто втратило можливість отримувати воду з Сіверського Дінця. Місцеве ж Старокримське водосховище дуже замулене, і в літню пору воно швидко дрібніє. Місто відчуває на сьогодні гострий дефіцит води. Для вирішення проблеми місцева влада вирішила за підтримки європейських інституцій запустити систему опріснення морської води. Питання мало виноситися вже на травневу сесію міської ради. Однак з якоїсь причини було знято.

Городян же в цьому зв'язку дуже хвилюють два аспекти: а чи зможуть вони цю воду вживати в принципі, і як опріснення води відіб'ється на Азовському морі, і без того слабкосоленому і забрудненому меткомбінатами. Маріуполь - місто моряків, і тут добре знають, що, наприклад, опріснену воду на торгових судах пити не можна. Її використовують тільки в технічних потребах. Чи не стане система опріснення марними інвестиціями - ось питання, яке стоїть сьогодні на порядку денному в Маріуполі.

Що стосується ціни, то сьогодні в Маріуполі один з найвищих тарифів на воду - 9,54 грн, водовідведення 3,4 грн.

Приблизно такий же тариф і в Запоріжжі - місті на Дніпрі. Запорожці, які живуть у багатоповерхівках, сплачують за водопостачання 7,320 гривень за кубометр, а за водовідведення - 5,280 грн. за кубометр. У сумі виходить 12,6 гривень за кубометр. Жителям приватного сектора з 1 травня Нацкомісія трохи знизила тарифи на воду - буквально на 15 копійок за кубометр. У зв'язку з тим, що вони не платять за обслуговування внутрішньобудинкових мереж, водопостачання їм обходиться 6,54 гривні за кубометр води, водовідведення - 4,56 за кубометр. У сумі - 11,1 гривні. Але навіть 11 грн. - це більше, ніж у їхніх сусідів по Дніпру. Судіть самі. Київ - холодна вода разом з водовідведенням коштує 10,24 грн. Такі розцінки діють з 12 травня 2015 року. Раніше 1 кубічний метр води становив 7,46 грн. Місто Дніпро - 5,57 грн. (З ПДВ) за 1 м³ і 4,05 грн. (З ПДВ) за 1 м³ - водовідведення. Загальний розмір тарифу - 9,62 грн. (З ПДВ) за 1 м³.

Ще нижче тариф в містах, які розташовані на інших річках. Наприклад, в Кривому Розі вартість на централізоване водопостачання та водовідведення для багатоквартирних будинків становить в сумі 8,38 грн. Це навіть нижче, ніж в Дніпрі, який буквально стоїть на воді. У Харкові, де протікає відразу чотири річки (всі - притоки Сіверського Дінця), тариф на воду становить 9,99 разом з водовідведенням.

У Миколаєві (місто трьох річок) тариф на воду становить 10.41 за куб, (5.81 грн. - Вода, 4.60 - каналізація).

І тільки Одеська область б'є рекорди. На сьогодні в Одесі один з найвищих тарифів на воду і водовідведення - в сумі 13,77 грн., А в Білгороді-Дністровському під Одесою  і того вище - 19 грн. Людям пояснюють, що вода у них така дорога, тому що добувають її зі свердловин, а це дуже дорого.

Однак у Львові, де також немає свого чистого водоймища, і воду піднімають з надр земних, вартість водопостачання та водовідведення в сумі всього 10 грн. за куб.

Так що громадським організаціям в Одесі впору зайнятися питанням, з чого складається тариф (з недавнього часу водопостачальні компанії розміщують цю інформацію у відкритому доступі), а після вимагати оптимізації витрат.

инф вода коррект

инф вода коррект

Що стосується якості води, то в переважній більшості вона досить низька. Причини такої ситуації скрізь різні. У Маріуполі, як ми вже відзначали, це пов'язано з війною і забрудненістю джерела водопостачання. У Миколаєві застосовують помилкові технології очищення. Як повідомив днями мер Миколаєва Олександр Сенкевич, коагулянти, які додають в воду, в поєднанні з бактеріями, які містяться в миколаївській воді, дають нові бактерії і з'єднання, що підвищують ризик онкозахворювань. «Вода в Миколаєві - це бомба уповільненої дії», - стверджує Сенкевич і обіцяє зайнятися вирішенням цієї проблеми.

Однак у якості води є один спільний ворог. Це старі труби. У Дніпрі на виході з очисних споруд, згідно з даними лабораторних досліджень, вода близька за якістю до артезіанської. Однак з кранів тече рідина, яку люди вважають за краще не пити.

У Запоріжжі в січні цього року жителі Шевченківського району скаржилися на те, що з кранів у них потекла коричнева рідина. А у всіх районах міста вода в кранах сильно пахне хлоркою.

У Львові час від часу люди скаржаться, що у них з кранів починає литися помаранчева вода. «Корозія чавунних труб в усьому винна», - пояснюють львів'янам.

Аналогічна проблема і в Києві, і в Харкові. І навіть в Кривому Розі. Не так давно там встановили одну з найсучасніших систем очистки води. Кривий Ріг став першим містом в Україні і на території країн пострадянського простору, в якому в була введена унікальна триступенева система очищення води на Карачунівському водопровідному комплексі. Вона дозволяє доводити рівень очищення води до високих норм і стандартів. Однак незважаючи на такі результати криворіжці все одно періодично повідомляють про забруднення питної води. Так, в серпні минулого року з-під кранів жителів вулиці Малиновського в Кривому Розі текла вода з личинками. Комунальники пояснюють: очищення нове, а труби старі. І якщо в трубі є навіть дуже маленький пролом, туди можуть потрапити і личинки.

Чи є шанс у українців, хоча б після введення економічно обґрунтованих тарифів, дочекатися оновлення водопровідної системи і  нарешті чистої води, - питання, як і раніше, відкрите.

Ксенія Халтуріна

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#тариф #вода
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...