В Україні науковці борються за фінансування

Останні десятиліття українські науковці шукають можливості працювати за фахом за кордоном і покидають Україну. Ті, хто ж все таки залишається в нашій державі борються за виживання.

У сьогоднішньому глобалізованому світі міграцію наукових кадрів не сприймають як негативне явище, оскільки це забезпечує поступ у всіх галузях науки, а також належний обмін досвідом. Втім, в Україні, виїзд науковців за межі держави набирає катастрофічних масштабів.

Лише за 2015 рік чисельність наукових установ без усякого формального скорочення зменшилась на 2830 осіб, тобто на 9%. Із цієї кількості 96 осіб - доктори наук і 511 - кандидати наук. Виїжджають з України також і молоді талановиті науковці. Чому? Насамперед, тому що за кордоном цінують їхній інтелект, дають гідну зарплату та можливість розвиватись.

Що робить у цей момент український уряд? Він розпочинає цього року реформу наукової галузі, урізавши фінансування установ Національної академії наук України, яку було  засновано ще у 1918 році.

Відтак, сьогодні українським вченим бракує не лише коштів для поїздок за кордон на конференції та спілкування з іноземними колегами, що безумовно є дуже важливою передумовою для успішного наукового життя, а й грошей для того, щоби прогодувати свою сім'ю.

Голова профспілкової організації Інституту народознавства Національної академії наук України Микола Балагутрак розповідає, що сьогодні українські науковці вже не можуть приховувати свого злиденного становища.

“Вони відкрито говорять на зборах трудових колективів про те, що у них просто немає можливості утримувати свої сім'ї. Особливо це важко молодим науковцям. Нам в свою чергу не вистачає коштів, щоб виплатити науковцям зарплату. Взагалі, сьогодні нам не вистачає коштів відвідувати міжнародні конференції, зустрічі, брати участь в обмінах і експедиціях. А це дуже важливо для науковця. Останні три роки в Україні відбувається стрімке нівелювання особи вченого, його приниження”, - каже Микола Балагутрак.

Останньою краплею для науковців став Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», де видатки для НАН України затвердили у розмірі 2054 млн грн., що на 26% менше від її мінімальних потреб. Окрім цього, сума, яку виділили цього року є на 12,2% меншою, ніж торік. 

Через дефіцит фонду оплати праці, адміністрації установ Академії змушені були запровадити режим неповного робочого часу

Голова Львівської регіональної організації профспілки працівників Національної академії наук України Тарас Яницький підтверджує, що виділені урядом кошти не покривають навіть необхідні видатки на оплату праці, не кажучи вже про оплату комунальних послуг, електроносіїв та розвиток матеріально-технічних бази наукових досліджень, перш за все спрямованих на забезпечення обороноздатності і національної безпеки держави. Сьогодні тільки на зарплату працівникам Академії потрібно 2312,8 млн грн. 

“Через дефіцит фонду оплати праці, адміністрації установ Академії змушені були запровадити режим неповного робочого часу, надавати відпустки без збереження зарплати та скоротити науковий персонал. Так звана "оптимізація" коштів набуває характеру руйнації наукової сфери. Сьогодні науковці опинилися в критичному становищі. Навіть наукові потреби, відрядження, експедиції вони змушені мінімізувати і оплачувати з власної кишені", - говорить Тарас Яницький.

Чому наукова галузь України може скоро припинити своє існування (фото) - фото 1
Чому наукова галузь України може скоро припинити своє існування (фото) - фото 1

На фото: акція протесту  науковців Львова 16 березня 2016 року . Фото автора.

Окрім цього до 1 серпня 2016 року НАН України спільно з Кабміном мусить вжити заходів щодо "оптимізації" мережі установ та чисельності їх працівників. Йдеться про реорганізацію та припинення діяльності неефективних установ Академії. Однак процедура "оптимізації" викликає багато запитань. Кого скорочуватимуть і на підставі яких критеріїв? 

Заступник голови Львівської облдержадміністрації Юрій Підлісний каже, що скорочувати кількість працівників Національної академії науки України потрібно беручи до уваги багато факторів.

Якщо говорити про Львів, то в межах міста майже 1 тис. львів'ян залишиться без роботи.

"Те, що скорочення потрібне - це правда. Але необхідно встановити чіткі критерії оцінювання. Механічно скоротити кількість працівників легко, але чи дасть це ефект - я маю сумнів”, - говорить Юрій Підлісний.

Згідно з останніми даними, майже 1 тис. львів'ян має залишитися без роботи.

Таке скорочення може призвести до повної втрати кадрового потенціалу установ Львівщини.

Самі ж науковці погоджуються, що потрібно реформувати установи НАН України. Але переконані, що не за рахунок зменшення фінансування та звільнення науковців. На їхню думку, це призведе до тотального знищення науки в Україні.

Академік Національної академії наук України, директор Інституту народознавства НАН України Степан Павлюк каже, що сьогодні при Академії є цілий перелік так званих “опікунів”, але це не науковці  їх створили.

“Це було створено Кабінетом Міністрів та президентськими структурами. До НАН України прикріпили дуже багато і національних рад, і фондів, і різних досліджень. Їх треба просто забрати. Вони не потрібні", - каже Степан Павлюк.

В Україні науковці борються за фінансування, фото-2

На фото: акція протесту львівських науковців 16 березня 2016 року. Фото автора.

Хтось намагався врегулювати питання про відсутність фінансування НАН України на державному рівні? Була спроба, але не результативна. Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти на засіданні, яке відбулось 17 лютого 2016 року, ухвалив рішення про те, щоб рекомендувати Кабінету Міністрів України, комітету Верховної ради України з питань бюджету, внести зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" щодо збільшення видатків НАН України на 725 млн 43 тис. грн. Втім, відповіді від уряду досі немає.

У вівторок, 16 березня, сотні науковців вийшли на попереджувальний протест у Львові, аби привернути увагу влади до цієї проблеми. Їхня вимога чітка та зрозуміла: збільшити передбачене у бюджеті фінансування НАН України на 725 млн грн 43 тис. грн. Науковці кажуть, що окрім Львова проведуть акції протесту і в інших містах України, які є науковими осередками. А у Києві біля будівлі Кабінету Міністрів незабаром влаштують загальноукраїнський мітинг науковців. 

Свою підтримку науковцям у Львові вже висловили депутати Львівської обласної ради. На останньому засіданні вони підтримали звернення до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України щодо необхідності належного фінансування Національної академії наук України із закликом збільшити фінансування її установ. 

“Хіба уряд не розуміє, що спотворюючи ідею науки в Україні, вони взагалі спотворюють суть, що таке наука і що таке освіта?”, - запитує Академік Національної академії наук України, директор Інституту народознавства Національної академії наук України Степан Павлюк.

Але відповіді на його питання, та аналогічне питання тисячі українських науковців, від влади так і немає.

Львів новини 032ua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі