Чорнобиль: політична карта у передвиборчій колоді або пожмаканий козир у сміттєвому кошику влади?

 Масові протести представників чорнобильських і афганських організацій, які стрясали країну в минулому році, виявилися безрезультатними.

У четвер, 26 січня, Конституційний Суд України виніс рішення в справі про соцвиплати. КС визнав законним рішення Верховної Ради про те, що розмір пенсій чорнобильцям повинен встановлювати Кабінет Міністрів.

КС визначив, що суди при розгляді спорів про соціальний захист громадян можуть застосовувати нормативно-правові акти Кабміну, видані в рамках його компетенції на підставі Бюджетного кодексу і закону «Про державний бюджет» на відповідний рік. Також КС визначив, що до повноважень Кабміну входить регулювання порядку і розміру соціальних виплат та допомоги, що фінансуються за рахунок держбюджету відповідно до Конституції та законів.

Таким чином Конституційний суд не тільки відібрав у чорнобильців право на протест - адже тепер вони не можуть говорити про те, що їхні права порушуються, а закони - не виконуються, а й зробив абсолютно безглуздими будь-які звернення цієї категорії громадян в суди - закон на боці влади .

Чому КС не взяв до уваги те, що урізання соціальних виплат, передбачених законом про соцгарантії, є пряме порушення Конституції, - незрозуміло. Хоча, власне, чому дивуватися? КС вже не вперше демонструє абсолютну короткозорість щодо всього того, що невигідно влади, і вже давно перестав був власне судом, перетворившись на політичний флюгер.

Однак рішення, яке він прийняв в четвер, може стати останнім цеглинкою на будівництві ешафота, в першу чергу, для нього самого, так і для діючої влади в цілому.

Одеса. Заступник голови Одеської обласної організації Всеукраїнської організації "Союз Чорнобиль. Україна »Сергій Тарабанчук заявив, що даним рішенням Конституційний суд, фактично, кинув напризволяще десятки тисяч людей, які змушені не тільки жити, а й підтримувати підірване в Чорнобилі здоров'я за жалюгідні крихти. За його словами, незважаючи на запевнення уряду про те, що «чорнобильцям» підняли пенсії, багато з них живуть на 2-3 тисячі гривень, а ті, кого евакуювали з постраждалої зони, взагалі на 986 гривень.

В основі формули для нарахування сучасних пенсій «чорнобильцям» урядом Азарова взято коефіцієнт тих зарплат, які отримували люди на момент робіт з ліквідації наслідків найстрашнішої техногенної катастрофи в історії людства. Тим самим, за словами Сергія Тарабанчука, в страшному становищі опинилися люди, яких вивезли із зони максимального ураження, адже вони не отримували спеціальних зарплат.

Більше за інших не пощастило солдатам строкової служби. Адже за документами, вони за те, що працювали в епіцентрі аварії, отримували трохи більше 50 рублів, а при цьому їх положення було обумовлено беззаперечним виконанням наказу.

Складно і тим, кого для ліквідації аварії закликали через військкомат. Їхня пенсія розраховується з середньої зарплати по Радянському Союзу на той момент, а це 178 рублів. У перерахунку на гривні це виходить сміховинно низька сума.

Люди, які ризикували своїми життями більше 25 років тому, тепер змушені довідками та виписками доводити, що працювали саме там, де вказано в їх «чорнобильських скоринках». А це, за словами Сергія Тарабанчука, вельми проблематично. Адже, як справедливо вказує заступник голови Одеської обласної організації «Союз. Чорнобиль. Україна », за таку кількість часу багато підприємств перестали існувати, архіви загублені або переформатовані.

Такий стан речей, за словами Сергія Тарабанчука, прямо суперечить Меморандуму, досягнутому між чорнобильцями та урядом Азарова, де інвалідам-«чорнобильцям» І-ї групи була обіцяна пенсія у 5 тисяч гривень, ІІ-й - 4 тисячі, ІІІ-й - 3 тисячі. Цього немає, як і не буде після рішення Конституційного суду виграних у судах пенсій.

«Ми поза політикою, - запевнив нас заступник голови Одеської обласної організації« Союз. Чорнобиль. Україна », - але ми й далі будемо відстоювати права тих, хто майже 26 років тому кинув особистий виклик ядерної загрози».

Як саме відстоювати права в умовах, коли громадськість позбавили останніх важелів тиску на владу, Тарабанчук не уточнив.

Не знають, що робити, і його колеги з інших міст.

У Луганську, наприклад, вже не протестують просто пишуть. Близько 100 чорнобильців написали і передали лист губернатору Володимиру Пристюку з приводу несправедливо нарахованих пенсій. Люди зібралися в сквері біля будівлі облдержадміністрації без плакатів, гучномовців або прапорів. Вони від руки написали лист. Учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалід 2-ї групи, член обласного відділення організації «Союз Чорнобиль Україна» Сергій Дементьєв наголосив, що чорнобильці зібралися за своєю ініціативою, оскільки обласна організація «Союз Чорнобиль Україна» централізовано протестувати поки не збирається. Він зазначив, що в листі до губернатора області Володимиру Пристюку чорнобильці виклали суть своїх вимог і попросили про підтримку. «Ми хотіли б, щоб губернатор доніс наше звернення до Миколи Азарова. Подивимося, яка буде реакція. А потім будемо приймати рішення про інші дії ».

Донецьк. Ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС мають намір звернутися до Європейського суду з прав людини для відновлення колишніх розмірів своїх пенсій, встановлених у передбаченому законом судовому порядку. У рідній країні вони не бачать способів відстояти свої права.

Представник ініціативної групи протестуючих в Донецьку чорнобильців Володимир Сумароков підкреслив, що норми закону як не виконувалися, так і не виконуються, і 1 грудня «виявилося, що майже 90% інвалідів-чорнобильців фактично втратили свою пенсію», - заявив він. При цьому Сумароков зазначив, що шахтарі, які направлялися на ліквідацію аварії з вугільних підприємств, "не втратили в пенсіях", а ті, кого направляли від військкомату, - отримали в січні в кілька разів зменшену пенсію. Люди не можуть довести, що вони працювали на ЧАЕС.

«У багатьох ліквідовані довідки про первинний перебування на ЧАЕС, і люди не можуть відновити свою зарплату. Тому що вони в 1986-1987 роках були на станції, але по приїзду здали довідки про своє перебування на ЧАЕС, про заробітну плату, а через 3 роки ці довідки були ліквідовані. І зараз ми ці довідки фактично не можемо відновити ні через архів, ні через Міністерство оборони. Довідки збереглися у гірників, бо вони залишалися на шахті », - пояснив чорнобилець.

«Ми почали працювати з юристами за зверненням до Європейського суду з прав людини, і, я сподіваюся, що до кінця місяця ми все-таки всі судові рішення, які сьогодні на руках у чорнобильців, вишлемо, і будемо чекати результату», - сказав Сумароков .

Львівські чорнобильці солідарні з донеччанами - вони не бачать перспектив вирішення проблеми в Україну і мають намір звертатися за допомогою до європейських і всесвітнім організаціям. Їхні вимоги незмінні: держава повинна дотримуватися чорнобильського закону і здійснювати виплати за судовими рішеннями.

За словами голови фонду «Діти Чорнобиля Львівщини» Валентини Буренок, останнім часом щодо чорнобильців не змінилося нічого. Ситуація залишається напруженою. Але об'єднання чорнобильців не планує проводити найближчим часом якісь акції.

«Нас не слухають у Львові, тоді ми йдемо за межі області. Ми вже звернулися до ВООЗ, ООН та інші організації. Листи доставлені адресатам. Зараз йдуть приготування до перевірки щодо порушення прав людини в Україні », - заявляє голова голова фонду« Діти Чорнобиля Львівщини »Валентина Буренок.

«Хіба можна прожити на 1000 гривень! 1000 гривень сьогодні - це заплатити за комунальні послуги, на їжу нічого не залишається. Ми всі постраждалі однаково. І вимагаємо, щоб виплачували нам пенсії так, як це визначено законом. Навіть між ліквідаторами зробили перерахунок по-різному. Суми коливаються від 900 грн і 1200, до 2000 грн і 4000 грн. Але мають більшу пенсію небагато. Вимагаємо, щоб у всіх були однакові пенсії », - каже Валентина Буренок.

Харків. Чорнобильці вимагають відставки заступника губернатора Ігоря Шурми та виплати пенсій, передбачених законом, а не новим рішенням Кабміну. Близько сотні ліквідаторів вийшли на площу Свободи. Кажуть, будуть нагадувати владі про свої права кожен день, незважаючи на люті морози. Харківські чорнобильці фактично оголосили про початок безстрокової акції протесту. Вони виявили недовіру організації «Союз. Чорнобиль Україна »і створили свою організацію -« Всеукраїнське об'єднання ветеранів Чорнобиля ». Мітингувальники вимагають від влади дотримання закону «Про соціальний захист чорнобильців» для всіх категорій ліквідаторів, незалежно від того, зверталися вони до суду чи ні, та обов'язкового звільнення віце-губернатора Ігоря Шурми. Його пікетувальники називають автором політичних репресій щодо лідерів протестного руху чорнобильців. Мовляв, ця людина, яка керує соціальним, медичним сектором регіону і очолює обласну комісію з визначення статусу осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, ініціював перевірку документів усіх активістів. Протестанти стверджують: їм відомо про завдання влади визначити як лжечернобильцев принаймні 150 учасників протестного руху, а на території Україні - від 10 до 20% всіх, у кого є статус ліквідаторів.

А ось Миколаїв поки мовчить. Лідер Миколаївської міської організації ВГО інвалідів «Союз Чорнобиль України» Олександр Сухолет пояснив таке затишшя в місті тим, що більшість судових рішень в Миколаєві за чорнобильцям приймалося давно, і всі вони виконуються. У Миколаєві чорнобильці вважають, що мітингують лише ті, хто отримував «міністерські пенсії» по 6-8 і більше тис. гривень. Звичайно, їм не хочеться такі пенсії втрачати. А миколаївцям втрачати нічого, тому вони і не мітингують.

Правда, коли готувався цей матеріал, Олександр Сухолет дізнався про те, що після рішення Конституційного суду Пенсійні фонди припинили виплачувати пенсії, виграні за раніше прийнятим судовим рішенням. Так що, мабуть, і миколаївцям тепер є що втрачати.

Затишшя і в Сімферополі. Пенсійний фонд ще не виплачував нові пенсії. Так що чорнобильські організації, після масових протестів грудневих, взяли невеликий тайм-аут.

А в Запоріжжі неспокійно. У січні чорнобильці та переселенці із зони лиха провели мітинг протесту біля обласного комітету профспілок. Учасники мітингу прийняли одноголосне рішення про створення нової громадської організації, яка об'єднає всіх чорнобильців і зможе захищати їхні права.

«Ми нікому не потрібні. Суди під тиском влади приймають рішення не на користь чорнобильців. Ми ведемо злиденне існування в той час, як чиновники отримують величезні пенсії, незаслужені пільги і надбавки, - вважають учасники акції протесту. -

Ми будемо виходити на акції протесту до тих пір, поки нас не почують і перестануть годувати обіцянками, які нічого не варті », - кажуть ліквідатори.

До слова, така недовіра до «Союзу Чорнобиль» спостерігається не тільки в Запоріжжі. Незадоволені діяльністю організації «Союз Чорнобиль» і в Донецьку, і в Луганську, і в Харкові.

«На жаль, громадські організації, такі, як" Союз Чорнобиль ", покликані захищати наші інтереси, не справляються зі своїми прямими обов'язками і завданнями. Необхідний новий підхід до проблеми і нова всеукраїнська громадська організація, альтернативна існуючій. І нехай її очолять лідери-чорнобильці з усіх регіонів країни », - заявив голова Харківського міського комітету ветеранів Чорнобиля Володимир Проскурін.

Розкол у рядах чорнобильців - безсумнівно, результат цілеспрямованої діяльності влади. Переговори з лідерами руху велися постійно. Що конкретно пропонувалося, невідомо, але в керівництві організації явно з'явилися штрейкбрехери, що і підірвало довіру до «Союзу» в цілому. А в пресі з'явилися заяви, подібні до цього:

«Ні в одній чорнобильської організації, крім пікетників, претензій до політики облдержадміністрації немає, ліквідатори відчувають захист і турботу і співпрацюють з владою. Те, що на площі, - від політики ».

Чи зможуть насправді утриматися «від політики» знову створювані по всій Україні громадські об'єднання чорнобильців? Думається, навряд чи. Напередодні виборів у політиків надто вже велика спокуса розіграти карту нових протестних сил - афганців та чорнобильців. І, осідлавши цього «верблюда», в'їхати на його горбу у владу.

Схоже, представники нині діючої влади це добре розуміють і по-своєму навіть побоюються знову зароджується, поки неконтрольованого ПР руху, лякаючи чорнобильців тим, що після 29 жовтня опозиціонери їх обов'язково забудуть.

Але чи варто боятися? Адже по суті, про чорнобильців забули вже сьогодні. Нагодували обіцянками, зіграли в партію «ми шануємо ваш подвиг» і викинули в кошик для сміття за непотрібністю. Однак ця зім'ята карта легко може стати козирем зовсім в іншій грі ...

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі