• Головна
  • Львівські митці відродять «АРТЕС» як фонд і альманах
13:45, 1 грудня 2011 р.

Львівські митці відродять «АРТЕС» як фонд і альманах

У Львові засновано благодійну організацію «Мистецький Фонд «Артес», котрий видаватиме альманах «АРТЕС».

Про це ЗІК повідомила голова правління фонду кандидат мистецтвознавства Оксана Романів-Тріска.

За словами Оксани Романів-Тріски, новостворена організація спрямовує свою діяльність на творення майбутнього через плекання та цінування традицій. Одним із пріоритетних завдань фонду є підтримка мистецьких ініціатив та популяризація усіх видів мистецтва.

Засновниками фонду виступили відомі у Львові діячі мистецтв, серед яких генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв, Герой України Борис Возницький, генеральний директор національного музею у Львові ім. А.Шептицького Ігор Кожан, директор Інституту колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ, д-р Ігор Завалій, проректор з наукової роботи ЛНАМ, кандидат мистецтвознавства Роман Яців, академік Академії мистецтв України, д-р мистецтвознавства Михайло Станкевич та інші.

Благодійна організація «Мистецький фонд «Артес» спільно із Мистецьким об’єднанням «Дзиґа» виступила засновницею альманаху «АРТЕС».

«Назва видання має конкретну історико-культурну похідну, пов’язану з важливим періодом розвитку мистецтва модернізму у Львові, з діяльністю таких визначних митців, як Роман і Маргіт Сельські, Павло Ковжун та інші. Ця обставина накладає на специфіку видання відповідальність бути речником важливих ідей і смислів культури, що репрезентують час, культурно-мистецьке середовище Львова та українську культуру в її широких контекстуальних зіставленнях», – каже головний редактор альманаху «АРТЕС» Роман Яців.

До речі, Роман Яців в упорядкованому ним довіднику-антології мистецько-критичної думки «Українські мистецькі виставки у Львові (1919-1939) зазначає: «1929 р. група мистців, архітекторів та фотомистців засновує об’єднання Artes, яке частково перехоплює ідеологію формістичного руху, але вже з іншими естетичними орієнтаціями. Через рік відбувається перша виставка цього обєднання, яка внесла свіжий імпульс у професійні дискусії щодо актуальних ідей мистецтва. Лідерами Artes-у були Роман Сельський (перший голова обєднання), Людвіг Ліллє (голова у 1930-35 рр.), Маргіт Сельська, Олександр Кшивоблоцький. Представники цього авангардистського об’єднання(до якого входили етнічні поляки, жиди, українці) тяжіли до радикальних мистецьких течій – конструктивізму, дадаїзму, сюрреалізму, абстракціонізму. 1935 року Artes припинив своє існування».

Засновники «АРТЕСУ» зібрали у приміщенні Музею етнографії та художнього промислу круглий стіл «У новій конфігурації мистецьких ідей і явищ: підсумок двадцятиліття» під головуванням Оксани Романів-Тріски та Романа Яціва. До розмови запросили групу діяльних митців, мистецтвознавців, арт-менеджерів, колекціонерів та культурологів.

Серед запропонованих до обговорення під час круглого столу тем були такі: «Найбільш значимі події в сфері образотворчого мистецтва України за два останні десятиліття», «Жанрово-видова система сучасного українського мистецтва», «Посттоталітаризм в українському мистецтві: основні процеси виходу з цього стану. Парадокси трансформацій від соцреалізму до постмодернізму», «Організаційні ініціативи двадцятиліття в Україні: здобутки і поразки», «Галерейний рух в Україні: пошуки форм діяльності», «Естетична природа акціонізму в мистецькому процесі України», «Ринок мистецтва: критерії та ієрархія художньо-естетичних цінностей», «Українське мистецтво в міжнародній оцінці: стійкість чи розмитість іміджу», Мистецька критика і менеджмент мистецтва: питання професійних функцій», «Сучасні творчі концепції: автентичність авторства», «Перспективи і концепція мистецького поступу. Необхідність появи нового масштабного національного проекту: шляхи реалізації», «Художник – глядач, художник – влада: нові реалії».

В обговоренні цих тем узяли участь народний художник України Любомир Медвідь, д-р мистецтвознавства Орест Голубець, академік Михайло Станкевич, декан ЛНАМ Ростислав Шмагало, кандидат філософських наук Дарина Скринник-Миська, завідувач кафедри графіки УАД Володимир Стасенко, колекціонери Ігор Завалій та Остап Лозинський, мистецтвознавці Євстахія Шимчук та Богдан Мисюга, відомий художник-концептуаліст Василь Бажай.

Як запевняють організатори круглого столу, усі матеріали обговорення будуть опубліковані у першому числі мистецького альманаху «АРТЕС: досвіди, смисли естетичної культури».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...