Олена Малинська, голова Правління Банку Кредит Дніпро: «Жінки краще відчувають людей, їхні настрої»

У День банківського працівника України головними зірками бізнесу, безсумнівно, є банкіри. Про американський досвід, про головну проблему банків України, про жіночі й чоловічі аспекти ділового життя Prostobiz.ua спілкується з Оленою Малинською – головою Правління Банку Кредит Дніпро.

Олено Олександрівно, вітаємо вас із Днем банкіра! А про які професії ви мріяли в дитинстві, юності?

У дитинстві мріяла про професію журналіста чи юриста. Якийсь час публікувалася в дитячих газетах і здобула перемогу в одному з київських міських конкурсів юних авторів. Крім того, у шкільному віці була учасницею міських правознавчих олімпіад.

А вже будучи студенткою, почала працювати в туристичній сфері. У той час я супроводжувала групи туристів по різних країнах, вела для них екскурсії – можна сказати, з цього моменту сформувалося одне з головних захоплень мого життя – подорожі. Правда, тоді я мріяла, що одного разу зможу сама в якості туриста відпочивати на кращих курортах світу. І це в черговий раз підтверджує теорію, що думка – матеріальна. Головне – не боятися йти назустріч своїм мріям.

Усвідомлення того, що моя кар’єра так чи інакше буде пов’язана з банківською справою, прийшло під час роботи в аудиторській компанії Arthur Andersen. Справа в тому, що коли я тільки прийшла в аудит, моєю сферою діяльності стали виключно банківські проекти. І це дійсно захоплювало.

Пізніше я зрозуміла, що в професійному плані саме банківська діяльність стане головною в моєму житті.

Ви працювали в одній із найстаріших і найбільших аудиторських компаній США (Arthur Andersen), а потім керували внутрішнім аудитом і в «ПроКредит Банку». Чи допомагає вам у роботі досвід аудитора? І яке ваше ставлення до історії корпорації Enron 2001 року та закриття Arthur Andersen, яке сталося згодом?

Для мене робота в Arthur Andersen стала безцінним досвідом. Навіть більше – досі вважаю: щоб досягти успіху в якому-небудь бізнес-напрямку, якийсь час варто попрацювати аудитором. Тому що це дає вміння комплексно аналізувати і досконально – від початку до кінця – розуміти всі нюанси того чи іншого бізнесу.

Крім того, я вважаю, що перед тим, як стати СЕО, необхідно спробувати себе і в якості фінансового директора.

Зараз у банківському бізнесі негласно прийнято, що керівні пости посідає представник або роздрібного, або корпоративного сегмента – залежно від стратегії розвитку фінустанови. Однак, на мій погляд, саме фінансовий директор, особливо в нинішні часи турбулентності ринку, найкраще розуміє і відчуває внутрішні процеси банку.

Повірте, у кризовий час досвід аудитора та фінансового фахівця може стати кращим порадником: бізнес перед твоїми очима, як розкрита книга, ти розумієш, що від чого залежить, в якому напрямку рухається, яким чином і на що впливає.

Щодо краху корпорації Enron, то для мене тоді це стало справжнім потрясінням. Її історія завершилася, можна сказати, на моїх очах, коли я працювала в США в Arthur Andersen.

Ця компанія свого часу входила в «велику п’ятірку» аудиторських компаній і дійсно була однією з кращих у світі. А на нашому пострадянському просторі вона на той час була однією з кількох іноземних фірм, де можна було отримати справжній міжнародний досвід. Її співробітники вирізнялися найвищими професійними характеристиками. Чесно кажучи, якби з нею не сталося те, що сталося, можливо, я б і донині будувала свою кар’єру саме в Arthur Andersen.

Історія з її закриттям воістину печальна; вона яскраво продемонструвала слабкі місця зовнішнього аудиту.

Зовнішній аудит багато в чому, особливо при перевірці найбільших компаній, покладається на систему внутрішнього контролю організації – а ось він іноді дає не цілком відповідну реальності інформацію.

Чесно кажучи, тоді для мене ситуація з Enron і Arthur Andersen стала поворотною в житті. Ніколи не забуду нашу останню нараду, під час якої на пейджери партнерів прийшли повідомлення про те, що компанію визнали винною. Учасники зустрічі просто не стримували сліз. Саме тоді я зрозуміла, що більше не буду займатися зовнішнім аудитом.

Чи є у вас улюблене місто, місцевість?

Люблю великі сильні й динамічні міста і країни, які відповідають моїм внутрішнім прагненням і відчуттям. І в цьому плані Сполучені Штати Америки, звичайно ж, для мене ні з чим не зрівнянні.

Місто, якому я віддала своє серце, – Лос-Анджелес. Він стильний, легкий і географічно розташований в прекрасному місці. Хоча для розуміння всього цього його потрібно дійсно добре знати.

У Старому Світі також є місця, які не перестають мене надихати. Це Париж і Лондон.

Чи відрізняються усталені правила жіночого ділового костюма в Америці й у нас? Як вибираєте собі вбрання?

У США я працювала понад десять років тому, і тоді стиль співробітниць аудиторської компанії – це були здебільшого строгі костюми темних тонів: надто консервативні, були схожі на чоловічі. Зустріти жінку-працівницю авторитетної корпорації у витонченому ніжному плаття – про це навіть і не йшлося.

У сфері жіночого ділового гардероба в Україні помічаю тільки те, що дійсно подобається. А це насамперед одяг, що підкреслює жіночність. При цьому ніколи не боюся бути не в тренді моди. Підбираю тільки такий гардероб, який мені дійсно до душі.

Стилі підбираю під настрій, починаючи від ніжних і зворушливих образів і закінчуючи одягом більш яскравих тонів. Вважаю, що навіть у досить «жорстких» професіях жінка повинна завжди залишатися жінкою.

У всіх інтерв’ю вас запитують, чи важко бути успішною жінкою в Україні. Ви завжди зазначаєте, що не помічаєте у вітчизняній діловій сфері різниці у ставленні до чоловіків і жінок...

І зараз я не відійду від своєї точки зору. Все залежить від індивідуальних якостей людини, тому не бачу різниці в підході й ставленні до керівників-жінок або чоловіків. Але, звичайно, я не виключаю, що з жінкою від бізнесу потенційний партнер не стане налагоджувати ділові зв’язки за допомогою чарки віскі в барі – а для чоловіків така практика цілком прийнятна в сучасному світі.

Що ж до «жіночо-психологічного», то тут я все-таки виділила б таку споконвічно жіночу якість, як інтуїція. В жодному разі не хочу образити сильну стать, тим більше що я насправді знайома з багатьма проникливими чоловіками-бізнесменами. Але все ж я майже переконана в тому, що жінки краще відчувають людей, їхні настрої.

Справедливості заради варто зазначити, що діловим жінкам іноді не вистачає чоловічої напористості й прямолінійності. Але я не вважаю це якимось недоліком. Нехай це лишається виключно чоловічими якостями.

Чи існує або планується розвиток «жіночого банкінгу»?

Тут я продовжую залишатися консерватором. Банк повинен пропонувати універсальні продукти, якими зможуть скористатися клієнти незалежно від статі. Банки – сімейні заклади, які задовольняють потреби кожного члена сім’ї.

Чи користувалися ви банківськими кредитами в особистому житті?

Регулярно користуюся кредитною карткою. Це короткостроковий різновид позики, він зручний, легкий і часом дійсно виручає. Оскільки я не володію власним бізнесом, не бачу сенсу користуватися іншими різновидами кредитів.

Але при цьому в моїх правилах – ставати власником тільки тих кредитних карт, які надає фінустанова, де я працюю.

Від якого сегмента роботи отримуєте найбільше задоволення?

Завжди, навіть у наш непростий час, найбільше задоволення отримую від роботи безпосередньо з клієнтами. Мені подобається вникати в їх бізнес, історію його становлення та розвитку, подобається допомагати грамотно структурувати роботу їхнього дітища.

Незважаючи на всі кризові обставини, ідеальним робочим днем я продовжую вважати той, упродовж якого 60% часу змогла присвятити безпосередньо комунікаціям із клієнтами.

Берете участь у підборі персоналу банку? Якщо так, то які якості потенційних колег для вас особливо важливі?

Так, для мене дуже важливо брати участь у формуванні команди. Яка з якостей важлива? Найголовніше – небайдужість.

Зізнаюся, я не сприймаю людей, для яких робота означає просидіти за робочим столом із 9:00 до 18:00. Вважаю, що люди, які прагнуть досягти успіху в будь-якій сфері, повинні розуміти, що робота часто займає серйозну частину життя, тому потребує і часу, і сил, і емоцій.

Хоча в такому моєму особистісному сприйнятті улюбленої справи є і певні мінуси. Зокрема, це стосується іноді завищених очікувань від людей, які бачать свій кар’єрний шлях інакше.

Ви очолили регіональний дніпропетровський банк із завданням зробити його всеукраїнським. Чи чекати зміни назви, логотипу, корпоративного стилю?

На цей момент про ребрендинг не йдеться. Можливий варіант, коли після стабілізації ситуації дещо може помінятися в іміджевому складникові Банку Кредит Дніпро. Проте відразу обмовлюся: по рекомендації в цьому питанні ми будемо звертатися до українських фахівців.

Яку проблему ви могли б виділити як найбільш значну в діяльності банків України на сьогоднішній день?

Захист прав кредитора – це основна проблема. Вона була ще до кризи, вона існує і зараз. І якщо під час попередніх періодів нестабільності, що тривали максимум рік, ми могли не так сильно акцентувати свою увагу на ній, то сьогодні, коли поведінкова модель позичальників кардинально змінилася, ігнорувати її більше неможливо.

Була б у країні дещо інша платіжна дисципліна, сьогодні ми не міркували б про найсерйознішу кризу банківської системи в історії незалежної України, яку вже порівнюють із Великою депресією в США.

Так, без сумніву, основну роль зіграли зовнішня агресія й окупація частини території країни.

Але, на жаль, дестабілізації ринку допомогли клієнти вітчизняних фінустанов, які відмовилися виконувати свої зобов’язання перед банками, посилаючись на кризу. На жаль, у нинішній ситуації доводиться констатувати той факт, що несумлінні позичальники зіграли далеко не останню роль у виході великої частини банків із ринку.

На сьогоднішній день банки не в змозі вирішити цю проблему самостійно. Тут необхідні рішення на законодавчому рівні.

Як ви відпочиваєте?

Кращий відпочинок для мене – подорожі. Якщо говорити про короткочасний відрізок «тут і зараз», то найкращий релакс – це моя сім’я, будинок, цікава книга. У вільний час люблю з рідними і близькими відвідати хороший ресторан.

Не можна сказати, що я є активним користувачем соцмереж. Не веду ні блоги, ні сторінки в соціальних мережах. У цьому плані у мене більш консервативні погляди. Однак як читач не нехтую можливістю дізнатися з блогів думки політиків, економістів та бізнесменів, які цікавлять мене.

Але я розумію, що соцмережі в наш час стають тими ресурсами, які визначають загальну тональність життя суспільства.

Тому ми серйозно зайнялися просуванням офіційної сторінки Банку Кредит Дніпро в Facebook.

Що порекомендуєте нашим читачам з бізнес-літератури?

Читаю багато, але моїм улюбленим жанром лишається автобіографія. Для мене завжди цікаво дізнатися, як бачать цей шлях бізнес-діячі та політики, що досягли великих успіхів у своїх сферах – крізь якусь свою завжди незвичайну призму. Можна сказати, я вивчаю їх курс per aspera ad astra (через терни до зірок – лат.).

Із моїх улюблених можу вказати на історії Генрі Форда, Хіларі Клінтон, Алана Грінспена, Карли Фіоріни.

На чому ніколи не економите?

Мені здається, що дуже важливу роль у житті відіграють емоції. І якщо якісь не дуже раціональні покупки дають щасливі емоції рідним і близьким людям – я готова на цьому не економити.

Олено Олександрівно, дякуємо за відповіді. Що б ви наостанок побажали нашим читачам – бізнесменам-початківцям?

Насамперед – вірити в себе і свої сили, не боятися ламати стереотипи і розширювати межі. Саме такі внутрішні установки завжди допомагали мені долати перешкоди. Впевнена, вони універсальні у багатьох життєвих питаннях; головне – точно знати, чого хочеш.

ДОСЬЄ

  • Народилася: у Києві

  • Освіта: Київський університет імені Т. Шевченка, спеціальність: «менеджмент у виробничій сфері»

  • Сімейний стан: заміжня, виховує двох синів

  • Хобі: подорожі, знайомство з традиціями різних країн

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Культура
Фронтмен гурту “Бумбокс” Андрій Бумбокс напередодні свого концерту в межах туру на підтримку альбому “Таємний код: Рубікон” зустрівся з львівськими журналістами та розповів про новий альбом та суттєві зміни у складі гурту, зокрема про те, що вперше за 15 років до гурту приєдналась жінка — бас-гітаристка Інна Невойт. Як розповів Андрій Хливнюк почав із новогу альбому, а саме пояснив його незвичну назву. “Таємний код, тому що в альбомі достатньо запозичень в...
Суспільство
Нову інфраструктуру для належного вигулу собак на 2019 - 2023 затвердили цієї осені на сесії міськради. Загалом, у Львові з'явиться 97 майданчиків для вигулу собак і перші з'являться вже у 2020 році. За взірець взяли інфраструктуру міста Гельсінкі - через її розвиненість та схожість за параметрами до Львова. Всі ділянки будуть нанесені на online-мапу і будуть у відкритому доступі, повідомляє пресслужба Львівської міської Ради. Якщо заглибитись, то локації...
Бізнес
8 серпня 2019 року з аукціону у Дніпрі за майже 6 мільйонів гривень продали колишній завод “Укрвино”, що на вулиці Погулянка, 26 у Львові. Нерухомість була власністю збанкрутілого держпідприємства “Львівське агроторгове підприємство”. Згодом у Львівській мерії заявили про аферу з продажем колишнього заводу на Погулянці, тож у поліції досі розслідують справу. Тим часом активісти "Зручного міста" побували на території закинутого винзаводу  на Погулянці та по...
Пригоди
19 листопада близько 22 години у поліцію зателефонував стурбований львів'янин. Він розповів, що йому щойно дзвонила дівчина, яка винаймає у нього квартиру. Все, що вона встигла сказати - у квартиру увірвалися невідомі і вимагають гроші. Після цього дівчина кинула слухавку і більше на зворотні дзвінки не реагувала, повідомляє Патрульна поліція Львова. Орендатор квартири одразу подзвонив у поліцію, яка оперативно виїхала за вказаною адресою у складі 2-ох бат...
Суспільство
20 листопада стало відомо, що внаслідок ремонтних робіт із заміни аварійної ділянки колії на вул. Дорошенка-Коперника трамваї № 1 та 2 не курсуватимуть своїми звичними маршрутами. Як повідомили в ЛКП "Львівелектротранс", рух трамваїв з 21.00 год 22 листопада і до 05.00 год 25 листопада буде припинено. На цей час трамваї курсуватимуть за таким напрямом: Маршрут № 1 - "Трамвайне депо - вул. Городоцька - вул. Підвальна - вул. Пасічна", та в зворотному напрям...
Суспільство
З одного боку, Львівська міська рада відзвітувалася щодо освітлення вулиць при в’їздах в місто за новою технологією. З іншого боку, львів'яни у соцмережах не втомлюються нагадувати про місця, в яких давно варто було б встановити бодай якесь освітлення. Як розповіла заступниця міського голови з питань житлово-комунального господарства Ірина Маруняк, 5 в’їздів у місто з 6 вже освітлено. А саме: вулиці Стрийська, Личаківська, Городоцька, Шевченка і Кульпарків...
Бізнес
Зараз триває ремонт бібліотеки у Стрийському парку, яку мають намір перетворити на унікальний інклюзивний бібліотечний простір — сенсотеку. Проте у львівському Товаристві захисту пам’яток незадоволені цим ремонтом і називають його нищенням пам’ятки садово-паркового мистецтва. А в мерії пообіцяли виправити ситуацію. Як дізналась журналістка 032.ua, йдеться про будівлю за адресою вул. Уласа Самчука, 22, у якій у 1920-х роках розташовувався Польський промисло...
Бізнес
У найближчу суботу, 23 листопада представники громадської організації "Сила Винник" збираються влаштувати масштабну акцію протесту проти будівництва заводу гарячого цинкування у їхньому місті. До заходу планують залучити близько 6 тисяч мешканців Винників, сіл Підбірці, Підберізці, Чишки та Лисиничі, передбачається також перекриття траси Київ - Чоп. Як повідомили 032.ua активісти, вони обурені рішенням місцевої влади дати дозвіл ТзОВ "Екран" на будівництво...
Ексклюзив
Ігор Гнатів - молодий львівський художник, який працює в надскладній техніці гіперреалізму створив власну онлайн арт-галерею. Спонукала його до цього одна неприємна подія, що розпочалася ще у 2015 році: львівський бізнесмен найняв його та інших художників для роботи в майстерні, але платити за роботу не захотів. Після того, як митець обірвав контакти із горе-підприємцем, з’ясувалося, що його картини під чужим іменем представляла по всьому світу Монаківська...