Символи на українських вишиванках

Різноманітніші малюнки, візерунки та орнаменти зустрічаються на українських вишиванках. Але не всі знають, що багато елементів вишивки мають глибокий символізм і підходять далеко не для всіх. До того ж, вони поділяються на дитячі та дорослі, чоловічі та жіночі. Якщо ви хочете придбати вишиванку, вам потрібно придивитися до символів на ній. Перш ніж зробити вибір, дізнайтеся більше про орнаменти та символи на сорочці.

Юнацькі та дівчачі символи

Молодіжні сорочки часто прикрашалися восьмикутними зірками. Це символи єдиного духовного начала і Бога. Також зірку вважали знаком Сонця. Дівочі сорочки прикрашали квітами, які символізували процвітання роду і невинність. Особливо багато квітів було на вишитій весільній сорочці дівчини. А ось плоди і ягоди були символами, використовуваними для вишиванки, яка призначалася дорослій жінці. Сорочки юнаків зазвичай прикрашалися зображеннями дубового листя. Це символ мужності і сили.

Дівчата в вишиванках

Жіночі та чоловічі символи

Предки вважали, що жінкам відведена роль втілювати матеріальне начало, а чоловікам - духовне. Чоловіча символіка на вишиванках представлена ​​вогняними знаками. При купівлі чоловічої вишиванки, ви часто побачите на ній елементи сонця. Це може бути ромб з променями, прямий хрест, або ромбічна решітка.

На жіночих сорочках зображували символіку матері роду, берегині домашнього вогнища. На жіночій вишиванці часто можна побачити фігурки, руки яких підняті (прохання допомоги у небес) або опущені (благословення дітей). Споконвічним жіночим символом також вважається буква Х. Вона позначає врожайність. До слова, вишиванки рідко вишиваються тільки лише жіночою або чоловічою символікою. Зазвичай ці символи поєднують, адже кожна людина містить обидва начала. Лише на чоловічій сорочці чоловічих символів буде більше, а на жіночій - жіночих.

Берегиня

Символіка родючості

Предки ставилися до символів на сорочці дуже серйозно. Вони вважали, що орнамент на сорочці здатний впливати на життя людини. Якщо підібрати символи правильно, вони допомагають залучати удачу, зачати дитину або вийти заміж. Одяг молодят завжди прикрашався символами родючості. Це ромб, всередині якого був хрест. У кожній частині ромба, розділеної хрестом, були точки, що символізують насіння. Вишиванку з таким символом носили до настання вагітності.

Символіка одягу для старшого покоління

Неяскрава вишиванка

Особливих візерунків і символів для старших людей не було. Однак у вишивці на сорочках, які носили в похилому віці, не використали яскравих ниток. Також на цих сорочках не зображувалися квіти. Так що, якщо хочете придбати вишиванку для літньої людини, рекомендуємо вибрати виріб з неяскравою вишивкою.

За матеріалами статті Символіка українських вишиванок сайту etno-vyshyvanka.kiev.ua.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію