Україна і Донбас: шлях назустріч один одному - 032.ua

Україна і Донбас: шлях назустріч один одному

Незважаючи на постійні прогнози нової ескалації конфлікту, сьогоднішній Донбас повільно виходить з анабіозу. Бажання жити перемагає страх смерті. Міста і села, які ще зовсім недавно здавалися мертвими, заворушилися. Тема війни перестає бути топовою, поступаючись місцем абсолютно мирним сюжетам. І хоча до закінчення війни ще, ой, як далеко, сьогодні, на сході України, як ніде відчувається: новий виток протистояння (якщо він станеться), не буде довгим. Мир неминучий. І його принесе на Донбаську землю саме Україна. Це так само невідворотно, як ранок, який приходить на зміну ночі. І все питання в тому, з ким ми будемо зустрічати цей світанок.

Неможливе можливо

Люди, які постійно живуть на окупованих територіях, вже інші. І справа не тільки в пропаганді. Життя під обстрілами, без грошей, без права на захист накладає свій відбиток. Людині в силу своєї природи дуже важко зізнатися: я помилявся. Те, за що я голосував, то, у що я вірив і заради чого підтримав весь цей «рускій мір», - це не зовсім те, що вийшло в результаті.

Житель Безіменного (під Маріуполем) розповів: «Звичайно, ходив на референдум. Нє, ну ви даєте, як же не піти, ми ж думали, буде як в Криму - проголосуємо, прапори поміняємо, і буде відразу Росія з її високими пенсіями. Нє, ну нерозумно було не ходити. Ви ж знаєте, скільки у них пенсіонери отримують! Ми ж думали все автоматично станеться».

Тепер уже очевидно, що як в Криму не буде. І від того накопичується величезна злоба на Україну, за те що не дозволила все зробити так, як там. Завадила, не підпустила до халяви.

«Гради», танки, смерті - це все потім. Спочатку ось ця злоба - від того, що не відпустили «укри», і від того, що на вільній українській землі живеться набагато краще, ніж в «ДЛНР».

«Та все у нас добре. Ходить тут, випитуває. І продукти є, і все у нас є », - накидаються на журналіста жінки з величезними баулами, що приїхали на український блокпост в Курахово за пропусками і гуманітарною допомогою. І лише втручання чоловіка «з їх території» в розмову трохи збиває агресію. Слухаючи розповідь немолодого вже чоловіка про те, як до них на шахту приходить рознарядка - відправляти силоміць кожен день по 10 чоловік в «армію ДНР», поки рити окопи, а буде війна, то і воювати, про те, що ціни - в 2-3 рази вище, ніж в Україні, жінки теж потихеньку підключаються до розмови. На їхнє переконання, в усьому винна Україна. «Україна нас блокує, відмовляється нам платити. А адже зобов'язана! Що ми, даремно працювали? Хай платить. А Захарченко ні при чому. Чому він повинен нам платити? Ми ж на Україну, а не на нього орали. Захарченко, звичайно, не хоче війни. Це все Україна нас намагається захопити. І ми змушені будемо воювати», - кажуть жінки.

Після таких розмов, починаєш шкірою відчувати величезну прірву, яка росте між нами, і сильно сумніватися, що її взагалі можливо коли-небудь подолати.

Але примирення тільки здається неможливим, вважає публіцист Максим Віхров.

«Після Другої світової теж здавалося, що Німеччина навіки стане ізгоєм Європи. А зараз? Світ - це неминучість, питання тільки в термінах. Але для цього доведеться багато про що забути і через багато чого переступити, підвести межу, за якою починається майбутнє, а минуле залишиться в минулому. Зараз це здається неможливим, але так буде. Можливо, у нас не вистачить сил переступити через себе, і примирення при нашому житті не трапиться. Але через 20-40-60 років війна видихається, взаємна ненависть зміниться хоча б байдужістю. А там, де затихає мова ненависті, відразу стає чутно мову діалогу. Навіть якщо це діалог на абстрактні теми».

Харківський професор більш оптимістичний. За його оцінками, вистачить і 5-10 років, для того щоб подолати суперечності. «Після війни завжди залишається деякий осад. Давайте згадаємо, як було в громадянську: були прихильники «білих» і «червоних». А в двадцяті роки, років через 5-10, коли все вляглося, вони примирилися, працювали разом, були сусідами і нічого страшного, - пояснює професор кафедри психології ХНУ ім. Каразіна Євген Заїка. - Навіть якщо такий осад залишиться, то це не визначальне. Головне - це індивідуальне ставлення та індивідуальність кожної людини. Не буває ворожнечі 20-30 років між людьми і народами».

А чи є взагалі ворожнеча?

Чи можна назвати ворожнечею те, що відбувається сьогодні на сході України? З самого початку конфлікту Росія всіма силами намагалася довести, що така ворожнеча є, і що суть протистояння - громадянська війна.

Але в основі громадянської війни завжди лежить ідеологія. Чи є війна ідеологій в Україні?

Політолог Кирило Сазонов переконаний, що жодних проблем взаєморозуміння, ніякої ідеологічної платформи в конфлікті на Донбасі немає.

Жодних проблем взаєморозуміння Донбасу з України немає і не було. Міркування про націоналізм давно вже втратили навіть видимість правдоподібності. Євреї, росіяни, українці - між людьми конфлікту немає. Є політична гра, є сценарій, побудований на національних відносинах. Але від реальності цей сценарій абсолютно далекий.

«Жодних проблем взаєморозуміння Донбасу з України немає і не було. Міркування про націоналізм давно вже втратили навіть видимість правдоподібності. Євреї, росіяни, українці - між людьми конфлікту немає. Є політична гра, є сценарій, побудований на національних відносинах. Але від реальності цей сценарій абсолютно далекий. Люмпен з автоматом на блокпосту під Донецьком воює не з українцями - він воює з тими, хто багатший. Він може міркувати про фашизм і страшних правосеках, але навряд чи відрізнить Муссоліні від Гітлера, а фашизм від нацизму. Найманець воює за гроші - тут ідеології немає і близько. Російські солдати прийшли за наказом - вони хочуть пограбувати, зберегти життя і повернутися додому. Завербовані з ідеологічних міркувань російські добровольці - просто жертви пропаганди, які не звикли думати самостійно. З ними Україні і Донбасу говорити немає про що - слова їм не потрібні. А реальні жителі Донбасу звикли працювати і жити в Україні без додаткових пояснень і зайвих слів - як жили багато років поспіль. Національних конфліктів в Україні немає - губернатор і творець добровольчих батальйонів єврей Ігор Коломойський своєю присутністю знищив ці міфи на корені. Є пропаганда і зовнішня агресія».

І є бідність. А бідній людині все одно, хто її нагодує. Тут вже не до ідеології. Жителям Донбасу пообіцяли, що якщо вони відірвуться від України, їх Росія заллє золотим дощем. І обдурили. Ось це і є основа конфлікту. Все інше - «сакральне» - наносне і фальшиве. Так вважають багато і на сході, і на заході України.

«Особливих відмінностей між нами і ними я не бачу. Вони такі ж українці, просто кожна область індивідуальна. Мені спадає на думку така метафора: Україна - це велика вишиванка, і кожна область "вишиває" по-своєму. Ми живемо абсолютно однаковими цінностями - це сім'я, гідна для життя зарплата, улюблена робота, яка дозволить нам гідно існувати ", - вважає практичний психолог львівської школи №45 Інна Бурцева.

Коли до основної маси людей, що проживають на окупованих територіях, прийде розуміння того, що в невизнаній зоні, в якій повно озброєних бандитів, реалізація цих цінностей неможлива, ось тоді і закінчиться війна.

Коли це трапиться?

Професор кафедри політології "Києво-Могилянської академії" Олексій Гарань вважає, що поки про це дуже рано говорити.

"Зараз про примирення дуже складно говорити. Оскільки там стоять банди найманців: чеченці, "козаки Війська Донського" і напівкримінальний режим. Як організувати цей процес, якщо район є окупованим? Так що, говорити про примирення можна тільки тоді, коли ці формування будуть виведені. Про це можна говорити, але тільки тоді, коли будуть виконані деякі умови".

Згоден з цією думкою і доктор психологічних наук, професор, завкафедри практичної психології і соціальної роботи Запорізького класичного приватного університету Віталій Бочелюк.

«Будь-які відносини з Донбасом, на мою думку, вибудовувати ще рано саме тому, що є суперечності. Люди ще не визначилися чого саме вони хочуть, в який бік іти. Зараз там все зруйновано, поламано. Безумовно, та допомога для переселенців і для тих, хто залишився на окупованій території, - це внесок у майбутні взаємини. Але ж відновлення Донбасу - це одне питання, а вибудовування відносин між людьми - зовсім інше».

Але, можливо, що шановні експерти помиляються, і питаннями примирення треба було займатися ще рік тому.

На думку дніпропетровського політолога Андрія Золотарьова, головна проблема полягає в тому, що Україна цілий рік воювала за територію.

«Це середньовічний підхід. Боротися потрібно за людей, а тут Україна програє. Ініціативи влади, такі, як децентралізація, йдуть із запізненням на рік. З таким підходом Україна гарантовано втрачає Донбас », - вважає політолог.

Хто прокладе місток

Логічно припустити, що якщо нас об'єднують спільні людські цінності - сім'я, робота, прагнення до добробуту, - то все інше, нав'язане нам, «сакральне», потрібно терміново виводити за дужки, і з цих позицій починати діалог.

«Діалог необхідно будувати на гуманістичних цінностях, таких як цінність життя та особистості. Тільки вони можуть забезпечити процес прощення і прийняття людьми з різних сторін один одного. Тобто діалог ми зможемо побудувати, відкинувши ідеологічний критерій», - вважає член волонтерської психологічної служби Одеси по роботі з учасниками АТО Вероніка Паламарчук.

Війна закінчиться тоді, коли зникне останній носій нинішнього менталітету Донбасу - дикої суміші середньовіччя, "совка", блатної романтики, ліні і маргінальних цінностей. Як домогтися того, щоб цей менталітет зник, - окрема історія, майбутній виклик українському суспільству, та й самим жителям цієї території

Важливе питання, хто може цей діалог вести? Харківський психолог Тетяна Балан пропонує спиратися на «психологію мас» і працювати адресно: якщо це школа, то спікером має стати педагог, якщо це компанія, підприємство - то менеджер по персоналу. «Необхідно впроваджувати культуру поваги та довіри, на якій базується розвиток будь-якої довгострокової системи».

Але проблема в тому, що поки між сторонами конфлікту відзначається різкий дефіцит довіри. У цьому випадку прокладати містки порозуміння доведеться на рівні дружніх і сімейних зв'язків, зруйнованих під час війни. Так вважає керівник безкоштовної психологічної служби Кривого Рогу Світлана Мокрякова.

«Слід перестати бачити один в одному ворогів, як би не важко це було зробити. Найнебезпечніше в конфлікті - це стійке негативне ставлення один до одного, накал негативних емоцій, які слід спочатку «остудити», а тільки потім виходити на спілкування.

Буде добре, якщо люди спробують шукати способи взаємодії зі своїми політопоненти в межах зруйнованих дружніх зв'язків, сімей. Головне, перестати нав'язувати іншому свою точку зору і почати визнавати за ним право думати інакше».

Питання тільки в тому, що стоїть за цим словом «інакше». Спотворена історія, віра в помилкові символи, заснована на необізнаності і невігластві? Але ж саме толерантність до таких проявів і призвела до того, що ми маємо сьогодні.

Відомий миколаївський політолог Олександр Ухмановскій на цей рахунок дуже категоричний. «Донбас не хоче знаходити порозуміння, він хоче щоб було, як він сказав... Протиріччя дійсно є. Ці протиріччя ментальні... Війна закінчиться тоді, коли зникне останній носій нинішнього менталітету Донбасу - дикої суміші середньовіччя, "совка", блатної романтики, ліні і маргінальних цінностей. Як домогтися того, щоб цей менталітет зник, - окрема історія, майбутній виклик українському суспільству, та й самим жителям цієї території », - вважає Ухмановскій.

З ним можна сперечатися, але в одному політолог безсумнівно прав: всі ми стоїмо тільки на самому початку довгого шляху до примирення. Більше того, ми ще не зробили жодного кроку назустріч один одному. Ми тільки дивимося всі на цю дорогу і розмірковуємо, ступити або, повернувшись спиною, йти в інший бік. Поки що вибір не зроблений.

Ксенія Халтуріна

Україна Донбас Львів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Бізнес
Нещодавно на сайті Міністерства юстиції запрацювала нова електронна послуга, яка має на меті максимально спростити умови ведення бізнесу. Як повідомили у Головному територіальному управлінні юстиції у Львівській області йдеться про можливість онлайн-реєстрації ТОВ. Для цього потрібно зробити кілька простих кроків: Крок 1. Увійдіть в особистий кабінет в Онлайн будинку юстиції online.minjust.gov.ua за допомогою електронного підпису. Крок 2. Заповніть опитув...
Кримінал
Нотаріус Ольга Новосад, яка посвідчувала договір іпотеки для Григорія Козловського, в результаті якої місто втратило ділянку площею 1,29 га на вулиці Липинського, 27, також реєструвала угоди, що призвели до крадіжки комунального майна Львова під час «афери століття». Про це повідомили журналісти "Наших грошей. Львів" з посиланням на ухвалу Єдиного державного реєстру судових рішень. Раніше повідомлялося, що Григорій Козловський причетний до втрати Львовом д...
Суспільство
Однією з причин чому українці люблять літо ‒ це сезон кавунів. Проте обрати смачний та стиглий кавун – завдання не з легких, адже поки його не розріжеш, не дізнаєшся, який в нього смак. Проте ризик купити несмачний кавун можна зменшити до мінімуму.  Сайт 032.ua зібрав для вас кілька підказок, які допоможуть обрати найсмачніший кавун. Коли можна купувати кавун?  Краще всього купувати кавун в кінці літа та осінню. В Україні, якщо ви хочете купити кавун стигл...
Суспільство
Станом на 15 липня у Міністерстві освіти зафіксували більше 504 тисяч електронних заяв понад 154 тисяч вступників зі всієї України, які найчастіше обирають три столичних та два львівських університети. За даними відомства, на першому місці опинився Київський національний університет ім. Шевченка, куди подали майже 20 тисяч заяв, передає кореспондент сайту 032.ua. На другому місці опинився Львівський національний університет ім. Франка, куди зголосилося май...
Суспільство
У відповідь на запит журналіста 032.ua у ЛКП "Львівелектротранс" надали інформацію про актуальні графіки руху міських трамваїв та тролейбусів.  Подаємо похвилинний графік руху електротранспорту Львова у будні та вихідні дні:  Тролейбуси Читайте також: Де у Львові покататися на атракціонах, - ПЕРЕЛІК, ЦІНИ Трамваї Нагадаємо, з 1-го липня у Львові змінили нумерацію маршрутів міських тролейбусів. Таке рішення пояснили необхідністю оптимізувати маршрутну мереж...
Культура
7 липня, на свято Івана Купала, з площі Митної у Львові до костелу Всіх Святих у селі Годовиця Пустомитівського району вирушила колона велосипедистів у рамках велопробігу “На Івана до Іоанна”. Як розповіла мистецтвознавиця, співорганізаторка події Анна Коржева, у супроводі львівських патрульних, майже 100 учасників велопробігу, різного віку та сфер зайнятості, подолали сумарну дистанцію протяжністю близько 34 км. Подія відбувалася з єдиною благородною мето...
Політичні новини
У Києві на Позняках перекрили дорогу для проїзду кортежу президента України Володимира Зеленського, що викликало гнів у водіїв. Про це повідомляє сайт Obozrevatel.com Відповідне відео опублікували "Букви" (щоб подивитися, доскрольте новину до кінця). Так, на проспекті Григоренка утворився величезний затор через 9 елітних автомобілів, які супроводжували главу держави. Поліцейські вимкнули світлофори і зупинили рух на кілька хвилин. За словами жителів столиц...
Пригоди
14 липня близько 4 години ранку на перехресті вулиць Кільцева - Сахарова у Винниках, невідомий чоловік з розбитою пляшкою напав на пішохода. Як повідомили у відділі комунікації поліції Львівщини, у потерпілого 37-річного винниківчанина діагностували серйозні поранення ока і розрив повіки. Винуватцем виявився 27-річний місцевий мешканець, якому загрожує за цим фактом ув'язнення до 7 років. У поліції відкрили кримінальне провадження за ч.4 ст. 296 ККУ. Трива...
Суспільство
Міністерство освіти і науки розробило та схвалило на засіданні Колегії МОН Концепцію розвитку англійської мови в університетах, яка передбачає організацію мовних курсів та інтенсивів, зміну низки профільних дисциплін на англомовні та впровадження обов'язнового ЗНО з іноземної мови після бакалаврату. Як повідомили у прес-службі МОН, володіння англійською мовою на рівні не менш, як В1 стане обов’язковою умовою для вступу, а В2 – для випуску. Міністерка освіт...
Новини по темі
У якому напрямку слід розвивати архітектуру Львова: думки експертів фестивалю "Вежа"
Хто і як планує вирішувати проблему зі сміттям на Львівщині, - ІНФОГРАФІКА
ReHERIT: як у Львові актуалізують “Простір Синагог” та переосмислюють культурну спадщину
Масові “замінування” у Львові: скільки коштують бюджету “жарти” анонімів
У Винники хочуть запустити трамвай та відновити там лижну школу
Врятувати ведмедів від людей: як функціонує притулок “Домажир” біля Львова
“Завжди мріяла переїхати до Львова": як у Львові ошукали переселенку з Донбасу
Громадський бюджет: як європейський досвід впроваджують у Львові та Україні
Чому у Львові досі не відкрили обіцяного молодіжного центру: подробиці
Інвестиція в майбутнє: чому Львову потрібен стадіон “Торпедо”