Дві війни...

Порівнювати Другу світову і нинішню гібридну російсько-українську війну не було б ніякого сенсу, якщо б ті, хто розв'язав бойню на Донбасі, не обрали б своїм фетишем георгіївську стрічку, а в якості знамені для своєї боротьби не підняли б «перемогу над фашизмом».

Тепер ми приречені на порівняння. Вони, до слова, допомагають багато чого зрозуміти і в поведінці людей по обидві сторони барикад, і в поведінці воюючих сторін. Та й в політиці держави Україна теж.

Останні заяви представників добровольчих батальйонів про відмову пропускати гуманітарні вантажі на окуповані території доти, поки не будуть звільнені всі українські заручники, у багатьох викликали шок. Негуманно - це сама м'яка оцінка такого рішення. «Нас зрадили, нас нищать», - так вважають ті, хто в силу різних причин залишився на окупованій території.

Але є й інша думка. «Це війна, а на війні - як на війні», - кажуть військові. І не тільки вони. Слідом за комбатами із заявою про недопущення гуманітарних вантажів на Донбас до повного звільнення заручників виступив і новопризначений глава РНБО Турчинов, перевівши таким чином ситуацію з розряду непорозуміння в розряд державної політики. Як до цього ставитися нам, звичайним громадянам цієї країни?

Власне кажучи, тих, хто сьогодні продовжує розмахувати прапорами «Новоросії», подібні жорсткі дії українського уряду (блокування гуманітарки, а раніше - припинення соцвиплат) не мали б дивувати. Взагалі незрозуміло, чому панове, які з піною у рота кричать «спасибі дідові за перемогу», чимось незадоволені. Якщо вони вчили історію хоча б на рівні шкільної програми, то мали б пам'ятати, що в часи фашистської окупації їх кумир - радянський уряд ніяких пенсій та допомог не платив, продуктових наборів своїм громадянам, які залишилися під німцями, не передавав. Як їм жити, що їм є, - Сталіна не цікавило. Більше того, перш ніж здавати міста і села, радянська влада знищувала там все, що могло принести хоч якусь економічну вигоду окупантам. І нікого така політика СРСР по відношенню до своїх громадян не обурювала, все сприймалося як належне. А як інакше - все на вівтар перемоги.

Дозволимо собі маленький екскурс в історію Донецька. Німецькі війська увійшли до міста 21 жовтня 1941 року. На жаль, в радянських підручниках історії не писали, як деякі представники місцевого населення радо вітали «визволителів» і співали їм хвалебні оди. А шкода, повчальна вийшла б історія.

Цікаві перші укази, які видали окупаційні війська. Наприклад, вже з 1 листопада в місті стали жити за берлінським часом. Стрілки годинника перевели рівно на 1 годину назад (аналогії напрошуються самі собою - лідери терористів в ДНР і ЛНР перевели стрілки годинника на московський час). Відразу ж німці ввели і комендантську годину. З 19.00 до 5:00 ранку переміщатися по вулицях було заборонено (і тут збіглося).

Радянських грошей німці не скасували. Рублі ходили нарівні з рейхсмарками за курсом 1 марка = 10 рублів (проросійські бойовики чітко йдуть слідами німецьких окупантів, тільки курс рубля і гривні інший).

А от далі починаються відмінності. Харчування для поневолених жителів Донецька німці таки організували. Правда, за картками. Тижневий пайок робочого у важкій промисловості був 200 г м'яса, 100 г масла, 2,5 кг хліба, 500 г крупи, 250 г цукру і 3,5 кг овочів. Причому, крім пайків, робітники отримували ще й зарплату. Кваліфікований працівник - до 400 рублів. Для порівняння: 1 кг крупи в цей час коштував 75 рублів.

Зі спогадів жителів Донецька (до війни Сталіно) про німецько-фашистську окупацію

[...] Люди боялися виходити. Комендантська година. Що таке комендантська година? Будь-хто тебе міг завалити (вбити) і все в порядку речей. [...]

[...] Хто працював - тих годували. А решта - ні копієчки. Нічого, навіть ось такого шматочка хліба не отримували. [...]

Шахти працювали. Німців в шахті майже не було. Начальство приїде, перевірить - а то всі наші. Ну ось я пропрацював по 43-й рік в шахті. З 1941 по 1943. Мене в 1943 році забрали в армію звідси. [...]

  Було, що й на окопи забирали, я от сам рив окопи, мене теж забирали. А давали форму - як вам сказати. Ну, з трофейного чого-небудь, їхнього. А окопи ж треба [рити] - зима, одягали. А що зробиш - одягали. Змушували. [...] Теж ж вважали, допомога робити. [...] А куди? Пацани, баби, жінки. Ми ж не винні. [...] Ну застрелять нас, ну і що. І йшли люди працювали. Жити-то теж хочеться. [...]

[...] Так, що ще треба відзначити. Така обстановка була, з тієї сторони Єйськ - це ще радянський був. Авіація з Єйська постійно за розкладом тут була. Винищувачі літали у нас понад нашими хатами, чіпляючись за труби. Ось так тримали німців у страху. Ну а бомбардувальники були в нічний час доби, безладні. Іноді й нашим хатам діставалося. Як зашурує - тільки пил йде. Саман. І люди було, гинули, випадки такі. Ну і тривало таке до 43-го року. [...]

У цьому порівнянні сьогоднішні дії української влади можна було б навіть назвати дуже м'якими. Шахти не знищують, авіація не бомбить, світло і газ не відключають, оплачуючи всі рахунки. Пенсії перестали платити? Так не зовсім же. Виїжджай, реєструйся і отримуй.

Але!

На Донбасі від голоду помирають люди. Сьогодні називають число померлих - від 60 до 80 осіб. Точної статистики, звичайно, бути не може. Ніхто не робить розтинів, не встановлює причину смерті, не веде облік. Тим не менш, факти голодних смертей вже є - і це в країні, яка пережила Голодомор!

Зупинити цей кошар - не просто питання гуманності. Для України це тест на національну зрілість.

Нас зараз всіма способами намагаються переконати, що на окупованих терористами територіях залишилися тільки зрадники України. І вони заслужили ті страждання, які переживають. Але якщо хоч на хвилину припустити, що інакомислення і навіть державне зрада може бути виправданням організованого голодомору на Донбасі, тоді вся система цінностей, з таким трепетом і в таких муках вибудовувана в незалежній Україні, просто завалиться. Якщо можна зараз, значить, можна було і тоді, в 32-33-му?

Та й чи можна назвати зрадниками тих, хто в силу різних причин не зміг покинути окуповані міста і зараз просто намагається вижити?

У часи Другої світової на окупованих територіях в Україні залишалося кілька мільйонів чоловік. Радянський агітпром всіх їх поділив на героїв, партизан-підпільників і ... зрадників. По-іншому ніяк. Саме тому люди, які пережили фашистську окупацію, намагалися нікому не розповідати, як вони виживали. Адже за подібні одкровення можна було відправитися на Колиму. Держава визнавала за ними тільки право на подвиг і не хотіла визнавати право на життя.

Але ж героїв, здатних на подвиг, завжди одиниці. А люди - всього лише люди.

Самі звичайні, зовсім не героїчні маріупольці вийшли на заводи ім. Ілліча та «Азовсталь» і встали біля верстатів. Сталь лити не почали, але ремонтні цехи запустили. Театр відкрили. Причому перейменували його в театр ім. Т.Г.Шевченка. Стали відкривати приватні майстерні з ремонту взуття та годинників. У Харкові місцевий житель відкрив ресторан. У Кривому Розі в період окупації було відновлено роботу хлібзаводу, маслозаводу і цегельного заводу. На руднику Артема почала працювати шахта Південна. На руднику ім. Дзержинського була відновлена робота шахти ім. Ворошилова. На всіх цих підприємствах працювали криворіжці. В Одесі під час окупації в місті була оголошена свобода торгівлі. Будь-який бажаючий міг одержати ліцензію на відкриття закладу. Уже навесні 1942 року Одеса стала невпізнанною і була сповнена всіляких товарів. У місті відкривалося безліч приватних медичних кабінетів. З'явився ресторан-кабаре. Колишні радянські журналісти відкрили газети «Молва» і «Одеська газета».

У той час була відновлена Одеська міська опера. Слава про оперу перекинулася за Дністер. Багато румунів і німців приїжджали до Одеси, щоб послухати опери «Борис Годунов», «Євгеній Онєгін», подивитися балети «Лебедине озеро», «Спляча красуня». До слова, оперний театр відкрився і в Донецьку, німці перейменували його на  Front-Oper.

У Миколаєві жінки заробляли тим, що готували випічку для німецької армії. Пиріжки розліталися на ура, і жінки могли врятувати свої сім'ї від голодної смерті.

У Києві під німцями залишалося близько 400 тисяч чоловік. І вони теж не хотіли вмирати. За рік в українській столиці відновили водопровід і електростанції. На вулицях стали ходити трамваї. Працювали театри, школи, проходили спортивні заходи і навіть відкривалися дитячі будинки для сиріт. Священики проводили в храмах служби. Загалом, люди працювали і жили.

Чи були всі ці люди, які «працювали і жили», посібниками фашистів? У товаристві «Меморіал», що багато років розслідувало тисячі справ репресованих громадян, звинувачених  в пособництві ворогові в період окупації, немає іншої думки: ці люди не винні. Винна держава, яка не захистила своїх громадян. Звичайно, були і факти справжньої зради. Але в основній своїй масі люди змушені були працювати, щоб жити.

І якщо вже радянська репресивна машина втрималася від того, щоб масово засудити всіх, хто залишався «під німцями», то демократична і вільна Україна просто зобов'язана піднятися над своїми образами і запобігти гуманітарній катастрофі на Донбасі.

P.S. Коли готувався цей матеріал, у ЗМІ з'явилася інформація, що гуманітарні вантажі знову почали пускати на Донбас. Правда, тепер їх будуть доставляти виключно під патронатом українського уряду та Червоного Хреста, а роздача допомоги буде адресною. Але голодної бабусі все одно, хто протягне їй руку допомоги.

Ксенія Халтуріна

ДНР ЛНР
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Осінь у Львові — прекрасна. Пропонуємо підбірку місць, де насолодитись пейзажами осіннього міста можна сповна. Стрийський парк Цей парк недаремно заслужив звання улюбленого місця відпочинку львів’ян. Восени тут особливо гарно. Парк імені Івана Франка Затишні алеї парку — чудове місце для прогулянок удвох чи роздумів на самоті. Вулиця Ужгородська Ужгородська з’єднує центр міста із вулицею Замковою, яка веде на «Високий замок». А ще тут є дворик з іграшками,...
Це цікаво
У межах Європейського тижня мобільності у Львові відбулася спеціальна серія Urban Cafe, присвячена присвячена темі сталої мобільності (пересування) у містах. Кореспондент 032.ua побував на лекції про транспортні стратегії Львова та дізнався, як розвивався міський транспорт упродовж століть. Нижче пропонуємо ознайомитись із основними тезами лекції. До початку 19 століття у Львові діяла стабільна система: є лише пішоходи та вершники на конях. Але промислова...
Суспільство
Сьогодні у Львові стартувала найочікуваніша книжкова подія року. Ювілейний 25-й Book Forum змінив назву та запрошує поринути у атмосферу читання й книжкової ейфорії. 032.ua зібрав для читачів усе найцікавіше. Читайте також: ТЕСТ: наскільки ти (не)залежний від телебачення Вартість Ціни на абонементи на цьогорічний форум стартують від 15 грн для студентів та від 35 грн за один день. Для дітей дошкільного віку та школярів до 16 років вхід на 25–й Book Forum б...
Бізнес
032.ua пропонує проводити ще теплі осінні вечори за спогляданням казкових краєвидів Львова. В рамках некомерційного спецпроекту "Тест-драйв закладів Львова" рекомендуємо локації, де у компанії друзів чи коханої людини можна насолодитися містом сповна. "З6 По" П'ятиповерховий ресторан на Площі Ринок відкрили у Львові на початку березня. Окрім найвищого в Україні акваріуму з акулами, у закладі є відкрита тераса, з якої відкривається панорама історичної части...
Культура
В рамках 25 BookForum відбудеться презентація першого дитячого комікса про Львів «Таємниці львівського годинникаря». Про це повідомляють у прес-службі ЛМР, передає 032.ua. Читайте також: Львівʼян попереджають про різке похолодання «Таємниці львівського годинникаря» — це перший дитячий комікс про Львів. Ідея та адаптація тексту Марічки Крижанівської, художник — Софія Марійчин. У коміксі описано фантастичну історію, яка могла статися тільки у Львові — місті...
Суспільство
Синоптики попереджають львів'ян про різку зміну погоди та похолодання. Про це повідомляє Львівський регіональний центр з гідрометеорології, передає 032.ua. Завтра, 22 вересня, у Львові прогнозують пориви вітру, місцями сильні дощі,  а також суттєве зниження температури повітря. Читайте також: Форум видавців у Львові: вартість, спеціальні гості та найцікавіші події Різка зміна погодних умов зумовлена проходженням активних атмосферних фронтів та вторгненням...
Суспільство
На Львівщині розпочинають будівництво з’їзду з автомобільної дороги державного значення М-09 Тернопіль — Львів — Рава-Руська на автомобільну дорогу державного значення М-06 Київ — Чоп. Як повідомили у прес-службі Автодору Львівщини, з'їзд буде призначений для лівоповоротного руху за напрямком Тернопіль — Чоп у м. Винники, - передає 032.ua. Додатковий з’їзд буде влаштований на існуючій транспортній розв’язці в двох рівнях, яка розташована на пересіченні авт...
Суспільство
Сьогодні, 21-го вересня, до Львова привезли понад 200 «пакунків малюка». Про це повідомили у прес-службі ЛОДА, передає 032.ua. Наступного тижня очікують надходження наступної партії «пакунків». Читайте також: Завтра через концерт біля «Forum Lviv» перекриють вулицю та внесуть зміни у рух громадського транспорту За інформацією департаменту охорони здоров’я ЛОДА, потреба області на вересень 2018 р. – січень 2019 р. становить понад 8 000 «пакунків малюка». Ма...
Культура
Упродовж вересня - жовтня львів’ян запрошують на цикл безкоштовних лекцій про видатних містян - “Гордість міста” 2.0, започаткований ГО “КонтрФорс”. Попередня лекція стосувалася життя і діяльності однієї з перших жінок-неврологів, львів'янки Луції Фрей, а друга - присвячена видатному археологу та єгиптологу Казімєжу Міхаловському. Кореспондент сайту 032.ua побував на лекціях та занотував найосновніше. Цю лекцію також можна прослухати онлайн. Для цього нати...