На валізах!

Якщо так піде і далі, то скоро півкраїни сяде на валізи, а друга половина буде ламати голову, куди ж весь цей табір розселяти .

А почалося все з Криму. Росія так переконливо брехала про тотальне бажання кримчан скоріше змінити громадянство, що в Києві повірили. Тим більш несподівана стало для України величезне число біженців з півострова на українську частину материка. За різними даними, з Криму вже виїхало близько 700 тисяч чоловік. І втеча триває.

Схоже на те , що аналогічним чином розвиватиметься і ситуація на Донбасі. Ревні прихильники ДНР і ЛНР дуже б здивувалися, дізнавшись, скільки сімей з Донецької та Луганської областей вже виїхали з регіону. Більшість з них - поки що тимчасово, з надією повернутися в свої будинки після стабілізації ситуації.

Причини переїзду у всіх різні. Хтось побоюється за своє життя і безпеку близьких, комусь просто некомфортно жити в умовах військових дій і мародерства. Деякі їдуть, тому що життя в сірій зоні для них абсолютно неприйнятне , в тому числі і через дітей - освіта, отримана в невизнаній республіці , ніде , крім як у цій республіці , визнаватися не буде.

 Але що б не рухало людьми, що залишають свої будинки , проблеми , з якими вони стикаються , однакові.

Куди ж їдуть українці , де осідають і з якими труднощами зустрічаються на своєму новому місці? Пропонуємо вам короткий огляд деяких регіонів країни.

Донецьк . У Донецькій області виїзд біженців має кілька аспектів. Якщо ви виїжджаєте з відносно спокійних районів, особливих проблем немає. Особливо , якщо залишати область в бік Дніпропетровська та Запоріжжя. Головне - благополучно проїхати численні блок -пости і пережити принизливі обшуки транспортних засобів людьми зі зброєю.

Куди безпечніше виїжджати залізничним транспортом. Тільки от квитки не завжди купити можна . Як правило, рішення про виїзд більшістю донеччан приймається спонтанно або під тиском непереборних обставин , а купити право на проїзд у день від'їзду дуже проблематично. Провідники «зайців» возити категорично відмовляються.

Інший аспект - виїзд жителів з районів проведення АТО . На жаль , ні громадський , ні залізничний транспорт там не ходить. Найчастіше виникає спонтанна стрілянина і з боку ополченців , і з боку українських військових. Тут важливо знайти людину, яка погодиться відвезти з неспокійного району в більш безпечне місце ( а ціна на проїзд у таксі зі Слов'янська до Донецька виросла до 1,5 тис. грн.) І найголовніше - дізнатися точні місця дислокації протиборчих сторін , щоб випадково не потрапити в "гарячу точку" .

 До цього часу жодної офіційної інформації про кількість людей , вимушених покинути своє житло в Донецькій області , щоб убезпечити життя собі і дітям , не було , та й об'єктивно зібрати такі дані складно. Тим не менш, інформація про людей,  які виїжджають, періодично надходить . Так , до редакції звернувся маріуполець , який хоче вивезти з міста у Запоріжжя свою україномовну мати. Просить матеріальної допомоги для організації переїзду .

Ще один біженець з Донецької області вже ділиться першим досвідом облаштування на новому місці.

 «Ніяких програм допомоги переселенцям і евакуйованим в Україні на сьогоднішній день просто не існує - тому люди , які змушені йти з зон окупації,  повинні повністю розуміти і віддавати собі звіт про те , що сподіватися їм доведеться тільки на себе і свої сили і можливості. Держава взагалі впритул не бачить проблему переселенців і біженців і вважає , що такої не існує - відповідно звернення до органів влади поки - марна трата часу , нервів і сил. Що стосується недержавних організацій - то на них з практично корисним результатом - поки вийти не вдалося - а ті , які відгукнулися , крім щирого співчуття , нічим поки допомогти не можуть.

Особливо важко доводиться тим , хто з маленькими дітьми , особливо з немовлятами - мама прив'язана до дитини - і нічим іншим фізично займатися не може - тому таким сім'ям важко втричі.

В евакуації всі витрати загалом зводяться всього до трьох статей - це оренда житла , придбання продуктів та придбання ліків , ну і оплата мобільного зв'язку - ні про які інші надмірностях мова не йде взагалі - так як реально не до жиру - бути б живим .

Всі розуміють , що це таке - опинитися на новому місці з обмеженими засобами для існування , що таке , коли повністю ламається життєвий уклад , рвуться зв'язки , і люди відчувають позбавлення буквально у всьому. Я вважаю , що зараз важливо озвучити наступні моменти , на які людям треба звернути увагу :

1 . На сьогоднішній день в Україні проблемою біженців і переселенців ніхто не займається на системному рівні , і ніякої практичної допомоги людям , які опинилися в складній ситуації , отримати вкрай складно.

2 . Необхідно залучення як українських , так і міжнародних благодійних та релігійних організацій для того , щоб цю проблему почали вирішувати і допомагати людям знайти себе на новому місці.

3 . Необхідна координація між регіонами в допомозі переселенцям .

4 . Необхідна програма з допомоги у працевлаштуванні та організації зайнятості і залученню до повноцінного життя переселенців - так як у переважній більшості це активні люди , які можуть і хочуть бути корисними країні і суспільству , мають досвід і можуть приносити реальну користь».

Луганськ . Скільки виїхало людей з Луганської області , сказати неможливо. Якщо брати середню цифру , вже поїхали десь близько трьох сотень людей. Ірина Сех повідомила , що на гарячу лінію у Львові звернулися вже близько тисячі луганчан , є бажаючі виїхати в Закарпаття і Дніпропетровськ.

В основному люди виїжджають до Львова та Києва , хоча є луганчани і в Дніпропетровську , і в Чернівцях . Не так давно про готовність прийняти мешканців Луганська заявили в Івано -Франківську.

Основні проблеми - втрата роботи і , звичайно ж , житло. Люди зупиняються у знайомих , крім того, їх розміщують у Межигір'ї (Київ) , в гуртожитках , у людей , які згодні прийняти біженців. Професії пропонують в основному робітничи( крім Києва , тут цілком реально влаштуватися  і журналістом , і викладачем ).

Ще проблеми - вивезення батьків. Особливо якщо батьки хворі і старенькі . Люди шукають транспорт, але з транспортом проблематично, так як всі автомобілі зупиняють на блокпостах .

З'явилася ще одна проблема , пов'язана з гарантією прав громадянам України .

Потерпілий від сепаратистів активіст Олексій Біда, що виїхав в Дніпропетровськ , пише:

"Я ХОЧУ ПРОГОЛОСУВАТИ 25 ТРАВНЯ . Не важливо за кого. Важливо , що для того,  щоб це зробити, мені потрібен документ. Наприклад квиток на поїзд з Луганська. Але я їхав на машині. Тоді , може бути , договір про оренду житла? Але я живу у друзів. посвідчення про відрядження ? у мене немає роботи . І статусу біженця у мене немає , на відміну від кримчан. Я переселенець . Без засобів до існування. Без права проголосувати у своїй країні. Зливаючи Донбас , хто-небудь задумався про те , куди приймати цих самих «переселенців»? Я ХОЧУ ПРОГОЛОСУВАТИ 25 ТРАВНЯ. А фінальний термін, коли я можу отримати довідку , про те , що можу це зробити , закінчується 19 травня. Або я електоратом не вийшов ?"

На жаль , це не єдина проблема переселенців.

Одеса . Місто стало притулком для переселенців. Поки сюди приїжджають , в основному , жителі Криму . За останні три місяці близько 7 сотень кримчан були змушені переїхати до Одеси. Потік людей не припиняється і зараз. До останнього моменту деякі чекали , щоб діти довчилися в школі , деякі визначалися, що робити з житлом.

Біженців опікають переважно звичайні одесити , волонтери. Збирають гроші , підшукують житло.

«Ніхто не був готовий , що таку велику кількість людей доведеться десь розміщувати, - розповіла нам волонтер . - В Одесі і так завжди гостро стояло квартирне питання , а зараз і поготів. Частина людей розселили в санаторіях , частина в області , деякі одесити беруть кримчан в свої будинки. Проблема в тому, що військові не можуть жити далеко від своєї роботи , тому їм доводиться знаходити житло в самій Одесі. Ще у нас є сім'я, в якій троє дітей , одна дитина хвора на цукровий діабет. Шукаємо їм квартиру так , щоб батьки могли в будь-який момент звернутися до медиків і швидко отримати медичну допомогу».

До ініціативи волонтерів приєдналися і фахівці в різних областях. Психологи взялися за реабілітацію біженців , юристи консультують в питаннях права , а директор однієї з одеських шкіл влаштовує дітвору до навчальних закладів та садочки.

«Сім'ї військових очікують обіцяну допомогу від держави. Влада обіцяла компенсувати людям втрати , і платити N -у суму кожен місяць , щоб орендувати житло. Якщо цю фінансову підтримку затримають хоча б на місяць , то сім'я , в якій тато заробляє 3700 грн , витрачаючи 2500 на житло , просто не виживе» , - зазначає одеситка.

Волонтер констатує , що одеська влада особливо не переймається проблемами переселенців.

«Принаймні , ми за весь цей час не побачили допомоги».

Усіх без винятку одеських волонтерів кримчани вражають своїм патріотизмом.

«Ви б бачили , як у них горять очі , як вони налаштовані , у нас є сім'ї з Севастополя - так от вони українці більше за духом , ніж ми. І це найголовніше. А у нас головним чином дівчата тягнуть на своїх плечах допомогу , причому , нас підтримує не тільки Одеса , а вся Україна . І Луцьк , і Київ , надсилають гроші , ми передаємо на схід посилки , спільно, так сказати , піклуємося про наших підопічних» , - розповідає волонтер .

Одесити координують свої дії з надання допомоги кримчанам в соцмережах. Якщо ви вирішили виїхати з східних областей України або Криму і знайти притулок в Одесі , шукайте допомогу тут : «Кримські біженці» ( https://www.facebook.com/groups/krymskie.bejentsy/ ) , Крим SOS - Допомога кримчанам ( https :/ / www.facebook.com/groups/crimeasos/ ) .

Дніпропетровськ . Він сьогодні один з найбільш стабільних та успішних міст. На відміну від Донецька , Дніпро демонструє : якщо еліти не хочуть війни , а хочуть порядку , то так і буде. У Дніпропетровській області не тільки мирно і спокійно , тут ще й робота є. Це робить регіон особливо привабливим для переселенців. Як повідомили в Штабі Національної захисту , до них за допомогою звернулися близько 500 біженців з Криму та 70 сімей з південного сходу. Багато хто просто телефонує , потребує поради. Майже половина з них отримала  допомогу і в поселенні , і в працевлаштуванні. Дітей вимушених переселенців взяли в місцеві школи . Як правило , переселенці просять допомоги саме по цих трьох пунктах - житло , працевлаштування , соцзахист .

Деякі вибирають не сам Дніпро, а , наприклад , Кривий Ріг . Тут набагато дешевша аренда  житла , що стає вирішальним аргументом для тих , хто має обмежений бюджет .

Якщо вам потрібна допомога з розселенням в Дніпропетровській області , звертайтеся сюди : гаряча лінія в Дніпропетровській ОДА - 0800505600 : спеціаліст Штабу національного захисту по біженцям - 067698 65 64 .

Миколаїв . На Миколаївщині зараз проживає близько 107 сімей кримських військових , приблизно 370 осіб. Це військові з Бельбеку , морпіхи з Феодосії , військові з Севастополя і Сакської бригади. Сім'ї військових тимчасово розташовані в санаторіях «Борисфен» , «Перемога» , «Інгул» , санаторії- профілакторії « Знання» , Миколаївському геріатричному пансіонаті.

Як повідомили в Миколаївській ОДА , зараз у них на розгляді перебуває понад 800 заяв від переселенців з АР Крим та м. Севастополь , які хочуть переїхати до Миколаївський регіон , з них близько 430 осіб вже розселені .

Миколаївці об'єдналися навколо допомоги кримським військовим - допомагають продуктами харчування , побутовими приладами і меблями як місцева влада та підприємці , так і звичайні городяни.

Військові потихеньку освоюються - у квітні в Очаківському відділі реєстрації актів цивільного стану відбулася урочиста реєстрація цивільного шлюбу чотирьох сімей військовослужбовців в / ч А 2320 , які залишили АР Крим та м. Севастополь і приїхали в м. Очаків.

У Миколаївській області для військовослужбовців та членів їх сімей вже зібрано понад 790 тисяч гривень.

Всі бажаючі надати фінансову допомогу українським військовим , можуть зробити це , перерахувавши кошти на благодійні рахунки :

Розрахунковий рахунок для підтримки військових:

Одержувач: Місцевий благодійний фонд « Надія»

Код ЄДРПОУ: 25382304

МФО: 326610

р / 26003226947001

в МФ КБ « Приватбанк»

 

Розрахунковий рахунок для підтримки сімей військовослужбовців , які приїхали з АР Крим та Севастополя :

Одержувач: Миколаївський обласний благодійний фонд соціальної допомоги малозабезпеченим .

р / 26008619950776

ПАТ Промінвестбанк

Код банку 300012

ОКПО 13866445

Львів. Сьогодні Львів вважається найбільш безпечним місцем для біженців зі сходу України і Криму . Однак поки тут немає жодної державної та фінансової організації допомоги біженцям . Двигуном всього є волонтерський рух і самі львів'яни , які безкоштовно дають дах над головою на деякий час. Квартир безкоштовно і назавжди тут немає. Як зазначають у департаменті цивільного захисту , якому допомагають різні соціальні служби , житло зараз є тільки у Львівській області максимум на півроку. У Львові , швидше за все , вас не поселять .

Волонтери допоможуть влаштувати вашу дитину в школу і садок , а роботу знайдуть в центрі зайнятості , де ви станете на облік , як і інші львів'яни. Також вас забезпечать кваліфікованим медичним супроводом , але ніяких спеціальних умов тут не передбачено .

Координаційний центр , який займається біженцями - ( 032 ) 235 73 73 . Телефони гарячої лінії - 0-800-501-727 , 097-227-30-67 , 050-887-03-47.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі