Назад у майбутнє? - 032.ua

Назад у майбутнє?

Під величезною ялинкою перед входом в будівлю Маріупольської міської ради , трохи осторонь від загальної маси мітингувальників , стояла літня жінка в затертому пальто з плащової тканини . Вона в нестямі кричала: « Росія , Росія , Росія ! » Жінка не слухала оратора , не дивилася по сторонах і як мантру повторювала те, що , на її думку , поверне їй щастя. До неї підійшли однодумці : «Гей , не кричи за Росію , нас за сепаратизм можуть пов'язати. Ми за федералізацію і референдум ». Пенсіонерка відповіла: « Та шо воно таке , я не розумію » , - але замовкла. А вже через кілька хвилин , коли її залишили в спокої , вона знову стала кричати своє відозву : «Росія».

Для неї Росія - це , здавалося б , назавжди втрачений шанс повернутися в СРСР - в країну її молодості. Ностальгия! Їй здається , що ось зараз вона тут проголосує , і знову в магазині з'являться булочки по 3 коп. Ця жінка навіть не підозрює , що її просто використовують ті , хто вивіз з країни мільярди доларів і поставив країну на коліна. Ніяких булочок не буде, просто тому , що неможливо відмотати колесо історії назад . Але про це пенсіонерці знати зовсім не обов'язково. Їй будуть підсовувати весь час різні гасла - залежно від кон'юнктури. Спочатку це була зрозуміла Росія . Тепер , коли СБУ згадала про кримінальну відповідальність за сепаратизм , з'явилися нові слогани - Янукович, йди додому і федералізація . І тут у старенької що називається, « збився приціл ». Їй незрозуміло , чому вона повинна хотіти повернути на президентське крісло людини , яка зрадила свою країну і свій народ. І вже тим більше жінці невтямки , навіщо їй необхідно боротися за це малозрозуміле їй слово - « федералізація ». Їй потрібні булочки по 3 копійки , молоко по 24 коп. , І вона буде ходити кожні вихідні на мітинг в надії повернути все , що було , але тільки без тотального дефіциту . Вона вірить у казку і намагається не ставити собі питання : а кому тоді потрібна ця сама федералізація ?


Вовк в овечій шкурі
Ідея федералізації мляво обговорювалася в суспільстві вже давно. Правда , режим Януковича не поспішав переходити від стадії обговорення до стадії реалізації. Це дещо суперечило його стратегії «сильної руки». Проте , думка про федералізацію жила. Вона повинна була стати платформою для децентралізації влади , додання регіонах країни більшої самостійності і зняти цілий ряд існуючих протиріч. Народжена всередині суспільства , вона дійсно могла стати панацеєю. Однак події березня і та обставина , що федералізацію стала активно просувати наша сусідка , практично вбило саму ідею.

«Референдум і федералізація - це вимоги , які сформувала вулиця, але багато хто просто не усвідомлюють , що це таке. Федералізація - чудова ідея , яку вбила Росія » , - сказав начальник управління зв'язків з громадськістю Донецької міської ради Максим Ровінський .
А мер Львова Андрій Садовий переконаний , що ідея федералізації ще може стати в пригоді , але тільки не зараз. «Дуже часто люди не розуміють сенс цього слова . У першу черга я пропоную зробити максимальну самоврядність територіальних громад . Про федералізацію слід говорити не менш ныж через 20-30 років , інакше це может призвесті до руйнації країни » , - сказав він.

Що ж такого чудового в федералізації , і чому зараз не час про неї говорити ?

Федеративний устрій має безліч інтерпретацій. На сьогоднішній день в світі існує 28 федерацій. Вони об'єднані за національною або територіальною ознакою. В основі кожної федерації лежить принцип об'єднання самовизначаються суб'єктів у складі однієї країни. Однак ступінь свободи суб'єктів федерації ( це можуть бути округу , як у Росії , штати , як в США , республіки або емірати) сильно різниться. Найчастіше суб'єкти федерації мають можливість приймати власну конституцію , регіональні закони , формувати власну систему законодавчої і виконавчої влади. У Росії , наприклад , яка так наполегливо штовхає унітарну Україну до поділу на федеральні округи , ступінь свободи федерацій дуже обмежена . Згідно з конституцією РФ , в країні діє єдина система державної влади з однаковими для всіх органами виконавчої влади , а президент Росії може скасовувати закони , прийняті в округах , республіках і автономіях . Система ж судової влади взагалі строго централізована з центром у Москві. Суб'єкти федерації в Росії не мають права на самостійну зовнішню політику і не можуть порушувати принцип суверенітету і цілісності існуючих кордонів держави .
Що ж пропонує Росія ввести в Україні ? Глава російського МЗС Лавров неодноразово заявляв , що Україна повинна провести конституційну реформу і стати федеративною республікою , причому суб'єкти федерації повинні мати право не тільки на самостійну економічну політику , але також і на незалежну від центру зовнішню політику.
Навіщо Росії так наполегливо цього добиватися для України ? Відповідь на це питання - в тій політиці дестабілізації , яка сьогодні нав'язується на півдні і сході країни.
У цьому світлі ще місяць тому з думкою депутата Донецької міської ради , проректором ДонНУ Тетяною Мармазова , що заявляє про те , що федералізація - єдиний шлях для порятунку України , цілком можна було погодитися. « Будь-яка розсудлива житель України , який зможе оцінити ризики для подальшого розвитку держави , повинні розуміти , що якщо ми хочемо , щоб держава Україна відбулася , то шлях федералізації неминучий. Це можуть бути різні варіанти федералізації , але це має бути , якщо , підкреслюю , ми хочемо залишитися єдиною країною » , - заявляла Мармазова . Сьогодні це більше схоже на зраду Батьківщині .
Адже абсолютно очевидно , що в умовах федерації з широкими повноваженнями РФ не залишить спроб проводити на території південного сходу свою політику , кінцевою метою якої стане розрив цілісності держави Україна . І в такому випадку хороша в принципі ідея може стати вовком в овечій шкурі , який здатний в найнесподіваніший момент скинути овчинку і розігнати всю « отару ».

Федералізація = сепаратизм?
« Сепаратизм в Дніпропетровську не пройде» , - заявив новий губернатор Дніпропетровської області , особистий ворог Путіна і російського олігарха Абрамовича , власник групи Приват Ігор Коломойський , ставлячи для себе знак рівності між федералізмом і сепаратизмом .
Кроком назад вважає федералізацію і новий губернатор Запорізької області Валерій Баранов : «Я противник федералізації. І не розумію тих , хто виступає на захист цієї ідеї. Люди думають, що можна відокремитися « колгоспом » і побудувати щастя на території окремо взятого « колгоспу ». Але навіть якщо від'єднатися від нісенітниці , проблеми залишаться. Треба не від'єднуватися від нісенітниці , а зламати її ».

Тобто сьогодні в Україні фактично загубилася грань між поняттями федералізація і від'єднання . Причому не тільки в головах політиків , а й у свідомості мітингувальників.
« Тільки федералізація врятує Україну , ми настільки різні з західної України , у нас такі різні цінності , що тільки відокремившись , зможемо кожен по -своєму розвиватися далі » , - кричать на проросійських мітингах в Донецьку.

Однак висловлюватися таким чином стало небезпечно в Україні . Повернулися до своїх безпосередніх обов'язків силові відомства то й справа проводять затримання за подібні мови. І тому виникла необхідність зайнятися підміною понять.

 «Помаранчеві » свого часу зробили все , щоб зрівняти поняття « федералізація » і « сепаратизм ». Але ставити тут знак рівності - це в корені невірно. Федерація - це форма державного устрою , яка дозволить кожному регіону самостійно , без «підказки » Києва , вибирати собі керівників і також самостійно вирішувати проблеми громади , оскільки більша частина зароблених коштів буде залишатися на територіях » , - дав пояснення глава Луганської облради Валерій Голенко .

 « Федералізація - це ніякий не сепаратизм , оскільки йдеться про процеси , що відбуваються всередині держави . В умовах федеративного устрою живуть і Бельгія , і Німеччина , і багато інші розвинені країни » , - захищається екс -депутата Миколаївської міськради Світлана Штопенко . Однак вона не говорить про те , що необхідною умовою для переходу до федерального устрою держави повинні бути економічна і політична стабільність , а також відсутність спірних територій , таких, якою тепер стала територія Криму .


У пошуках рецепту від дестабілізації
Якщо погодиться з тим , що в нинішніх політичних умовах федералізація не зможе вилікувати Україну , а лише розірве її на частини , тоді потрібно шукати інший шлях.
А для цього потрібно поставити запитання : власне , чого саме ми хочемо досягти? Насамперед , економічної самостійності. Самоуправство казначейства перетворило регіони в жебрака , що стоїть на паперті при владі. Для центру же такий стан речей дозволяло відверто шантажувати регіональних чиновників. Підтримуєш політику ПР - отримаєш гроші, не підтримуєш - будуть твої бюджетники сидітимуть без зарплати. До слова , деякі законно обрані мери подавали у відставку , не бажаючи робити заручниками ситуації ні в чому не винних людей.

Ще один спосіб шантажу - призначаються з Києва губернатори , які не мають права на самостійну лінію в управлінні регіоном.

Усунути ці перекоси , напевно , можна і в рамках збереження унітарності . Вже зараз уряд запропонував усунути обласні адміністрації , передавши всю повноту влади обласним радам і який призначається ними органам виконавчої влади на місцях.

Є пропозиції і з економічної децентралізації . Харківський економіст Олександр Кірш вважає , що « проблему б знизило наявність регіонального рахунку. Податки , які збираються в регіоні , повинні в регіоні і залишатися , за винятком невеликої частини , яка має йти в Київ » , переконаний економіст.

Ну і, звичайно , мовне питання. Визначення статусу російської мови має назавжди позбавити політиків можливості маніпулювати це темою в своїх інтересах.

Губернатор Харківської області Ігор Балута вважає , що пояснюючи на місцях суть планованих реформ щодо децентралізації , можна зняти всі існуючі невдоволення й протиріччя .
« Пояснюючи суть тих реформ , які пропонують Харківська обласна державна адміністрація і Харківська обласна рада , ми бачимо , що у багатьох такі питання , як , наприклад , федералізація , відпадають самі собою , не кажучи вже про питання цілісності та неподільності України » , - зазначив Балута .

Саме з цією метою - пояснювати - зібрався їхати на схід країни прем'єр -міністр Арсеній Яценюк.


Назад до князівств?
Шлях реформ і децентралізації не дуже-то влаштовує деяких проросійських політиків в Україні . Вони вперто не хочуть бачити іншого способу вирішення проблем , окрім як федералізація .
Голова Луганської обласної організації Партії регіонів , глава фракції ПР у Верховній Раді Олександр Єфремов виступив з полум'яною промовою на її захист :
«Очевидно , що наші базові цінності , ті цілі і завдання , що ми ставили перед собою в ході останніх років , потребують системного узагальненні . І сьогодні , не відмовляючись від нашого принципового ставлення до необхідності захисту рідної мови , необхідності проведення децентралізації влади та бюджетного федералізму , ми повинні розуміти , що ці та інші завдання стають здійсненними при досягненні головного - федеративного устрою України ». Причому в даному контексті під федералізацією України розуміється створення на її території справжніх удільних князівств не тільки з власними незалежними органами влади, а й з муніципальною міліцією , під дах якої можна загнати кримінальні банди , які поки ще соромливо ховаються за ширмою охоронних фірм.

Нардеп , президент Національного Університету " Одеська юридична академія" Сергій Ківалов , наприклад , цих цілей навіть не приховує.

« Незалежна Україна , на мій превеликий жаль , « тріщить по швах » вже на 24 -му році , все більше нагадуючи Югославію кінця 1980 -х. Одещина , як і інші регіони , виявиться в положенні « допоможи собі сам». Без валюти , без збройних сил , без підготовлених кадрів , а головне - без плану дій. Як тоді забезпечити собі , дітям і онукам безпеку , дах над головою і шматок хліба ? Про це потрібно подумати вже зараз , причому негайно , всім разом і всерйоз. Досвід Стародавнього Риму свідчить : на руїнах імперії тривалий час забезпечувати порядок і достаток вдається тільки в окремих містах , точніше областях -державах , де культурна спільність , територіальна згуртованість , інтелект жителів і геополітичні умови тому сприяють».

І тут виникає питання : чи хочемо ми жити в областях -державах , про які говорить Ківалов ? Чи хочемо повернутися в період феодальної роздробленості Київської Русі чи все ж зробимо декілька корисних висновків з власної історії ? Принцип « розділяй і володарюй » , який знищив колись велику державу , колиску слов'янської культури , може бути застосований і до сучасної України . Це варто розуміти всім , хто сьогодні кричить « федералізація ».

Київскька Русь Садовий федералізація
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Екологія
У неділю, 24 лютого о 12:00, на площі Ринок у Львові відбудеться Всеукраїнська антихутряна акція "Знімай хутро назавжди!". Про це повідомляє кореспондент сайту 032.ua. За словами організаторів акції, всіх небайдужих просять зібратися біля Ратуші та закликати перехожих відмовитися від "кривавого матеріалу". Учасники події також звернуться до влади з вимогою заборонити хутряні ферми.  Читайте також: 9 собачок і 4 кицьки чекають на добрих господарів у ЛКП “Л...
Суспільство
Станом на нині, по всіх районах Львова виявили 27 адрес, де порушені нормативні терміни відновлення благоустрою після ліквідації аварійних ситуацій на інженерних мережах ПАТ "Львівобленерго". Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, до керівництва "Львівобленерго" скерували листа з проханням вжити заходів щодо відновлення благоустрою на місцях розриттів. Йдеться про такі вулиці: Галицький район: вул. Шота Руставелі, 18; вул. Під Дубом, 7а; вул. Ки...
Суспільство
20 лютого, у гімназії «Провесінь», що розташована у Львові по вул. Тракт Глинянський, 151Б урочисто відкрили меморіальну дошку Героєві України, учаснику АТО Мар’яну Найді. Про це повідомили у прес-службі Львівської міськради. "Я пам’ятаю Мар’яна, він був дуже сміливим, дуже справедливим хлопцем, чесним, відвертим. Він пішов від нас молодим, він не прожив своє життя, він не встиг покохати, не встиг подорожувати, не встиг виховати своїх дітей. Він був справж...
Пригоди
20 лютого о 17:15 у Львові на зупинці "Вулиця Митрополита Андрея", у салоні тролейбуса №9 раптово помер пасажир. Як повідомив речник "Львівлектротрансу" Іван Бондар, чоловікові, віком 60 - 70 років стало погано під час руху тролейбуса в напрямку від центру. На місце події викликали "швидку", яка констатувала смерть пасажира. На місці події працюють слідчі поліції та працівники судмедекспертизи, які з'ясовують обставини події. Читайте також: Під час зварюва...
Політика
19 - 20 лютого у Львові з робочим візитом перебував польський політик, Президент Європейської ради Дональд Туск, якому сьогодні вручили диплом "Почесний доктор (Doctor Honoris Causa) Львівського національного університету імені Івана Франка". Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, Дональд Туск скерував свої слова під час промови до мешканців Львова і Гданська, України та Польщі. Політик зазначив, що любить обидві сусідні країни. Почесний гість р...
Пригоди
20 лютого близько 12 години, у Львові на вул. Стрийській, 71 (Сихівський район) травмувався чоловік. За інформацією прес-служби Львівської міськради, 27-річний львів'янин проводив зварювальні роботи в підвалі будинку, коли й отримав опіки. Постраждалого в стані середнього ступеня важкості було госпіталізовано у 8-му міську клінічну лікарню. Обставини події встановлюють.
Кримінал
На Яворівщині правоохоронці викрили зловмисника, який 5 січня вночі обікрав дошкільний навчальний заклад. Як повідомили у відділі комунікації поліції Львівщини, невідомий пошкодив двері, проник у дитсадок та викрав звідти два ноутбуки, зарядний пристрій та інше майно на загальну суму 10 тисяч гривень. З'ясувалося, що до вчинення злочину причетний раніше судимий 35-річний місцевий мешканець. Читайте також: У Львові проведуть серію тренінгів для запобігання...
Політичні новини
Юлія Тимошенко на думку ГО "Молодь України за майбутнє"— єдиний кандидат на пост президента, який розуміє проблеми молоді і має чіткий план їх вирішення. Про це представники ГО "Молодь України за майбутнє" заявили 19 лютого на прес-конференції в УНІАН . За словами активістів ГО "Молодь України за майбутнє", вони проаналізували програми кандидатів у президенти і на їхню думку тільки лідер "Батьківщини" має покроковий план, який передбачає створення всіх нео...
Влада
Нещодавно місто Львів відзначили нагородою "12 зірок", яку вручає Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи містам, які демонструють значні досягнення місцевої влади у залученні громади до розвитку місцевої демократії. Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, однією з умов для отримання відзнаки є участь міста у Європейському тижні місцевої демократії. Такий захід провели у Львові вперше у жовтні минулого року. У рамках Тижня було проведено...