• Головна
  • «Я боюся , що боротьба ще навіть не почалася», - Руслана в інтерв’ю
11:22, 8 лютого 2014 р.

«Я боюся , що боротьба ще навіть не почалася», - Руслана в інтерв’ю

Співачка розповіла, чому опозиція 19 січня не назвала єдиного лідера і що говорять в Європі з приводу України

На сьогоднішній день Руслана є одним з найяскравіших і активних представників Євромайдану. Крім того, що співачка щоночі чергує на Майдані разом з мітингувальниками, вона ще проводить міжнародну діяльність, зустрічаючись з представниками Європейського союзу.

Днями Руслана повернулася з Європи, де провела зустрічі з найвпливовішими міжнародними політиками - Держсекретарем США Джоном Керрі, Президентом Європейського економічного і соціального комітету Генрі Малоссі і помічником Держсекретаря США з питань Європи та Євразії Вікторією Нуланд. Відразу після повернення в Україну співачка дала Сегодня.ua ексклюзивне інтерв'ю і розповіла, які настрої панують в Європі щодо України, про стеження , яка ведеться за нею, і те, коли закінчиться протистояння в країні.

- Зараз лунає багато заяв, що, нібито Європа не прагне допомогти Україні, зокрема з питання санкцій. Це дійсно так?

- Наскільки я знаю, та Європа, яка була раніше, і та , з якою ми маємо справу сьогодні, - це дві різні реальності, земля і небо. Якщо за часів тієї ж Помаранчевої революції, і навіть 3 місяці тому, в Європі просто пасивно спостерігали, «виражали заклопотаність», то зараз - активно діють.

Зараз чітко сформувалася група так званих «друзів Євромайдану». Це політики, які вийшли, сміливо виступили і сказали: ми з Україною до кінця. У тому числі, і в питанні санкцій, і в питанні антикорупційної діяльності. Вони є, можна сказати, нашими «адвокатами» в Європейському парламенті. Це не ті люди, які просто говорять , за їх словами дії, не завжди видимі, але досить ефективні. Вони там, всередині, в ЄС просувають необхідні Україні речі.

- Які саме?

- Підготовка санкцій. Антикорупційні розслідування. Переговори з групами політичного та фінансового впливу, як внутрішніми, так і зовнішніми. Фінансова допомога. Спрощене підписання Угоди про Асоціацію і навіть перспектива членства в ЄС.

На мій погляд, радикальні закиди в тому, що Європа не діє і нічим нам не допомагає, нам не допоможуть вже точно. І ниття : «Де Європа? Де обіцяні санкції?» - Неправильно, з моєї точки зору. Докорами і вимогами ми нічого не доб'ємося. Якщо ми бачимо, що Європа реально йде нам назустріч, що неможливо не помітити, нам теж потрібно йти назустріч у відповідь.

Тим більше, що не все так просто. Проти нас, як не дивно, виступають окремі політики в Німеччині - вони кажуть, що підтримуючи Україну, Європі загрожує конфлікт з Росією, а це вдарить "по кишені" Європи. Від Сербії та Греції також звучать іноді докори.

Європа зараз створює для України абсолютно ексклюзивні умови . Це я точно можу сказати, я це побачила і відчула під час зустрічей, переговорів, прес -конференцій, мітингів. Це неможливо не відчути. Таких умов не було відносно жодної країни, яку вони приймали в ЄС. Якщо наші політики не «провтикали» це, то ми на пільгових умовах в'їдемо в ЄС.

- Чому Європа йде назустріч Україні?

- Це велика загроза міжнародної безпеки, якщо Україна стане «гарячою точкою». Втратити демократію в Україні - це втратити стабільність в Європі. Набагато вигідніше показувати світу, що виграють якісь нормальні умови життя, ніж показувати, що так, дійсно, «Сталін forever». Для Європи, як і для українців, важливо, щоб в кінцевому підсумку перемогли демократичні цивілізаційні цінності, а не диктатура.

Європі потрібно показати, що ми хочемо в ЄС. Вони ж не загарбники, вони не можуть просто прийти до нас і «приєднати» нас. Вони хочуть почути елементарну конкретику. Вони не можуть нам нічого нав'язувати, ми самі повинні усвідомити необхідність прийняття елементарних європейських норм, які повинні виконати уряд, законодавці, президент. За фактом, зараз потрібно сказати опозиції: давайте, «пробивайте» нам крок за кроком євроінтеграцію.

- Чому на Народному віче 19 січня опозиція, фактично, не назвала єдиного лідера ?

- Чи не назвала тому, що лідера немає . Якби він був, він би вже був. Якщо його немає, значить, немає. Це моя відповідь  Він повинен бути, а от чому його немає, в цьому і лежить найбільша проблема.

Втім, будь-який лідер, або виконуючий його обов'язк , приречений на успіх, якщо його опонентом буде Янукович. Адже в цей раз люди піднялися конкретно проти влади і узурпував її уособлення - Януковича. Якщо 10 років тому народ вийшов «за» Ющенка, то зараз він піднявся "проти" Януковича.

- Що потрібно робити вже зараз, як вирішувати ситуацію?

- Що стосується термінових кроків - потрібно створити єдиний фронт боротьби, єдиний фронт опору. Без розпилення ініціатив. Ніхто не виривається зі своїми особистими ініціативами, як, наприклад, «Спільна справа».

Я за те, щоб робити мирні справи, але конкретні. Боротьба не може бути абстрактною. Я за конкретні дії, але без насильства і без крові. А коли люди вириваються без координації - це не дасть результату. Я розумію, що людям набридло, серцем я розумію людей. Але це не принесе результатів. Головне, щоб люди знайшли в собі сили скоординуватися і діяли єдиним фронтом. Розбити людей, які тримаються разом - дуже складно.

В принципі, Майдан і є єдиним. Просто не вистачає кількох ключових речей , щоб це дійсно стало саме так. Це лідер і розуміння окремих організацій , окремих груп людей або окремих ініціатив , що не потрібно на себе брати більше повноважень , ніж це є у самого Майдану.

- Людей повинна консолідувати опозиція?

- Чому опозиція? Ні, це може зробити і сам Майдан. Опозиція адже тільки озвучує вимоги Майдану, вони лише технічно всі виконують . Приходять до влади і кажуть : нам потрібно ось це . Інша справа , що влада починає хитрувати.

- Ви сказали, що ви за мирний протест. Але він не приніс результатів , а , коли люди пішли на Грушевського, влада все ж до них прислухалася.

- Деякі люди ставляться до Майдану, як голлівудському кіно. Їм постійно потрібен екшн. Це неправильно. По-перше, це людські ресурси і навіть життя, а по-друге , ми вже бачили мільйон на Майдані, а якщо скласти всі час і місця протестів - то мільйони. А тепер згадаємо всіх побитих, посаджених, заляканих, застуджених та закатованих.

Тому не може бути постійного екшна та ескалації насильства - це просто піддавати людей смертельної небезпеки без адекватної причини.

- Ви є яскравим представником Майдану. Не боїтеся, що з вами може трапитися така ж історія, як, наприклад, з лідером Автомайдану Дмитром Булатовим?

- Сьогодні, пару годин тому, нам був дзвінок від дівчини, що залякує милим голосом, що «якщо Руслана продовжуватиме, то її чекає те ж, що і Булатова».

І все-таки, є речі сильніше цього. І я свято вірю , що нічого не роблю протизаконного.

Хоча вже були, звичайно, випадки . Мені один раз моя охорона, від якої я постійно хочу відмовитися, але Саша (чоловік - Олександр Ксенофонтов - ред.) не дозволяє, показала, що мене снайпер тримав на прицілі. Тут, на Грушевського. Я зняла шолом, а мені сказали: швидко одягни назад. Одягла, звичайно, тому, що дійсно побачила снайпера.

Я не можу жити вдома зараз, не можу їздити на своїй машині, за мною постійно йде стеження. Вже вдруге, коли я повертаюся з-за кордону, мені багаж не повертають з великою затримкою, і що цікаво - тільки мені. Повертають взагалі якимось дивним способом, через годину, на якийсь інший стрічці, з якогось іншого рейсу. Другий раз це не може бути просто так, я думаю.

- Від інших політичних сил вам надходили пропозиції «піти по-хорошому»?

- Ні, взагалі немає. Я досить жорстко даю зрозуміти, що зі мною такі речі не проходять, тому, думаю, я вже всіх залякала в цьому плані. Завжди є повідомлення, які ти даєш публічно, щоб люди розуміли - ось з цим можете навіть не підходити. Я досить багато раз такі повідомлення висловлювала, щоб навіть в голову нікому не спало зі мною їх обговорювати . Тим більше я не один раз заявляла, що не маю жодних намірів йти у політику.

- Але ж ви вже були народним депутатом від «Нашої України » у 2006 році.

- Я не професійний політик. Те, що я була народним депутатом, нічого не значить. Зі мною ніхто не вважався тоді, в першу чергу  сам Ющенко. Я намагалася просунути проект розвитку альтернативної енергетики України, але мене навіть ніхто не слухав. Тому я не розцінюю своє перебування в парламенті як професійне.

Я хочу залишатися на Майдані в тій ролі волонтера, в якій я зараз перебуваю, поки він буде стояти. Навіть коли все затихне, я вважаю, Майдан здатний тримати в тонусі будь-якого політика. Найголовніше, щоб політик, який раптом захоче обдурити народ , щоб йому було неповадно.

- Як ви вважаєте, коли все закінчиться?

- Я боюся, що боротьба ще навіть не почалася. Навіть з оглядкою на всі ці події і всі ці жертви, боюся, це тільки початок. Боротьба почнеться тоді, коли на Майдані з'явиться єдиний фронт опору і люди зрозуміють - ми одна сила проти такого методу управління країною.

- Чому ви особисто підтримали Майдан?

- Мене найбільш вразили три вчинку Януковича. Коли він сказав: я не знаю, хто і кого побив, який взагалі «Беркут», після розгону 30 листопада.

Друге - коли почалися події на Грушевського, він вийшов і сказав: спасибі вам, люди, за довіру . До чого це? За яку довіру?

І третє - це його заява про те , що він проти екстремістів і радикалів. А вони перший крок проти студентів - який зробили ? І з його ж згоди або покровительства однією колоною виступили правоохоронці та криміналітет, знову ж проти власних громадян. І це не екстремізм і не радикалізм? Це беззаконня..

І з яких пір людина, яка тримає національний прапор і співає гімн України, називається екстремістом або нацистом ? У нього є патріотизм, а на цьому взагалі- країна і тримається.

У мене немає якоїсь структурованої організації на Майдані. Я, ніби як, сама по собі. Моє суспільне зобов'язання - чути думку простих людей і користуватися своїми можливостями , щоб були почуті ті, хто прийшов на Майдан. У мене є робоча група з волонтерів, яких я теж знайшла тут, на Майдані. Я не «ДемАльянс», не «Громсектор ». Навіть не Автомайдан . Але поведінка Януковича обурило мене особисто. Можу чітко сказати: проти такого управління я буду боротися хоч все життя.

- Як ви вважаєте, громадянська війна буде ?

- Громадянська війна - це коли розділений народ вступає в міжусобну бойню. Але у нас немає міжусобиці. Є протистояння народу і влади. В українців є генетична мудрість , ми розуміємо , що боротися слід лише з бандитизмом з владними повноваженнями.

А Янукович діє нелюдськими методами. Це у бандитів так прийнято - заганяти жертву в кут і там її добивати. Ось і людей зараз він теж хоче так само загнати в кут.

Шкода, що людей він почув тільки тоді, коли деякі з них почали діяти радикально і дуже небезпечно для нього і його системи. Це означає, що Президент не розуміє нормальний людський або дипломатичну мову. Скільки люди стояли - він їх не чув. Він розуміє тільки мову сили.

Він, звичайно, може силою розігнати сьогоднішній Майдан, але вже ціною життів. І до чого це призведе? Не треба бути провидцем. З'являться ще більші Майдани, боротьба стане ще більш безкомпромісною. Він не сприймає людей, як рівних партнерів. Більше того, він не розуміє, що він є заручником думки людей.

Йому потрібна була нелімітована влада, він «ліміти поприбирав » , навіть змінив під себе Конституцію. Він створив собі всі умови для узурпації влади. І очевидно, його завдання полягає в тому, щоб зберегти це будь-яким способом. І він уже показав - якщо знадобиться силовими методами, значить , будуть силові методи. Але сьогодні на кону стоять вже життя людей.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...