• Головна
  • Хрещення: сакральний акт або театральне дійство?
Тема для обговорення
07:00, 19 січня 2014 р.

Хрещення: сакральний акт або театральне дійство?

Тема для обговорення

Сьогодні вся Україна і не тільки відзначає одне з головних християнських свят - Хрещення Господнє. У цей день навіть самі несміливі пробують себе на витримку і занурюються у крижану воду навіть у люті морози.

Щоб зрозуміти, для чого люди ось уже майже 2000 років омивають свої тіла у хрещенській воді , варто згадати, звідки бере свої витоки Свято Хрещення або , як його ще називають, Богоявлення .

Перші церковні згадки про хрещенську воду і її дивовижні властивості зустрічаються в 387 році н.е. в одній з проповідей святого Іоанна Златоуста . А вже з 451 р. н . е.  в християнських церквах стали святкувати Хрещення Господнє або ж Богоявлення .

У Біблії сказано, що коли Ісусу було 30 років, він хрестився у водах Йордану. Іоанн Предтеча закликав тоді народ позбутися гріхів і омитися святою водою. Ісусу спочатку не було потреби в Хрещенні , адже він був безгрішний. Проте, будучи смиренним , Ісус Христос хрестився від Івана , і собою освятив води Йордану .

Після його хрещення на землю з'явився Дух Святий у вигляді голуба , і з небес почувся голос Бога , який назвав Ісуса Христа свої сином. Ось чому свято Хрещення носить ще й назву Богоявлення .

Звідки пішло свято, ми з'ясували. Але які традиції та обряди існують в день Хрещення в сучасній Україні?

Звичайно, головна традиція цього дня - освячення води. І аж ніяк неважливо , чи буде це джерело або звичайна річка. Чудодійну силу в Хрещення мають абсолютно всі водойми , які освячені хрестом.

Кожен віруючий, як правило , занурюється в священні води три рази. Купатися в цей день небажано. Тим же, хто не може з якихось причин зануритися, досить вмитися святою водою.

Давайте подивимося , як відзначають хрещення в різних містах України .

Так , у Миколаєві щорічно свято Хрещення Господнього починається ранковим богослужінням в храмах міста , після чого стартує хресний хід до річки Інгул. Саме тут Митрополит Миколаївський і Очаківський Питирим проводить освячення води - і тоді вся чиновницька " рать" з азартом кидається в " заплив " .

У 2012 році скупатися в річці Інгyл прийшли Голова  обласної ради Ігор Дятлов , народні депутати України Микола Жук та Артем Іллюк .

Після депутатської "еліти" в воду пірнали чиновники міськвиконкому, депутати міськради та пересічні городяни .

А ось маріупольські чиновники , які з року в рік занурювалися в ополонку , чомусь цього року виявилися  неготовими . А дехто на питання про водохресне купання навіть образився, порахувавши це втручанням в особисте життя. Цікаво, чи вдасться маріупольцям без допомоги чиновників побити рекорд минулого року (близько 7000 осіб) за кількістю людей, що викупалися в ополонці.

На відміну від Маріуполя , в Одесі налаштовані на рекорд рішуче. В цьому році на Водохреща тут вирішили встановити рекорд України з наймасовішого купання в холодній воді. Рекорд буде визнано офіційно, якщо у воду зайде більше 327 осіб.

А минулого року в Перлині біля моря «моржував» режисер Микита Михалков. Кіношник якраз в той час знімав «Сонячний удар» за мотивами оповідань Буніна, і 19 січня разом з городянами купався в морі.

Фото 4

Фото 4

Але Одеса була б не Одесою , якби тут обійшлося без гумору. Так , кілька років тому стався казус - на одному з пляжів журналісти відобразили знімаючого плавки керівника Інтернет- партії Дмитра Голубова (він відомий тим , що публікував компромат на Сергія Мавроді ). Того ж дня ЗМІ зарясніли заголовками: «Відомий політик нудить взимку на море». Як виявилося , вийшла помилка : насправді оголився двійник політика , хлопець , якого прийняли за Голубова .

Фото 5

Фото 5

Не менш цікавий випадок на Водохреща стався і в Харкові . Кілька років тому губернатор Харківської області , а тоді мер Харкова Михайло Добкін привернув увагу преси не до першого свого купанню в холодній воді , а до величезного татуювання у вигляді змії, яка красувалася на його плечі.

Фото 6

Фото 6

До речі , невеликий переполох на Водохреща стався і в Дніпропетровську. Торік тут скупався в Дніпрі журналіст. Під час фотографування дійства він спіткнувся і опинився у воді. На щастя , поруч опинилися колеги , які витягли бідолаху з річки .

Фото 7

Фото 7

А взагалі , в місті свято відбувається урочисто . Починається все з Божественної літургії в Свято- Троїцькому кафедральному соборі.

Фото 8

Фото 8

Після , віруючі хресним ходом йдуть до храму на честь Іоанна Хрестителя , що на набережній. Тут традиційно здійснюється освячення вод Дніпра і занурення всіх бажаючих в Водохресну воду. Після цього свято переміщається на інший берег Дніпра , на Воронцовський пляж .

Тут незмінно занурюється перший заст. голови облдержадміністрації Анатолій Крупський. Минулого року компанію йому склав заступник голови облради Віктор Науменко.

Фото 9

Фото 9

Поринути в Водохресну воду зважилися в минулому році і студенти- іноземці медичного університету в Луганську. Більшість фізичними вправами на морозі займалася вперше, і , разом з тим , вони не побоялися пірнути в ополонку з іншими городянами. Після цього у вузі навіть створили спеціальну групу для бажаючих загартовуватися .

Вже традиційно занурюється у воду і мер міста Сергій Кравченко. Торік разом з ним пірнав і народний депутат Горохів .

Фото 10

Фото 10

До речі , луганчани давно вже підмітили - вода у всіх водоймах області на Водохреща очищується. Принаймні , так заявляють представники православної церкви , а фахівці хімбаклабораторій уточнюють , що хімічний склад води 19 січня залишається незмінним , а от бактерій у воді дійсно практично немає.

Ось і в Запоріжжі віруючі черпають воду для пиття прямо з Дніпра , вважаючи , що в Хрещення річка очищається від важких металів і органічного забруднення.

Фото 11

Фото 11

Торік тут добре підготувалися до зимових купань - МНС встановили намети з обігрівом , де всі бажаючі могли переодягтися . Також на виході з пляжу запорізька військова частина приготувала для городян безкоштовний гарячий чай.

А от у Львові до святкування Водохреща підійшли досить незвично. Для всіх, хто боїться холодної води, але бажає зануритися 19 січня, організували ... баню.

Фото 14

Фото 14

По-своєму відзначають Хрещення і в Сімферополі . Тут встановлюють рекорди і вибирають королев Криму.

Два роки тому севастопольський плавець-марафонець Олег Софяник встановив новий рекорд , перепливши в холодній воді Південну бухту міста- героя ( віддалі близько 500 м). А минулого року 19 січня у тому ж Сімферополі вибрали нову «Королеву Криму». Правда , вже в березні королевою була названа інша дівчина.

Не змінює традиції щорічного купання на Водохреща голова Верховної Ради Криму Володимир Константинов. Як правило , компанію йому складають депутати кримського парламенту.

Фото 15

Фото 15

Для когось традиційне занурення у водохресну воду - це глибоко усвідомлений крок на шляху духовного зростання , для когось - данина традиції. І хоча суто релігійне свято , наповнене глибоким сакральним змістом, багато хто сприймає як обряд , ритуал і навіть театралізоване дійство, безсумнівно те, що свято це об'єднує людей різних поколінь , політичних поглядів і переконань. Свято Хрещення - це нагадування нам про наші гріхи і про те , що ми можемо спокутувати їх. Очищаючи тіло від бруду , точно також повинні очищатися і наші душі. А розум наповнювати розсудливістю .

Саме розсудливості сьогодні не вистачає і політикам , і всім іншим громадянам цієї країни.

Дар'я Калиновська

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...