• Головна
  • До Свята Покрови учні провели акцію «Юні дослідники - стежками УПА" (ФОТО)
13:28, 15 жовтня 2013 р.

До Свята Покрови учні провели акцію «Юні дослідники - стежками УПА" (ФОТО)

До 71-ї річниці створення УПА старшокласники, які цікавляться історією, провели акцію «Юні дослідники - стежками УПА", під час якої записали інтерв’ю з легендарними борцями за незалежність України, зокрема, з повстанським подружжям Петра і Ольги Мартинюків у Володимирі Волинському, а також із зв’язковими головного командира УПА Романа Шухевича Любомиром Полюгою і Дарією Гусяк, Ольгою Ільків та іншими.

Дарія Гусяк

 

 

Про це розповів речник молодіжної організації «Учнівське братство» Микола Бурдяк. 15-річний Микола сказав, що він та ще кілька однокласників вирішили займатися просвітницькою та дослідницькою роботою після нещодавнього перегляду документального фільму про дітей-сиріт «Шахта №8». Мотивуючий фільм презентувало «Учнівське братство» в рамках проекту «Школа правової свідомості та громадської активності». Тоді кадри про важку працю дітей-сиріт в нелегальних шахтах-копанках спонукали старшокласників почати більше цінувати те що вони мають - батьків, школу, можливість розвиватися, зокрема, проявляти лідерство у громадській активності. Микола розповів, що відтоді він з колегами з «Учнівського братства» вирішив зняти власний документальний фільм про колишніх в’язнів гітлерівських і сталінських таборів, щоб потім презентувати його серед школярів у різних регіонах України.

Ольга Ільків вдома

 

Речник «Учнівського братства» розповів, що йому і колегам пощастило привітати з 71-ю річницею створення УПА легендарних зв’язкових Романа Шухевича – Дарію Гусяк та Ольгу Ільків, охоронця головного командира УПА Любомира Полюгу, офіцера УПА Антона Гаранджу, більшість з яких не виходять з дому.

Учні розпитують Мартинюків

 

Але найбільше вразила Миколу поїздка з колегами з «Учнівського братства» до своєї прабабусі в село Бунів, що на Львівщині. Учень каже: «досі я ніколи не питав старших людей, родичів про війну, про наше минуле. А тут – знахідка. Виявилося, що лише в бабусиному селі є три ветерани боротьби за державність. Найбільше вразила розповідь про те, як вислужники сталінського режиму з кулемета розстріляли образ Матері Божої, відображений на дереві на краю села». Це, на переконання речника «Учнівського братства», свідчить про те, що «всюди можна знайти і записати вражаючі історії, і це треба робити, не відкладаючи. Тим більше, запис спогадів можна подати як учнівську наукову роботу в Малій академії наук і ще й подяку від вчителів дістати».

Учні спілкуються з Мартинюками

 

Микола Бурдяк поділився також враженням про організовану «Учнівським братством» до Свята Покрови поїздку старшокласників і журналістів на Волинь, де було створено УПА. У Володимирі-Волинському учні познайомилися із славетним подружжям Петра і Ольги Мартинюків, які були в лавах українського антигітлерівського збройного підпілля ще від самих його початків.

Ольга Мартинюк під час зустрічі  з молоддю та журналістами розповіла про те, як стала учасницею повстання політичних в’язнів Норильська 1953 року. Ця подія, 60-ту річницю якої відзначають цьогоріч, стала першим прикладом страйку в Радянському Союзі і першим серйозним повстанням у концентраційному таборі у світі. «Збунтувалися чоловічі і жіночі лагері Норильська, а найбільше нашуміла тоді моя шоста зона, - згадує пані Ольга.

Петро Мартинюк пояснив школярам, що в результаті Норильського повстання було реформовано сталінську систему ГУЛАГУ. В’язням було повернуто право називатися за прізвищами,  а не за номерними знаками, як це практикувалося у фашистських концтаборах. Таким чином їм було повернено – хоч якусь ознаку людської гідності. Петро Мартинюк розповів, що, випадково зустрівшись на березі Білого моря дорогою в Сибір з майбутньою дружиною, він пообіцяв коханій обов’язково вижити і знайти один одного після звільнення. Колишній офіцер УПА витримав неймовірні випробування неволі і, як лиш звільнився, відшукав наречену  серед каторжан на сибірському спецпоселенні. Лише через 5 років подружжю Мартинюків дозволили повернутися в Україну.

Микола Бурдяк зізнається: «вражає, те, що Петро і Ольга Мартинюки з моменту одруження ніколи не сварилися. Ми побачили якусь надзвичайну взаємну повагу і теплоту. А прожили вони вже 60 років разом. Тому для мене і моїх однолітків ці люди – приклади. І не лише того, як незламно боротися за право на людську гідність, за свій народ, але і як прожити в любові та злагоді ціле життя». 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...