Українська школа - конвеєр знань або поборів ?

Сьогодні, 1 вересня, свої гостинні двері знову відчинили українські альма -матер.
Прийнявши позицію «нижнього старту», закусивши вудила терпіння і наполегливості, батьки українських школярів готові «відстояти» пліч -о- пліч зі своїми дітьми черговий навчальний рік.

З легкої руки Табачника - «робіть, як хочете» , одні вже сьогодні вирушили на урочисту лінійку, а інші ще тільки наглажають «білий верх -чорний низ» . Одне відомо точно - вже завтра, 2 вересня, всі без винятку українські школярі сядуть за парти.

Українська система освіти, незважаючи на постійні «покращення», все ж має багато вад , перераховувати які можна нескінченно довго. Але хто, як не самі батьки українських школярів , зможуть точніше всього описати проблеми сучасної школи? Вони -то і дали відповідь на це актуальне для нашої країни питання .

Соцопитування

Як виявилося , більшість нинішніх батьків обурюють постійні збори грошей у фонди класу / школи , на ремонт та подарунки вчителям. Другий, не менш актуальною проблемою, батьки вважають необхідність придбання дорогих підручників , шаблонних зошитів та ін

Решта обурені і стурбовані байдужим ставленням педагогів до дітей.
Багатьох хвилює некомпетентність вчителів , батьки стурбовані низьким рівнем безпеки дітей у школі ... «Каменем спотикання» для багатьох батьків при виборі школи є також переповнені класи .

Крім усього вищесказаного , і незважаючи на «Новi стандарти освiти » ( made by ПР) , багато батьків досі нарікають на несучасність програм шкільного навчання ...

У кожному регіоні нашої країни шкільні проблеми зумовлені низкою факторів, включаючи зайнятість і платоспроможність населення, рівень культурної освіченості батьків і дітей і навіть географічне розташування. Наприклад, в крайніх західних і східних регіонах України, школам додали проблем Ківалов з Колесніченком своїм «мовним законом». І тепер там виникають розбіжності в тому, якою мовою вчити дітей грамоті .

Однак повернемося до ключового питання - фінансового. Отже,

Гроші

В Одесі міський сайт 048.ua підрахував , у яку суму обійдуться збори школяра до 1 вересня. З'ясувалося, що «повний набір» учня місцевим мамам обійшовся в суми від 2600 гривень і до понад 3000 гривень, якщо все купувати в магазинах.

У Криму, як підрахували журналісти сайту 0652.ua, батькам школярів довелося орієнтуватися на суму 1500 грн. Як завжди, найдорожче обійшлися одяг - шкільна і спортивна, а також ранець . У цілому ж, деякі продавці відзначають здешевлення товарів на гривню - дві в порівнянні з минулим роком.

У Дніпропетровську журналіст 056.ua разом з мамою школяра теж збирав учня до школи. Традиційний «шкільний комплект» купували в магазинах за середніми цінами. З'ясувалося , щоб зібрати хлопчика -школяра дніпропетровським батькам довелося витратити не менше 2300 гривень .

А от у Донецьку журналісти сайту 62.ua прорахували «бюджетний» варіант і прийшли до висновку, що зібрати дитину в школу цього року обійдеться не менше, ніж у півтори тисячі гривень. Але це - на дуже скромного і невибагливого дитину. Хоча, якщо врахувати, що дитині захочеться одержати не найдешевшу ручку або зошит , а що-небудь краще й дорожче, то дану суму краще відразу помножити на 2. І не забути про кольори до 1 вересня.

Але ж це тільки підготовчі моменти ... Попереду батькам школярів чекають нескінченні побори у фонди школи / класу , на подарунки вчителям. Особлива фінансове навантаження традиційно ляже на плечі батьків випускників , яким належить витратитися на вбрання , подарунки школі і т.п. Після чого - знову фінансові витрати ... на збори до вузу. До слова , першокурсникам цього року підготовка на 1 вересня теж «влітає в копієчку». Сайт міста Харкова 057.ua вирішив цього року відійти від традиційного « почому нині зібратись до школи ?» І підрахував , у скільки ж обійдуться збори студента в університет .

«Купувати нову сорочку , піджак і туфлі я не бачу сенсу. На випускний я купив дорогі речі і надів їх лише один раз » , - зізнався першокурсник Микита . А ось у дівчат « збори» на перше вересня зазвичай виходять затратним. Навряд чи хтось із першокурсниць з'явиться на першовересневого торжество в своєму випускному вбранні.


Включаючи взуття , канцелярію і « один зошит з усіх предметів», за приблизними підрахунками, перше вересня для харківських студенток обійдеться приблизно в 2040 грн , для хлопців - 1790 грн .

Виходить, що навіть за найскромнішими мірками, зібрати першокурсника дешевше, ніж першокласника . У Кривому Розі сайт 0564.ua , разом з мамою майбутньої першокласниці , підрахував , що зібрати дівчинку до школи - майже як заміж видати .

Якщо на дитині не надто економити , купувати добротні речі , то підготовка до школи в перший рік обійдеться в 2100-2300 грн.

При цьому, в Кривому Розі батьки майбутніх першокласників ще до початку навчального року встигли витратитися на ремонт класу, в якому діти будуть гризти граніт науки . А скільки ще належить ? ..

Наприклад , у Луганську типові побори з батьків вже «тхнуть » криміналом. Як стало відомо журналістам 0642.ua , тут директор СШ № 38 подала позов до суду на двох своїх вчителів . За словами адвоката , скандал у школі триває вже три роки. Директрису звинувачують у нецільовому використанні коштів, поборів з батьків. Викладачі вже зверталися з цього приводу до прокуратури, спілкувалися зі ЗМІ , навіть писали скаргу до Адміністрації Президента. Більше того, після призначеної прокурорської перевірки деякі факти зловживання таки знайшли своє підтвердження. Тим часом, ображена директор подала до суду на двох вчителів школи, один з яких - ветеран Афганської війни.

Що стосується зборів учня до школи, то місцеві журналісти підрахували, що батькам маленьких луганчан доведеться витратити цього року приблизно 2500-3500 грн.

А от у Львові купити шкільну форму, рюкзак, зошити , пенали та інше канцелярське приладдя напередодні 1 вересня коштувало близько 1 тис. гривень. Місцеві батьки відзначають , що пристойну суму з усіх традиційних шкільних витрата вони готові витратити на репетиторів , особливо , якщо школяр - випукнік . Перш за все, з таких предметів , як ... українська мова та література , а потім і інших предметів .

Безпека

Разом з тим , як з'ясувалося , далеко не тільки фінансові теми хвилюють українських батьків школярів . Приміром , у Миколаєві учні однієї зі шкіл залишилися без школи , через те , що вчасно не було проведено капітальний ремонт будівлі . За інформацією сайту 0512.ua , ще минулого року батьки школярів , що навчаються у школі № 36 , перекривали проїжджу частину ул.Чигрина , щоб привернути увагу влади до проблеми. Все почалося з того , що на стінах будівлі школи на висоті 4 - го поверху з'явилися тріщини , а в коридорі частково обвалилася штукатурка . Як потім з'ясувалося , це була лише вершина айсберга. Головний інженер « Миколаївського Діпроміста » Віктор Канивченко пояснив причини тріщин - це і просідання грунтів , і наявність під школою бомбосховища , і особливості фундаменту ... Проблемою 36- ї школи зайнялися - на екстреному засіданні Кабміну на ремонт Миколаївської школи виділили 400 тис. грн. , але за фактом цих грошей ніхто не бачив. Зараз будівля затиснули бетонним корсетом , ведуть ремонтні роботи , але вже очевидно , що до 1 вересня 2013 закінчити їх не вийде ... А це означає , що при проведенні в школі капремонту , діти там знаходитися не можуть ...

Операція «оптимізація»

Як і раніше актуальною як для східних, так і західних регіонів країни, залишається тема закриття шкіл, точніше , їх « оптимізації» . І аж ніяк не через аварійності будівель. Тут просто дітей « ні»!

«Цього року 3 школи будуть закриті , але це ті , в яких ще в минулому році були припинені заняття у зв'язку з відсутністю учнів - це в Красноармійському районі , Дзержинську та Володарському районі. Ще в 10 школах призупинено заняття , причина та ж - немає дітей. Завтра буде необхідність їх відкрити , - ми їх відкриємо . Програми закриття шкіл немає , не було і не буде» , - запевняє начальник управління освіти і науки Донецької ОДА Юрій Соловйов .
Для Луганська операція- «ліквідація » - це теж пройдений етап. Так звана «оптимізація» шкіл тут успішно пройшла ще в минулому році. «Під роздачу » потрапили українські класи . При Ющенку їх створювали і з невеликою кількістю учнів. Пізніше Луганський міськвиконком вирішив , що в класі має бути не менше 27 учнів. Ряд українських класів взагалі перестали існувати , незважаючи на протести батьків, які хотіли вчити дітей українською . Класи зливали і переважною більшістю вибирали російську мову для навчання . Цього року обіцяють , що у школах міста будуть відкриті 188 українських класів.

За інформацією Департаменту з питань освіти , науки , сім'ї та молоді Львівської ОДА , цього року на Львівщині у перший клас пішло 26,5 тис. першокласників , що на 800 дітей більше , ніж торік . Незважаючи на це , до 12 школам загрожує закриття , а тринадцята напередодні 1 вересня взагалі згоріла дотла.

Батьки дітей у Львівській області по-просту побоюються того , що їхні діти не отримають цього року знань за програмою . Готовність шкіл до навчального року тут перевіряли спеціалізовані групи з колег - директорів з інших районів та уповноважені з департаментів управління освіти. В результаті , у більшість шкіл їм довелося приїжджати двічі ...
харчування

Крім того , з'ясувалося , що виділених коштів на харчування дітей у донецьких школах не вистачає для забезпечення нормальної фізіологічної потреби . Як повідомив заступник Донецького міського голови Валентин Лактіонов , цього року батькам доведеться доплачувати за те , щоб їхні діти не голодалі.По його словами , планується , що з бюджету на харчування дитини буде виділено 5 гривень і по 5 гривень доплатять батьки. Таким чином , раціон буде розраховуватися з 10 грн.
Питання харчування у шкільних їдальнях гостро стоїть на порядку денному в цьому році і в Криму. Як показали результати прокурорської перевірки , в регіоні є навчальні заклади , в асортименті столових яких взагалі не буває страв з риби , сухофруктів , з вмістом яєць , сметани і сиру ! При цьому , недостатність фінансування нерідко компенсується за рахунок батьків , які повинні оплачувати до 73% від вартості дитячих обідів ( при встановлених гранично допустимих 30%) , а в Джанкойському регіоні - взагалі всі 100!

У восьми регіонах встановлені випадки поставки в їдальнях навчальних закладів продуктів без документів, що підтверджують їх якість та безпеку. У п'яти регіонах виявлені в асортименті столових продукти з ароматизаторами , консервантами і барвниками , які заборонені для споживання дітьми.

Зате представники кримської влади відзвітували , що до нового навчального року підготувалися - краще нікуди. І майже 60 « лежачих поліцейських » встановили біля шкіл , і більше 200 « зебр » оновили , і освітлення відремонтували , і навіть дороги подекуди перед школами привели в порядок. А сільським школам навіть подарували 36 шкільних автобусів ! Правда , як з'ясувалося, не у всіх навчальних закладах контролюють , хто возить хлопців у школу . Навесні в Нижньогірському районі був затриманий водій шкільного автобуса у стані наркотичного сп'яніння. І хоча це вже не перший випадок , в Криму сподіваються , що все ж останній ...

Паспорти готовності ? Ні, не чули

Школи Запоріжжя у цьому році наздогнала інша проблема , - повідомляє сайт 061.ua. Посадові особи були притягнуті до відповідальності за неготовність до опалювального сезону 2013-2014 . І це в той час , коли вся Україна « звiтує » про стовідсоткову готовність до нового навчального року і пред'являє місцевим адміністраціям соотвествующие «паспорти ».

У 17 -ти (! ) Школах Запорізької області заборонили використання для обігріву шкіл 17 котелень на вугіллі. «В ході перевірок в установах освіти було виявлено 200 порушень нормативно -правових актів з охорони праці. Основні порушення пов'язані з тим , що водонагрівні котли не пройшли відповідну реєстрацію . Тому , за результатами перевірок , було прийнято рішення заборонити експлуатацію 17 водогрійних котлів на твердому паливі , до усунення порушень » , - повідомили в ТУ Держпромнагляду. До адміністративної відповідальності притягнуто 39 посадових осіб ...

Кадри ще ті
Не менш актуальним питанням є кваліфікація вчителів . У Кривому Розі , наприклад , батьки майбутніх першокласників другий тиждень « відвойовують » « свою» вчительку , яка готувала малят до школи . У середині серпня з декрету раптово вийшла молодий учитель , яка категорично не подобається батькам майбутніх школярів . Аж до того , що під сумнів ставиться кваліфікація педагога . Директор школи майже готова була піти на поступки батькам , але « декретная » вчителька не відступається . Більше того - не хоче йти на альтернативне робоче місце , яке пропонує школа , а намагається практично « силою» взяти керівництво класом. Батьки просто в шоці: «Вона ( вчителька - ред.) Неадекватна , не вміє розмовляти , ми її вже всі ненавидимо , скажіть , як нам її позбутися ? .. »
Таку ж неадекватну училку мало не взяли на роботу в Одесі. 23-річна одеситка влаштувала скандал з погромом в кабінеті директора одного з шкільних закладів на вулиці Малиновського . Виявилося , невідома молода особа прийшла до школи у пошуках роботи , адже нещодавно вона закінчила педагогічний вуз . На ввічливу відмову у працевлаштуванні директора , жінка відреагувала неадекватно.
«У нас всі вакансії вже зайняті , майже початок вересня , через кілька днів уже дітки прийдуть до школи , - пояснила директор школи , - я ніяк не очікувала , що моя відмова так вразить дівчину» .
На Луганщині - і того гірше. Вчителі Новоахтирской середньої школи звинуватили одночасно і в грубій поведінці , і в тому , що він вимагав гроші на ремонт у батьків і дітей. Крім того , цього ж вчителя ще й у домаганнях запідозрили ! Скандал розгорівся взимку , але зараз цей « педагог » продовжує працювати , незважаючи на те , що у нього були приводи в міліцію через побиття технічки , а також учнівської 7- го класу. Приблизно тиждень тому луганчани провели мітинг біля стін обласної прокуратури на захист батьків і учнів Новоахтирской середньої школи. Ситуація з учителем все ще «висить у повітрі» ...

Скандали - норма шкільного життя ?

У Дніпропетровську вчителька СШ № 9 принижувала учениць молодших класів , поки та не описалась біля дошки на очах у всього класу. Папа дівчинки негайно заявив про події в прокуратуру. Після перевірки Наталія Зданевич написала заяву про звільнення ...

" У школу прийшли три людини з обласного управління освіти , влаштували мені обструкцію , звинуватили у всіх смертних гріхах. Основне звинувачення - я не педагог , я не маю права працювати з дітьми. І змусили написати заяву" , - Пояну вчителька.

Завідуюча відділом освіти Кіровського району Дніпропетровська Олена Куян підтвердила факт звільнення педагога . Але стверджує , що звільнилася Зданевич за власним бажанням.

Не обійшлося без скандалу і в Запоріжжі . Торік тут піднявся галас навколо 65- ї школи . Мами учнів розповіли , що старшокласники заробляли на бійках малюків , ставка на бійку - 5 гривень.

Розгорівся гучний скандал - батьки учнів молодших класів вимагали від правоохоронців заборонити тоталізатор , яким захопилися тутешні старшокласники .

В одній зі шкіл Одеси в кінці минулого навчального року , перед випускними іспитами , розгорівся великий корупційний скандал. Випускники хвалилися один одному в соціальній мережі , що знають номери квитків , які їм випадуть на іспиті з німецької мови. А повідомила цю інформацію школярам їх класний керівник , вона ж викладач німецької .

Батьки тієї частини учнів, яким довелося здавати іспит чесно , стверджували , що квитки вчитель роздала з відома адміністрації школи і не просто так , а за гроші .

«Води немає і не буде»

Немаловажне питання , яке хвилює всіх батьків - побутові умови в школі , де навчається дитина. Жахлива ситуація склалася в Донецькій області. Тут через дефіцит питної води закривають шкільні їдальні , - повідомляє сайт Маріуполя , 0629.com.ua. 50 ( !) Шкіл області залишаються без водопостачання. Як наслідок - діти залишаються ще й без гарячих обідів. При цьому школи потребують негайного ремонту водопроводів , фільтрації води , її централізованої доставки або бурінні індивідуальних свердловин ...

За словами завідувача відділом освіти Краснолиманської міської ради Юрія Афоніна , " на ті гроші , які нам дали , передбачається дати на наступний рік , нам потрібно з усіх цих навчальних закладів - 40 , залишити 8 загальноосвітніх шкіл , інші всі закрити. Але , зрозуміло , цього ніхто робити не буде ".

У Запорізькій області аналогічна біда - води немає і не передбачається. 63 школи області досі не обладнані внутрішніми туалетами , і в більшості випадків це пов'язано саме з відсутністю централізованого водопостачання. « У 12-ти з них цього року ці проблеми планується вирішити» , - розповів заступник губернатора області Андрій Запорожченко . Що буде з рештою 49-ма школами - питання відкрите.

... Замість епілогу
На жаль, навіть закривши очі на деякі з вищеописаних проблем, хіба сьогодні можна сказати, що наші діти отримують якісну освіту? Припустимо, хтось із батьків змириться з тим , що в школі немає їдальні , приготує дитині тормозок і відправить на навчання, бо там справді дають ЗНАННЯ .

Насправді далеко не всі батьки можуть похвалитися тим , що їх чадо приносить зі школи не просто оцінки , а й отримує реальні знання .

Щоб вступити в 1 -й клас , батьки ведуть дітей або на підготовчі курси , або наймають репетиторів ... Те ж стосується і випуску зі школи , вступу до вузів. Оголошення « Подготовлю до ЗНО » СПОШ і поруч , а книгарні безсоромно торгують « Решебник » і « пробними » тестами. Так що ж наші діти вчать у школах , якщо все одно їх треба доучувати ?

Безумовно , не можна гребти всіх під одну гребінку . В Україні багато талановитих педагогів , чесних директорів , що не збирають космічні податі з батьків. Більше того - серед них і багато молодих фахівців ! Завоювавши визнання і любов школярів , повага батьків , багато з таких вчителів стають згодом директорами , до яких через роки хочеться привести дітей , внуків . Вони не залучаються за побиття , сексуальні домагання або побори ... Вони - майбутнє української системи освіти .

У деяких регіонах країни школярам 1 вересня роздали щоденники з портретами Віктора Януковича і Дмитра Табачника. Державні мужі по- батьківськи дивляться з нього , як на круглих відмінників , так і на пропащих двієчників . Зрештою, напевно - це правильно - учні з дитинства повинні знати , хто в нашій країні у відповіді за те , що , замість конвеєра сучасних і необхідних для життя знань , наша школа все більше перетворюється на конвеєр поборів.

Пройде років двадцять, і ті , хто сьогодні вперше сіли за шкільні лави , стануть тими , хто визначатиме майбутнє нашої країни в науці , економіці , культурі. Чи зможуть вони дати цій країні більше, ніж вони отримали? Боюся , багатьом з нас доведеться не тільки дізнатися цю відповідь, а й відчути їі на собі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі