Залежність від Незалежності

Двадцять два роки тому Україна здобула незалежність. Ця доленосна подія, для тоді ще 52-мільйонній країни, відбулася несподівано, але, як показав референдум 1 грудня 1991 року, була захоплено зустрінута переважною більшістю населення України.

На загальноукраїнському референдумі 90,3% громадян, які взяли участь у голосуванні, підтримали рішення Верховної Ради про проголошення державної незалежності України. Незалежність звалилася на голови одноплемінників як стигле яблуко на голову Ньютона. У якомусь сенсі мудра даоістская філософія (нічого неделание є велике роблення), відображена у рядках українського гімну (згинути наші вороженькі, як роса на сонці), продемонструвала свій тріумф.

Тільки на відміну від великого англійського вченого - енергія несподіваного і легкого удару не привела нашу країну до вироблення свого великого закону - закону процвітання. Але вже так чи винна в цьому незалежність ...

Як молоді ми були, як вірили в себе

Харків - суперечливий розвиток

У 1991 році 86,33% жителів Харківської області проголосували на референдумі за незалежність. Сьогодні можна констатувати - після 22 років незалежності в Харкові значно скоротилася чисельність населення. 1 січня 1991 в першій столиці налічувався 1622000 жителів (максимальна кількість проживаючих за всю історію міста), а от на даний момент офіційно зафіксований 1447000. Хоча всі ці цифри умовні, враховуючи, що з кожним роком до нас приїжджає все більше і більше іноземних студентів і просто «закордонних» гостей. Можна сміливо говорити, що ця цифра на порядок вища.

На думку історика Сергія Куделко, Харків в будь-якому б випадку торкнулися зміни, навіть якби на мапі залишився Радянський Союз.

«Ці 22 роки для міста були досить насиченими. З'явилися нові види виробництв, дозвілля і науки. У місті з'явилося багато самодіяльних театрів і музеїв, Харків живе бурхливої фестивальної життям. Але в той же час стало менше промислового виробництва. Як ми бачимо, скорочення одних сфер супроводжується розширенням інших. Я вважаю, що це закономірний етап в історії міста, прогресивний рух вперед з усіма помилками і втратами, але без цього не буває розвитку », - зазначив харківський учений.

Донецьк - від розрухи до всевладдя в країні

У Донецькій області в 1991 році 83,90% проголосували на референдумі за незалежність.

Згадує Дмитро Білий, доктор історичних наук, письменник: «У 1991 році я був спостерігачем на референдумі. Природно я голосував за незалежність України. Чіткого розуміння варіантів розвитку України тоді, звичайно, не було. Але була впевненість, що незалежність дасть Україні шанс на повноцінний розвиток. Минулі 22 роки показали, що цей процес набагато складніше. Я, звичайно, як історик розумів, що будь-яка держава, яке стає на шлях самостійного розвитку, проходить складний шлях. Але тим менш, я досі переконаний, що той факт, що Україна стала на шлях незалежності, приніс багато позитивних змін. Я чудово пам'ятаю час наприкінці 80-х, той економічний і політичний колапс, який охопив весь Радянський Союз. Якщо хто забув, то нехай згадає, що було тоді і що є зараз. І я не сумніваюся, що Україна з її колосальним потенціалом переживе і сьогодні будь-яка криза ».

На початку 90-х розрив старих союзних виробничих зв'язків боляче вдарив по економіці Донецької області. Промислове виробництво впало практично вдвічі. Але з середини 90-х економіка стала переживати стрімке відновлення. Завершення процесів приватизації призвело до появи потужних донецьких фінансово-промислових груп. Необмежені фінансові можливості дозволили донецькій еліті захопити в Україні не тільки економічне, але й політичне панування. Навряд чи в Радянському Союзі Віктор Янукович та Рінат Ахметов могли б стати відповідно президентом і найбагатшою людиною країни. І зовсім несподівано для Росії донецький клан став проводити політику по жорсткого обстоювання суверенітету країни і створення передумов для енергетичної незалежності України.

За влучною заявою американського політолога Збігнева Бжезинського: «Янукович і його фінансові спонсори більше зацікавлені в ідентифікації власної території майже так само, як банда. І вони не хочуть, щоб інша банда займала їх територію.

Вони кажуть Росії: ми з вами, але це наша територія, і тільки ми володіємо правом красти і обманювати в цій зоні - це наше, а не ваше. І це визначає тон дискусії про гегемонію Росії при режимі Путіна ", - зазначив Бжезинський. Ось так донецькі несподівано перетворилися на один з потужних факторів незалежності України.


Одеса не розгубила свій мільйон

24 серпня 1991, незважаючи на курортний сезон, в Одесі було неспокійно. «Лебедине озеро» на екранах Першого каналу, показане 19 серпня - не давало спокою. Бурхливий обговорення політичної ситуації на кухнях, загальний страх і Акт проголошення Незалежності в Києві швидше насторожив одеситів, ніж порадував. Єдиною акцією в той день, та й то нічний - було поставлення синьо-жовтого прапора над оперним театром. І зробили це активісти місцевого осередку щойно утвореної організації УНА-УНСО.

Комуністів в Одесі вже не боялися, а нову владу не поспішали любити. Саме тому вже в грудні цього ж року на Всеукраїнському референдумі Незалежність України підтримали всього 85,38% жителів регіону. Хоч зараз ця цифра і здається значною, але тоді Одеська область була п'ятою внизу списку і суттєво поступалася сусіднім Миколаївській, Кіровоградській і Вінницькій областях.

За роки Незалежності жителі Одеської області суттєво поміняли свої переконання. Так, на початку 90-х років, практично всі депутати від регіону представляли Компартію. На останніх виборах не підтримали жодного.

За роки незалежності Одеська область позбулася однієї з найбільших у світі судноплавних компаній - Чорноморського морського пароплавства, потужна промисловість практично перетворилася на руїни, навіть територіально область поступилася морський шельф Румунії та дунайський берег Молдові. Під боком - тліючий конфлікт у Придністров'ї.

Однак, сама Одеса, на відміну від Донецька та Дніпропетровська, всупереч усьому зберегла свою «золоту акцію» - статус міста-мільйонника. А два передмістя - Іллічівськ і Південний - істотно додали і в жителях і в промисловому потенціалі.

Звичайно, багатьох одеситів, народжених в СРСР, позбавили дитинства, однак, заради повернення в європейську сім'ю народів - а саме європейці і побудували Одесу - дитинством можна і пожертвувати.


Дніпропетровськ - політики не бачать альтернативи незалежності

Відомі дніпропетровські політики відповіли на запитання, чи пам'ятаєте Ви день 24 серпня 1991 року і чи скористалася Україна своїм шансом за ці 22 роки?

Своїми думками з цього приводу поділився голова Дніпропетровської обласної ради Євген Удод.

«У 1991 році я був студентом технікуму. І я добре пам'ятаю ейфорію і якийсь піднесений настрій. А головне, - всі ми відчували свою причетність до історії. Ми відчували, що ось тут і зараз твориться історія нашої країни. Власне кажучи, це відчуття збереглося у мене і зараз, 22 роки по тому », - розповів Євген Удод.

За його словами, Україна скористалася своїм шансом і зараз це - багатонаціональна держава, яка поділяє європейські цінності.

«Ми зберегли унікальну історію та традиції країни. Ми знаємо, в якому напрямку розвивати її далі. Я впевнений, що Україна відбулася, як європейська держава ", - вважає голова облради.

Як приклад він наводить той інтерес, який проявляють європейські партнери до України в цілому і зокрема до Дніпропетровщині. Якби країну не поважали, не було б настільки інтенсивних контактів на рівні глав держав і регіонів, вважає Євген Удод.

Але найголовніше, на його думку: українці зберегли свою самобутність. І зараз спостерігається відродження інтересу до свого минулого, до історії країни і краю.

"Подивіться на прикладі тієї ж Петриківки. Потрібно було лише трошки під іншим кутом показати всю красу петриківського розпису, і дніпропетровці самі стали дивуватися: так це ж у нас! Це наше!", - Розповів Євген Удод.

Народний депутат Верховної Ради СРСР у 1989-1991 а нині депутат Верховної Ради Яків Безбах згадує те суперечливий час:

«Дуже добре пам'ятаю той час. Однак ейфорії не було. Навпаки, було почуття величезної тривоги за державу. Адже валилися економічні зв'язки, які будувалися десятиліттями. Наприклад, на Україні розвинена металургія, але виникало питання: «Куди збувати труби?» Це лише один аспект, а таких проблем були сотні і сотні.

Безумовно, за ці 22 роки багато що зроблено. Але залишається багато проблем. І те, що ми ведемо обопільні «торгові війни» з Росією і ніяк не можемо налагодити нормальну співпрацю, говорить про одне: ми все ще не позбулися радянського минулого. Про минуле потрібно пам'ятати, але працювати на майбутнє. І тоді наша країна буде розвиватися ».

Губернатор Дніпропетровської області Дмитро Колесніков не сумнівається в зумовленості вибору українського народу: «Упевнений, що Україна на всі 100 реалізував свій історичний шанс! Наше завдання тепер - примножити досягнення, зробити все, щоб Україна була потужним, економічно розвиненою державою ", - підкреслив губернатор.

Луганськ - під боком у Росії

83,86% луганчан проголосували в 91-му році на підтримку акту Незалежності країни.

Населення: за даними перепису 89-го в області проживало 2862.7 тис. чол. А в 2013-му - 2249.0. Загалом, стало менше на одне місто, розміром з Луганськ. Промисловість, яка вся була розрахована на радянську економіку, випробувала жорстоку кризу. Почалося масове закриття заводів і шахт. І як наслідок - вимирання цілих селищ і міст. Їх так і назвали - міста-смертники. Чи варто звинувачувати в цьому Незалежність? справа в тому, що влада на Луганщині в 91-му не змінилася - при владі залишилася партійна номенклатура та комсомольські бонзи. (Тандем Єфремов-Тихонов).

Фактично нічого на Луганщині не будувалося і не створювалося - різалося на метал, розтягувалося старе спадщина. Руїн і зараз тут хоч відбавляй.

Ось що згадує про 91-м луганський історик Валерій Снєгирьов: «Я пам'ятаю, як перед референдумом у Луганськ приїхав десант представників української діаспори з Канади, їх приймав майбутній редактор газети« ХХІ век »і депутат-комуніст Юрій Юров. Він сам роздавав листівки: «Виходимо з СРСР, тику з кривавої імперії».

У Луганськ приїжджав також дитячий письменник Едуард Успенський та на мітингу розповідав: «Я б дуже не хотів, щоб мій Чебурашка брав рогатку і бив скло в обкомі!»

У Луганську була реальна багатопартійність. На початку 90-х на демократичній хвилі до місцевих рад проходили рухівців. У теж час Борис Локотош висував ідею організувати республіку Малоросію зі столицею в Луганську. Виникало безліч організацій.

Це був рік багатотисячних мітингів. Луганська ярмаркова площа була філією Манежній площі в Москві - там збиралося від 5 до 8 тисяч осіб, що зараз нереально навіть на момент гулянь.

Сьогодні луганчани неоднозначно сприймають проблему вибору геополітичного вектора розвитку. У Луганщини як ні в однієї іншої області - 750 кілометрів кордону з Росією.

Ряд великих підприємств області давно мають російських інвесторів. Зокрема, під росіянами знаходяться такі флагмани, як «Луганськтепловоз» і Лисичанський нафтопереробний завод (ЛІННИК). У першого підприємства - справи не найкращі, а друге і зовсім варто вже півроку. Місцеві мешканці протестують, а комуністи запевняють, що питання роботи Линник буде вирішено, як тільки Україна вступить до МС. Мовляв, відразу підуть поставки нафтопродуктів.

Як не дивно, колишній губернатор Луганщини, глава фракції ПР у парламенті Олександр Єфремов висловив несподівану для луганчанина точку зору з цього питання.

«Запитайте себе - чи хочете ви, щоб Україна була самостійною або була в обозі? Цим і пояснюється обережність Президента в питанні відносин з Росією. Наша кінцева мета - це Європейський Союз, але нас там ніхто не чекає », - зазначив нардеп.

За його словами, щоб вступити до Євросоюзу, Україні потрібно провести лібералізацію візового режиму і адаптувати законодавчу базу.

Єфремов також підкреслив, що російський ринок збуту - це півтора трильйона, а європейський - 15 трильйонів доларів.

Львів - український П'ємонт

Галичина стала одним з форпостів у боротьбі за незалежність України.

Протестні настрої львів'ян проти політики партійної номенклатури КПУ переросли у вуличні маніфестації ще в 1986 році. У вересні того року заборону проведення молодіжної дискотеки на проспекті Шевченка під час святкування Дня міста вивів на вулицю кілька молодих людей, які ходили ввечері центральними вулицями і проспектами Львова та співали українські пісні. Поступово у Львові активно почали діяти організації, заклали камінь у фундамент майбутньої незалежної України: Товариство Лева, Українська асоціація незалежної творчої інтелігенції, створені львівський провід Крайової організації Народного Руху України, діяв Комітет громадянської згоди, Демократичний союз молоді Львівщини, львівського рада Товариства рідної мови.

На пропозицію Леоніда Кравчука провести загальносоюзний референдум серед населення УРСР, Львівська та Тернопільська області висловили свою особливу позицію. Крім союзного і республіканського було вирішено провести регіональний референдум, на якому було запропоновано відповісти на питання: «Чи хочете ви, щоб Україна стала незалежною державою, самостійно вирішує всі питання внутрішньої і зовнішньої політики, забезпечує рівні права громадянам незалежно від національної та релігійної приналежності?» .

Згодом прагнення народу до створення суверенної держави вивели тисячі львів'ян на акцію «Українська хвиля» в 61-ту річницю проголошення Акта злуки УНР і ЗУНР. У рамках акції містами прокотилася хвиля мітингів, найбільш багатолюдні з яких - 20 тисяч чоловік, пройшли у Львові.

Все більше проходило зібрання письменників, вже спільно з львів'янами почали розробку проекту Програми Народного Руху України за перебудову. Греко-Католицька церква потроху почала виходити з підпілля.

Надзвичайно важливим суспільно-політичною подією в Львові, і в Україні стала конференція з питань статусу української мови підготовлена Львівської Радою Товариства рідної мови. Вона змагання проводилися 18 Грудень 1988 повністю заповненому залі Львівської філармонії, і стала вагомим етапом боротьби за державність нашої мови. В її резолюції передбачалося і незалежний державний статус української мови. І українське громадянство, і обов'язковість знання української мови при її наданні.

У той же час важливу роль у становленні Незалежності зіграла діяльність НРУ. Ініціативна група створення Руху у Львові збиралася з Товариством рідної мови - в підвальчику Львівської організації Спілки письменників. Часом у Порохової вежі або в Інституті суспільних наук. Іноді збиралися у когось вдома, або де була можливість. Це був період напружених пошуків однодумців і пропаганди самої ідеї. А вже 1 травня 1989, першотравневу демонстрацію національно-демократичні сили використовували для затвердження наших прагнень. З гаслами «Свобода», «Єдність», «Ми за Драча», «Народному руху - бути» і синьо-жовтими прапорами львів'яни прорвалися крізь кордони міліції і гордо пройшли містом весь шлях. Це був передостанній «радянський» парад у Львові - демонстрація громадян 1 травня 1989. У той же день провели велике віче на стадіоні «Дружба».

Ще одним символом готовності львів'ян до активних дій стала так звана «Клумба». У самому центрі на проспекті Свободи біля квіткової клумби збиралися небайдужі львів'яни, які обговорювали суспільно-політичні події. Цей колоритний Гайд-парк був місцем обговорення політичних новин, дискусій, палких суперечок, а часом і агітації всіх і вся. Вона була одним із центрів збору інформації що де робиться, а також «хто є хто» в тодішній суспільного життя. Клумба мала своїх постійних любителів і відвідувачів. Таке цікаве явище як «Клумба» існує до цих пір. Зовсім недавно один з губернаторів Львівщини любив ходити на роботу вранці саме через «Клумба», щоб дізнатися настрої і думки людей.

Чітка, рішуча і патріотична позиція львів'ян дало привід позначити Галичину як «Український П'ємонт». Таким Львів залишається і сьогодні.

Миколаїв перетворюється у Детройт


1 грудня 1991 на всеукраїнському референдумі 89,45% жителів Миколаївської області підтримали Акта проголошення незалежності.

За період з 1992 року до червня поточного року в Миколаївській області було приватизовано 3975 об'єктів державного та комунального майна, повідомляють в регіональному відділенні Фонду госімущеста. За даним показником регіон займає 11 місце в країні.

За 22 роки незалежності миколаївцям є що згадати, переосмислити і зробити висновки.

Координатор Громадського руху «Український вибір» у Миколаївській області Ярослав Маленченко дав коментар кореспонденту сайту 0512 про своє бачення змін у місті за 22 роки:

"Припускаю, що для багатьох земляків 22-та річниця незалежності України є святом зі сльозами на очах, оскільки за ці роки практично повністю знищені зусилля і працю наших батьків, які створювали місто, що був столицею суднобудування однієї шостої частини суші.

Сьогодні ми можемо пишатися хіба що минулими трудовими подвигами своїх земляків. Ще багато судів наших заводів борознить моря, правда, під чужими прапорами, навіть красень авіаносний крейсер «Варяг», і той став китайським. Найпотужніші суднобудівні заводи, на думку старожилів, на сьогоднішній день знаходяться приблизно в такому ж стані, як і після війни. Суднобудування, яке було містоутворююче галуззю, на жаль, не змогло пережити незалежність.

Але не єдиним суднобудуванням жив Миколаїв. Пішли в небуття маса машинобудівних і приладобудівних заводів. Так, наприклад завод «Дормашина», основним видом діяльності якого було виготовлення дорожніх машин (асфальтоукладальників, бетоноукладачів, битумощебнераспределителей, та ін машин для укладання й ремонту дорожнього покриття) та запасних частин до них, а також сільськогосподарської техніки, стоїть у справжніх руїнах. Знищені і розграбовані цегельні заводи.

Можливо, хтось скаже, що це всього лише побічний ефект довгоочікуваної незалежності, однак, при цьому ми втратили унікальні знання та вміння, які вже навряд чи можливо буде відновити, так як кращі наші фахівці або виїхали в інші країни, або давно на пенсії .

Природно, дана проблема спричинила за собою низку та інших. Таких, як відсутність пасажирського авіасполучення з Миколаєвом, оскільки стан аеропорту «Миколаїв» вже котрий рік тільки погіршується. Повний розвал річкового пасажирського транспорту, від «Ракет» і річкових трамваїв і сліду не залишилося. Про стан міста можна відразу зрозуміти, подивившись на залізничний вокзал, який не ремонтувався з часів СРСР. Гнітючий стан житлово-комунального комплексу міста, перманентне скорочення населення, незважаючи на приплив жителів області та багато іншого.

Намагаючись згадати, що хорошого принесла незалежність України нашому місту, я насилу пригадав кілька нових підприємств та ринки, ринки, ринки ....

Але немає лиха без добра, так як, завдяки скороченню виробництва, зменшився і травматизм. Міста не утикано повсюдно підйомними кранами і не ріжуть слух копри (машини для забивання паль), так як практично зупинилося житлове будівництво. З'явилося більше ВНЗ, правда, деякі з них розмістилися в приміщеннях колишніх ПТУ, які за непотрібністю кваліфікованих зварників, судноскладальників і т.д. скасували. Припинили розлучатись мости, створюючи пробки. Природно, не можна не відзначити велику кількість магазинів і товарів в них, зникли черги і в будь-який час доби можна придбати практично будь-який товар. До того ж, багато хто зміг пересісти на іномарки, про які вони так мріяли.

В принципі, жити можна, тільки боляче дивитися, як рідний Миколаїв поступово перетворюється на аналог американського Детройта ".

А за словами опитаних на вулиці городян, складається враження, що більша частина населення на сьогодні не підтримала б Акт проголошення незалежності.

Варто відзначити і тенденцію серед опитаних редакцією сайту 0512 - чим молодше люди, тим більше вони схильні підтримувати суверенітет України, чим вище середній заробіток опитаних - тим більше серед них прихильників незалежності.

Один з респондентів, в ході опитування на вулиці, Степан, своєрідно "похвалив" незалежність країни:

"Незалежність, говорите? Вона дала Миколаєву багато - міліціонерів-гвалтівників, наркопритони, інформація про які ледь не щодня з'являється в ЗМІ, шприци по вулицях і під'їздах, нелюдів, які вбили Оксану Макар," свободівців ", кидаються димовими шашками, зарплату в 1200 гривень на заводі "Зоря", на яку нереально утримувати сім'ю! Закриті виробництва, смерть суднобудування! Окреме спасибі жителям Донбасу за президента-молодця! "

Кривий Ріг - втрачена віра в державу

У Кривому Розі голосування 91-го року згадують сучасники ...

"Настрої в суспільстві зводилися до того, що в країні беззаконня. Було відчуття" разобраном ", а в низах говорили, що у великій державі важко навести порядок, люди думали, що" маленької "Україна, яка відокремиться від СРСР, буде набагато простіше управляти , люди хотіли порядку. Була надія, був .... інтерес!

У Кривому Розі голосували активно. Були й ті, хто утримався, але їх були одиниці. Народ хотів суверенності, незалежності і вірив у світле майбутнє. Тоді ніхто не думав ні про нафти, ні про газ ... Думалося, що якщо відокремитися про Москви, можна буде жити і розвиватися, використовуючи виключно свої ресурси. У масі своїй народ голосував за вихід із Союзу і був в очікуванні якогось дива .. в очікуванні того, що ось-ось, ще один крок і все зміниться, все налагодиться.

Місто дійсно змінився з тих пір. І хоча Кривий Ріг нині є гігантом ГМК Дніпропетровщини та всієї України, благополучно працюючи на благо Міттала (АМКР), Абрамовича (Євраз) і Ахметова (Метінвест), в ретроспективі - він занепадає. На ВОВНОПРЯДИЛЬНА фабриці в Кривому Розі, яка була закрита в 2001-му році, було найкраще в Союзі обладнання. Будівля, де колись розташовувався гігант легкої промисловості, віддали під офіси. Плавно занепадає і Криворізький електрозавод. У радянські часи вважалося, що ЗАТ «Електрозавод» - єдине підприємство в країнах СНД, більше 25 років випускає комплектний розподільчий пристрій КРУВ-6В на високому якісному рівні. На сьогоднішній день, за словами самих працівників підприємства, працює приблизно третя частина Електрозаводу. Кілька років тому зупинилося виробництво на взуттєвій фабриці Кривого Рогу. ПриватБанк за борги забрав і продав будівлю. Зараз там теж офіси та склади. А 21 березня ц.р. господарський суд Дніпропетровщини визнав банкрутом «Криворізький завод гірничого машинобудування» і відкрив щодо процедуру ліквідації. При всьому цьому, місто оточують відпрацьовані кар'єри і шламосховища, а сам він майже повністю стоїть на підземних порожнинах і занедбаних виробках ...

Зовні Кривий Ріг облагороджують, як могутюЦветочние годинник за "мільйон грошей", кожен рік - новий фонтан, реконструкції, ремонти ... При цьому, міський трамвай об'єднали зі швидкісним в одне КП (це ж яка економія!), Зате оновити обладнання - "нема коштiв" .. Тролейбусу роблять капремонт за 400 тис. грн., А він через тиждень ламається в центрі міста. Порядок наводиться лише поверхово, якщо розгорнути блискучу упаковку будь-який з дорогих реконструкцій в Кривому Розі - під нею виявиться прогнила серцевина. У людей більше немає довіри до державного продукту. Все частіше можна почути на вулиці: "Ось! Видно, що зроблено в СРСР! 20 років - зносу немає!" А зараз у суспільстві розвинувся стереотип - державне, вільне, - значить погане.

Запоріжжя - зниклі міста і села

За офіційними даними Верховної Ради, 1991-го по 2013-й рік з особи Запорізької області зникло близько 14 населених пунктів. Якщо до незалежності в краї було 929 сіл і селищ, то на сьогоднішній день їх число скоротилося до 915.

У 90-х роках Запорізька область втратила більшу частину дитячих таборів та баз відпочинку, санаторіїв та профілакторіїв на острові Хортиця, у заповідниках і на березі Азовського моря. Це пов'язано з тим, що дані закладу були на балансі місцевих органів влади, відомств та промислових підприємств, які згодом відмовилися від фінансування. Велика частина заводів терпіла фінансовий крах, тому зміст даних установ стало було для них «тягарем». Частина баз і таборів були продані в приватні руки, інші зникли власників. У якійсь мірі збереглися санаторії та табори таких більш-менш стабільних підприємстві, таких як, наприклад, моторобудівний завод «Мотор-Січ».
У Запоріжжі поступово зникли старі радянські ЖЕКи. На їх зміну приходять Прежен, а в 2013-му році система ЖКГ переходить до єдиної системи, об'єднавшись у комунальне підприємство «Підстава».

Крим - несвятковий вихідний

На сьогодні для багатьох кримчан День незалежності України - не більше ніж черговий вихідний день.

22 роки тому 54,2% кримчан проголосували за «Акт проголошення незалежності України». На сьогодні, згідно з проведеним нещодавно опитуванням, в Криму за незалежність України виступає тільки 31%, незважаючи на те, що число прихильників незалежності України в усій країні за два роки зросла в 1,5 рази. При цьому різниця між показниками Києва та Криму - майже триразова. Серед тих, хто не підтримав би незалежність, різниця ще більше: у Києві не підтримали б її всього 2%, а в Криму - 36%.

Соцопитування проводив Український інститут соціальних досліджень ім. О.Яременка спільно з центром "Соціальний моніторинг".

Думки представників політичних організацій, що діють в Криму, щодо незалежності України в кримському контексті розходяться. Так свого часу нині колишній голова кримської організації Партії регіонів Василь Кисельов зазначив, що не вважає День незалежності таким вже великим святом і "бачу, що так само до нього ставляться і багато інших». На думку Василя Олексійовича, кримчани щиро голосували за незалежність, але, на жаль, їхні надії не виправдалися.

У свою чергу народний депутат Верховної ради України VII скликання від партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» лідер кримської організації БЮТ Андрія Сенченка у свій час зазначав, що в 1991 році альтернативи незалежності України просто не було. А сьогодні в Україні і Криму залишився один дефіцит - країні не вистачає патріотів. «Треба задуматися про те, що кримчани можуть зробити для зміцнення незалежності України, - говорить Андрій Віленович. - Треба, щоб українське суспільство ділився не на русофілів і русофобів, а важливо, щоб було більше патріотів ».

А от Сергій Цеков, депутат кримського парламенту від партії «Руська єдність», голова Російської громади Криму вважає, що незалежність України і наступний за нею розпад Радянського Союзу не несуть нічого доброго ні Криму, ні Україні. "Катастрофічна спад населення України, яке скоротилося майже на 7 мільйонів чоловік, розвал економіки, тотальна корупція, масове зубожіння і падіння життєвого рівня її громадян це наочно підтверджують. Підтвердилися і мої прогнози щодо того, що незалежність України буде грунтуватися на примусовому витісненні російської мови і російської культури з усіх сфер суспільного життя ", - зазначив політик.

Маріуполь - стало важче виживати

74,3% маріупольців на питання "Як змінилося Ваше життя після того, як Україна стала незалежною?" відповіли: "Стало важче виживати".

В опитуванні взяли участь 2505 осіб, 7% з яких народилися в роки Незалежності, і як говориться іншого життя не бачили.

У житті 8,5% опитаних після 1991 року нічого не змінилося. 2.8% купили житло, машину, забезпечили сім'ю, 2.6% маріупольців радіють тому, що можуть вільно говорити і писати про все, що думають. 0.4% в роки незалежності отримали якісну освіту, всього 0.2% мають можливість отримувати безкоштовну медичну допомогу.

А 2.4% маріупольців після здобуття Незалежності стали пишатися своєю країною.

Геополітичний пішак або ферзь

Вибір, зроблений 1654 українським гетьманом Богданом Хмельницьким, на сторіччя змінив геополітичну карту Європи. З цієї історичної події почався занепад тодішньої великої європейської держави Речі Посполитої та стрімке перетворення зубожілого московського царства в російську імперію. На думку відомого американського геополітика Збігнева Бжезинського, і сьогодні Україна - той наріжний камінь, без якого неможливе відродження великої Росії.

Свої види на Україну має і Євросоюз, для якого сьогодні енергія розширення - це шанс відродити згаслу ейфорію проекту під назвою Європа без кордонів.

Але невже доля України лише в тому, щоб бути на світових геополітичної вагах тієї гирькою, яка обумовлює крах одних і відродження інших. Бути самодостатнім суб'єктом, а не об'єктом світової геополітичного процесу - завдання для України не проста, але цілком досяжна. Досяжна за наявності якогось хоча б тезово окресленого творчого плану, розділяється елітою і народом.

Його, мабуть, можна сформулювати навіть в одному реченні. Стати матір'ю, а не мачухою для своїх співгромадян - ось у чому його велика, але поки нездійсненне завдання української держави. І без цього ніколи не буде реалізована «українська мрія».

Замість післямови

За даними серпневого дослідження соціологічної групи «Рейтинг», 46% українців готові захищати батьківщину зі зброєю в руках. Це найвищий показник за всі роки незалежності. Навряд чи опитані готові пролити кров за злодійкуватих чиновників, міліціонерів-гвалтівників, продажних суддів. Хоча іноді здається, що саме вони сьогодні, якщо стежити за потоком новин, уособлюють собою сьогоднішню Україну. Значить, співгромадяни бачать у цій землі щось таке, що дає нам шанс на майбутнє, за яке варто боротися, поставивши на кін навіть своє життя. І поки тільки це дає Україні шанс, що ця земля, що перенесла стільки бід і потрясінь, нарешті, вистраждає своє унікальне щастя, незалежне від інших і тому абсолютно заслужене.

І залежність від незалежності перетвориться не на хворобливу манію інфантильного підлітка, а в здорове почуття благоговіння перед Батьківщиною-матір'ю, яка дала нам шанс бути краще, ніж, напевно, ми того заслуговуємо вже тільки за фактом народження в Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Вулиці та їх історія часом можуть розповісти про минуле й сьогодення міста більше, аніж його мешканці. 032.ua пропонує перевірити, як добре ви знаєте львівські вулички, провулки та мальовничі куточки, куди не так часто заходять туристи. Читайте також: 7 неймовірно красивих гірських озер, які варто відвідати в Карпатах (Щоб пройти тест, зачекайте кілька секунд, поки він завантажиться. Якщо у вас виникли проблеми з переглядом, напишіть про це у коментарях)....
Пригоди
Вчора, 20-го жовтня, на трасі Самбір-Львів у селі Оброшине Пустомитівського району загорівся туристичний автобус Neoplan. Про це повідомили у прес-службі ГУ ДСНС Львівщини, передає 032.ua. Читайте також: У Львові анонім повідомив про замінування 5-ї клінічної лікарні На місце події негайно направили пожежно-рятувальний підрозділ 25 ДПРЧ м. Пустомити. "Пожежу локалізували о 22:20 та ліквідували о 22:24. Вогнем знищено моторний відсік, задні фари, бампер та...
Пригоди
Вчора, 20-го жовтня, у Трускавці на Львівщині під час обрізки дерев на території дитячого садка чоловіка смертельно травмувало дерево.  Про це повідомили у департаменті з питань цивільного захисту населення ЛОДА, передає 032.ua.  Читайте також: У Львові анонім повідомив про замінування 5-ї клінічної лікарні "На вул. Стуса, 8, під час обрізки дерев у ДНЗ №2 “Ялинка” був смертельно травмований деревом (смерть до приїзду швидкої медичної допомоги) 51-річний м...
Пригоди
Сьогодні, 21-го жовтня, близько першої ночі невідомий повідомив про замінування приміщення 5-ї Львівської комунальної клінічної лікарні, розташованої на вул. Чупринки, 45.  Про це інформують у департаменті з питань цивільного захисту населенння Львівської ОДА, передає 032.ua. Читайте також: На Львівщині патрульний автомобіль зіткнувся з фурою: є загиблі, - ФОТО "Вимог, виконання яких могло б відвернути вибухи, не висувалось. На місці події працювали підроз...
Суспільство
28 жовтня на «Арені Львів» виступить відомий на весь світ мотиваційний спікер та автор бестселерів Нік Вуйчич з програмою «Життя без обмежень». Про це повідомляють організатори події, інформує 032.ua. Читайте також: На Львівщині патрульний автомобіль зіткнувся з фурою: є загиблі «Нік Вуйчич — людина, що народилася без рук і ніг. Він зміг не просто реалізувати себе, але надихнути своїм прикладом тисячі людей. Нік не тільки живе повноцінним і насиченим життя...
Пригоди
Сьогодні, 20-го жовтня, в автопригоді, яка трапилася на трасі "Тернопіль-Львів-Рава-Руська" у селі Мощана Жовківського району загинув 22-річний патрульний. Про це повідомили у прес-службі патрульної поліції Львівщини, передає 032.ua. "Сьогодні вранці Назарій Присташ заступив на патрулювання у складі екіпажу 3 батальйону патрульної поліції Львівської області, цього разу — востаннє. Під час патрулювання автодороги Тернопіль-Львів-Рава-Руська відбулося зіткне...
Пригоди
Сьогодні, 20-го жовтня, на кордоні з Польщею прикордонники виявили в українця предмети з комуністичною символікою та нагороди СРСР. Про це повідомили у прес-службі Мостиського прикордонного загону, передає 032.ua. Читайте також: На Львівщині патрульний автомобіль зіткнувся з фурою: є загиблі, - ФОТО "Ордени, медалі, документи до них, понад 900 паспортних бланків Радянського Союзу та інші предмети з комуністичною символікою намагався незаконно перевезти чер...
Пригоди
Сьогодні, 20-го жовтня, близько четвертої дня на трасі "Тернопіль-Львів-Рава-Руська" у селі Мощана Жовківського району сталася смертельна ДТП за участі патрульного авто та вантажівки. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив депутат Львівської міської ради та співробітник Головного управління Національної поліції Ігор Зінкевич, передає 032.ua. За словами речника патрульної поліції Львівщини Мар’яна Шпитака, внаслідок ДТП загинув патрульний поліцейськи...
Культура
032.ua пропонує добірку “раритетних" відеоробіт львівських музикантів, які "повернуть" вас у 90-ті . Брати Гадюкіни “Наркомани на городі” Цей легендарний гурт, створений 1988-го року у Львові, став першою з українських рок-команд, які здобули популярність на теренах колишнього СРСР та пострадянському просторі. За плечима колективу — 4 студійники та 2 збірки хітів. Крім цього, за свою історію музиканти дали величезну кількість концертів та взяли участь у б...