Спекотне літо зменшило кількість замовних матеріалів у львівських ЗМІ - експерт

ЛОГО «Львівський прес-клуб» у рамках проекту «У-Медіа» міжнародної громадської організації «Інтерньюз Нетворк» з 1 до 7 липня 2013 року моніторила шість друкованих видань у Львівській області - «Високий замок», «Експрес», «Львівська пошта», «Львівська газета», «Ратуша», «Комсомольская правда в Украине» (львівські сторінки) і дві інформаційні агенції - «ZIK» і «Zaxid.net».

Для моніторингу була використана методологія «Інтерньюз Нетворк», яка розроблена разом з ІМІ і «Телекритикою».

У липні експерти оцінили 96 матеріалів у шести друкованих ЗМІ і 42 – у двох інформаційних агенціях (електронні ЗМІ). Для аналізу експерти відбирали суспільно важливі матеріали і відкидали такі, що марковані як «реклама» і «на правах реклами», інтерв’ю, короткі інформаційні повідомлення, замальовки, світські новини, фотофакти, спортивні матеріали, прогнози, передбачення.

У липні до трьох видань із шести – «Експресу», «Львівської пошти», «Комсомольской правды в Украине», які в червні не друкували матеріалів з ознаками замовності, додалося ще одне – «Ратуша». У «Високому замку» і «Львівській газеті» зафіксовано відповідно 10% і 20% матеріалів з ознаками замовності. Оскільки липень для політики і політиків – не сезон, усі матеріали були з ознаками комерційної замовності.

Середньомісячний показник, порівняно з червнем (5,77%), також пішов на спад і становить 5,21%. Ця цифра продовжує позитивну тенденцію на Львівщині до зменшення матеріалів з ознаками замовності, яка розпочалася в лютому (квітень – 7,29%, березень – 11,11%, лютий – 11,54%). У травні моніторингу не було.

Така сама кількість газет – з 1 до 7 липня – не мали на своїх сторінках неналежно маркованих матеріалів. З однією різницею: замість «Ратуші» цей стандарт витримала «Львівська газета». Але навіть у видань, які неналежно маркували матеріали, кількість таких порушень зменшилася. Зокрема у «Високому замку» - майже вдвічі, з 28,57% до 15%. У підсумку середній показник неналежно маркованих матеріалів становив у липні 4,17%.

Кожна інформаційна агенція - «Zaxid. net» і «ZIK» у липні розмістили вдвічі більше матеріалів з ознаками замовності, ніж неналежно маркованих – відповідно 9,52% і 4,76% («Zaxid. net») та 19,05% і 9,52% («ZIK»).

Як у квітні та червні, матеріали з ознаками замовності в електронних ЗМІ чітко поділені за пріоритетами: у «Zaxid. net» - матеріали з ознаками комерційного спрямування, у «ZIK» - політичного.

Журналістські стандарти в друкованих ЗМІ Львівщини у липні, як і в квітні-червні (4,16 – 4,13 бала), продовжують демонструвати позитивну стабільність – 4,18 бала. Для порівняння: березень – 3,24, лютий – 3,93, січень – 3,72 бала) з 6 можливих. Нагадаємо, що моніторинг дотримання журналістських стандартів відбувався за шістьмома критеріями: баланс думок/точок зору, оперативність, достовірність, відокремлення фактів від коментарів, точність, повнота поданих фактів.

За виданнями бали розподілено так: 4,67 – «КП в Украине», 4,60 – «Львівська пошта», 4,40 – «Експрес», 4,12 – «Високий замок», 4 – «Ратуша», 3,27 – «Львівська газета».

З шести журналістських стандартів найвищий середній бал – 0,91 (червень – 0,87, квітень – 0,97, березень – 0,96, лютий – 0,95) з одного максимально можливого – львівські друковані ЗМІ отримали за «достовірність або посилання на джерела інформації». «Точність» - на другій позиції – 0,78, «відокремлення фактів від коментарів» - на третій – 0,75, «оперативність» - на четвертій – 0,74 бала. «Баланс думок» і «повнота фактів» - традиційно на останніх сходинках рейтингу: відповідно – 0,56 і 0,43 бала з 1 можливого.

Дотримання журналістських стандартів у двох електронних ЗМІ Львівщини цього разу сягнуло найвищого показника за увесь час моніторингу – 4,55 бала (червень – 4,15 квітень – 3,98, березень – 3,39, лютий – 4 бали): «Zaxid.net» - 4,74, «ZIK» - 4,77.

Електронні ЗМІ, як і друковані, найліпше витримали три стандарти - «достовірність (посилання на джерела)» – 1 бал, «оперативність» - 0,95 і «точність» – 0,92 бала з 1 можливого. Гірше ІА відокремлювали факти від коментарів - 0,71 бала. І традиційно найважче електронним ЗМІ, як і друкованим, витримувати стандарти «повнота фактів» і «баланс думок/точок зору» – 0,45 і 0,53 бала.

"Літнє затишшя у діловому та політичному житті традиційно призвело до різкого зниження кількості матеріалів із ознаками порушень стандартів, які можуть свідчити про замовний характер, у газетах та інтернет-виданнях. Це позитивно вплинуло на показники дотримання стандартів у більшості видань. В інтернет-виданнях показники навіть сягнули рекордних. Поліпшився і показник «Високого замку». Трохи ретельніше журналісти у липні дотримували стандарту балансу думок, хоча саме він разом із стандартом повноти фактів залишається найбільш слабким місцем більшості видань. На жаль, позитивна динаміка, ймовірно, має суто сезонний характер", - зазначив старший викладач Українського католицького університету, експерт Отар Довженко.

 У липні львівські експерти моніторили також ЗМІ Донецька: друковані видання «Жизнь», «Донбасс», «Донецкие новости», «Вечерний Донецк», «Вечерняя Макеевка», «Панорама та он-лайн видання «Новости Донбасса» і «Ура-информ».

 - Усі видання Донецької області, які були об’єктами моніторингу, у липні подавали матеріали із ознаками замовності. Причому в друкованих ЗМІ їх зафіксовано аж 33% або третина від усіх публікацій, що оглядалися. А в електронних тільки 6%, - наголосив керівник медіапроектів Львівського прес-клубу, експерт з моніторингу Роман Шостак. – Матеріалів з ознаками комерційної замовності вдвічі більше, аніж політичної. Середній бал дотримання всіх шести стандартів у друкованих ЗМІ – 3,37, а в електронних – 3,74. Найнижчу оцінку одержав баланс думок, а найвищу – достовірність (посилання на джерела). Тенденції дотримання стандартів журналістики у двох областях дуже подібні і відрізняються лише дозою порушень.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Актуальність
(0 оцінок)
Автор
(0 оцінок)
Якість матеріалу
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Культура
18 жовтня о 21:00 на площі перед Львівським національним університетом розпочалося медійно-драматичне дійство "Момент і Чин, або Великі Роковини". Як повідомляє кореспондент сайту 032.ua, на фасаді вишу львів'янам показали унікальні фото та відео з архівів, що стосуються утворення ЗУНР. Місце проведення заходу обрали не випадково, адже ЛНУ ім. Івана Франка пов'язаний з такими видатними діячами української держави початку ХХ століття, як Євген Петрушевич, К...
Влада
18 вересня більшість (57) депутатів Львівської обласної ради підтримали запровадження мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту на Львівщині. Знайшлися також противники цього рішення, серед яких - проросійська громадська організація, створена кумом Путіна, політиком Віктором Медведчуком. Що сталося? 8 жовтня на сайті громадського руху з’явився допис від імені Віктора Медведчука під заголовком: “Український вибір” оскаржив у с...
Суспільство
032.ua зібрав неймовірної краси локації, які можна відвідати, не виїжджаючи з області. Урич Урицькі скелі — пам’ятка природи та археології національного значення. Саме тут знайдені рештки стін та будівельних конструкцій, які є залишками давньоруської фортеці Тустань (ХІ – ХІІІ ст). У скелях вирубані гроти, підземні ходи та колодязі. Дістатися сюди можна, повернувши з траси Київ – Чоп поблизу Верхнього Синьовидного до Урича. Читайте також: 7  мальовничих гі...
Суспільство
18 жовтня в.о. керівника ПАТ "Укрзалізниця" Євген Кравцов презентував нову ліврею для щойно збудованих та модернізованих пасажирських вагонів компанії. Зі слів Кравцова, фарбувати наявний рухомий склад у біло-сині тони будуть після капітального відновлювального ремонту, з таким же дизайном випускатимуть нові вагони з конвеєра, - передає 032.ua. "Для пасажирів це також буде своєрідним маркером – такі вагони буде видно відразу", - наголосив глава "Укрзалізни...
Спорт
Майже 150 учасників стартували у другому вечірньому забігу-феєрії, що днями відбувся у Львові. З настанням темряви та увімкненням освітлення о 20.00 у Стрийському парку на дистанцію у 5 км вийшли як представники молоді, так і люди старшого віку, а також учасниці конкурсів краси “Міс Львів”, інформує сайт 032.ua. І хоча у забігу брали учать представники 11 університетів і коледжів, перші три місця здобули курсанти Національної академії сухопутних військ ім...
Кримінал
Галицький районний суд виніс вирок чотирьом учасникам організованої групи, які з листопада 2017 року до березня 2018 року займалися сутенерством у Львові. Про це повідомили у прес-службі прокуратури Львівщини, передає 032.ua.  Читайте також: 7 неймовірно красивих гірських озер, які варто відвідати в Карпатах Чотирьох членів угрупування підозрювали у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 302 (створення або утримання місць розпусти звідн...
Культура
Із 19 по 21 жовтня у дворі Палацу Потоцьких відбудеться Свято сиру: Львів 2018 року організовує такий захід уже вдев’яте. Як розповіли організатори події, окрім можливості посмакувати сиром та вином і купити продукцію на ярмарку, відвідувачі матимуть нагоду подивитись на Велику давильню винограду. Під час відкриття фестивалю відомі львів’яни чавитимуть ягідні грона, щоб наступного року виготовити з них вино. Вартість квитків становить 50 - 90 гривень на ко...
Кримінал
Сихівський районний суд на 15 років ув'язнив уродженця Донеччини Олександра Амельянова за зґвалтування півторарічної дитини на Львівщині. Як повідомляє видання zaxid.net, жахливий злочин стався ще 2-го листопада 2013 року в селі Галичани, що в Городоцькому районі Львівської області, інформує сайт 032.ua. Водночас, у вироку Сихівського райсуду, яка опублікована в Єдиному державному реєстрі судових рішень зазначено, що того дня чоловік скориставшись відсутні...
Культура
Шевченківський гай у Львові зачаровує осінніми пейзажами та запрошує містян в гості. Чи не найзатишніший куточок Львова, який завдяки різноманітним фестивалям, майстер-класам та особливій атмосфері часто відвідують не лише туристи, а й дорослі та маленькі містяни, живе своїм життям та розвивається.   Пропонуємо до перегляду осінні світлини з Шевченківського гаю, які неодмінно заохотять до відвідин улюбленого музею просто неба: Читайте також: 7 неймовірно...