Комітети Верховної Ради практично не оприлюднюють свою діяльність на веб-сайтах

Опираючись на міжнародні стандарти та вимоги Закону «Про доступ до публічної інформації», ОПОРА сформувала рейтинг веб-сайтів комітетів Верховної Ради України за рівнем висвітлення суспільно-важливих даних. Організація дослідила наявність на сайтах матеріалів про роботу комітетів під час минулих скликань, про діючий комітет та його поточну діяльність. Особлива увага приділена висвітленню роботи депутатів під час розгляду законопроектів.

За даними порталу ВР, інтернет-сторінки створено для 22 з 29 комітетів. Однак, через відсутність типових положень про форму та зміст інформації, рівень висвітлення даних є неоднаковим. Доступ громадян до інформації про поточну діяльність ще 7 комітетів, які не мають власних веб-сайтів, обмежено. Мова йде про Комітет з питань економічної політики, Комітет з питань охорони здоров’я, Комітет з питань соціальної політики та праці, Комітет з питань транспорту і зв’язку, Комітет з питань фінансів і банківської діяльності, Комітет у закордонних справах. Парадоксально, але навіть профільний Комітет з питань інформатизації та інформаційних технологій, який серед іншого опікується розвитком віртуального простору в Україні, немає власного веб-сайта.

Загалом, ОПОРА перевірила веб-сайти комітетів на відповідність 31 критерію. За висвітлення інформації в кожній категорії сайт отримував 1 бал, відсутність даних оцінювалася у 0 балів, часткове висвітлення чи посилання на інший ресурс - 0,5 балів. Станом на 21 червня 2013 року, найповніше висвітлювалася інформація про роботу Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією. Веб-сайт комітету отримав 19,5 балів з 31 можливих. Сайт Комітету з питань свободи слова та інформації отримав 17 балів. На третьому місці – сайт Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування. Він отримав 16 балів. Найгірше наповнюється сайт Комітету з питань верховенства права та правосуддя. Цей веб-ресурс дає можливість ознайомитися лише зі складом Комітету, стрічкою новин та планам роботи депутатів. Відповідно, він отримав всього 4,5 балів з 31 можливих. Сайти решти комітетів ВР містять від 18 до 46% інформації. Рейтинг ОПОРИ показав, що рівень висвітлення інформації на веб-сайтах комітетів Верховної Ради України суттєво відрізняється. Трохи більше половини суспільно-важливих даних оприлюднюється лише на 3 сайтах з 22 існуючих.

Найменше уваги на веб-сайтах комітетів Верховної Ради приділяється висвітленню питань, які стосуються поточної роботи депутатів над законопроектами. Щоб якісно оцінити цю діяльність необхідно володіти інформацією про: перелік законопроектів з підготовки яких комітет визначено головним та проектів, до яких комітет має подати пропозиції; розподіл законопроектів за підкомітетами; дати та стадії розгляду документів; перелік та зміст рекомендацій, експертних висновків і рішень по них. На більшості веб-сайтів ця інформація відсутня. Лише на сторінці Комітету з питань свободи слова та інформації є відповіді та 5 з 8 важливих питань про поточну роботу депутатів над законопроектами. На жодному сайті не оприлюднено інформації про дати розгляду законопроектів. Практично відсутня інформація про рекомендації та експертні висновки до проектів нормативно-правових актів, а також щодо їх розгляду на засіданнях комітету.

Недостатнім є оприлюднення інформації про поточну діяльність комітету. Наприклад, дані про відвідуваність депутатами засідань публікуються лише на сайтах Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією та Комітету з питань європейської інтеграції. Порядок денний майбутніх засідань оприлюднюється на 9 сайтах з 22 існуючих. Ознайомитися зі стенограмами засідань можна на лише 3 веб-ресурсах.

Неналежне висвітлення інформації про діяльність комітетів в інтернеті є лише частиною глобальної проблеми з обмеження доступу громадян до суспільно-важливих даних. Крім цього у парламенті існує практика недопуску журналістів до засідань комітетів. Стенограми засідань, на забезпечення яких у 2012 році витратили майже 1,5 млн. гривень, не оприлюднюються. Частина комітетів не поширює інформацію про майбутні зустрічі і плани роботи. Як результат, суспільство практично не володіє повною картиною щодо діяльності органу влади, який відповідальний за підготовку законопроектів до розгляду у Верховній Раді.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі