Посміхайтеся, вас знімають, або Навіщо за українцями стежать відеокамери? (ВІДЕО)

В одній відомій американській кінодрамі головний герой Труман виріс під прицілами відеокамер, навіть не підозрюючи, що його постійно знімають. Він ріс, навчався, працював, завів сім'ю, а весь цей час за ним спостерігали, влаштувавши з його життя своєрідне шоу. Як не перебільшено це звучить, але пересічний українець іноді теж мимоволі стає учасником «шоу Трумана».

Щодня ми перебуваємо під прицілами десятків відеокамер: домашні «вебки» і відеоспостереження в магазинах, вуличні веб-камери і відеореєстратори проїжджаючих повз машин. Часом страшнувато усвідомлювати, що за нами постійно хтось спостерігає. Але хіба все це не для нашої ж безпеки, нашого ж блага?

Веб-камер в містах України стає все більше з кожним роком. Їх встановлюють на центральних площах і вулицях, біля пішохідних переходів і проблемних ділянок автодоріг, в метро і навіть у лісах і горах. Завдяки здатності працювати в режимі онлайн, за допомогою «вебок» кожен бажаючий може легко подивитися, що відбувається в даному районі, оцінити погодні умови, перевірити, чи немає пробок на дорогах.

«Стежать» за жителями міст і камери відеоспостереження, які встановлюють біля входів у банки і готелі, магазини та кафе, а також всередині них. Тут вже помилуватися на себе і знайомих з боку можуть далеко не всі. Результати записи з відеокамер найчастіше закриті для публічного перегляду, але можуть бути використані адміністрацією закладу при необхідності. Наприклад, стати серйозною підмогою в розкритті злочинів.
Але чи так це? Чи часто в Україні дані відеокамер допомагають міліції чи більше заважають? І чи реально довести, що ти правий, тільки завдяки відеозапису?

Знімаємо звалища, дивимося, як брешуть чиновники, і зітхаємо про закордон
Харків буквально напханий камерами відеоспостереження. Банки, магазини, офісні будівлі ... Практично на кожному розі зараз висить табличка «ведеться відеоспостереження». Правда, такі приватні системи спрямовані на охорону об'єкта, тому в їх поле зору потрапляє тільки центральний вхід будівлі. Тому такі камери вельми марні в плані безпеки міста. Для прикладу, коли правоохоронці намагалися знайти вбивць судді Трофімова (нагадаємо, йому відрізали голову), то як виявилося, жодна камера не зафіксувала нічого підозрілого.

Всього за городянами спостерігають більше 100 камер, матеріали з яких записують на жорсткий диск і зберігають в архіві близько місяця. Деякі трансляції камер відеоспостереження можна переглянути в режимі онлайн на певних сайтах, які особливо не користуються популярністю, але стають дуже корисними в певних ситуаціях. Одна з останніх - коли міська влада намагалася перешкодити проходженню акції у Харкові «Вставай, Україно». Тоді все місто спостерігало у своїх моніторах, як міський транспорт бере в кільце місце, де повинні були відбутися збори опозиціонерів, в той час як чиновники запевняли, що це все брехня, і нічого подібного не відбувається.

На кримському півострові встановлено кілька сотень веб-камер, багато з них - у курортних містах: на набережних, біля історичних об'єктів. Крім того, в гірничо-лісовій зоні Криму встановлено і функціонує 17 систем відеоспостереження, 4 з яких - на території Ялтинського гірничо-лісового заповідника. На думку рятувальників, це допоможе вберегти ліс від пожеж, а тому вже розробляється план встановити додаткові сім відеокамер.
Ряд веб-камер «підглядає» і за життям Сімферополя, і місцева влада обіцяє, їх буде куди як більше, в тому числі в центрі. Але в мерії вирішили на цьому не зупинятися і «стежити» за городянами ... біля стихійних сміттєвих звалищ - хто і що викинув у недозволеному місці. «У районі вулиць Садової та Феодосійської, Євпаторійського шосе і ряду інших, сміття регулярно привозиться з прилеглих до міста сіл. Водії викидають сміття біля контейнерів «Чистого міста» і їдуть далі. Природно, ніхто ні за що не платить. У результаті ми витрачаємо час і кошти на ліквідацію цих звалищ », - повідомляє директор КРП« Чисте місто» Валерій Гуменюк.

У Полтаві на сьогодні встановлені 36 веб-камер для моніторингу правопорядку, 6 з них - на найбільш жвавих перехрестях, що, кажуть, має суттєво полегшити роботу ДАІ. Камери працюють в режимі он-лайн, безперервно ведуть відеозйомку і архівують відзнятий матеріал. А от місця, де вони встановлені, в міліції не розкривають, мовляв, це конфіденційна інформація. У той же час правоохоронці підкреслюють, поки від полтавчан не було отримано жодної скарги на те, що без їх відома ведеться прихована відеозйомка громадських місць.

Відеоспостереженням сьогодні забезпечені усі міста Луганської області. Усього встановлено 156 камер у громадських місцях з виведенням даних на чергові міліцейські частини, і 1889 - на комерційних об'єктах. Проте їх кількість недостатня, а чиновники на місцях не поспішають виділяти кошти на їх придбання та встановлення. «Для розкриття злочинів камери - це величезна допомога, але якби їх було більше ... До того ж, не всі вони в робочому стані. Ми неодноразово писали листи на ім'я голів міських рад, райдержадміністрацій, щоб встановили камери хоча б у особливо масових місцях. Також зверталися до власників АЗС і банків, адже це важливо для їхньої безпеки, так як деякі з них взагалі не мають охорони, - зазначила начальник прес-служби Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Луганській області Тетяни Погукай. - За кордоном ви не зустрінете поліцейських або співробітників автоінспекції на вулиці, бо там кожен метр дороги під спостереженням. Нам до цього поки далеко ».

Ще гірше справи в Миколаєві і області - регіоні, який за останні рік-півтора "прославився" своєю криміногенною обстановкою не тільки на території України, а й за її межами. Тут веб-камери ставити не поспішають, незважаючи на те, що в міліції це вважають одним із превентивних заходів при боротьбі із злочинністю. Ще в лютому поточного року міліціонери просили тоді ще живого мера Чайку встановити на вулицях 30 камер відеоспостереження, щоб уникнути вчинення тяжких злочинів у місті. Трохи пізніше мова вже зайшла про 70 подібних об'єктів. Поки що це прохання залишається невиконаним.

Ти бачиш ховрашка? А він є ...
«Прості і в той же час великі слова» з російської комедії «ДМБ» цілком підходять  для опису можливостей  відеокамер, встановлених для охорони об'єктів, особливо, приватних, розкривати злочини. Якщо навіть ніхто із співробітників закладу або перехожих на вулиці не помітив злочинця, якщо міліція не встигла затримати його в будівлі або на дорозі, «ховраха» напевно запам'ятає пристрій. І видасть на гарячому міліції.

Так, у Харкові окремі камери відеоспостереження відхоплюють перехрестя і навіть цілі вулиці. Спрямовані такі камери на те, щоб визначити винуватця ДТП або допомогти співробітникам міліції розкрити злочин. До речі, камери не тільки «спостерігають», але й можуть визначити в натовпі перехожих розшукувану людини. Коли особа загубився дитини або злочинця «бачить» камера, на монітор комп'ютера, до якого вона підключена, подається сигнал. Точно також реагують камери та на номери викрадених машин.

У Дніпропетровську в даний час встановлено більше двадцяти веб-камер в найбільш багатолюдних місцях, і працюють вони цілодобово. Правоохоронці стверджують, що інформація з камер приходить на пульт чергового по міського управління міліції і нерідко допомагає встановити причетних до кількох резонансних злочинів. Так, відеозапис дозволив розкрити злочин, у результаті якого загинув молодий дніпропетровський підприємець, а також встановити особи організаторів теракту 27 квітня 2012 року. І, нарешті, під час інциденту напередодні 9 травня, коли невідомі напали на марш націоналістів, сищикам вдалося ідентифікувати особи нападників.

Але не все так гладко. В окремих правопорушеннях, особливо, якщо в них замішані «недоторканні» співробітники окремих органів і структур, не допоможуть навіть найточніші камери, які зняли злочин «від і до».

Яскравий приклад тому - Одеса. Тамтешня Феміда настільки сліпа, що зуміла довести: вбивство, вчинене перед відеокамерами, може залишитися безкарним. Екс-міліціонер Віктор Дьяков забив до смерті 26-річного одесита 1 січня 2012-го року під час бійки в нічному клубі «Капітан Морган». Смертельний удар видно на записі вуличних камер спостереження. За словами очевидців, колишній опер Київського РВВС кілька разів намагався втрутитися в конфлікти, які спалахували між мало знайомими йому людьми, мабуть, просто хотів побитися. Причиною тому, вважають друзі загиблого, які не раз перетиналися з Віктором в різних клубах, стали наркотики і алкоголь.

10 січня він був оголошений в розшук, а пізніше знайдений і 19 березня поміщений в слідчий ізолятор за рішенням Приморського суду. Проте 11 травня Віктор Дьякова випустили на свободу, що є досить незвичайним рішенням у разі, якщо раніше підозрюваний вже намагався втекти від правоохоронних органів. Протягом наступного року родичі та друзі загиблого виходили на численні акції протесту, але правоохоронна система залишилася до них сліпою і глухою. Зараз Дьяков на волі, і за інформацією одеських ЗМІ, на початку літа побив ще одного хлопця в нічному клубі Аркадія.

Не допомогли відеокадри і власникам квартири в Ялті, де міліція нахабно грабувала господиню житлоплощі. 23 червня минулого року правоохоронці проводили обшук квартири. Через півтори години в одній з кімнат чоловіки «виявили» марихуану. Після того, як господиня вийшла з кімнати, на відео зафіксовано, як поняті продовжують ритися в речах і ящиках і кладуть їх вміст собі в кишені. За словами жінки, були викрадені гроші і цінності на суму 340 тисяч доларів.

Заступник прокурора Криму Олег Лемешев розповів, що кримінальну справу закрито. «Відносно працівників міліції прийнято рішення про відмову в порушенні кримінальної справи. Саму кримінальну справу направлено на дорозслідування в органи міліції. Це працівники УБОЗу там проводили обшук, там були різні моменти. Ми глибоко досліджували, справа жалібна, непроста, тому робота проведена там велика, і складу злочину в діях працівників УБОЗу ми не знайшли», - повідомив він. На уточнення журналістів, що камера зафіксувала, як міліція відбирала речі, прокурор Криму В'ячеслав Павлов сказав ущипливо: «Угу, у безробітних нещасних, які ... я далі не буду говорити ... »

Незрозуміло для чого встановлені відеокамери і в Маріуполі Донецької області. Наприклад, Театральна площа (самий центр міста) з їх допомогою проглядається наскрізь. Проте, коли на новорічні свята нинішньої зими якийсь чоловік на дорогій іномарці під'їхав і вкрав ялинкові прикраси з головної міської ялинки, міліція цього не помітила. Помітили маріупольці, відпочиваючі в цей час на площі. І навіть номери машини записали. Однак викрадача ніхто шукати не став.

А от на Львівщині, у Сихівському барі «Мілано», камера відеоспостереження зіграла свою роль. Якби не камери, громадськість і журналісти, можливо, ніколи не дізналися б про страшний інцидент. У головних ролях - звичайні відвідувачі кафе і бійці приватної охорони, які примчали на виклик офіціантів. Без зайвих слів охоронці перейшли до бійки. Спочатку в залі закладу, а потім двох чоловіків били просто перед камерами відеоспостереження шість бійців. Били, переважно, по нирках.

Спочатку працівники УДСО при ГУ МВС України у Львівській області у, які били громадян, наполягали на тому, що відвідувачі пручалися, одного навіть сильно побили. Тому під'їхала підмога. Але на відеокадрах цього немає. Зате є жорстока бійка, де шестеро б'ють одного.
 П'ятеро охоронців отримали по року в'язниці, а один - рік умовно.
Здається, непоганий аргумент на користь того, щоб, незважаючи на всі мінуси роботи правоохоронних органів, камер відеоспостереження все ж ставало більше.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі