• Головна
  • Що таке хвороба Гоше: причини, симптоми, типи
Новини компаній
16:14, 20 грудня 2021 р.

Що таке хвороба Гоше: причини, симптоми, типи

Новини компаній

vXkv8I80fstFEIvP8uzU2pxTPwKy7lqCp0OlTFPbrLMxkgHIXTtYZHph73JSNwb3Y5oAnsS9Myru30q0XEsrseOudva388k9mKjAej2PnQUs4d_BXQD0egO4WuGCJSZqAD664Qql

Хвороба Гоше вражає одну дитину із 40 000 новонароджених у світі, тобто є рідкісною генетичною недугою. Найчастіше вона зустрічається серед євреїв ашкеназі східноєвропейського походження: один випадок на 450 осіб. В Україні це захворювання також внесене до переліку орфанних захворювань, затвердженого наказом МОЗ, тобто офіційно визнане таким, що призводить до інвалідності та скорочення тривалості життя.

Хто у групі ризику захворювання Гоше та як воно себе проявляє розповіли експерти освітнього порталу rare-diseases.com.ua, присвяченого орфанним захворюванням сучасності.

Що спричиняє хворобу Гоше

Людина хворіє на таку рідкісну недугу, якщо обидва батьки є її носіями - мають дефектний ген у ДНК. Отже, хвороба Гоше це вроджена патологія, пов’язана з низьким рівнем глюкоцереброзидази - ферменту, що розщеплює в організмі жирну речовину (глюкоцереброзид). 

Внаслідок чого жири надмірно накопичуються у клітинах (макрофагах), що отримали назву “клітини Гоше”, провокуючи істотне збільшення їхніх розмірів. Ці клітини локалізуються у селезінці, печінці та кістковому мозку, викликаючи запалення та дисфункцію органів.

Як хвороба руйнує організм

В окремих пацієнтів спостерігаються важкі симптоми, в декого їх немає взагалі.

Основні фізичні вади, які спричиняє хвороба:

  • аномальне здуття живота через збільшення селезінки та печінки;

  • крихкість кісток та кістковий біль;

  • анемія та стомлюваність;

  • поява синців на тілі.

Типи хвороби Гоше

На сайті https://www.rare-diseases.com.ua/ описані 3 типи хвороби Гоше, які вчені виділили залежно від ступеню прояву симптомів, а саме:

  • 1 тип. Найпоширеніша форма (95% пацієнтів). Симптоми: збільшення селезінки та печінки, проблеми з кістками та втома. 

  • 2 тип. Зустрічається рідко й провокує тяжкі неврологічні порушення у немовлят. Зазвичай це призводить до летального кінця протягом перших 2 років життя.

  • 3 тип. Цей прояв хвороби має рівень тяжкості між 1 та 2 типами, провокуючи такі самі симптоми та певні неврологічні порушення. 

Як лікують хворобу Гоше

Замісна ферментна терапія (ФТЗ) корегує низький рівень ферменту у пацієнтів, тому їхній організм знову здатний розщеплювати глюкоцереброзид. Пацієнтові потрібно робити внутрішньовенні інфузії приблизно кожні два тижні довічно.

А от дорослим людям з першим типом хвороби показана альтернатива ФТЗ, а саме субстрат-редукуюча терапія (СРТ). СРТ сприяє зменшенню кількості глюкоцереброзиду, який виробляють клітини, тому він не накопичується. А з невеликою кількістю глюкоцереброзиду організм може розібратися самостійно. 

Під час лікування орфанної недуги немає місця самолікуванню та народним методам. У разі діагностування хвороби Гоше особі потрібен ретельний медичний нагляд протягом багатьох років. Оскільки хвороба вражає різні органи, медичну допомогу надає група лікарів, серед них гематолог, ревматолог, ортопед, гастроентеролог, невролог, психіатр.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Оголошення
live comments feed...