• Головна
  • Народні методи профілактики та лікування немовлят: простими словами про міфи та доказову медицину від педіатрів «Веселка»
Партнерский спецпроект
13:00, 26 листопада 2021 р.

Народні методи профілактики та лікування немовлят: простими словами про міфи та доказову медицину від педіатрів «Веселка»

Партнерский спецпроект
Народні методи профілактики та лікування немовлят: простими словами про міфи та доказову медицину від педіатрів «Веселка», фото-1

Піклування про малюка починається у сім'ї з перших днів, коли мама тільки дізнається про вагітність. Дитина відразу стає центром життя не тільки батьків, а й усієї родини. І перше, що очікує практично кожну сім'ю, — справжнісінький безкрайній океан порад, народних прикмет та міфів, які лунають звідусіль: і від близьких, і в соцмережах, і в новинних та тематичних виданнях для батьків, і навіть по телебаченню й радіо.

Дитяча поліклініка «Веселка» та онлайн-видання 032 започатковують спецпроєкт, в якому команда педіатрів та інших лікарів щотижня буде розбирати найпоширеніші міфи. Ми оцінимо через доказову медицину та практику, які поради дійсно працюють, які є вигадкою, а які можуть навіть зашкодити малюку чи мамі. Зберігайте наші матеріали, діліться ними в соцмережах, адже ми прагнемо допомогти усім батькам пройти шлях розвитку дитини максимально впевнено та комфортно.

А в першому матеріалі педіатри дитячої поліклініки «Веселка»  Оксана Головчак та  Марина Шамановська детально розглянули питання, які найчастіше виникають під час грудного вигодовування та харчування малюка у перші півроку життя. 

Народні методи профілактики та лікування немовлят: простими словами про міфи та доказову медицину від педіатрів «Веселка», фото-2

Грудне вигодовування та прикладання дитини не потребує підготовки — МІФ

Це справжнісінький міф, що не відповідає дійсності. Особливо, якщо мова йде про першу дитину. Молоко починає вироблятися організмом матері не відразу після пологів, і це абсолютно нормально, якщо спочатку не все виходить. Налагодження грудного вигодовування може зайняти від тижня до двох місяців.

«Єдиного стандарту немає, і часто суб'єктивні відчуття жінки щодо недостатності молока можуть бути неправдиві. Наприклад, раніше були рекомендації вимірювати кількість молока — зціджуватись або важити дитину до годування і після. Зараз ми спостерігаємо не за тим, скільки молока дитина споживає, а за загальним набором нею ваги. Під час кожного планового візиту до педіатра ми відслідковуємо норму  ваги дитини. І якщо мама постійно прикладає дитину, і та добре набирає вагу, ми вважаємо, що все в порядку, вводити в раціон малюка суміші немає потреби. Якщо ж годування відбувається за графіком, дитина постійно смокче, але набору ваги немає, швидше за все, або немовля смокче неефективно (просто погано тримає молочну залозу в роті), або молока недостатньо, і малюк не наїдається. Це неможливо визначити за один огляд, тому ми слідкуємо саме за динамікою набору ваги», — пояснюють педіатри дитячої поліклініки «Веселка».

Під час планового огляду педіатр, серед іншого, проводить зважування дитини й надає мамі рекомендації, як краще прикладати малюка, як часто й довго його слід годувати. На форумах для батьків можна зустріти чимало рекомендацій, що годувати потрібно за годинником — раз на 3 години по 20 хвилин. Це, мовляв, стандарт. Однак це неправда. Як ми вже зазначали, стандарту годування по годинах чи кількості молока не існує. Єдине, на що слід звертати увагу — набір ваги малюком. Наприклад, у перший місяць життя дитина може хотіти їсти щогодини, і це теж буде нормою. І якщо малюк плаче, звичайно, не потрібно витримувати графік, а варто його нагодувати.

Завдання батьків — чути потреби малюка, і починається все з самого першого дня. Саме тому так важливо постійно відвідувати педіатра та не пропускати планові огляди. Наприклад, для планування візитів у дитячій поліклініці «Веселка» батьки використовують мобільний додаток — за його допомогою планують візити до педіатра чи інших спеціалістів, слідкують за плановими прийомами.

Мама немовляти потребує вітамінів, які краще пити курсами — МІФ 

Часто можна зустріти інформацію, що щоб молоко було корисніше, мамі, яка годує, потрібно додатково вживати вітаміни. Насправді таких рекомендацій лікарів не існує, а полівітаміни взагалі не можна призначати самостійно, без фахової консультації та відповідних аналізів.

«Єдиним виключенням є вітамін Д та необхідність у прийомі препаратів йоду, бо територія Західної України характеризується дефіцитом йоду. Інші додаткові речовини не потрібні, адже молоко мами вже є ідеальним для годування малюка. Якщо маєте сумніви, завжди варто в першу чергу запитати у педіатра, наприклад, на плановому огляді дитини. Ми можемо призначити спеціальні аналізи для визначення потреб організму в вітамінах та мінералах. Це стосується не тільки мам, які годують, — взагалі до кожного потрібен індивідуальний підхід, як до дітей, так і до дорослих. Адже не варто забувати, що вітаміни можуть накопичуватися організмом», — пояснює завідувач відділення, педіатр дитячої поліклініки «Веселка» Євгенія Іваник.

До півроку дитині не потрібна додаткова вода, навіть влітку — ПРАВДА

В молоці матері абсолютно достатня кількість рідини, і немає необхідності додатково поїти малюка ще й водою. Навіть улітку, чи якщо температура повітря висока, необхідності допоювати дитину водичкою немає. До 6 місяців малюк повинен бути виключно на грудному вигодовуванні. Навіть якщо дитина на замінниках грудного молока, на сумішах, рідини в них також абсолютно достатньо для організму.

При грудному вигодовуванні обов'язкова сувора «дієта мами» — МІФ

Навколо харчування мами у період лактації виникає багато питань та суперечок . Зокрема, про те, що мама має їсти тільки певні види продуктів, аби не нашкодити здоров'ю малюка. Причому стосуються ці міфи і кольору продуктів, і відсилок до алергенів. Насправді ж жодних підстав примушувати маму до дієти немає. Більше того, такої практики немає й у світі. Навіть такого поняття, як дієта при лактації, медична спільнота не вживає. Такі поради можуть бути навіть шкідливі, адже незбалансоване харчування може зашкодити здоров’ю самої мамі.

Серед поширених запитань від батьків щодо харчування під час грудного вигодовування ми найчастіше чуємо про самостійну відмову від суші з сирою рибою, сирих яєць, стріт-фудів чи іншої швидкої їжі. Деякі молоді мами розповідають, що відмовляються від свіжої зелені та редиски через страх, що молоко стане гірким. Дехто не вживає квашених овочів чи чорного хліба, бо від них, мовляв, малюк може плакати, інші виключають з раціону шоколад і цукор, щоб у малюка не було висипань.

Народні методи профілактики та лікування немовлят: простими словами про міфи та доказову медицину від педіатрів «Веселка», фото-3

Звичайно, якщо мова йде про повноцінне здорове харчування. що включає овочі, злаки, протеїни з м'яса і риби, молочні продукти, фрукти, це позитивно. Але якщо мова йде про жорсткі виключення й перехід мами на дієту з гречки та вареної курки, бо інше містить алергени і може якось зашкодити — це хибна порада. Їжа має бути повноцінна ще й тому, що приносить позитивні емоції. Смачна їжа дає нам відчуття задоволення, і не варто забувати, що дитина повністю відчуває емоції мами. Якщо мама з'їла щось, що викликає дискомфорт, дитина реагує не на зміни в молоці, а саме на відчуття мами. Звідси й походять міфи, що продукти, які викликають бродіння, шкідливі при лактації. Малюк буде вередувати не через квашену капусту, чорний хліб чи бобові,  а через те, що травлення турбує маму. Саме через негативний психоемоційний стан матері й дитина може бути більш збудлива і дратівлива.

Дитина перестане смоктати груди, якщо мама вживатиме гострі чи гіркі продукти — МІФ

Речовини, що містяться в багатих ефірними маслами продуктах, таких як сира цибуля чи часник, можуть виділятися залозами матері через потовиділення. Молочна залоза фактично є видозміненою потовою залозою, тому теоретично можливо, що дитина не братиме молоко, бо відчує незвичний аромат. Тут важливо розуміти, що мова йде саме про запах мами, бо після таких продуктів він змінюється. А малюк тривалий час, особливо в перші місяці життя, сприймає батьків не лише візуально, а й по запаху.

«Під час одного з досліджень за кордоном педіатри зробили цікаве спостереження. Воно підтверджується й відгуками батьків наших пацієнтів: дитина відчуває маму на запах, і навіть коли спить посередині між мамою й татом, завжди більше тягнеться до мами. Якщо малюк спить з боку тата, він менше прокидається вночі, бо менше шукає груди мами. Якщо ж він спить з боку мами, шукає частіше й, відповідно, частіше прокидається», — поділилися педіатри дитячої поліклініки «Веселка».

Але тимчасова зміна запаху ніяк не може вплинути категорично, призвести до того, щоб дитина взагалі після того не хотіла брати груди. Адже на якість молока це не може вплинути. Молоко завжди таке, яке має бути найкраще для дитини, — і за відсотком білків, жирів і вуглеводів згідно віку, і за вмістом води. 

Червона їжа при грудному вигодовуванні провокує висипання у малюка — МІФ

Шкіра малюків певний час адаптується до зовнішнього середовища. Саме тому протягом першого місяця життя можуть з'являтися різні висипання. А оскільки малюк на грудному годуванні, батьки буває пов'язують висипання з їжею, що останнім часом вживала мама. Дійсно, є певні продукти, що можуть викликати гіперемію, тобто почервоніння шкіри, їх називають гістамінолібератори.  Це виноград, червоне вино, помідори, щоколад, соєвий соус й деякі інші продукти незалежно від кольору. Така реакція може мати певну спадковість, тобто проявитися у дитини, коли та почне вживати такі продукти, але не може проявитися у малюка, який виключно на грудному вигодовуванні.

Загалом незначні почервоніння на шкірі малюка не несуть загрози. Та якщо почервоніння рясні чи охоплюють все тіло, або висипи супроводжує температура, або малюк під час гіперемії неспокійний і плаксивий, варто звернутися до педіатра. Адже іноді почервоніння може бути проявом алергічної реакції чи інфекційної хвороби.

Мама, котра годує, має виключити з раціону всі алергени — МІФ

Загалом є багато продуктів, що можуть бути алергенами: селера, глютен, яйця, ракоподібні та молюски, риба, молоко, гірчиця, горіхи, бобові, арахіс та люпин, кунжут, соя тощо. Важливо, щоб мама під час лактації харчувалася повноцінно й різноманітно, в тому числі споживаючи алергени. Єдине правило — не зловживати і не переїдати. Тобто мова йде про раціональне збалансоване харчування.

«Важливо розуміти, що будь-який продукт у великій кількості може зашкодити, не тільки перелічені алергени. Наприклад, авокадо корисний і зазвичай алергії не викликає, але це не означає, що його треба їсти тричі на добу, адже він містить багато жирів , що може спровокувати розлад травлення у жінки», — звертає увагу Оксана Головчак.

Харчова алергія — те саме, що й непереносимість, тобто звичайний розлад шлунку — МІФ

Це не просто міф, він дуже небезпечний. Наприклад, у деяких людей може бути тимчасова непереносимість лактози, яку містить молоко. Лактоза — це молочний цукор, який має перетравлюватися в організмі ферментом лактазою. Через це молоко недостатньо перетравлюється, з'являється характерний кислий запах випорожнень, болі й здуття живота. Це й буде непереносимістю — коли недостатньо ферменту для повного перетравлення молока. Це може трапитись в будь-якому віці — і в 2 роки, і в 50. Просто організм виробляє менше лактази, що й спричиняє харчові розлади. Це може впливати на якість життя, але не є небезпечним чи смертельним.

Водночас існує саме алергія на білок коров'ячого молока. Батькам важливо знати, що це зовсім різні речі. Алергія може проявитися неспокоєм та плачем малюка, кров'ю в калі (гемоколіт), провокувати висипи по тілу у вигляді кропивниці й навіть при сильних реакціях призводити до ангіоневротичного набряку і анафілактичного шоку.

«Реакція дитини на лактозу часто є транзиторною, може розвиватися і в малюків або після перенесення деяких кишкових інфекцій,  тривати від декількох днів до тижнів й повністю пройти. Тобто переважно непереносимість лактози  — це не на все життя, а тимчасовий стан. Тому при перших нетипових реакціях дитини грудного віку завжди слід звертатися до педіатра, адже самостійно визначити, чи є проявом непереносимості лактози  чи проявом алергії даний симптом дуже складно. У випадку підтвердження алергії педіатр разом з алергологом та дієтологом складуть план харчування дитини, щоб вона отримувала усі необхідні поживні речовини та вітаміни», — пояснює педіатр, дитячий алерголог, завідувач відділенням дитячої поліклініки «Веселка» Андрій Юрас.


Встановлюємо табу на каву при грудному вигодовуванні — МІФ

Кофеїн у великій кількості дійсно може негативно впливати на малюка. Втім, рішення щодо обмеження його споживання залежить від реальних проявів у дитини після грудного годування. Наприклад, якщо мама бачить, що після чашки кави або чорного чаю малюк смокче груди й відразу стає дратівливий, збудливий, гірше спить, — варто подумати про зменшення кількості кофеїну. Однак висновки варто робити не відразу, краще прослідкувати протягом 2–3 днів, чи дійсно є взаємозв'язок, адже дитина може негативно чи плачем, збудливістю реагувати на різні речі, від сухого повітря, проблем з травленням до потреби звичайнісінької уваги. Загалом у помірних кількостях кофеїн дозволений при грудному вигодовуванні.

Тепла пелюшка допомагає від малюкових колік — ПРАВДА

Доведено, що коліки є наслідком незрілості нервової системи та шлунково-кишкового тракту (ШКТ) немовля. Приблизно у 30% дітей етап дозрівання ШКТ супроводжується неприємними відчуттями в животику.

«Діти сприймають біль не так, як дорослі. Відомо таке явище, як алодинія, коли малюки відчувають сильний біль від зазвичай безболісних чи малоболісних природних процесів. Наприклад, немовлята можуть сприймати відчуття проходження газів та здуття живота як сильний біль і дуже голосно реагувати на це, сильно плакати. Природно, що батьки шукають способи, як дитину заспокоїти. У такому разі тепла пелюшка, напевне, краща за аптечні ліки від коліків», — звертає увагу педіатр дитячої поліклініки «Веселка» Марина Шамановська.

Зазвичай аптечні препарати проти коліків мають солодкий смак, і саме це, на нашу думку, відволікає дитину. Вона засмакувала й заспокоїлася, а батьки вважають, що ліки подіяли. Якби ці солодкі сиропи справді впливали на причину коліків, це мало б ставатися через годину-півтори, коли препарат потрапить у товстий кишківник. Але ж вони починають діяти, тільки-но потрапляють до рота. Тому секрет не в тому, що ліки зменшили болісні відчуття, а в тому, що дитина відволіклась на солодке. А чи потрібне воно малюкові?


Тут пелюшка якраз може бути більш дієвою, але не сама по собі. Заспокійливий ефект матиме тепло, яке відчує малюк, а також ваші погладжування, носіння дитини на руках. Доречно буде й прикласти немовля до грудей або запропонувати йому соску — це чудовий заспокійливий засіб, адже процес смоктання зменшує больовий синдром під час коліків. Варто пам'ятати, що соску пропонуємо малюкові при умові, що грудне вигодовування налагоджено.

До 6 місяців випорожнення малюка мають бути регулярними — МІФ

Малюк до півроку, який харчується грудним молоком матері, може добре засвоювати всю їжу. Інколи при грудному вигодовуванні випорожнення можуть бути кілька разів на день, а можуть і раз на 5–10 днів. І обидва ці варіанти будуть абсолютною нормою. Головне при цьому — слідкувати, щоб животик дитини був м'який, а сама вона спокійна, її нічого не турбувало. Ми завжди радимо батькам не панікувати, а коли виникають питання, навіть незначні, перше, ніж прийняти рішення, звернутися до педіатра.

«У моїй практиці часто бувають випадки, коли батьки приходять на огляд занепокоєні тим, що дитина на грудному вигодовуванні декілька місяців, і ось немає випорожнень уже тиждень. Зазвичай висновок у дорослих один: немає випорожнень — значить, не їсть, мало з'їдає, не наїдається. Батьки починають додавати суміші й приходять до мене, коли навіть це не допомагає. Ми зважуємо дитину й бачимо, що вона добре росте, прибавка в масі дуже хороша, животик чудовий, малюка нічого не турбує. Тобто немає жодних проблем, і додатковий докорм не потрібний. Просто організм малюка добре засвоює їжу. Важливо розуміти, що педіатр — це перший помічник батьків. Ми завжди готові відповісти на будь-яке питання», — пояснює педіатр дитячої поліклініки «Веселка» Оксана Головчак.

Клізма від закрепу може нашкодити малюку — ПРАВДА

Щоб говорити про ефективність цього методу, слід розуміти природу речей. У новонароджених може траплятися явище дисхезії, коли малюк плаче протягом 20–30 хвилин, напружується, хоче сходити в туалет, випустити гази, але йому це не вдається. Батьки зазвичай сприймають це як закреп, але насправді у майже 100% випадків усе закінчується процесом дефекації рідкої кашеподібної консистенції.

«Педіатри стикаються з такими скаргами дуже часто, тому ми пояснюємо батькам, як діяти, щоб допомогти і не нашкодити дитині. Адже деякі методи дуже небезпечні.Наприклад, застосування мила. Луги, що містяться у милі, можуть призвести до опіків слизової прямої кишки малюка. А якщо часто застосовувати газовідвідну трубочку або гліцеринову свічку, ставити мікроклізми, дитині важко буде набути навичок самостійної дефекації. Це може призвести до проблем, пов’язаних з туалетом, у старшому віці», — звертає увагу педіатр Марина Шамановська.

Справа в тому, що у новонароджених ще немає синхронної роботи мозку й тіла. Зазвичай, коли у прямій кишці назбируються калові маси, йде сигнал до мозку, а він відправляє сигнали в ділянки малого тазу про потребу випорожнення. Анус при цьому мав би розкритися, щоб дитина покакала. Але замість того у малюка напружуються животик та анус, підтягуються ніжки, і в такому стані він не може ні випустити гази, ні сходити в туалет. Для батьків це виглядає як закреп та сигнал про допомогу. Але зазвичай втручання в процес може радше нашкодити, ніж допомогти, адже у такий спосіб новонароджені вчаться ходити в туалет. Як правило, на здобуття такої навички їм потрібно до 6 місяців. Якщо ж такий стан турбує батьків, краще звернутися до педіатра.  Лікар на індивідуальному прийомі більш детально пояснить, чому саме так відбувається і як краще діяти.

Народні методи профілактики та лікування немовлят: простими словами про міфи та доказову медицину від педіатрів «Веселка», фото-4

Від підгузників буває тільки подразнення, бо вони гіпоалергенні — МІФ

Важливо пам'ятати, що відрізнити подразнення шкіри (так звані попрілості) від алергії може лише педіатр, дерматолог чи алерголог, тобто лікар. Інколи, звичайно, батьки, побачивши вже знайомі висипи, можуть зрозуміти, що це саме попрілості, але якщо висип виник уперше або не схожий на те, що ви бачили раніше, варто проконсультуватися з педіатром.

Дехто вважає, що всі висипи під підгузком - це пелюшковий дерматит — звичайна реакція на підгузник, коли дитина запарилась. Та насправді почервоніння й висипи можуть бути проявами як алергії, так і інфекційної хвороби. Шкіра малюка дуже ніжна, й навіть гіпоалергенний підгузник може викликати місцеву алергічну реакцію у вигляді контактного дерматиту. Важливо завжди виявляти походження висипів, аби розпочати правильне лікування та догляд за шкірою.

«Одного разу маленький пацієнт разом з батьками тільки-но приїхав з-за кордону і скаржився на висипання. Батьки думали, що це укуси комах, бо дитині весь час свербіло. Та вже за декілька хвилин огляду стало зрозуміло, що у малюка вітрянка. Тому завжди краще не гадати, а якнайшвидше звернутися за консультацією до спеціаліста», — наголошує педіатр Оксана Головчак.

Не можна сказати, що виховувати дитину легко й просто. Батькам важливо пам'ятати, що здоров'я малюка залежить від багатьох речей. Важливі й харчування, і навколишні умови, і спостереження за розвитком. Численні ресурси та форуми матусь в інтернеті — нескінченне джерело порад з будь-яких питання. І серед масиву інформації можна зустріти не лише непрацюючі рекомендації, а й досить небезпечні. Тому не варто наосліп слідувати всьому почутому — краще перепитати у педіатра. Особливо, коли справа стосується догляду за вашим новонародженим і любим малюком. Завжди на зв'язку контакт-центр дитячої поліклініки «Веселка» за телефонами: +38 (067) 343 29 11 та +38 (050) 343 29 11.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
12,0
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...