• Головна
  • Кам'яниці, 8-метровий ангел та пам'ятник Мазоху: про вулицю Сербську у Львові, - ФОТО
18:15, 19 листопада 2021 р.
Надійне джерело

Кам'яниці, 8-метровий ангел та пам'ятник Мазоху: про вулицю Сербську у Львові, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про вулицю Сербську та споруди, які там можна побачити. 

Вулиця Сербська у Львові розташована в історичному центрі міста та сполучає площі Ринок та Соборну. Вона досить приваблива для туристів та жителів, адже там функціонує низка закладів, встановлений відомий пам'ятник Мазоху, а під час новорічних свят вона сяє по-особливому завдяки 8-метровому ангелу. Пропонуємо детальніше дізнатися про Сербську та що там можна побачити. 

Про створення вулиці Сербської у Львові

Як йдеться на сайті Центру міської історії, найдавніша назва вулиці Сербської згадується в документах під 1491 року і дослівно означає "місце, де торгують худобою". У документах за 1523 рік вона називалася Скотською. Львів був одним із центрів торгівлі подільськими і молдавськими волами.

Ця назва стосується лише найдавнішої частини вул. Сербської - від Ринкової площі до Староєврейської. Частина вулиці між вул. Братів Рогатинців до пл. Соборної виникла після знесення міських мурів на початку XIX століття.

Вулиця Сербська у сучасних межах сформувалася у 1871 році із трьох окремих вулиць. Під час окупації Львова німецькими нацистами вулицю назвали Кроатенштрассе - Хорватською, оскільки Незалежна Хорватська держава була союзником Німеччини. У 1944 році повернули сучасну назву вулиці, яка відома і до сьогодні. 

Вулиця Сербська досить невелика - протяжністю 288 м, однак вона популярна серед мешканців та туристів. Розповідаємо, чим вулиця приваблює увагу та що там можуть побачити перехожі. 

Кам'яниця Войнаровських

На початку Сербської можна побачити кам'яницю Войнаровських, яка розташована у будинку №1. Будівля займає кутову ділянку на розі вулиць Руської та Сербської. Історична назва кам'яниці походить від прізвища першого власника, львівського бурмістра Георгія Войнара. У другій половині XVII століття там мешкав відомий львівський друкар та видавець білорусько-литовського походження Михайло Сльозка.

У міжвоєнний період у будинку був магазин одягу та годинникарська майстерня. У перші роки незалежності це був звичайний житловий будинок, але через його аварійний стан мешканців відселили.

У 1998 році провели реставрацію будівлі під керівництвом архітектора Миколи Рибенчука. Тоді у споруді відкрив своє центральне відділення один із банків. 

Кам'яниця, де діє відома майстерня шоколаду

На Сербській, 3 розташована чотириповерхова кам'яниця Петровичівська, що походить від прізвища власника – міщанина вірменського походження. Там за польських часів були магазин кухонного посуду Бардаха, ремонт парасоль Райфа та ресторан Баума.

Цей будинок є пам'яткою архітектури місцевого значення. У наш час будівля особливо популярна серед туристів, адже там розташована кав'ярня-крамниця "Львівська майстерня шоколаду". Серед інших ця будівля вирізняється цікаво оформленим фасадом. 

Кам'яниця на Сербській, 3, Фото: 032.ua

Кам'яниця на Сербській, 3, Фото: 032.ua

Кам'яниця на Сербській, 5

На Сербській, 5 розташована чотириповерхова кам'яниця, яку у XVII столітті називали "Коломийською" або "Живертовською". У 1712 році будинок був двоповерховий, його партер використовували як медовий та горілчаний шинок, а у внутрішньому подвір'ї функціонувала броварня.

Будинок неодноразово реконструювали. Кам'яниця є цінною пам'яткою житлової архітектури доби ренесансу. Наразі на першому поверсі будинку міститься заклад громадського харчування. Однак сама будівля перебуває у досить занедбаному стані. 

Будинок на Сербській, 5 у Львові, Фото: 032.ua

Будинок на Сербській, 5 у Львові, Фото: 032.ua

Кам'яниця Кастеллі

Кам'яниця Кастеллі розташована на вулиці Сербській, 7. За свою історію існування неодноразово змінювалася. Спочатку збудували двоповерхову будівлю у XVI столітті, згодом створили триповерхову споруду на фундаментах попередньої. У ІІ половині XVIII століття надбудували ще і четвертий поверх.

Свою назву будинок отримав від імені власника - Кастеллі. Будівля чотириповерхова, мурована з цегли, а вхідні двері - скляні. Пам’ятка зберігає характер ренесансної кам’яниці. Наразі там діє досить популярне кафе, а також готель. 

Пам'ятник Мазоху

На тротуарі перед будинком на Сербській, 7 розташований пам'ятник письменнику, автору романів і новел Леопольду фон Захер-Мазоху, який народився у Львові. Його відкрили у 2008 році, це робота скульптора Володимира Цісарика.

Заввишки пам'ятник становить 170 сантиметрів. Це бронзова фігура з кількома руками та глибокою кишенею. Скульптура привертає увагу багатьох туристів. Біля Мазоха часто фотографуються, а також намагаються залізти до нього у кишеню. Подейкують, що це приносить щастя. 

8-метровий ангел на Сербській

Особливою окрасою вулиці є 8-метровий ангел, який сяє під час новорічно-різдвяних свят. Розташований на висоті 5 - 7 метрів.  Він унікальний, його виконали спеціально для Львова. Вартість становить 480 тисяч гривень. 

8-метровий ангел на Сербській, Фото: 032.ua

8-метровий ангел на Сербській, Фото: 032.ua

Кам'яниця на Сербській, 11

На Сербській, 11 височить чотириповерхова кам'яниця, в якій у міжвоєнний період містився магазин кухонного посуду Арона Фіша, а нині - ресторан та готель. Будинок є пам'яткою архітектури місцевого значення. Декорації біля будинку часто стають фотозоною для перехожих. 

Кам'яниця, де діяв гастроном 

На Сербській, 13 розташована чотириповерхова будівля, яку збудували у 1911 році. Від радянських часів на першому поверсі працював великий гастроном, до 2018 року тут містилися гриль-бар та магазин продуктів.

Нині можна побачити цікаво оформлені вітрини "Майстерні карамелі", які привертають увагу туристів, а також продуктову крамницю. 

Кам'яниця на Сербській, 15

Ще одна кам'яниця височить на вулиці Сербській, 15. Йдеться про чотириповерхову будівлю, у якій за Польщі був магазин кухонного посуду. За радянських часів там діяло Кооперативне товариство художників. Наразі ж у цій споруді функціонує комунальне підприємство "Старий Львів". 

Будинок на Сербській, 15, Фото: 032.ua

Будинок на Сербській, 15, Фото: 032.ua

Читайте також: Львівʼяни, які змінили світ: нерозгадана таємниця Леопольда фон Захер-Мазоха

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #історія #Львівщина #новини
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...