• Головна
  • Як забудована пішохідна вулиця Лесі Українки у Львові: історія та сучасність, - ФОТО
18:15, 11 листопада 2021 р.
Надійне джерело

Як забудована пішохідна вулиця Лесі Українки у Львові: історія та сучасність, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про пішохідну вулицю Лесі Українки. 

Вулиця Лесі Українки розташована у центральній частині Львова. Вона була прокладена наприкінці ХVІІІ століття. Більшість будинків внесено до реєстрів пам'яток архітектури національного та місцевого значення. Пропонуємо дізнатися, які споруди височать на цій пішохідній вулиці міста.  

Вулицю Лесі Українки неодноразово перейменовували зі змінами політичних режимів. За свою історію вулиця мала назви - Краківська бічна, Вірменська нижня, Скарбова, Староміська. Назва вулиці на честь української письменниці, культурної діячки Лесі Українки існує із 1944 року до сьогодні. 

У наш час провели  реконструкцію проїжджої частини, після цього вулиця Лесі Українки стала пішохідною та приваблює увагу жителів та гостей міста. Окрім того, налічує низку цікавих споруд. Розповідаємо, які будівлі можна побачити, їхню історію, а також публікуємо сучасні фото споруд.

Театр ім. Марії Заньковецької

Вулиця Лесі Українки розпочинається із будинку №1, де наразі діє театр ім. Марії Заньковецької. Історія самої будівлі розпочалася у 1842 році, коли там урочисто відкрили театр Скарбека. Фундатором будівництва театру був граф Станіслав Скарбек, який отримав привілей на утримання театру без сплати податків на 50 років й одночасно став директором театру. 

З 1900 року приміщення театру розпочало занепадати. У цей час поряд розпочалося також будівництво сучасного Оперного театру. У 1848 році помер директор театру, тоді його розпочала очолювати колегія із провідних акторів трупи. 

Із часом театральне приміщення графа Скарбека стало другорядною сценою у місті. Його використовували як філармонію або для виступів гастрольних труп чи окремих театральних зірок того часу, які відвідують Львів.

У 1913 році у приміщенні колишнього театру Скарбека відкрили кінотеатр "Лев", який був найбільший і найкращий у Львові на той час. Кінотеатр працював до початку другої світової війни. Під час другої світової війни німецька адміністрація у Львові в театрі Скарбека організувала філармонію на стаціонарній основі.

Від радянських часів і до сьогодні в колишньому театральному приміщенні графа Скарбека функціонує Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької. У 1997 році за ініціативи головного художника театру Мирона Кипріяна на стіні фоє встановили медальйон із портретним зображенням Станіслава Скарбека . У фоє другого поверху розташована скульптура Марії Заньковецької. Будинок театру є одним із найбільших у Європі та пам'яткою архітектури національного значення. 

Будівля на Лесі Українки, 5

У будівлі на вулиці Лесі Українки, 5 у міжвоєнний період містилася польська кредитна спілка. У 1940-х - 1950-х роках там був народний суд другої дільниці Сталінського району Львова. Нині тут функціонує громадська приймальня депутатів львівської міської ради. Будівля перебуває у занедбаному стані. 

Вулиця Лесі Українки, 5

Колишній монастир вірменських бенедиктинок

На вулиці Лесі Українки, 10 можна побачити колишній монастир вірменських бенедиктинок, при якому існувала семикласна школа. Його неодноразово реставрували та перебудовували. 

Після війні монастир ліквідували, а в його приміщеннях розмістили науково-реставраційні майстерні. В них працюють художники-реставратори олійного і темперного живопису та дерев’яної скульптури від Львівської філії Науково-дослідного реставраційного центру України та Національного музею у Львові ім. А. Шептицького.

Вулиця Лесі Українки, 10, Фото: 032.ua

Вулиця Лесі Українки, 10, Фото: 032.ua

Будівля, де був ломбард 

За адресою Лесі Українки, 12 височить мурований житловий будинок, який спорудили наприкінці XVII століття. Він був частиною давньої Резиденції вірменських вікаріїв.

У XIX столітті сформувався сучасний вигляд будинку з внутрішнім подвір'ям, відгородженим муром. За Польщі в будинку містився відомий публічний ломбард "Монс-Піус". Після другої світової війни будівля перейшла у власність міста. Наразі у будівлі функціонує винний бар. 

Вулиця Лесі Українки, 12, Фото: 032.ua

Вулиця Лесі Українки, 12, Фото: 032.ua

Будівля колишньої бурси імені Юзефа Торосевича

На вулиці Лесі Українки, 21 можна побачити будівлю колишньої бурси імені Юзефа Торосевича. Бурса була заснована в 1865 році стараннями львівського лікаря Юзефа Торосевича, який намагався піклуватися про вірменську молодь, що приїхала до Львова навчатися в місцевих школах.

Навчання в бурсі було безкоштовним. На навчання приймали хлопчиків від 7 до 18 років, які до того відвідували початкові та середні школи. У 1882 році в стінах бурси навчалося близько 50 хлопчиків. Розквіт цієї установи був завдяки роботі отця Каетана Каєтановича, який керував закладом з часу його заснування. Священник очолював бурсу впродовж 35 років.

Вулиця Лесі Українки, 21, Фото: 032.ua

Вулиця Лесі Українки, 21, Фото: 032.ua

Будинок, де була школа торговельно-кулінарного шкільництва

На вулиці Лесі Українки, 26 у 1940-х - 1950-х роках була школа торговельно-кулінарного шкільництва міського відділу народної освіти. Наразі там функціонує вище професійне училище торгівлі та сфери послуг. 

Будинок на Лесі Українки, 26, Фото: 032.ua

Будинок на Лесі Українки, 26, Фото: 032.ua

Будівля, де існувала торговельна академія

На вулиці Лесі Українки, 39 у 1872 році в будинку була жіноча вчительська семінарія. Із 1899 року в цьому будинку розташовувалась Торговельна академія, яка перебувала там понад 20 років. У 1902 - 1903 роках Торгова школа отримала статус Цісарсько-королівської торговельної академії. У цьому будинку певний час розташовувалась урядова друкарня.

У 1919 році Цісарсько-королівська торгова академія змінила назву на "Державна торговельна академія у Львові". За радянських часів там діяв технікум радянської торгівлі та громадського харчування. Наразі у будівлі діє Інститут економіки та туризму. 

Будівля, де існувала торговельна академія, Фото: 032.ua

Будівля, де існувала торговельна академія, Фото: 032.ua

Корпус Української академії друкарства

На вулиці Лесі Українки, 45 розташований наріжний будинок, який збудували у 1891 році. Над вхідним порталом будинку з боку вулиці Підвальної розташована пам'ятна мармурова таблиця з написом: "За панування цісаря Франца Йозефа І громада міста Львова під керівництвом свого Президента Едмунда Мохнацького цей будинок для користі і добра шкільної молоді поставила у році 1891". Вхідний портал з боку вулиці Лесі Українки прикрашає герб міста Львова австрійського періоду.

У будинку містилася жіноча та чоловіча школи імені Сташиця, а у міжвоєнний період - електромеханічна школа. Від радянських часів у будинку діє корпус Української академії друкарства. У 1974 році на будинку встановили меморіальну пам'ятну таблицю з горельєфом Івана Федорова. Це зробили на згадку про 400-ліття початку книгодрукування в Україні.

Вулиця Лесі Українки, 45, Фото: 032.ua

Вулиця Лесі Українки, 45, Фото: 032.ua

Читай також: Хмарочоси міста Лева: десять найвищих будівель Львова, - ФОТО

За матеріалами lia.lvivcenter.org, uk.wikipedia.org

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #Лесі_Українки #Львівщина #новини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...