Цікаві будівлі Личаківського району: 10 палаців та кам'яниць Львова, - ФОТО

У рамках редакційного спецпроєкту "ТОП від 032.ua" підготували добірку цікавих споруд у Личаківському районі Львова. 

Львів відомий завдяки унікальним архітектурним спорудам. Неймовірні будівлі можна побачити чи не у кожному районі міста, зокрема, і у Личаківському. Саме про забудову цієї території кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися.

Личаківський район популярний серед туристів, адже там розташовані відомий меморіальний цвинтар та Шевченківський гай, де часто проводять екскурсії. Однак наразі розповімо про будинки із цікавою історією, які можна побачити у цій місцевості. Зокрема, про 10 локацій, що у пішій доступності від центру міста. 

Палац Сєменських-Левицьких на Пекарській, 19

На вулиці Пекарській, 19 розташований унікальний палац Сєменських-Левицьких, який спорудили у першій половині ХІХ століття. Його декілька разів вдалося перебудувати, реконструювати. Палац розташований на великій ділянці, яка оточена муром. 

У повоєнні роки там була середня школа, згодом - спеціалізована школа-інтернат для дітей з розумовими вадами, що функціонує тут й донині. Над брамою можна побачити також цікаві голови коней до колишніх конюшень. 

Пекарська, 19, Фото: 032.ua Пекарська, 19, Фото: 032.ua Пекарська, 19, Фото: 032.ua

Колишній палац графа Орловського на Пекарській, 13

На вулиці Пекарській, 13 височить класицистичний палац із першої третини XIX століття. За його історію будівлю неодноразово реконструювали. У1890 році там діяла фабрика бляшаних виробів. У 1925 році вона перейшла у власність нафтопромисловця, що вирішив знову змінити палац, реалізували чергову перебудову у 1931 році. З часом вигляд споруди майже не змінився. Після Другої світової війни цей будинок став житловим. 

Колишній палац графа Орловського, Фото: 032.ua Колишній палац графа Орловського, Фото: 032.ua

Кам'яниця на Личаківській, 16 із фігурою Святого Йосифа з Дитятком Ісусом

На Личаківській, 16 у Львові є кам'яниця, яку спорудили за проєктом архітектора Карела Боубліка у 1899 році. Зокрема, вона цікава тим, що оздоблена фігурою Святого Йосифа з Дитятком Ісусом з боку вулиці Вітвера. Це роботи скульптора Броніслава Мар'яна Солтиса. Фігура малопомітна, тому мало хто із перехожих може звернути на неї уваги. 

Кам'яниця на Личаківській, 16, Фото: 032.ua Кам'яниця на Личаківській, 16, Фото: 032.ua

Будинки Тадеуша Чарнецького на Пекарській № 38, 40

На Пекарській №38 та №40 розташовані два будинки личаківського купця Тадеуша Чарнецького. Їх спорудили за проєктом архітектора Казимира Мокловського 1905 року. У будинку № 38 у 1950 - 1960-х роках діяла майстерня з індивідуального шиття одягу, також був опорний пункт правопорядку. 

Будинки Тадеуша Чарнецького (№ 38, 40), Фото: 032.ua Будинки Тадеуша Чарнецького (№ 38, 40), Фото: 032.ua

Кам'яниця Атляса на вул. Костя Левицького № 11, 11а, 15

Кам'яниця Атляса на вул. Костя Левицького складається із трьох будівель - №11, 11а, 15. Серед нумерації спеціально уникнули тринадцятого номера. Споруда з'явилася у 1911 - 1912 роках у стилі модерну. Її створили на замовлення заможних власників. Напередодні Першої світової війни у будинку № 11а певний час мешкав художник Микола Івасюк, а у № 15 останні роки свого життя провів архітектор-урбаніст та мистецтвознавець Ігнатій Дрекслер.

У 1910-х роках у будинку була крамниця та майстерня з ремонту взуття Яна Павлишина. Будинок внесений до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення.

Кам'яниця Атляса, Фото: 032.ua Кам'яниця Атляса, Фото: 032.ua Кам'яниця Атляса, Фото: 032.ua

Кам'яниця Нахтів на Левицького, 22

На Левицького, 22 розташована кам'яниця Нахтів. Це житловий будинок, який збудували у 1911 - 1912 роках. Мешканцями будинку були здебільшого підприємці та інші заможні львів'яни.

У радянський час фасади були пофарбовані у зелений колір. На початку 2010-х років змінили майже всю стильову віконну столярку на металопластикову, тому первісний вигляд фасадів змінився. Цей будинок також внесений до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення.  

Кам'яниця Нахтів на Левицького, 22, Фото: 032.ua Кам'яниця Нахтів на Левицького, 22, Фото: 032.ua Кам'яниця Нахтів на Левицького, 22, Фото: 032.ua

Будівля на Личаківській, 3

На Личаківській, 3 можна побачити будинок, що є пам'яткою архітектури місцевого значення. У попереднику нинішньої споруди у 1773 році існувала друкарня, яку відкрив Антоній Піллер. Там друкували підручники, видавали часопис "Газетт де Леополіс" ("Львівська газета") французькою мовою, який мав чотири сторінки. Згодом там розпочали виробляти папір. 

У 1893 році відбулася перебудова будівлі. Після цього невелике приміщення на першому поверсі будинок займала аптека, наразі також використовують це приміщення під аптеку "Матері та дитини". 

Будинок на Личаківській, 3, Фото: 032.ua Будинок на Личаківській, 3, Фото: 032.ua

Будинки на вул. Конопницької 

У місцевості Погулянка на вулиці Конопницької №8 та №10 височать будинки, споруджені у 1912 році за проєктом архітектора Станіслава Ольшевського. Їх виконали з елементами бароко та класицизму. Як можна переконатися на другій світлині, декоративним елементом фасаду виступає вікно "волове око", що фланковане фігурами путті та гірляндами з квітів. Будинок №8 належав відомому лікарю та судовому експерту того часу Влодзімєжові Сєрадзькому.

Будівлі на вул. Конопницької, Фото: 032.ua Будівлі на вул. Конопницької, Фото: 032.ua Будівлі на вул. Конопницької, Фото: 032.ua Будівлі на вул. Конопницької, Фото: 032.ua

Г-подібна кам'яниця на Пекарській, 9

На Пекарській, 9 височить Г-подібна кам'яниця, яку спорудили у 1877 році за проєктом Вінцентія Кузневича. Згодом її перебудували для потреб єврейської жіночої професійної школи, що діяла там до 1939 року. У 1944 - 1953 роках у будинку був навчальний корпус Львівського технікуму легкої промисловості. Наразі стан її досить занедбаний. 

Г-подібна кам'яниця на Пекарській, 9, Фото: 032.ua Г-подібна кам'яниця на Пекарській, 9, Фото: 032.ua

Міський арсенал на Підвальній, 5

На Підвальній, 5 у Львові розташований міський арсенал. Його збудували у 1556 році на місці старого, а поряд був склад боєприпасів. Арсенал мав своїх коней, стайня була під стіною біля вежі Корнякта. Її розібрали лише у 1835 році. 

У XVIII столітті арсенал використовувався як в'язниця, там були ув'язнені гайдамаки - учасники Коліївщини. У пам'ять про них можна побачити меморіальну таблицю на стіні будівлі. Австрійська влада у 1777 році планувала перебудувати арсенал у в'язницю, однак це не зробили через брак грошей. У листопаді 1918 року тут містилися склади Української харчової управи. Наразі там один із відділів львівського історичного музею - музей зброї, відкритий у 1981 році. 

Міський арсенал, Фото: 032.ua Міський арсенал, Фото: 032.ua

Зазначимо, Личаківський район був одним із осередків, де виникла львівська субкультура - батяри. Вони переважно гуртувалися на Личакові та Погулянці. Раніше редакція 032.ua розповідала історію про "шляхетних волоцюг". 

Читайте також: Унікальні вілли Кастелівки у Львові: історія та сучасність, - ФОТО

Львів споруди Львівщина новини
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі