• Головна
  • Вірменський собор у Львові: ТОП-5 цікавинок, - ФОТО
18:21, 11 березня 2021 р.
Надійне джерело

Вірменський собор у Львові: ТОП-5 цікавинок, - ФОТО

Величні храми Львова вражають своєю помпезністю. Всього їх тут налічується понад 100. Редакція сайту 032.ua вирішила розповісти про Вірменський собор, який є одним з туристичних "магнітів" міста Лева.

Храм збудований у другій половині XIV століття

Його звели 1363-1370 роках. Архітектором святині був Доріг, про якого є дуже мало інформації. Більше того, навіть точно невідоме правильне написання його імені, зустрічаються такі варіанти: Dare, Dore, Dorhi, Dorchi, Dorc. Зазначається, що цей майстер також споруджував мурований собор святого Юра.

Вірменський собор, Фото: Вікіпедія

Вірменський собор, Фото: Вікіпедія

Ця одна з найдавніших пам’яток Львова розташовується на вул. Вірменська, 7-13 і це однісінький храм Вірменської апостольської церкви в західному регіоні України.

Вірменський собор, Фото: lvivcenter.org

Вірменський собор, Фото: lvivcenter.org

Пам’ятка архітектури національного значення, яка є у списку Світової спадщини ЮНЕСКО

Ця пам’ятка справді є окрасою нашого міста: неймовірне поєднання архітектури вірменських святинь, романсько-готичного стилю Західної Європи і староукраїнського галицького зодчества. Стіни храму завтовшки 1,5 метри, він збудований з ламаного каменю і обличкований тесаними плитами. Конструкція купола святині спирається на пустотілі ребра, які викладені з глиняних глечиків.

У південному дворику, що розташовується між собором і вулицею, збереглися рештки старовинного вірменського цвинтаря. Мова йде про надгробні плити, деяким з них 600 років, їх перенесли сюди з кладовищ інших вірменських храмів і монастирів, яких вже декілька століть нема у Львові. Однак слід зауважити, що це кладовище є зовсім нетиповим: цими плитами вимостили подвір'я храму, або ж їх вмонтували у стіни.

Вірменський собор, Фото: kray.org.ua

Вірменський собор, Фото: kray.org.ua

Що стосується інтер’єру Вірменського собору, то він віддає автентикою Сходу, особливо вражають неповторні форми та колористика фресок, мозаїк. Ще однією цікавинкою є дерев’яна різьблена каплиця XVIII століття із вівтарем, що зображає муки Христа на Голгофі.

Ансамбль Вірменського собору

Це унікальна пам'ятка вірменської середньовічної архітектури в Україні, ансамбль якої датується XIV - початком XX століть. Він складається з: дзвіниці, палацу архієпископа, вірменського банку, монастиря бенедиктинок, дерев'яного вівтаря "Голгофа", пам'ятної колони святого Христофора, огорожі з брамами. Звісно архітектурним центром комплексу є сам Вірменський собор, навколо якого групуються всі інші споруди.

Вірменський собор, Фото: lvivcenter.org

Вірменський собор, Фото: lvivcenter.org

У радянські часи приміщення собору використовували як фондосховище та музей Леніна

У часи більшовицько-радянської влади собор закрили і він не працював. У 1945 році каральні органи арештували адміністратора Львівської архиєпархії Вірменської католицької церкви о. Діонісія Каєтановича, який згодом загинув у радянському концтаборі. Майже всі вірмени поїхали до Польщі.

Був час, коли на території Вірменського собору діяло фондосховище Львівської картинної галереї, а потім тут працював музей імені Леніна.

Вірменський собор, Фото: Вікіпедія

Вірменський собор, Фото: Вікіпедія

Тут молився Папа Римський Іван Павло II

Варто додати, що перша у посттоталітарні часи літургія у капличці церкви на подвір’ї відбулася  7 січня 2001 року. Вже 25 червня цього ж року у Вірменському соборі молився Папа Римський Іван Павло II.

Через два роки відбулося відкриття входу з вулиці Краківської. Тоді храм освятив патріарх вірменської церкви Гарегін ІІ.

Читайте також: Приборкати рак. Шість історій львів'янок, які пройшли через онкологію

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #Львівщина #032 #новини Львова #храми #Вірменський собор
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...