Музейники "Шевченківського гаю" виступили проти "відновлення" храмового комплексу Свято-Іванівської Лаври

Нещодавно відомий у соцмережах отець Юрій (Юстин) Бойко повідомив про зібрані кошти на реставрацію храму Софії Премудрости Божої і храмового комплексу Свято-Іванівської Лаври Студійського Уставу, що розташовані у музеї "Шевченківський гай". Але працівники музею-скансена виступили проти та вважають такі дії нищенням спадщини Шептицького.

Про це повідомила заступниця директора Музею народної архітектури і побуту Леся Гарасим та оприлюднила відкритого листа-звернення до громадськості від працівників культурної установи. Посадовиця також пояснила, чому вони проти реставрації церкви зі села Кривки, яка є пам'яткою національного значення.

Будівництво на території "Шевченківського гаю", Фото: Леся Гарасим Будівництво на території "Шевченківського гаю", Фото: Леся Гарасим

"У той час, коли храми на материнських територіях стрімко втрачають свій первісний вигляд: парафіяни оббивають їх бляхою, руйнують цінні інтер’єри (згадаймо храм у Славському), втручаються у природно-заповідні зони (згадаймо Стільсько) – музеї сьогодні стають чи не єдиним запобіжником від таких дій. Максимальне збереження автентичного вигляду об’єктів – це засадничий принцип функціонування будь-якого музею, а його дотримання свідчить про фаховість та відповідальність людей, що взяли на себе обов’язок берегти для нащадків найкращі зразки культурної спадщини. Одним із таких зразків, експонованих у Музеї, є церква зі села Кривки Турківського району Львівської області (1763) – перлина бойківської народної архітектури, пам’ятка національного значення, яку свого часу порятували Андрей Шептицький, Іларіон Свєнціцький і Михайло Драган, перевізши її на Кайзервальд, де перед Другою світовою війною діяв монастир", - розповіла Леся Гарасим.

Із проголошенням незалежності України на ці землі повернулися монахи-студити і з тих пір Музей ділиться простором із ними, надає церкви у користування та дозволяє проводити літургії.

"Партнерство Музею і Монастиря є закріплене договором про співпрацю, де чітко зазначені права й обов’язки обох інституцій, зокрема й регламентовані Законом України у сфері охорони культурної спадщини. Починаючи із вересня 2020 року, на території навколо церкви зі с. Кривка о. Юстин Бойко активно проводить «будівельно-реставраційні роботи». За вищезгаданим договором, така діяльність мала б бути попередньо узгоджена з Музеєм і, відповідно до Закону України про охорону культурної спадщини, бути підкріпленою необхідним пакетом дозвільних документів. З великою прикрістю зазначаємо, що наше прохання надати інформацію про проведення таких робіт та обґрунтувати їх законність Монастир не взяв до уваги", - зауважила посадовиця.

Храм у "Шевченківському гаю", Фото: Юрій Бойко
Храм у "Шевченківському гаю", Фото: Юрій Бойко

Із її слів, з отцем Юстином Бойком провели кілька зустрічей та науково-методичних рад, де пояснили відповідальність Музею перед законом, але це не зупинило "реставраційних робіт", навпаки, на подвір'ї храму встановили пам'ятний хрест і розпочали створювати каплицю.

"Практика непогодженого проведення робіт на території Музею не є новою – ми з болем спостерігаємо, як відбувається втручання в автентичні інтер’єри храмів – музейних об’єктів, за що нас небезпідставно критикують і колеги-музейники, і свідомі відвідувачі, і представники різних ЗМІ. Ще донедавна кожне наше зауваження щодо відповідального ставлення до пам’яток національної культурної спадщини або ігнорувалося, або ставало приводом дзвінка до міськради зі скаргою на Музей, або завершувалося негативною згадкою про музейників на проповіді під час богослужіння. Відтак різноманітними інформаційними атаками львівській громадськості нав’язано вигаданий світоглядний конфлікт між Монастирем і Музеєм, якого й бути не може, оскільки світоглядні стовпи у нас однакові – національна культура і духовність. Проблема полягає лише у виконанні обома сторонами протокольних вимог, за дотримання яких відповідальність несе Музей одноосібно", - наголосила Леся Гарасим.

Зрештою, музейники зазначили, що конфлікту з монастирем у них немає, і вони поважають чинного настоятеля отця Власія. У музеї додали, що вони позитивно ставляться до ідеї розширення діяльності Свято-Іванівської Лаври, проте будь-який розвиток однієї інституції не повинен відбуватися за рахунок іміджевих втрат та професійної деморалізації іншої, у цьому випадку – Музею.

Нагадаємо, напередодні свята Миколая синкел у справах монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ, єрм. Юстин (Бойко) повідомив, що упродовж двох днів завдяки пожертвам вірян зібрали 30 тисяч гривень на завершення реставрації храму у "Шевченківському гаю". За ці коши мають намір купити 5000 колених гонтин (ціна однієї штуки - 6 гривень), усього потрібно 20 000 штук.

Читайте також: Масштабна пожежа на Львівщині: згоріла церква у одному із сіл, - ВІДЕО

новини Львова львівські новини музей Шевченківський гай релігія культура Юстин Бойко
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі