• Головна
  • Безкоштовний транспорт — це реально? Думки львівських експертів
22:05, 26 листопада 2019 р.
Надійне джерело

Безкоштовний транспорт — це реально? Думки львівських експертів

Нещодавно на вулицях Львова з’явилось чимало білбордів екснардепа, підприємця та кількаразового претендента на пост мера Львова Ігоря Васюника з лозунгом “Безкоштовний транспорт — це реально”. На тлі постійних скарг на якість громадського транспорту у Львові та розмов про імовірне підвищення вартості проїзду таке сміливе твердження просто не могло залишитись непоміченим і прогнозовано викликало жваве обговорення.

Журналістка 032.ua зібрала думки різних дотичних до транспорту людей про те, чи така ідея є реальною в умовах Львова або ж це чергова порція передвиборчого популізму.

***

“Безкоштовний громадський транспорт справді працює в декількох містах світу, зокрема в Таллінні. Хоча він є безкоштовним тільки для зареєстрованих мешканців. Таллінн пішов на такий крок саме для того, щоб стимулювати більше людей реєструватися мешканцями міста, оскільки в Естонії податок з фізичних осіб залишається в бюджеті міста. На такий крок пішов нещодавно Люксембург. Вони зробили безкоштовний транспорт для всіх в межах цілої карликової країни. Але Люксембург має найбільший ВВП на душу населення, вони це собі можуть дозволити. Безкоштовне функціонування громадського транспорту за різними підрахунками коштувало б місту близько 2-х мільярдів гривень в рік. А це весь бюджет розвитку Львова. Тобто довелося б відмовитись від усіх ремонтів у місті і лише фінансувати транспорт. За сьогоднішньої економічної ситуації це неможливо. Але з е-квитком для якісної роботи транспорту треба буде суттєво дофінансовувати транспорт з бюджету”.

“Така ідея має право на обговорення. Але треба розуміти, чи є достатнім ресурс у Львові для запровадження безкоштовного транспорту. Зраз питання №1 — це велика кількість зручних муніципальних маршрутів і комфортного транспорту, у якому тепло взимку і свіжо влітку, є Wi-Fi, в нього є окремо виділені лінії і він не стоїть у заторах. Тоді люди на нього будуть пересідати. Міст, які запустили безкоштовний транспорт, у світі є дуже мало. Це треба чітко пояснити платникам податків, що це не безкоштовний транспорт, а він оплачується з їхніх податків”, - зазначив Володимир Омелян.

Візьмемо вартість одного кілометра роботи автобуса, тролейбуса – 55 гривень, трамвая – 60 гривень і 790 одиниць громадського транспорту в робочий день. Тоді ми множимо на загальний кілометраж і кількість рейсів. Таким чином ми отримаємо річний кілометраж в 58,5 мільйонів кілометрів. Згідно з цими розрахунками, потрібно буде дотувати понад 3,4 мільярдів гривень. Бюджет розвитку Львова на 2019 рік становить 1,8 мільярда. Цього року місто мало компенсувати понад 800 мільйонів гривень за пільгові перевезення, але компенсувало близько 250 мільйонів. Доступний і якісний громадський транспорт може зменшити навантаження на дорожню інфраструктуру і пришвидшити життя міста. Тому, думаю, що громадський транспорт не може бути абсолютно безкоштовним. Якщо ж перевести на теперішню кількість жителів Львова, нам потрібно буде від 1200 одиниць громадського транспорту і на це потрібно буде потрібно фактично ще раз так, а це понад 6 мільярдів”.

“Гіпотетично це реально, але це коштуватиме орієнтовно 2 млрд грн на рік. Якщо є такі прекрасні ідеї в пана Васюника, то він міг подаватися на конкурс начальника управління транспорту. Але чомусь, коли ми за два роки тричі проводили конкурс, у нас було так мало охочих — три чи чотири людини. І ніхто з них не пропонував безкоштовного транспорту. Можливо, вони більш реалістично оцінюють це. Зараз я пану Васюнику можу хіба запропонувати роль радника начальника управління транспорту і він матиме можливість на прикладі побачити, реально це чи ні. Звісно, що це реально, але це займатиме близько 80% бюджету розвитку, з якого фінансуються ремонти доріг, шкіл, лікарень, підтримка парків, культура. Та ми тоді доведемо до того, що ці автобуси просто не матимуть по чому їздити”.

“Для того, щоб транспорт був безкоштовним, треба з бюджету міста виділяти щороку хоча б по 1,5 млрд грн на оплату послуг підприємствам, які здійснюють перевезення пасажирів. На сьогоднішній день це ідея фікс, тому що з міського бюджету не можуть навіть виділити коштів для 100-відсоткового відшкодування перевезення пільговиків. А те, що Васюник розмістив на білбордах рекламу безкоштовного транспорту, — це цілковита маніпуляція та нечесне заробляння політичних рейтингів на дуже болючій темі транспорту”.

***

Складається враження, що Ігор Васюник вирішив продукувати меми. Львів’яни ще не забули його рекламу про “два Львови”, а тепер жваво обговорюють у соцмережах лозунг про безкоштовний транспорт. 

Львівський журналіст Андрій Дрозда припустив навіть, як би такий транспорт міг виглядати та написав: “Ігор Васюник, зробив Вам макет для агітації, бо розклеєні по місту борди занадто прісні і нудні. А от гасло чудове і перспективне. Це робочий ескіз, тому правки по дизайну і шрифтах можна писати в коментарях. Номер картки скину в ПП”.

Ще один львівський журналіст Юрій Мартинович поглузував з того, як би мали довірливі виборці реагувати на цю рекламу.

Та й узагалі львів'яни з гумором зустріли таку ідею.

 Та почали створювати на її основі багато мемів.

Нагадаємо, у Львові провели громадське слухання на тему можливого підняття тарифу на проїзд у громадському транспорті.

***

Також пропонуємо читачам взяти участь в опитуванні про те, чи може громадський транспорт у Львові бути безкоштовним.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Так, це реально
45,4%
Ні, я в це не вірю
51,6%
Важко сказати
2,9%
#Львів #новини #032 #транспорт #Васюник #Білий #Олеськів #Велійка #Омелян #Товстига #безкоштовно #автобуси
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Усі матеріали сайту 032.ua, пов'язані з минулим, теперішнім або майбутнім транспортної сфери міста Львова. Розповідаємо про те, як розвивався транспорт у Львові в минулому, що відбувається у цій сфері зараз та які плани у міських чиновників щодо покращення транспортної інфраструктури Львова.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...