У Львові гучно відсяткують Старий Новий рік

У Львові триває новорічно-зимова ейфорія свят. Вслід за Різдвом, йде традиційне свято Маланки та святкування Нового року за старим стилем.

А той другий празник святого Василя

14 січня християни вшановували Св. Василя Великого, якого вважали покровителем землеробства. Тому основною обрядодією цього дня було засівання осель українців збіжжям із відповідними примовляннями.
Із самого ранку хлопці (дівчата засівати не ходили) набирали в рукавички й кишені зерна (жито, пшеницю, овес) й, дочекавшись закінчення ранкової церковної відправи, починали засівати. Спочатку власну домівку, потім у хрещених батьків, родичів, знайомих і сусідів зі словами: "Ой роди, Боже, жито - пшеницю, всяку пашницю! Добридень! Будьте здорові. З Новим роком та Василем!... На щастя, на здоров'я, на Новий рік!". Господар щедро винагороджував (особливо перших) засівальників гостинцями й грішми.

 У Львові гучно відсяткують Старий Новий рік (фото) - фото 1

 Львів святкує…..

У чарівному Львові у Храмі Пресвятої Євхаристії (вул. Музейна, 3) з 7 по 27 січня триває різдвяний фестиваль Велика коляда, де заохочують до виконання колядок, щедрівок, віншувань та інших різдвяних творів Гуцульщини. У найближчі вихідні в храмі виступатимуть народні колективи, дитячо-юнацькі та церковні хори, а також гурти автентичного співу та музики "ДоСхідСонця", "Коралі" та фольк-гурт "Марвінок" тощо. Повну програму дивіться на сайті фестивалю. Там же ви маєте змогу придбати новорічні подарунки 2014.

А у Концертному залі "Химера" під час етнофестивалю "Рок Коляда-2013" прозвучать старосвітські щедрівки та колядки у виконанні відомих українських гуртів: "Дримба да Дзиґа", "Кораллі", "Астарта" та Діля, "Йорий Клоц". Музичне свято розпочнеться за адресою пр. Шевченка, 8 о 18:00. Вартість квитків - 100 грн.

Цікавий захід у Львівському палаці мистецтв організовує комісія у справах молоді Львівської архієпархії УГКЦ. В рамках заходу «В гостях у Василя і Маланки» відбудеться благодійний концерт у супроводі музичного проекту «Сніжність». Крім цього вже з 13.00  в рамках святкування виступ вертепів, колядки, виставка ікон, презентація спільнот та комісій церкви,  урочисте відкриття за участю Владики Венедикта та  вечірка для молоді до самого ранку.

 Старий Новий рік з нами святкуватиме міністр МЗС Росії - українці не в захваті

У Львові гучно відсяткують Старий Новий рік, фото-1

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров прибуде в Україну для зустрічей із владою 13-14 січня. Про це журналістам повідомив міністр закордонних справ Леонід Кожара.

"13-14 січня міністр закордонних справ Росії прибуде з візитом", - заявив він. За його словами, у ході візиту, зокрема, буде обговорюватися питання взаємодії України з Митним союзом. Кожара підкреслив, що в перші місяці року Україна й Росія активізують обговорення форматів, у яких Україна зможе брати участь у роботі Митного союзу. Нагадаємо, прем'єр-міністр Микола Азаров вважає життєво важливим для української економіки досягнення домовленостей про співробітництво з Митним союзом Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь).

Ще задовго до зустрічі Чернівецька міськрада подала позов до Апеляційного суду області про заборону пікетування 13 січня зустрічі глав МЗС України Леоніда Кожари та Росії Сергія Лаврова. Міськрада отримала повідомлення про проведення зборів громадян в декількох місцях у місті від 7 організацій і просить суд заборонити їх всі.

 Зазирнемо в історію свята

У язичеські часи Новий рік відзначався на Русі 22 березня – у день весняного рівнодення, і пов’язано це було із землеробським циклом. Із прийняттям християнства на Русі візантійський календар почав потроху витісняти старий, і тепер уже Новий рік починався 1 вересня. Довгий час ще зберігався різнобій, і в деяких місцях Новий рік продовжували відзначати навесні. Тільки наприкінці XV століття на Русі офіційно визначили початок Нового року - 1 вересня. 
У 1699 р. за наказом Петра I Новий рік був перенесений на 1 січня за старим стилем, тобто на 14 січня за новим стилем. Після революції в 1918 р. більшовики "скасували" ще 13 днів у році, які становили різницю між нашим літочисленням й європейським. Так утворилися два святкування Нового року — за новим і старим стилем.

У Львові гучно відсяткують Старий Новий рік, фото-2

 Крім цього у день "старого" Нового року Церква відзначає пам'ять Святителя Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської. Виховувався у благочестивій сім'ї своєю бабусею Св. Мокриною. Після навчання в Афінах прийняв святе хрещення в Єрусалимі. Згодом повернувся до Кесарії, де 362 р. прийняв сан диякона, а пізніше був висвячений в пресвітери. По смерті Євсевія Кесарійського Василія Великого обрали архіпастирем Кесарії. Написав чимало церковних молитов та душеспасительних книг. За свої духовні подвиги отримав дар зцілення і молитвою вилікував багатьох важкохворих. Піклувався про бідних і немічних, яким влаштував спеціальний притулок - названий Василіадою. Сам же вдягав скромний одяг і вживав лише хліб, сіль та воду. Помер Василій Великий 1 січня (старий стиль) 379 р. на 50-му році життя. За переказами, нетлінні мощі Василія Великого було перевезено до Риму в Італію. 

   Декілька слів про ворожіння….

Для дівчат день Василя був досить важливим, вважали, що ворожіння у цей день завжди збуваються і що б не вийшло — так і буде. На день Василя відбувалися й народні обряди свята.

Ворожіння на Старий Новий рік можна сприймати чи не сприймати серйозно. Однак все ж таки, вірити варто, бо чимало пророцтв збувається.

Для тих хто не вірить, ворожіння на свято Меланки може сприйняти  як   цікаві дівочі розваги, які до того ж можуть допомогти дізнатися про власну долю. На сайті  lady.tochka.net ми знайшли топ-10 найпопулярніших, а отже – найдостовірніших ворожінь на Старий Новий рік.

 1. В ніч на 14 січня, на Старий Новий рік, потрібно вибігти на вулицю й першого-ліпшого чоловіка запитати, як звати. Так і чоловіка майбутнього зватимуть.

2. Через ворота або навіть через дім треба перекинути чобіток чи черевичок. Куди взуття носком ляже, туди й заміж вийдеш.

3. Щоб дізнатися, якою буде доля, потрібно в ніч на Старий Новий рік із зав‘язаними очима перелічити кілки у паркані та перев‘язати дев‘ятий. А вранці дізнаєшся, яким буде життя: якщо кілок рівний – доля щаслива, якщо кривий – то й доля "крива", тобто нещаслива.

4. На Гуцульщині, щоб дізнатися, хто з дівчат вийде першою заміж, годують кота варениками. Чий вареник кіт з‘їсть першим, та першою й заміж вийде.

5. Щоб дізнатися, за багатого ти вийдеш заміж чи за бідного, треба так поворожити в ніч на Старий Новий рік. Вночі розпалити вогнище на березі річки. Коли вогнище розгориться, кожна дівчина бере тліючу головню і кидає у воду чи в ополонку. Якщо тріск буде сильний – вийде за багатого, якщо тріску не буде, а лише шипіння – бідним буде наречений.

6. Щоб дізнатися, яким буде суджений, потрібно на Старий Новий рік вийти на вулицю та запримітити, яка тварина зустрінеться першою. Якщо першого побачиш собаку, суджений буде лихим, а життя собачим, якщо вівцю – чоловік буде тихим і сумирним, якщо кота – ласкавим, але хитрим.

У Львові гучно відсяткують Старий Новий рік (фото) - фото 4
У Львові гучно відсяткують Старий Новий рік (фото) - фото 4

 7. Щоб дізнатися, яким буде життя, так поворожи на Старий Новий рік. Біля воріт насип три купки зерна, а вранці перевір: якщо зерно так и лежить, і його ніхто не чіпав, значить і сімейне життя буде щасливим. Якщо ж купки зруйновано, на тебе чекає нещастя.

 8. Хочеш побачити судженого на Старий Новий рік? Тоді поклади під подушку гребінця і перед сном прокажи: "Суджений-ряджений, розчеши мені голову!" Хто насниться, з тим і доведеться одружиться.

9. У ніч на Старий Новий рік перед сном поклади над тарілкою з водою гілочок з віника і промов: "Суджений-ряджений, перевези через місток". Якщо на ранок гілка прилипне до краю тарілки, дівчина одружиться з тим, хто наснився.

10. Щоб дізнатися, хто стане твоєю долею, у правий черевик поклади трошки сіна, що лежало на покуті, а напередодні Старого Нового року поклади це сіно під подушку і промов: "Хто мені судиться, той сю ніч присниться". І той, за кого вийдеш заміж чи з ким одружишся, має наснитися. Це ворожіння підходить і хлопцям, і дівчатам.

Думка експерта

«Старий Новий рік - це дуже позитивне свято. Свято гостинності та відкритості , свято Галицького меценатства» - підкреслив знавець українських традицій Роман Метельський.

Як розповів Роман Метельський, у давні часи Різдвяні свята були одними із найблагородніших. Адже у ці дні люди намагались допомогти ближнім, проявляли милосердя та частували тих, кому це було необхідним. Також варто зауважити, що колись січневі морози не були такими м’якими , як зараз. І ось цей вияв добродушності давав відчуття свята бідним людям і зігрівав душу і тіло у морозну погоду.

У Львові гучно відсяткують Старий Новий рік, фото-4

 І наостанку….

Кожне святкування негативно позначається на організмі людини. У час Різдвяно-новорічних свят не варто нехтувати власним здоровям. Тому слід братись за очищення організму зразу після свят.

Про те, що необхідно піклуватись про своє здоров'я - знають мабуть усі. Однак, не всі знають, що дуже багато користі приносить один-єдиний ритуал, який треба запам'ятати і проводити його щодня, незалежно від настрою та обставин.

Як стверджують гастроентерологи, день слід розпочинати зі склянки води. Краще з лимоном.
Це маленьке правило принесе великий результат. Вже після кількох днів після запровадження звички пити зранку воду, можна відчути позитивний результат.

У Львові гучно відсяткують Старий Новий рік (фото) - фото 6
У Львові гучно відсяткують Старий Новий рік (фото) - фото 6

 Народні прикмети

Окрім ворожіння, в ніч на Старий Новий рік люди намагалися завбачувати прикмети. Ось де-які з них:

-якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби;

-якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини;

-якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір;

-якщо падає м'який сніг, — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим;

-який перший день у Новому році, то й рік буде такий;

-якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа.

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі