Акцент на гуманності: як працює ЛКП “Лев” у Львові, — ФОТО, ВІДЕО

Минуло всього кілька років від того, як Львів із міста, де вбивають безпритульних собак, перетворився на місто, де їх лікують, стерилізують і прилаштовують у сім'ї. Все це стало можливим завдяки унікальній програмі, яку місто напрацювало спільно із зоозахисниками, враховуючи досвід європейських країн. Її суть полягає у відмові від масової евтаназії та запровадженні значно гуманніших методів регулювання кількості безпритульних тварин у місті, а саме: відлов, лікування та вакцинування, стерилізація і найважливіше — прилаштування у сім’ї.

Усім цим займається ЛКП “Лев”. Директорка комунального підприємства Оксана Кошак зробила для 032.ua екскурсію та розповіла, як працює підприємство і яку місію переслідує.

Переломний момент

фото ЛКП "Лев"

“Раніше впродовж тривалого часу у нашому місті безпритульних тварин просто вбивали. Багато міст досі притримується думки, що якщо ти знищиш тварин, то їх буде менше і в місті стане безпечно. Але це утопія, бо природа завжди бере своє. Тварини стають залякані, агресивні... Якщо нестерилізовані самки в нормальних умовах народжують до п’яти цуценят, то коли їх активно знищують, самки народжують від восьми до десяти цуценят”, — каже Оксана Кошак.

На той час, за її словами, собаки перебували у жахливих умовах на підприємстві, де на них чекала евтаназія. Переломним моментом стали відвідни ЛКП представниками зоозахисних організацій, які після побаченого остаточно вирішили — Львів має відмовитись від жорстокого вбивства безпритульних тварин і регулювати їхню популяцію більш гуманними методами.

“В результаті у 2015 році зусиллями захисників і мерії була народжена унікальна програма, яка включала в себе чотири пункти: відлов, вакцинація, стерилізація і прилаштування в родини. Якщо не виходить тварину прилаштувати, то ми її повертаємо на вулицю — вона стерилізована, вакцинована, безпечна й оберігає свою територію від надходження нових тварин, часто диких. Це дуже важливо для такої неблагополучної у плані сказу країни, як Україна”,  — сказала Оксана Кошак.

фото ЛКП "Лев"

За час дії програми ЛКП “Лев” прилаштувало у сім’ї близько 2,5 тис. тварин, які до того бігали вулицями Львова. При цьому на утримання підприємства з міського бюджету витрачають не багато. Наприклад, фінансування на 2019 рік склало 3,2 млн грн — це зовсім невелика сума, якщо врахувати, що тут працюють понад 30 людей. Проте на ЛКП "Лев" є клініка, яка заробляє на себе і на потреби підприємства. Але про неї пізніше. Для порівняння, з бюджету Харкова на аналогічне тамтешнє підприємство у 2019 році виділили близько 30 млн грн і всі гроші пішли на евтаназію тварин.

Отже Оксана Кошак показала усі напрямки роботи, які є на ЛКП “Лев” та усі етапи, які проходять тварини, що потрапляють сюди.

***

Карантин

Після відлову вуличні тварини спочатку потрапляють у карантинну зону. Це окреме приміщення, де усі вони сидять в індивідуальних клітках 10 днів. При поступленні тварин вакцинують, обробляють від паразитів, проводять дегельмінтизацію. За час карантину спеціалісти ЛКП визначають, чи здорова тварина, або ж чи потребує вона лікування. За потреби тварину лікують, потім стерилізують і лише тоді відправляють на вольєр та прилаштування.

Вольєрна перетримка 

Здорові, вакциновані та стерилізовані собаки перебувають на підприємстві ще упродовж десяти днів. За цей час перебування працівники ЛКП намагаються прилаштувати їх у добрі руки, публікуючи фото та описи, відвідуючи телеефіри та публікуючи інформацію у соцмережах.

фото ЛКП "Лев"

Поки собаки живуть на підприємстві, їх годують сухим кормом українського виробника Club 4 Paws та кашами з м’ясом.

ЛКП "Лев"

“На кухні, де готується їжа для наших тварин, все має бути чисто, а їжа дуже якісна. Адже ми розуміємо, що від цього залежить їхнє здоров’я, зовнішній вигляд і рівень прилаштування. Якщо ми будемо економити на їжі і давати тваринам неякісні зіпсовані продукти, то ми просто будемо більше витрачати на ліки і менше тварин прилаштовувати”, — говорить вона.

Мета  — прилаштувати

Зараз рівень прилаштування собак дуже високий — близько 80%. Собаки дуже ласкаві і абсолютна більшість з них — викинуті людьми, а не народжені на вулиці. Вони знають людей, дають лапу і всіляко себе “рекламують”, коли бачать гостя. Вони дуже вірять людям, хоча з ними колись повелись жорстоко...

ЛКП "Лев"

“Якщо ми якусь собаку повертаємо туди, де її відловили, і місцеві мешканці висловлюють невдоволення, то ми пояснюємо, що вона здорова, вакцинована і безпечна. І вона оберігатиме територію від приходу нових тварин. А це дуже важливо, адже смітники не закриваються і туди постійно приходять поживитись тварини. Якщо зовсім не буде собак, то можуть прийти лисиці”, — пояснює Оксана Кошак.

За час дії програми у сім’ї прилаштували близько 2,5 тис. тварин. А вони могли б бігати по вулиці. Після того, як собаку забирають нові господарі, підприємство ще упродовж кількох місяців підтримує зв’язок з ними. Вони періодично повинні присилати фото, які підтверджують, що з твариною усе добре.

фото ЛКП "Лев"

“Рівень прилаштування дуже зріс після того, як у нас з’явився грумер. Собаки чисті доглянуті і мають значно презентабельніший вигляд, тому їх більш охоче забирають”, — говорить директорка ЛКП.

Клініка як порятунок

На ЛКП “Лев” працює чи не найсучасніша клініка для тварин в Україні. Тут є все — операційна, перший в Західній Україні банк крові для котів та собак та перша в Україні стоматологія для тварин.

ЛКП "Лев"

фото ЛКП "Лев"фото ЛКП "Лев"

“Тут ми лікуємо наших собачок і тварин львів’ян. Це дає нам можливість заробітку і за ці гроші ми купуємо медикаменти, обладнання та все інше, що потрібно для функціонування ного підприємства”, — каже Оксана Кошак.

Банк крові

Банк крові на підприємстві запрацював у березні цього року. Тут є мікроскоп, холодильник, водяна баня, механічний екстрактор для розділення крові на компоненти, центрифуга з ротором та затискач для герметичного пакування контейнерів. Тут зберігають як саму кров, так і плазму крові. Донорами є здорові тварини львів’ян.

Перший пацієнт ЛКП, якого врятували завдяки донорській кровіПерший пацієнт ЛКП, якого врятували завдяки донорській крові

Завдяки цьому, за словами Оксани Кошак, вдалось врятувати понад 60 тварин, які були безнадійно хворі і не могли одужати без донорської крові.

Облаштування банку крові обійшлось у понад 300 тис. грн, але ні копійки з бюджету. Усе  —гроші благодійників.

Стоматологія

У серпні цього року на базі ЛКП “Лев” запрацювала перша в Україні стоматологія для котів та собак. Вона має усе необхідне обладнання для якісного надання стоматологічних послуг: ультразвуковий скайлер для зняття твердих зубних відкладень, пристрої для хірургічних втручань, фотополімеризатор для накладання пломбувального матеріалу, рентгенапарат, монітор пацієнта, який відстежує життєво важливі показники під час анестезії, тощо.

ЛКП "Лев" ЛКП "Лев" ЛКП "Лев" ЛКП "Лев"

Стоматологічний кабінет уже полюбився львів’янам і вони активно приводять сюди своїх улюбленців. Найпопулярніша процедура  — зняття зубного нальоту.

Центр адопції

Аби підвищити рівень прилаштування і при цьому не турбувати усіх тварин, які є на підприємстві, на ЛКП “Лев” півтора року тому відкрили центр адопції. Це спеціальне приміщення, куди люди приходять і кажуть, яку приблизно собаку вони шукають, наприклад, невелику для квартири. Тоді їм показують фото саме таких собак і, якщо якась сподобалась, її приводять уже для безпосереднього знайомства.

фото "Дивись.info"

“Якщо на підприємство приходять люди, то усі собаки починають звертати на них увагу, гавкати, підстрибувати. А вони часто після операцій і є ризик, що розійдуться шви, і взагалі краще зайвий раз їз не турбувати”, — пояснює Оксана Кошак.

Не собаками єдиними

На ЛКП “Лев” є й котики, щоправда ловці підприємства не мають права їх відловлювати, оскільки, згідно з ухвалою Львівської міської ради, вони є частиною міської екосистеми Львова. Підприємство приймає лише тих котів, яких приносять люди, що опікуються ними на вулиці. Прийом таких тварин відбувається відповідно до сформованої черги.

ЛКП "Лев"ЛКП "Лев"ЛКП "Лев"ЛКП "Лев"ЛКП "Лев"

Як і собак, котів лікують, вакцинують і стерилізують, а потім намагаються прилаштувати. Щоправда, на це є мало часу, адже коти тут перебувають на перетримці не більше п’яти днів.

***

Досвід цього невеликого підприємства показує: якщо є бажання, то все можливо. Адже ще кілька років тому тут практично нічого не було, а тварин просто усипляли. Зараз же тут сучасна клініка, центр адопції, чисті вольєри, і головне — милі та доглянуті тварини, яким дають шанс на нове майбутнє. І все це вдалось досягти завдяки новому підходу, підтримці міста та ентузіазму працівників підприємства і волонтерів.

Нагадаємо, зараз на ЛКП "Лев" нових господарів очікують восьмеро жвавих собак та дві чарівні кішки.

собаки коти тварини безпритульні тварини ЛКП "Лев"
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
6 добре
Актуальність
6
(1 оцінка)
Якість матеріалу
6
(1 оцінка)
Автор
(0 оцінок)
Я рекомендую
1 людина рекомендує

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Сьогодні, 14 листопада, у Львові відкрили відреставровану Чорну кам’яницю, в якій впродовж реставрації виявили колекцію різночасових знахідок пізнього середньовіччя і ранньомодерного часу. Будівля була відреставрована за грантові кошти фонду США і кошти музею. Про це пише Науково-дослідний центр "Рятівна археологічна служба" на своїй Facebook-сторінці. Загалом, до цієї знакової споруди археологи приглядалися вже давно: ще у 2016–2017 рр. відбувалися роботи...
Кримінал
Прокуратура завершила розслідування у справі про ножове поранення пасажира сихівського трамвая. 26 листопада у Сихівському районному суді Львова відбудеться перше засідання у цій справі. Як повідомила 032.ua речниця прокуратури Львівської області Юлія Шевченко, з’ясувалось, що чоловік, якого спочатку вважали жертвою, був п’яним і сам спровокував конфлікт. Однак це не виправдовує 36-річного жителя Мостиського району, який повівся на провокацію і завдав йому...
Бізнес
В 7 містах України будуть встановлені нові дефібрилятори, зокрема, крім Львова, у Полтаві, Києві, Дніпрі, Одесі, Харкові і Хмельницькому.Установка дефібриляторів в місцях, де регулярно скупчується велика кількість людей - продовження проєкту компанії "Нова Пошта". Наявність таких механізмів для "запуску" серця вдвічі підвищує шанси на виживання у випадку зупинки цього органу.В Полтаві та Києві пристрої з'являться в офісах компанії та у Київському інновацій...
Суспільство
Упродовж останніх кількох днів соцмережі збурила реклама білизни українського бренду Zhilyova Lingerie, на якій напівоголена модель позує на столі у блакитній залі львівського палацу Потоцьких. Журналістка 032.ua промоніторила соцмережі та дізналась, як відреагували львів’яни на це відео. Як повідомляв 032.ua, у хвилинному відеоролику модель, одягнена у жовтий комплект білизни та блакитні панчохи, позує у спокусливих позах на столі посеред блакитної зали л...
Влада
6 листопада працівник "Львівводоканалу" Іван Сіданич загинув на робочому місці від розриву аорти.  У ЛМКП "Львівводоканал" створили спеціальну комісію, яка займеться розслідуванням цього інциденту.Про це написав його син у Fb. За його словами, батько 25 років працював на підприємстві. А трагічний випадок стався від перевантаження організму, у той час, коли загиблий займався не зовсім своєю роботою."В його обов'язки не входило ремонт техніки, для цього є сп...
Суспільство
25-річна вчителька початкових класів львівської ЗСШ №78 штатний медогляд проходила в серпні 2019 року, і жодних ознак хвороби у неї не виявили. Однак вже 24 жовтня, пише Zahid.net, вчителька звернулася до своєї сімейної лікарки зі скаргами на погане самопочуття, у неї різко підвищилася температура тіла. Найімовірніше, захворіла вчителька якраз того самого дня. Ознак лікарка висунула лише припущення, що за хвороба це може бути.  Підтвердилися ці підозри 25...
Бізнес
Хочете дізнатись про усі знижки та акції у супермаркетах Львова цього тижня? Ми промоніторили офіційні сайти супермаркетів у Львові і зібрали усю інформацію про знижки в одному матеріалі. Зокрема, у матеріалі ви можете прочитати про знижки у таких супермаркетах, як “Близенько”, “Сільпо”, “Рукавичка”, “АТБ”, "Арсен" та “Метро”:  Знижки в супермаркетах “Арсен”  До 20 листопада у супермаркетах мережі “Арсен” можна купити чимало товарів за акційною ціною. Нап...
Культура
Сьогодні, 14 листопада, Львівська прокуратура анонсувала про проведення екскурсій. Вони стартують вже з наступного тижня. Будівлю прокуратури Львівщини на проспекті Шевченка, 17-19 вперше відкриють для екскурсій. Про йдеться у відеоролику на YouTube-каналі прокуратури Львівської області.  Як зазначила у коментарі 032.ua речниця прокуратури Львівщини Юлія Шевченко, відкрити двері будівлі прокуратури планують вже з наступного тижня, 18 листопада. Спочатку ек...
Суспільство
У Львові триває ремонт вулиці Курмановича, дорожнє покриття якої вважається ледь чи не найгіршим у всьому місті. 12 листопада Львівська міська рада відзвітувалась щодо стану виконаних ремонтних робіт по вулиці Курмановича, які стартували ще 17 жовтня. На цій вулиці постелять якісне дорожнє полотно, облаштують тротуари, велодоріжку, встановлять освітлення. Загальна вартість ремонту - 71,5 млн грн. І підрядник вже встиг облаштувати додаткову ґрунтову дорогу,...